aA
Angliškas posakis hire for attitude – train for skill teigia, kad renkantis darbuotoją svarbiausia sutampantis požiūris arba kitaip sakant – organizacijos ir būsimo darbuotojo vertybių panašumas, o specifinius įgūdžius galima išugdyti laikui bėgant. Tačiau visi kartais patiriame, kad aukštos profesinės ar vadybinės kompetencijos renkantis darbuotojus užgožia vertybinius klausimus ir jie atrankos procese ir bendradarbiavimo pradžioje nustumiami į šalį.
Justina Paškevičiūtė
Justina Paškevičiūtė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tuo tarpu XXI a. sunkiai rasime organizaciją, kuri nebūtų viešai ir skambiai deklaravusi savo vertybių.

Vertybės tai tarytum organizacijos vėliava. Aukštai iškelta ir plevėsuojanti būsimiems darbuotojams, ji skelbia aiškią žinutę apie tai, kokia kultūra ir vertybių sistema bus puoselėjama organizacijoje ir kokio elgesio tikimasi iš esamų ir būsimų darbuotojų. Tai padeda pritraukti specialistus, kurie gyvenime ir darbe vadovaujasi labai panašiomis vertybėmis, kaip ir organizacija. Kitais žodžiais – organizacija iškelia vėliavą ir ieško bendraminčių, panašių į save.

Taigi, žinant viešai paskelbtas organizacijų vertybes, būtų teisingiausia, jei potencialūs darbuotojai ir darbdaviai jas pasimatuotų atrankos metu. Ir tik tuo atveju, jei jos sutampa, priimtų sprendimą, kad darbuotojui ir organizacijai pakeliui.

Priešingu atveju abi pusės bus nelaimingos.

Manau daugelis iš mūsų esame girdėję istorijų ar net patys jas išgyvenę, tiek vienoje, tiek kitoje barikadų pusėje, kai tik pradėję dirbti vieni žmonės pradeda ieškotis kito darbo. Arba darbdaviai pradeda abejoti sėkmingu tolimesniu bendru keliu su nauju darbuotoju.

Nors iš šono žvelgiant atrodytų ir atlygis geras, ir darbo sąlygos puikios, tačiau kažkas negerai, kirba kažkoks griaužiantis kirminas. Nėra motyvacijos, nėra kibirkštėlės – nei į darbą norisi, nei darbas kaip sviestu suteptas einasi. Iš darbdavio pusės tokiu atveju irgi – lyg ir kompetencijos pakankamai, rezultatai palyginti tenkina, bet kartėlis dėl darbuotojo išsakomo požiūrio gadina visą skonį, darbuotojo motyvacija idėjiškai palaikyti organizaciją šlubuoja. Ir viena iš priežasčių būna vertybinis disonansas – nesutampančios organizacijos ir darbuotojo vertybės.

Visgi jei kandidatų atrankos metu būtų skiriama pakankamai dėmesio vertybių suderinamumui, panašių situacijų būtų galima išvengti ir sutaupyti daug brangaus abiejų pusių laiko. Štai keletas vertybėmis pagrįstos įdarbinimo strategijos pranašumų:

1. Pozityvi darbo aplinka

Kai darbuotojo ir organizacijos vertybės yra panašios žmonės darbe jaučiasi ženkliai geriau. Laikui bėgant užsimezga draugiški ryšiai tarp panašiai mąstančių kolegų, gyvuoja bendrystės jausmas.

Nors atsiranda skeptikų teigiančių, kad darbe draugysčių ir bičiuliškumo nereikia, tačiau tyrimai rodo ką kitą. Panašių vertybių sąlygojami draugiški santykiai tarp kolegų didina darbuotojų pasitenkinimo darbu jausmą ir mažina darbuotojų kaitos riziką. Pripažinkime, kad visada sunkiau pakeisti darbą, jei su juo jus sieja geri kolegos ir sveika darbinė atmosfera.

2. Geresnė darbuotojų savijauta

Kuomet darbdavį ir darbuotojus vienija bendros vertybės ir tikslai atsiranda vieningos komandinės dvasios jausmas, skatinantis tampresnį ryšį su organizacija. Pastebima, kad žmonės tokiose organizacijose sukuria geresnį mikroklimatą, darbuotojai jaučia didesnį pasitenkinimą savo veikla, labiau įsitraukia į kuruojamus projektus, nes jaučia, kad su kolegomis turi bendrą organizacijos viziją. Juk dirbti su kolegomis petys petin, konkuruoti ne viduje, o su išorės priešu, visuomet suteikia daugiau energijos ir jėgų.

3. Aukštesnis įsitraukimas

Pastebima, kad vertybiškai orientuotose ir vientisose organizacijose darbuotojai žymiai stipriau įsijaučia į savo darbines roles. Psichologai tai vadina virsmu, kai žmogui darbas tampa ne priemone pinigams uždirbti, bet svarbia jo tapatybės dalimi. Tokie darbuotojai save suvokia, kaip darnios organizacijos visumos dalį ir tampa jos geraisiais ambasadoriais. Net ir po darbo, neoficialiuose pokalbiuose, jie yra linkę teigiamai atsiliepti apie savo darbdavį.

Tyrimai rodo, kad tokie specialistai savo darbą atlieka su dideliu įsitraukimu ir nuoširdžiu rūpesčiu, užmezga ilgalaikius ryšius su klientais, juos kokybiškiau aptarnauja.

4. Didesnis darbo našumas

Žinoma esate girdėję posakį: „nėra nieko neefektyviau, kaip tobulai atliktas darbas, kurio niekam nereikia“. Pastebima, kad su organizacija vertybiškai susitapatinę darbuotojai vengia naujų procesų, kurie biurokratizuotų ir apsunkintų organizacijos veiklas ir vėliau taptų niekam nereikalingi.

Atvirkščiai – tokie darbuotojai siūlo inovatyvius projektus, kurių galutinis tikslas aiški ir išmatuojama nauda klientams ir partneriams – tokių darbuotojų produktyvumas pasireiškia per siūlomus ir įgyvendinamus projektus.

Pozityvi darbo aplinka, gera darbuotojų savijauta ir įsitraukimas didina kiekvieno darbuotojo ir pačios organizacijos produktyvumą. Įvairūs tyrimai patvirtina, kad net 94 proc. darbuotojų, kuriuos su organizacija saisto bendros vertybės ir kultūra, savo darbo laiką išnaudoja dvigubai produktyviau.

Tokie žmonės jaučiasi asmeniškai atsakingi už savo ir organizacijos veiklos rezultatus, todėl dirbdami negaili nei jėgų, nei energijos. Pastebima tendencija, kad asmeninio rezultatyvumo kreivės augimas teikia didelį pasitenkinimą bei motyvuoja tokius darbuotojus.

5. Mažesnė darbuotojų kaita

Turbūt niekam nereikia pasakoti, kiek laiko ir pinigų organizacijai kainuoja gero specialisto paieškos, atranka, įvedimas ir adaptacija. Matyt vienas didžiausių personalo atrankos specialistų košmarų, kuomet geri specialistai pasibaigus bandomajam laikotarpiui ar jo metu nusprendžia išeiti.

Dar didesnį stresą organizacijos išgyvena kuomet įgyvendinantys svarbius projektus senbuviai susiranda kitą darbą.

Vertybiškai su organizacija derantys darbuotojai tampa atsakingesni dėl to, kokiomis aplinkybėmis ir kaip pasirengę bei padėję pasiruošti darbdaviui paliks organizaciją, dažniau aptars su vadovais karjeros pokyčių galimybes organizacijos viduje prieš priimdami sprendimą palikti organizaciją, kurios gyva, funkcionuojančia, bendrą rezultatą lemiančia dalimi jaučiasi.

Ir pabaigai – XXI a. įsitraukę darbuotojai laikoma geriausia organizacijos investicija. Jei sugebate atsirinkti darbuotojus, kurie jaučiasi neatskiriama organizacijos dalimi, turinčia identišką viziją ir kartu sukurti sąlygas, kuomet darbuotojai jaučiasi saugūs, vertinami ir motyvuoti – daug mažesnė tikimybė, kad jie nuspręs keisti darbą. Tai yra geriausia jūsų brangiausios investicijos apsauga.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Jurgita Navikienė. Dėl pokarantininių subsidijų pasigilinti verta – valstybės parama nemaža (3)

Šių metų kovo mėnesį daug kas piešė savo verslui patį juodžiausią scenarijų, tačiau po...

Greta Šiaučiulytė. 7 mitai apie investavimą, kuriuos turime išmesti iš galvos (8)

Norite investuoti, tačiau nedrįstate, nes esate girdėję, kad investavimui reikia daug pinigų,...

Berta Čaikauskaitė. Kai komunikuoja finansų sektorius, jautrumas bei žmogiškasis ryšys vis dar yra būtini (2)

Pastaraisiais metais finansų sektorius susiduria su įvairiais iššūkiais ir, panašu, kad esami...

Irmantas Bankauskas. Idėjos Lietuvos pramonei: 10 aktualiausių technologijų ir Vokietijos pavyzdys sėkmingai verslo ateičiai (1)

Pramonės sektorius Lietuvoje ir visame pasaulyje vis drąsiau kalba apie permainas, kurioms...

Laura Mociūnaitė. Pandemijos poveikis kainoms: vartojimo prekės pinga, paslaugų kainos sparčiai stiebiasi aukštyn

Antrąjį šių metų ketvirtį kainų augimas Lietuvoje yra pastebimai sulėtėjęs. Nors...

Top naujienos

Laimėjusį partijos sparną įtaria turint keistų kėslų: ką patys krikdemai galvoja apie koaliciją su „valstiečiais“? (60)

Krikščioniškų demokratiškų pažiūrų Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų...

Butai regione už tūkstantį eurų vilioja ir specifinius pirkėjus: jiems tai gali tapti vartais į Europą (38)

Ignalinos rajone įsikūręs Didžiasalis iki šiol yra išskirtinis savo būsto rinka. Kaime galima...

5 mln. miestas grįžta į itin griežtą karantiną – užteko vos kelių klaidingų žingsnių (251)

Užteko tik kelių klaidingų žingsnių tvarkant keliautojų srautus, grįžtančius iš užsienio,...

Gamykla Jonavos rajone išaugo iki vienos didžiausių įmonių Baltijos šalyse: prekės pasiekia ir Tadžikiją (140)

Jonavos rajone, Čičinų kaime lietuviai vykdo valymo šluosčių ir kempinėlių gamybą, kurios...

Išsidalijus palikimą tarp brolių įsiplieskė karas: likau „biedniausias“ ir kalčiausias (79)

Yra pasaka kuri prasideda šitaip: „Gyveno trys broliai. Du protingi, o trečias...“ Taip, tas...

Regimantas Dima

Kaip parašyti labai trūkstamą lietuvių literatūrai erotinio žanro apsakymą

Liepa už lango. Autoriaus sode visi sodo darbai padaryti, lapija klesti, žiedai žydi ir autorius,...

Lenkija balsuoja įtemptame prezidento rinkimų antrajame ture: Duda susirėmė su Trzaskowskiu (4)

Lenkai sekmadienį pradėjo balsuoti itin įtemptame prezidento rinkimų antrajame ture, kuriame...

Nijolė Pareigytė-Rukaitienė įsigijo butą pasakiškoje Palangos vietoje: tarp kaimynų – dvi „69 danguje“ narės (161)

„Laukiu, kaip mažas vaikas savo naujų namučių prie jūros“, – įgyvendinta svajone,...

Odontologas – apie 4 dantų ligas, kurios aktualios ypač dabar: simptomai ir sprendimo būdai

Nors Lietuvoje karantinas atšauktas, tačiau pasaulyje dar užfiksuojami šios infekcijos židiniai,...

Juokingiausios apsipirkinėjimo internetu nesėkmės: nuo šiol dukart pamatuosite ir tik trečią pirksite (11)

Pirkti internetu – smagu ir paprasta, tačiau tai turi Ir nemažai minusų. Pavyzdžiui, šis...

|Maža didelių žinių kaina