aA
Daug viešų diskusijų sukėlusios kylančios biokuro kainos dar kartą patvirtina seniai žinomą tiesą – energetikos rinkoje neturi dominuoti vienas energijos šaltinis. Ir tam, kad jo kainos nešoktų į beribes aukštumas, ir siekiant užtikrinti nenutrūkstamą tiekimą. Tiek šildymo, tiek elektros sektoriuose Lietuvoje energijos šaltinių įvairovė turėtų būti didesnė.
Juozas Augutis
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Energetinio saugumo analizės visąlaik rodė, kad negalima turėti nediversifikuotos energetikos rinkos ir štai dabar tą akivaizdžiai patvirtina biokuro kainų pavyzdys.

Lyginant su praėjusiais metais biokuras pabrangęs drastiškai – 40 procentų. O vos prieš porą metų kone visiems atrodė, kad rasta puiki išeitis: valysime miškus, naudosime atliekas, ir biokuro šildymui užteks. Ne visai taip. Pasirodo, biokuras irgi turi kainą, pasirodo, yra pasaulinė ir europinė rinkos, išvežamas jis ir į kitas šalis.

Tai skatina kalbėti apie šilumos gamybai naudojamų išteklių diversifikavimą. Galbūt kuro rinkoje nereikėtų taip beatodairiškai išstumti dujų, kurios ateityje galėtų neleisti kilti biokuro kainoms. Šilumos gamyboje maždaug 60 proc. turėtų užimti biokuras (dabar iš biokuro pagaminama 70 proc. centralizuotos šilumos), o kita dalis galėtų atitekti dujoms.

Taigi nereikėtų visų didžiųjų miestų šildymo pervesti prie vieno kuro – alternatyva privalo likti. Vienos kuro rūšies absoliutus dominavimas nėra gerai žvelgiant ir iš patikimumo pusės, ypač žiemos periodu, kai gali būti įvairių nenumatytų atvejų, galinčių sutrikdyti biokuro tiekimą.

Dujos reikalingos ir sveikam energijos šaltinių balansui elektros sektoriuje. Dabar elektrą daugiausia importuojame iš kitų rinkų. Tačiau laikui bėgant gali pasikeisti kainos. Be to, turėti savo resursų šaliai beveik privalu energetinio saugumo požiūriu.

Pagal Lietuvos energetikos strategiją didžioji dalis reikiamos elektros turėtų būti pagaminama iš atsinaujinančių energijos šaltinių. Bet, kaip minėta, susikoncentruoti į vieną šaltinį nėra gerai. Šiek tiek elektros galima pagaminti deginant šiukšles. Bet pagrindinė alternatyva – dujos: iš jų elektrą galime gaminti 9-ajame Elektrėnų bloke.

Taigi elektros sektoriuje, lyginant su šilumos, diversifikacijos galimybės didesnės ir jas reikia įgyvendinti, nes šiuo metu importui atitenka pernelyg daug svorio.

Bet kokiu atveju akivaizdu – tam, kad Lietuvos energetikos šaltiniai būtų subalansuoti ir šis sektorius būtų saugus, privalome ir toliau užsitikrinti laisvą dujų rinką. Vadinasi – ir Klaipėdos SGD terminalą, apie kurio ateitį dabar nemažai ir gana aštriai diskutuojama, atrodo, pamirštant, kokia situacija buvo iki 2014-ųjų.

Norėčiau priminti – iki SGD terminalo atidarymo Lietuvoje dujų rinka apskritai neegzistavo. Buvome 100 proc. priklausomi nuo vieno tiekėjo – Rusijos koncerno „Gazprom“. Ir kuo labiau stengėmės šią priklausomybę mažinti, tuo didesnių sankcijų sulaukdavome, nors jos ir nebuvo taip įvardijamos. Dujų kaina Lietuvai vis kilo ir kilo, kol pasiekė aukščiausią kainą Europoje, o mes jokio kito pasirinkimo neturėjome, kaip tik ją mokėti. Bet kokie bandymai racionaliai spręsti šį klausimą buvo bevaisiai.

2014 metais Klaipėdoje veiklą pradėjus SGD terminalui, Lietuvoje pagaliau atsirado ir dujų rinka. Terminalo egzistavimas realiai pradėjo jaustis dar iki jo veiklos pradžios – „Gazprom“ pradėjo kainą mažinti, galbūt tikėdamasis, kad Lietuva šį projektą nutrauks.

Rusijos koncerno tiekiamų dujų kaina mažėjo ir terminalui pradėjus veikti. Jis ir dabar kuria kainų spaudimą į Lietuvą tiekiamoms dujoms. Žinoma, patiriame terminalo išlaikymo sąnaudų, nes tam tikrą dujų dalį per jį turime pirkti. Bet prisiminkime istoriją – neturėdami terminalo, greičiausiai mokėtume daug brangiau. O dabar „Gazprom“ turi skaitytis su faktu, kad mes visada galime turėti kitą tiekėją. Tad terminalo įsigijimas mums ne tik saugumo tiekimo prasme, bet ir ekonomiškai labai naudingas.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Valdas Lukoševičius. Kova dėl šilumos ūkio – visos priemonės pateisinamos (2)

Prasidėjo naujas vajus Lietuvos energetikoje – mėginimas perimti šilumos gamybą iš...

Rimantas Martinavičius. Miestų viešasis transportas: kaip važiuosime rytoj? (3)

Lietuvos miestus jau daug metų kamuoja tos pačios bėdos – didelės transporto spūstys, oro...

Liudvikas Narcizas Rasimas. Energetiniai brūzgynai (6)

Artėjanti Astravo atominės elektrinės statybų pabaiga vis rimčiau verčia sunerimti, kaip tam...

Martynas Matulevičius. Kaip apsaugoti žmones renovuojamuose pastatuose? (4)

Prieš kelias savaites, naktį, Jurbarke degęs renovuojamas daugiabutis didelio susidomėjimo...

Linas Sesickas. Kas sumažins pajamų skirtumus: didesni mokesčiai ar labiau išprusę žmonės ir stipresni verslai? (6)

Pajamų nelygybė tampa nuolatine politinių debatų tema, o artėjantys rinkimai Lietuvoje ją tik...

Top naujienos

(Ne)Grįžtu. Į Airiją išvyko jau sulaukusi 50-ies: geriau nei čia savo pensijos net neįsivaizduoju į šalį plūsta vyresni lietuviai (33)

„Gerai, išgersime kavos“, – pasigirsta žodžiai už nugaros Monaghano, miestelio Airijoje,...

Vyriausybė galutinai apsisprendė, kaip kovos su kainomis: „vaučeriais“ naudosis ne visi papildyta 15.05 val.  (317)

Vyriausybės pasitarime pristatytos paruoštos ministerijų priemonės, kaip kovoti su augančiomis...

Fausta Marija Leščiauskaitė. O jeigu nedaužė, bet santykiai nebuvo laimingi? (37)

„Mes gimėme laikais, kai sulūžusius daiktus buvo įprasta taisyti, o ne išmesti“ – tokios ir...

Kokios pensijos galime tikėtis: ką daryti, kad netektų skursti? (2)

Savaitgalis Druskininkų sanatorijoje, atostogos saulėtoje Ispanijoje, popietės su anūkais vandens...

Neeilinis smurtas prestižinėje Kauno gimnazijoje: apsiginklavęs mokinys daužė paauglį papildyta policijos pranešimu (127)

DELFI pasiekė informacija, kad vienoje prestižinėje Kauno gimnazijoje mokinys kastetu daužė kitą...

Taiso neblaivių vairuotojų pamėgtą įstatymų spragą – pernai ja pasinaudojo ne vienas (18)

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) trečiadienį pritarė įstatymo pataisų paketui,...

Ministrė Petrauskienė už uždarų durų sėdo prie derybų stalo su profesinėmis sąjungomis (32)

Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė sukvietė profesinių sąjungų vadovus į...

Įsileidus Kremlių – tragedija: neįsivaizdavome, kad žmonės bus žudomi vidury baltos dienos (406)

Lygiai prieš penkerius metus prasidėjo Ukrainos Orumo revoliucija – Maidanas . „Tai buvo...

Ruoškitės – prekybos centrai paskelbė išpardavimų savaitgalį: stilistė patarė, ką pirkti ir į ką nė nežiūrėti (43)

Juodasis penktadienis – ta diena metuose, kai visi šiek tiek išsikrausto iš proto. Arba ne. Bet...