aA
Lietuvos apeliacinis teismas užbaigė bankrutavusiai kredito unijai „Taupkasė“, administruojamai nemokumo administratoriaus, iškeltą bylą dėl jos klientams galimai tinkamai neišaiškintų sutarties sąlygų ir esmės. Kitaip sakant, buvo bandoma įrodyti, kad pasirašant sutartį buvo suklysta. Visgi teismas nusprendė, kad šįkart kaltas pats unijos klientas. Šis procesas ir unijos atstovų laimėta byla puikiai parodo, kokias atsakomybes neša visos sutarties pusės ir kodėl reikėtų itin atidžiai perskaityti dokumentus, ant kurių suraitomas parašas.
Greta Kubiliūnaitė
Greta Kubiliūnaitė
© Asmeninio archyvo

Susiduriama su didesne rizika

Prieš gilinantis į teismo priimtą sprendimą, svarbu priminti, kad kredito unijų veiklos modelis gerokai skiriasi nuo didžiųjų komercinių bankų. Jei asmuo nori naudotis kredito unijos paslaugomis, jis turi įsigyti pajų – teisę dalyvauti kredito unijos valdyme suteikiančių vertybinių popierių, ir taip tapti pajininku. Kitaip sakant, kiekvienas naujas kredito unijos klientas prisideda prie kapitalo formavimo ir už tai gauna galimybę atiduoti balsą visuotiniame narių susirinkime, kuriame sprendžiami svarbiausi veiklos klausimai.

Nors pasirašydamas sutartį su kredito unija kiekvienas naujas jos klientas gauna gerokai daugiau privilegijų, bet ir labiau rizikuoja nei pasitikėdamas didžiaisias komerciniais bankais. Taip yra dėl to, nes dėl veiklos modelio ir įvairių sutarčių niuansų ne visi indėliai ar visi indėliuose laikomi pinigai yra drausti valstybės. Aišku, didesnė rizika susijusi su didesne finansine grąža. Gerai, kai rizika pasiteisina, tačiau kartais susiduriama su kur kas prastesniais scenarijais. Vienas tokių nutiko bankrutavus kredito unijai „Taupkasė“.

Sutartis pasirašė jų net neskaitę

Ginčas tarp kredito unijos „Taupkasė“ ir buvusių jos klientų kilo dėl pasirašytos terminuotojo indėlio „Plius“ sutarties ir prašymų dėl papildomų pajų įsigijimo – ieškovai įrodinėjo, kad jiems nebuvo tinkamai atskleistos ir išaiškintos sudaromų sutarčių sąlygos bei esmė. Visgi prieš įvykdant šiuos veiksmus kredito unija ėmėsi veiksmų išaiškinti ir atskleisti galimų sudaryti sandorių skirtumus. Tam buvo pateiktos ir palyginamosios lentelės, kuriose nurodyti galimi investavimo būdai ir galimos rizikos, pavyzdžiui, ar visa įnešama suma laikytina indėliu, kokiai sumai taikoma draudimo apsauga. Su galimomis rizikomis ieškovai galėjo susipažinti ir perskaitę sutartis. Teismas nurodė, kad esant tokioms aplinkybėms pateiktos sutarties sąlygos galėjo būti suprantamos net ir neprofesionaliam investuotojui ar vartotojo statusą turinčiam asmeniui.

Tačiau panašu, kad problema susidarė dėl to, jog patys klientai nedėjo pastangų šias sutartis suprasti – jie sutarčių, ant kurių pasirašė, net neskaitė. Sutartis perskaityti ir tuo pačiu pasidomėti, kodėl vienu atveju mokamos mažesnės, kitu – didesnės palūkanos, kaip išaiškino teismas, reikalavo paprastas rūpestingumas ir apdairumas. Čia taikytinas ir protingumo kriterijus, kuris reiškia, kad esant sutarties laisvei ir asmenų lygiateisiškumui, kiekvienas asmuo privalo pats rūpintis savo teisėmis ir pareigomis.

Nepakako laiko

Ieškovai taip pat argumentavo, kad prie suklydimo prisidėjo ir tai, kad sutarties sudarymas ir pasirašymas vyko labai trumpai. Remiantis teismo išvadomis, tai savaime nereiškia, kad ieškovai buvo suklaidinti.

Byloje taip pat nėra jokių duomenų, kad kredito unijos „Taupkasė“ darbuotoja būtų lenkusi ieškovus kuo greičiau pasirašyti ginčo sutartis. Taip pat atskleista, kad ieškovai turėjo pakankamai laiko ir galimybių susipažinti su sutarčių projektais, įvertinti pasirenkamą terminuotojo indėlio „Plius“ variantą, su juo susijusias rizikas ir konsultuotis su profesionalais.

Tad nors suklydimas finansinių paslaugų teikimo santykiuose nustatomas įvertinant ir finansų tarpininko elgesį pagal tai, kaip jis įvykdė informacines pareigas, čia jo kaltės įžvelgta nebuvo. Taip pat tokio suklydimo negalima pateisinti ir pripažinti sutartį negaliojančia nėra teisinio pagrindo, nes suklydimas yra tik suklydusios sandorio šalies neapgalvotos rizikos ar neatsargumo rezultatas. Suklydimo negalima pateisinti ir dėl paslaugas gavusių asmenų galimybių įvertinti galimas sandorio pasekmes, elgesio, gyvenimiškos, santykių su bankais bei investavimo patirties.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Ieva Vidugirė. Atmintinė vadovui: kaip elgtis, jeigu įmonė neatlaiko sukrėtimų

Ekonomika Lietuvoje pastaraisiais metais augo itin sparčiai: daugėjo investicijų, augo eksportas,...

Viktorija Čijunskytė. Pagrindinės pradedančiojo investuotojo klaidos

Rekordinė infliacija lėmė ir labai didelį susidomėjimą investicijomis, siekiant apsaugoti...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Hibridinio darbo era: iššūkiai, su kuriais susiduriame – tik pradžia

Dveji pandemijos metai pakeitė, kaip, kur ir su kuo mes dirbame. Hibridinis darbo modelis, tapęs...

Jūratė Cvilikienė. 3 iš 5 lietuvių apie investavimą žino per mažai: kokie svarbiausi jo principai

Žvelgiant iš dabartinės aukštos infliacijos ir nepastovumo finansų rinkose situacijos, kalbos...

Jurgita Karvelė. Ar augant infliacijai darbdavys turi didinti atlyginimus ir kaip teisingai paskatinti darbuotojus

Metinei infliacijai Lietuvoje viršijus 20 proc. ribą, vis daugiau darbuotojų, iki šiol buvę...

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Rusijos karių artimųjų skundai pribloškia: armijoje šauktinių laukia nesuvokiamas košmaras (3)

Situacija karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos kariuomenėje – apgailėtina. Šauktiniai apgaule...

Gyventojai skaičiuoja skirtumus tarp „biržinės“ ir garantinio tiekimo kainos: sako, kad pasirinkę tiekėją pralošė tiekėjai: nelogiška (3)

Dalis elektros vartotojų, pasirinkusių su biržos kaina susietą nepriklausomo tiekėjo planą,...

Magiškas Jocytės pasirodymas nukalė Lietuvos rinktinei Europos čempionato auksą lietuvė tapo turnyro MVP (10)

Sekmadienio vakarą Heraklione, Graikijoje, vykusiame Europos jaunių merginų (iki 18 metų)...

Geros žinios atostogaujantiems – artimiausiu metu karščiai nesitrauks: galime sulaukti škvalo ir krūšos (5)

Pirmadienio dieną orus lems žemo slėgio lauko šiaurės rytinis pakraštys. Vyraus nepastoviai...

Delfi PliusDailius Dargis

Po ilgos tylos – Rusijoje kalinčio Zamolskio interviu: garsiausias samdomas žudikas nebijo keršto ir įspėjo laukti rudens (3)

Ilgiausiai Lietuvos teisėsaugos istorijoje – net 13 metų ieškotas siaubingais nusikaltimais...

Angliją šokiravęs žudikas atvežtas į Lietuvą: nebereikės kalėti iki gyvos galvos (4)

Visą Jungtinę Karalystę dėl įvykdyto itin žiauraus savo draugės nužudymo šokiravęs ir tokiu...

Keistas Ukrainos generolo optimizmas dėl karo eigos: kodėl nesibaimina net rusų branduolinio šantažo (5)

Kada Ukraina šalies pietuose pradės savo kontrpuolimą, o gal jau pradėjo? Tokie svarstymai kurį...

Žiniasklaida: niekas rusų neruošė tokio masto nesėkmėms, Putinui – didžiulė gėda (3)

Rugpjūčio 9 d. Kremliaus okupuotame Krymo pusiasalyje esančioje svarbioje rusų aviacijos bazėje...

Sunkumų neatlaikė: užsidarius vienintelei kaimo parduotuvei, gyventojai duonos pirkti važiuos į miestą

Mažosioms kaimų, gyvenviečių, miestelių parduotuvėms – sunkus laikotarpis. Vienos jų...

Kardiologė nurodė klaidą, kurią daro dažnas: tai gali smarkiai pakenkti sveikatai

Mirtingumas nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje išlieka pirmoje vietoje, tačiau pastebima,...