aA
Neseniai Europos lyčių lygybės instituto (EIGE) paskelbtas indeksas parodė, kad esame vienintelė šalis Europos Sąjungoje, kuri nuo 2005 metų nepadarė progreso moterų ir vyrų lygybės srityje. Maža to, situacija ne tik nepagerėjo, bet net ir pablogėjo – lyčių lygybė buvo įvertinta 55,5 proc., tuo tarpu 2005 metais siekė 55,8 proc., skaičiuojant, kad 100 proc. reiškia visišką lygybę. Ir nors pagal lyčių lygybės indeksą paskutiniai nesame, Europos Sąjungoje užimame ne itin garbingą 23-ią vietą.
Greta Ilekytė
Greta Ilekytė
© Asmeninio archyvo nuotr.

Remiantis lygybės indekso duomenimis, prasčiausiai buvo įvertintos mūsų šalies finansų ir valdžios sritys. Finansų srityje labiausiai išryškėjo moterų ir vyrų pajamų bei skurdo atotrūkis, valdžios – maža moterų dalis biržoje kotiruojamų bendrovių valdybose, centriniame šalies banke bei šalies parlamente. Pastarajame moterys sudaro vos penktadalį visų parlamento narių, o biržoje kotiruojamų bendrovių valdybose šiek tiek daugiau nei dešimtadalį.

Čia ir atsiranda lyčių lygybės lygtis – kai Lietuvoje aukštąjį išsilavinimą turinčių moterų yra trečdaliu daugiau nei vyrų, jų pasiekimai yra kur kas kuklesni. Tiesa, šioje lygtyje yra labai svarbūs keli dėmenys – stereotipai ir socialinės normos. Kiek tai prisideda sprendžiant, o gal vilkinant lyčių lygybės klausimą?

Problema – moterų pasirinkimai

Atlyginimų atotrūkis tarp vyrų ir moterų per kelis pastaruosius dešimtmečius sumažėjo gana minimaliai ir jis šiuo metu Lietuvoje siekia 13 proc. Tuo tarpu senatvės pensijų dydis tarp skirtingų lyčių skiriasi daugiau nei 17 proc.

Kaip rodo įvairūs tyrimai, didžiausios pajamų atotrūkio priežastys yra dvi. Tai ir pačių moterų pasirinkimas rečiau rinktis STEM sektoriaus studijas, kurios apima mokslo, technologijų, inžinerijos ir matematikos sritis, ir jų sugrįžimas į darbo rinką po motinystės atostogų, kai renkamasi dirbti mažiau valandų ar prasčiau apmokamus, bet lankstų darbo grafiką turinčius darbus.

Žvelgiant istoriškai, šis fenomenas dažnai įvardijamas kaip „pasirinkimo laisvė“. Juk tikriausiai šeimos nusprendžia, kad moterys turi geresnius įgūdžius auginti vaikus, taigi jos turėtų prisiimti didesnę atsakomybę už „namų židinio kūrenimą“. Tuo tarpu vyrams, teigiama, geriau sekasi siekiant karjeros ir didinant šeimos biudžetą. Ekonomikos Nobelio premijos laureatas ekonomistas Gary Becker nurodo, kad būtent taip šeimos specializuojasi, kad būtų efektyvesnės.

Praėjusiais metais mūsų šalyje atlikta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos apklausa parodė, kad net 58 proc. lietuvių mano, jog žmonos pareiga yra pasirūpinti vyro buitimi. Taip pat net 53 proc. apklaustųjų sutiko su teiginiu, kad vyrai turi rūpintis savo karjera labiau nei moterys.

Socialinės normos nepajudinamos?

Ar gali būti taip, kad moterims labiau patinka rūpintis vaikais ir buitimi nei dirbti, bei rinktis tokias studijų kryptis, kuriose nėra matematikos? Ar galime ir, apskritai, ar turėtume kovoti su žmonių pasirinkimais? Kaip byloja klasikinis posakis, de gustibus non est disputandum – skonis negali tapti ginču.

Deja, tačiau tikriausiai, kad turėtume. Lėtas, ar net neigiamas progresas moterų ir vyrų lygybės srityje patvirtina − nors pati problema ir yra suprantama, ją kuriantys veiksniai vis dar yra sprendžiami per lėtai.

Tuo tarpu sąsajos tarp pasirinkimų ir socialinių normų yra žinomos jau gana seniai. Esame linkę priimti tuos sprendimus, kurie atitinka normas bei elgtis taip, kaip visuomenėje yra priimta. Taigi, darbo jėga skirtinguose sektoriuose yra iš dalies pasiskirsčiusi ne pagal žmonių gebėjimus, bet socialinių normų atitikimą.

Tai įrodo ir skaičiai. Pavyzdžiui, agentūros „Eurostat“ duomenimis, Lietuvoje informacinių ir komunikacijos technologijų (IKT) sektoriuje moterys sudaro vos ketvirtadalį visos darbo jėgos.

Pokytis – per lėtas

EIGE skaičiuoja, kad sumažinus lyčių lygybės skirtumus, Lietuvoje BVP vienam žmogui iki 2050 metų galėtų papildomai pakilti net 12 proc. Pabrėžiama, kad tai taip pat pakeltų darbo jėgos aktyvumo lygį, nes daugiau moterų įsilietų į darbo rinką. Lyčių paritetas taip pat didina darbo našumą bei duoda impulso pažangesniam ir tvaresniam ekonomikos augimui.

Deja, tačiau progresas lyčių lygybės srityje vis dar vyksta labai lėtai. Remiantis naujausia lyčių lygybės ataskaita, Pasaulio ekonomikos forumas savo prognozę, kada moterų ir vyrų atlyginimai pasaulyje taptų vienodi, pailgino iki 257 metų. Pasirodo, socialinės normos ir stereotipai prie to itin prisideda.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Audrius Granickas. Kaip programėlės pasiekia mūsų kišenes: 5 jų kūrimo etapai

Be išmaniųjų programėlių savo gyvenimo šiandien neįsivaizduoja daugelis – praėjusiais...

Viktorija Katilienė. Pandemijos įtaka: abipusis pasitikėjimas tampa draudimo verslo ašimi

Pandemija įnešė pokyčių į draudikų ir klientų santykius. Apribojus judėjimo galimybes ir...

Natalja Kobzevienė. Biudžetinių įstaigų nuotolinio darbo išlaidų kompensavimas – apie ką nepagalvota?

Darbo kodekso 52 straipsnyje nurodyta, kad darbuotojas, susitarus su darbdaviu, gali atlikti darbo...

Aušra Maldeikienė. Mažieji, sukruskite, – pelno mokesčio pertvarka jums gali labai brangiai kainuoti! (5)

Sisteminė mokesčių sistemos peržvalga ir galima pertvarka sulaukia daug suinteresuotų grupių...

Elena Leontjeva. Didesnis biudžetas su mažesne našta? (1)

Finansų ministerijos mokesčių lengvatų peržiūros grupė pradeda svarstyti pelno mokesčio...

Top naujienos

Vyriausybė pasiruošusi laisvinti verslą: tikslina, kaip dirbs prekybininkai ir lauko kavinės

Vyriausybė ketvirtadienį ketina įteisinti naujų atlaisvinimų verslui: jau nuo pirmadienio...

Karantino palengvinimų planą dėliojantys strategai turi ir planą B (121)

Karantino palengvinimo planą dėliojantys sveikatos strategai turi ir planą B. Ypač akylai stebimi...

Kauno miesto savivaldybė krito „nelygioje kovoje su epidemija“ – pateko į juodą zoną (65)

Kauno miestas pagal epidemiologinę situaciją pateko į juodųjų savivaldybių sąrašą, rodo...

Dulkys: iš Danijos gautomis „AstraZeneca“ vakcinomis galėtume pradėti masinį vakcinavimą (297)

Jeigu Danija sutiktų su Lietuva pasidalinti savo nenaudojamomis „AstraZeneca“ („ Vaxzevria...

Liudas Dapkus. Sputnik, Novičiok ir kiti pragaro virtuvės receptai (32)

Jau seniai nebuvo tokios geros progos įsmeigti peilį tarp menčių. Supuvę Vakarai, kaip juos...

Seimas nutarė leisti turint B kategoriją vairuoti ir lengvuosius motociklus, bet su papildomomis sąlygomis (64)

Diskusija, ar vertėtų leisti vairuotojams, turintiems B kategorijos vairuotojo pažymėjimą,...

Nauja tvarka: nuo šiol pirkdami automobilį gausite specialų kodą papildyta (657)

Siekiant galutinį vartotoją apsaugoti nuo galimų apgaulių, kuomet perkama transporto priemonė,...

Šimonytė: Vyriausybė planuoja priimti karantino režimo laisvinimus (99)

Skiepyti jaunesnius asmenis bus leista, kai smarkiai sulėtės senjorų skiepijimo tempas, sako...

Gediminas Mockus | D+

Pasigrožėkite plika akimi: palydovai, kurie yra matomi iš Žemės

Aplink Žemę skrieja tūkstančiai dirbtinių palydovų . Kai kuriuos iš jų galima stebėti...