aA
Ilgą laiką saulės elektrinės buvo palyginti prabangi technologija. Jas daugiausiai įsirenginėjo prisiekę inovacijų gerbėjai arba tie, kurie buvo suinteresuoti realiais darbais prisidėti prie klimato kaitos stabdymo. Nuo šių metų situacija visiškai pasikeitė. Tam įtakos turėjo pasaulinės tendencijos ir keli palankūs veiksniai Lietuvoje.
Gediminas Misevičius
Gediminas Misevičius
© DELFI / Domantas Pipas

Pagrindinis saulės elektrinių elementas – saulės moduliai – kasmet pinga. Per pastarąjį dešimtmetį kelis kartus sumažėjusios saulės modulių kainos pavertė juos pakankamai konkurencinga elektros gamybos technologija.

Nuo šių metų pradžios saulės elektrinių patrauklumą dar labiau padidino išaugusi reguliuojama elektros kaina – saulės elektrinių atsiperkamumas sutrumpėjo iki pakankamai protingo termino.

Be to, atsirado pasiūlymų įsigyti elektrinę nutolusiuose saulės parkuose ir gauti papildomą daugiau kaip 300 eurų siekiančią paramą už 1 kW instaliuotos galios. Galiausiai, rinkoje atsirado specialių finansavimo pasiūlymų, kurie suteikia galimybę saulės elektrinę įsigyti išsimokėtinai per pasirinktą laiką.

Todėl šiandien saulės elektrinės yra pakankamai patraukli investicija, kuri yra prieinama praktiškai kiekvienam šalies namų ūkiui, nepriklausomai nuo to, kokias technines ir finansines galimybes jis turi. Panagrinėkime, koks yra investicijų į nuosavą saulės elektrinę atsiperkamumas pagal 4 skirtingus scenarijus.

Turite ir vietą, ir lėšų

Jei turite techninius reikalavimus atitinkantį nuosavo namo stogą (tinkama danga, pietinė orientacija, reikiamas šlaito pasvirimo kampas) bei reikalingų lėšų, skaičiuojant, kad 1kW saulės elektrinės su įrengimo darbais šiuo metu kainuoja apie 900–1 000 eurų − tai gali būti patraukli investicija. Be to, elektrinę galite įsirengti ir ant nuosavo žemės sklypo, esančio šalia namo ar kitoje vietoje.

Svarbiausia, kad žemė priklausytų jums ir ten įrengtos elektrinės elektrą naudotumėte savo namų ūkio reikmėms.

Jei įsirengsite metines energijos sąnaudas atitinkančios galios saulės elektrinę, tai, atsižvelgiant į nuo liepos 1 d. įsigaliojusias elektros kainas, kasmetinį tikėtiną elektros kainų padidėjimą (2,5 proc. per metus) ir tikėtinas sąnaudas priežiūrai (1 proc. elektrinės kainos per metus), ji jums atsipirks per 9–10 metų. Žinoma, elektros kainoms didėjant atsiperkamumas trumpės, o mažėjant – ilgės.

Dar viena palanki žinia – įsirengę elektrinę ant savo namo stogo ar sklypo nuo spalio 1 d. galėsite kreiptis dėl kompensacijos į Aplinkos projektų valdymo agentūrą prie LR Aplinkos ministerijos ir gauti 323 eurus už 1 kW instaliuotos galios. Tai padės elektrinės atsipirkimo laikotarpį sutrumpinti iki maždaug 6 metų. Tai reiškia, kad vieną kartą sumokėsite už elektrą, kurią sunaudotumėte per 6 metus, o likusius 19 metų už sugeneruotą elektrą nieko nereikės mokėti.

Galima skaičiuoti ir iš kitos pusės – kokia saulės elektrinės nauda, ją skaičiuojant kaip investicinę grąžą? Per 25 metus investuoti pinigai ne tik atpirktų pačios elektrinės kainą, bet ir papildomai sugeneruotų apie 350–400 proc. siekiančią grąžą, kuri atitiktų 6,3–6,7 proc. metinių palūkanų. Atsižvelgus į saugių turto klasių grąžą dabartiniu metu, tai gali būti konkurencinga investicija.

Turite vietą, bet neturite lėšų

Norint ant namo stogo įrengti didesnės galios elektrinę, gali prireikti nemažos lėšų sumos. Beje, dalį jų galėsite atgauti kaip kompensaciją, bet tik tada, kai pateiksite visus elektrinės įrengimo faktą patvirtinančius dokumentus. Vadinasi, prieš tai turėsite būti atsiskaitę už elektrinę ir jos įrengimo darbus.

Atsižvelgdami į augančią saulės elektrinių paklausą, kai kurie finansų rinkos dalyviai jau siūlo specialų finansavimą saulės elektrinėms įsigyti. Tiesa, jei elektrinę nuspręsite įsirengti už skolintus pinigus, jos atsiperkamumas turėtų būti mažesnis, nes dalį grąžos teks panaudoti paskolos palūkanoms padengti. Bet čia yra dar viena gera žinia.

Toms elektrinėms, kurių įrengimui naudojamos skolintos lėšos, numatyta beveik penktadaliu didesnė kompensacija – ji siekia net 381 eurus už 1 kW instaliuotos galios. Tokiu atveju darant prielaidą, kad paskola imama 10 metų laikotarpiui, ir, atsižvelgiant į didesnę paramą, nuosava saulės elektrinė atsiperka per 7–8 metus, pinigų grąža per 25 metų laikotarpį sudaro 360–410 proc. bei atitinka 6,3–6,8 proc. metinių palūkanų.

Neturite vietos, bet turite lėšų

Šiuo atveju galite rinktis įsigyti norimo dydžio elektrinės dalį nuotoliniame parke. Daugiau informacijos apie tokius projektus rasite www.saulesparkai.lt, www.saulesgraza.lt ar www.solarbank.lt.

Iš pirmo žvilgsnio didelio skirtumo tarp saulės elektrinės ant nuosavo namo stogo ir nutolusiame parke nėra. Bet panagrinėjus matome, kad priežiūros mokestis, kuris kasmet gal padidėti iki 5 proc., gali turėti didelės įtakos elektrinės atsiperkamumui. Vertinant pesimistinį scenarijų, kad šis mokestis būtų tokiu dydžiu padidinamas kasmet per visą 25 metų laikotarpį, nuotolinės saulės elektrinės atsiperkamumas, įskaičiavus 323 eurų už 1 kW paramą, siektų apie 8-9 metus, jos investicinė grąža per visą laikotarpį sudarytų apie 190 proc., kas atitiktų 4,3 proc. metinių palūkanų.

Neturite nei vietos, nei lėšų

Investicija į nuotolinę saulės elektrinę skolintomis lėšomis yra mažiausiai patraukli iš visų scenarijų. Nepaisant to, ji taip pat gali atsipirkti, tik grąža bus mažesnė. Nuotolinės saulės elektrinės įsigijimas skolintomis lėšomis, ir įskaičiuojant didesnę 381 eurų už 1 kW paramą, leidžia jai atsipirkti per 11 metų. Per visą jos eksploatacijos laikotarpį būtų galima gauti apie 170 proc. grąžą, kuri atitiktų 4,1 proc. metinių palūkanų.

Saulės elektrinės efektas

Didėjantis dėmesys klimato kaitai ir gyventojų noras rinktis tvaresnius sprendimus neabejotinai skatins spartesnę saulės elektrinių ir kitų šios srities sprendimų plėtrą Lietuvoje. Šiandien turbūt jau niekam nereikia įrodinėti, kad saulės elektrinės ne tik gali būti diegiamos mūsų šalyje, tačiau jos sugeneruoja pakankamai elektros energijos, kad galėtų konkuruoti su kitais elektros gamybos sprendimais.

Be to, platesnis saulės elektrinių naudojimas gali paskatinti ir ekologiškesnio transporto išpopuliarėjimą. Yra pastebėta, kad žmonės, kurie įsirengia saulės elektrines, vėliau labiau domisi ir elektrinio ar įkraunamo hibridinio automobilio įsigijimu. Todėl didėjančios galimybės šalies gyventojams dalyvauti atsinaujinančios energetikos plėtroje gali paskatinti teigiamų pokyčių ir kitose srityse.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Jurgita Navikienė. Iš mažosios bendrijos nariui išsiimti 100 tūkst. eurų per metus – misija įmanoma (1)

Kaip iš savo mažosios bendrijos ( MB ) išsiimti nei daugiau, nei mažiau – būtent 100 000...

Mārtiņš Āboliņš. Baltijos šalyse tikimasi greito ekonomikos atsigavimo (1)

Nepaisant to, kad pasaulis tebėra COVID-19 pandemijos gniaužtuose, globali ekonominė situacija...

Elena Leontjeva. Išsaugokime žmonėms galimybę kaupti senatvei (3)

Privačiam pensijų kaupimui ir gyvybės draudimui vėl iškilo pavojus. Mokesčių atskaitymai į...

Tomas Kontautas. Lietuva imasi vystyti tvariųjų finansų modelį: ar pavyks pakartoti fintech sėkmės istoriją? (1)

Klimato kaitai keliant vis didesnius iššūkius, Europos Sąjunga pernai pristatė veiksmų...

Inga Langaitė. Lietuvos startuoliai ant didelių permainų slenksčio (1)

Apie Lietuvos startuolių rūpesčius ir džiaugsmus, mūsų šalies įstatymų spragas ir...

Top naujienos

Lyg iš filmo „Pagirios Las Vegase“, bet veiksmas – Kauno viešbutyje (48)

Vieno Kauno centre esančio keturių žvaigždučių viešbučio darbuotojai negalėjo patikėti...

Vytautas Jokubauskas | D+

Ekspertai įvardijo laikotarpį, kada Kinija susidurs su didžiuliais iššūkiais: jau greit ji bus itin pavojinga

Virš Taivano zujantys karo lėktuvai, Pietų Kinijos jūroje kylančios dirbtinės salos ir...

Daktaras Rauba nurodė ypač veiksmingą būdą, kaip sumažinti virusų kiekį nosies gleivinėje: nekainuoja nieko (115)

Estijoje vaistines pasiekė nosies purškalas, kuris, esą, padeda laikinai apsisaugoti nuo...

Prieš liepą įsigaliosiantį draudimą – likučių išpardavimas dalyje parduotuvių (130)

Nuo liepos 3 dienos parduotuvėse Lietuvoje nebebus galima įsigyti daugelio vienkartinių plastiko...

Internete atsiras dar daugiau ribojimų: štai kas bus laikoma teroristiniu turiniu (120)

Europos Parlamentas vis daugiau dėmesio skiria interneto švarai bei kovai su jame vykdomais ar...

ES sumokėjo užstatą, kad būtų paleistas Sakartvelo opozicijos lyderis Melija (4)

Europos Sąjunga šeštadienį pranešė sumokėjusi užstatą, kad būtų paleistas suimtas...

ES susitarė įsigyti iki 1,8 mlrd. „BioNTech/Pfizer" vakcinos dozių (109)

Europos Sąjunga sudarė susitarimą su farmacijos bendrovėmis „BioNTech“ ir „Pfizer“ dėl...

Mokytojos iš Vilkaviškio pomėgis virto verslu: sužavėjo suvalkietiškos tradicijos (19)

Tautinis kostiumas – unikalus gaminys. Tai ne masinės gamybos produktas. Jis, yra audžiamas,...

Pasakė, ar galima automobiliui montuoti siauresnes ar platesnes nei nurodo gamintojas padangas (2)

Dažnai vairuotojai net nesusimąsto apie padangų plotį, bet reikėtų žinoti, kad jis turi įtakos...