aA
Teismų procesų dalyviai Lietuvoje susiduria su nežinia. Kovo 16 d. Teisėjų tarybai rekomendavus atšaukti visus teismų posėdžius (išskyrus neatidėliotinus atvejus, pvz. dėl vaiko paėmimo iš nesaugios aplinkos), teisingumo mašina sustojo. Tiesa, Lietuvos teismų elektroninių paslaugų portalas, populiariai vadinamas EPP, funkcionuoja, todėl visus raštus ir dokumentus galima pateikti. Tačiau posėdžiai nukeliami be naujos datos.
Gediminas Dominas
Gediminas Dominas
© Asmeninio archyvo nuotr.

Tačiau dėl karantino teismų veikla nebūtinai turi sustoti, ypač, kad įtampa verslo santykiuose šiuo metu kaip tik auga, nesutarimai ir potencialūs ginčai kaupiasi. Pasinaudojant šiuolaikinėmis technologijomis teismo posėdžiai gali būti sėkmingai vykdomi nuotoliniu būdu. Tai liudija konkretūs pavyzdžiai iš kitų valstybių.

Prieš keletą dienų Londono Aukštasis Teisingumo teismas komercinę bylą tarp Kazachstano Respublikos ir privačių Moldovos investuotojų nagrinėjo video konferencijos būdu panaudodamas Zoom aplikaciją ir posėdį gyvai transliuodamas YouTube kanalu. Sąlygas tam sudarė kovo 25 d. priimtas Jungtinės Karalystės (JK) Koronaviruso Aktas, kuris be kitų klausimų nustatė ir naujas teismų darbo sąlygas. Koronaviruso Akto nuostatos numato platesnį video konferencijų naudojimą ir gyvą posėdžių transliavimą viešai. JK vyriausybė nurodė, kad tam teismų sistema naudos Skype for Business, tačiau proceso dalyviams pakanka turėti nemokamą Skype Meetings aplikaciją.
JK teismo posėdžių transliavimas internetu nėra vien COVID-19 pandemijos padiktuota naujiena. JK Aukščiausiais teismas jau nuo 2013 metų turi savo Youtube kanalą. Apeliacinis teismas taip pat transliuodavo kai kurias bylas.

Internetu galima stebėti ir JAV apeliacinių teismų posėdžius ir jų įrašus. Net ir dabar prisijungus galima matyti šiandien ir vakar vykusius posėdžius: teisėjai ir advokatai kiekvienas kalba savo namų aplinkoje. Dabar šią praktiką numatoma išplėsti. Remiantis neseniai JAV kongreso priimtu CARES (Coronavirus Aid, Relief, and Economic Seucurity) Aktu, visi JAV federaliniai teismai organizuos virtualius posėdžius. Tą patį daro ir Australijos teismai.

JAV teismo posėdis nuotoliniu būdu
JAV teismo posėdis nuotoliniu būdu

Tarptautiniai arbitražo teismai jau pora dešimtmečių naudoja video konferencijas liudytojų ir ekspertų apklausai. Be telefoninių konferencijų arbitražo proceso apskritai neįmanoma įsivaizduoti. Beveik visi preliminarūs posėdžiai vyksta kaip konferencijos telefonu.

Kadangi arbitražo procedūra yra mažiau formali ir posėdžiai gali vykti bet kur, arbitražo institucijoms lengviau prisitaikyti prie karantino apribojimų. Visos pagrindinės tarptautinės verslo ginčų arbitražo institucijos (Londono Tarptautinio Arbitražo Teismas (LCIA), Tarptautinių Prekybos Rūmų (ICC) arbitražo teismas, Stokholmo Prekybos Rūmų Arbitražinis Institutas (SCC), ir kitos) paskelbė kad karantino metu dirbs įprastu tempu, tik visi dokumentai bus priimami tik elektroniniu būdu. Kai kurios institucijos išleido ir gaires dėl suplanuotų fizinių posėdžių, tačiau dėl tarptautinių kelionių apribojimų jie sunkiai įmanomi.

Reikia pripažinti, kad kontinentinėje Europoje teismai ne taip sklandžiai prisitaiko prie COVID-19 pandemijos sąlygotų apribojimų. Vokietijos įstatymuose yra numatyta galimybė tesimo posėdžius organizuoti vaizdo konferencijos būtu, bet dauguma teismų, ypač vietinių, nėra aprūpinti reikiama įranga. Prancūzijoje nuspręsta, kad bus nagrinėjamos tik „esminės“ teismų bylos. Italijoje video konferencijos rekomenduojamos tik baudžiamosiose bylose.

Šiame kontekste svarbu paminėti, kad Lietuvos teismams taip pat nėra teisinių kliūčių organizuoti virtualius posėdžius. Lietuvos Civilinio proceso kodeksas numato galimybę posėdžius rengti vaizdo ar telekonferencijos būdu. Teisingumo ministerija ir Teisėjų taryba dar 2012-2014 metais yra patvirtinusi kelis apyrašus dėl vaizdo konferencijų organizavimo ir liudytojų apklausos. Iš esmės, sprendimas priklauso tik nuo bylą nagrinėjančio teisėjo norų ir galimybių.

Gali būti, kad Lietuvos teismai nėra techniškai pasiruošę tokiems iššūkiams – panašiai kaip Vokietijos vietiniai teismai. Tokiu atveju norėtųsi atkreipti valdžios institucijų dėmesį į šią problemą. COVID-19 pandemijos akivaizdoje labai greitai sprendžiami kur kas daugiau lėšų reikalaujantys ir sudėtingesni klausimai. Sunku patikėti, kad neįmanoma rasti šiek tiek lėšų, kad teismai galėtų įsigyti virtualiems posėdžiams organizuoti reikalingą įrangą. Ypač, kad šie techniniai pajėgumai gali būti naudingi ir pandemijai bei karantinui pasibaigus.

Šiuo metu Nacionalinė teismų administracija kaip tik svarsto tolimesnio teismų darbo klausimus. Kol kas apčiuopiamų rezultatų nematyti. Tikėkimės, kad kokie nors sprendimai vis dėlto bus rasti. Sustojęs ginčų nagrinėjimas papildomai apsunkina ir taip sudėtingą verslo padėtį pandemijos laikotarpiu.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.5000

Marius Taparauskas. Naujos problemos – šansas drąsioms idėjoms

Kad keletas visuotinio užsidarymo namuose mėnesių negrįžtamai pakeis didelės dalies vartotojų...

Edita Sinickaitė. Motorinių transporto priemonių registracijos mokestis: kam negalioja ir kam grąžinamas? (3)

Beveik 3 mėnesius buvome susikoncentravę į COVID-19 valdymą, tačiau artėjanti liepos 1 d....

Simonas Algirdas Spurga. Lietuva į rinkas žengia ant euro zonos milžino pečių (6)

Koronaviruso ( COVID-19 ) krizė paspartino istorijos tėkmę: euro zonoje, į kovą metus...

Marius Dubnikovas. Europa demonstruoja raumenis, o Lietuva dėl to bus stipresnė (2)

Prancūzė Christine Lagard, kuri vadovauja Europos centriniam bankui ( ECB ), žengė netikėtą...

Asta Kederytė. Pacientų konsultavimas nuotoliniu būdu: kaip užtikrinti asmens duomenų apsaugą? (1)

Šiuo metu teikiant sveikatos priežiūros paslaugas nuotoliniu būdu, sveikatos priežiūros...

Top naujienos

Po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėvio“ nužudymo – chaosas: nieko panašaus dar nebuvo (61)

Kodėl po Estijos nusikalstamo pasaulio „krikštatėviu“ vadinamo Nikolajaus Tarankovo mirties...

Tokios krizės automobilių prekeiviai dar nematė: pirkėjų nė kvapo (67)

Dėl koronaviruso paskelbtas karantinas paralyžiavo visą Lietuvos verslą, bet automobilių prekyba...

Orai: per Lietuvą keliaus audros debesys (1)

Sekmadienį virš Rytų Žemaitija nusidrieks kontrastingas atmosferos frontas. Vakariniuose rajonuose...

Priversta saviizoliuotis iš Norvegijos grįžusi lietuvė: man aiškiai parodė, kad esu emigrantė ir antrarūšė budulė (690)

Karantinas Lietuvoje šiuo metu yra labai sušvelnintas, o nuo birželio 1 d. buvo ir išplėstas...

COVID-19 sirgęs vyras apibūdino ligos pradžią: net nejuto, kad smarkiai karščiuoja (135)

„Įprastai, kai turi temperatūros, jauti šaltkrėtį, nuovargį, o šįkart to nebuvo“, –...

Statė namą sau, bet neliko nepastebėtas didelio koncerno: lietuvio būsto idėja sulaukė pasisekimo (197)

Tomui Petrauskui – 26-eri, tačiau jis šiandien savomis rankomis stato modulinius ekologiškus...

Tragedija, pakeitusi fechtavimosi sportą: olimpinis čempionas mirė nuo lūžusios rapyros dūrio į akį (45)

Šiuolaikiniame fechtavimosi sporte traumos – didelė retenybė: kostiumai ir kaukės patikimai...

Bedarbio statusas: kaip mokėti PSD ir kokių naujų išmokų tikėtis jau netrukus (96)

Vienuoliktą karantino savaitę Užimtumo tarnyba „suskaičiavo viščiukus“. Karantininės...

Kruvinas vakaras Kroatijoje: Golubickui lūžo žandikaulis – reikalinga operacija (1)

Atnaujintas Kroatijos futbolo čempionatas itin prastai prasidėjo 20-mečiui saugui iš Lietuvos...

Paulius Jurkevičius. Kava su sviestu ir kiti klausimai daktarui (112)

Vieni jį dievina. Kiti keiksnoja. Vieni giria jo profesijos išmanymą. Kiti be gailesčio...

|Maža didelių žinių kaina