aA
Paskutiniame prieš atostogas Seimo posėdyje priimti Turizmo įstatymo pakeitimai, kuriuos pristatė Ūkio ministras Virginijus Sinkevičius. Šie pakeitimai turės įsigalioti jau nuo liepos 17 dienos – tad pačiame atostogų įkarštyje daugelis bendrovių turės persitvarkyti ir pradėti žaisti naujomis žaidimo taisyklėmis.
Advokatas Edmundas Rusinas
© Asmeninis archyvas

Daugiau saugiklių

Visų pirma, šio įstatymo pakeitimai įtvirtina naujas turizmo paslaugų teikimo formas – organizuota turistinė kelionė, turizmo paslaugų rinkinys ir pavienės paslaugos. Organizuotos turistinės kelionės formuotoju nuo šiol bus ne tik kelionių organizatorius, bet juo tapti galės ir bet kuris turizmo paslaugų teikėjas – kelionių pardavimo agentas, viešbutis ir panašiai. Šis naujas reglamentavimas padės turistams įsigyti prievolių įvykdymo užtikrinimu apsaugotus turizmo produktus ir suteiks organizuotos turistinės kelionės turistų teises. Pavyzdžiui, teisę į turtinės ir neturtinės žalos atlyginimą.

Antai, įsigyjant skrydžio paslaugą iš vežėjo per internetinio užsakymo sistemą, pavyzdžiui, per „Ryanair“ puslapį, ir joje papildomai pasirenkant automobilio nuomos paslaugą, kuomet nuomos paslaugų teikėjui susietomis sistemomis perduodamas turisto vardas ir pavardė, informacija apie mokėjimą ir elektroninio pašto adresą, vežėjas yra laikomas kelionės organizatoriumi su visomis iš to sekančiomis pasekmėmis.

Siekiant turistų teisių apsaugos taip pat įtvirtintos privalomos informacijos apie turistų teises įteikimo formos, kurias turizmo paslaugų teikėjai privalės įteikti turistams prieš sudarant skirtingų rūšių turizmo paslaugų sutartis. Tai ypač palanku vartotojams, kadangi informacija apie jų teises bus dar lengviau prieinama ir dėl to bus mažiau piktnaudžiaujama keliautojų nežinojimu.

Nauja forma

Nuo liepos 17 dienos atsiranda nauja turizmo paslaugų teikimo forma – turizmo paslaugų rinkinys. Subjektai, pardavinėsiantys susijusių turizmo paslaugų rinkinius, privalės būti apsidraudę draudimu dėl paties pardavėjo nemokumo. Ši forma užtikrins keliautojų, įsigyjančių tarpusavyje susijusias turizmo paslaugas iš šių paslaugų pardavėjų – pavyzdžiui, kelionių pardavimo agentų, rezervacinių sistemų administratorių, teises, susijusias su sumokėtų pinigų susigrąžinimu, kai pardavėjai tampa nemokiais. Subjektai, norintys prekiauti turizmo paslaugų rinkiniais, Valstybiniam turizmo departamentui taip pat turės pateikti deklaraciją.

Vėl į departamento priežiūrą

Kelionių pardavimo agentai ir vėl patenka į Valstybinio turizmo departamento priežiūros sritį. Po paskutinio Turizmo įstatymo redakcijos priėmimo kelionių pardavimo agentai buvo eliminuoti iš Valstybinio turizmo departamento priežiūros srities. Nuo šiol kelionių pardavimo agentai, norintys vykdyti veiklą, privalės pateikti deklaraciją, o pasibaigus kalendoriniams metams ir veiklos ataskaitą, pagal formą, kurią patvirtins Valstybinis turizmo departamentas. Kelionių pardavimo agentams, veikiantiems kaip UAB ar AB, taip pat nustatyta prievolė užtikrinti, jog nuosavas kapitalas būtų ne mažesnis negu 1/2 įstatuose nurodyto įstatinio kapitalo dydžio. Neatitikus šio reikalavimo, bus panaikinta teisė teikti kelionių pardavimo paslaugas.

Pažymėtina, kad kitoks reikalavimas nustatytas kitų nei AB ir UAB teisinių formų subjektams – pavyzdžiui, mažosioms bendrijos, viešosioms įstaigoms. Visi šių formų kelionių pardavimo agento turtiniai įsipareigojimai negalės viršyti viso juridinio asmens turto. Fiziniams asmenims, veikiantiems kaip kelionių pardavimo agentai, nėra nustatyti jokie finansiniai veiklos vykdymo kriterijai.

Kaina galės kisti

Nuo šiol bus visiškai naujas civilinės atsakomybės turizmo paslaugų srityje reglamentavimas. Įstatymo pakeitimu įtvirtinta turistų teisė reikalauti organizuotos turistinės kelionės kainos sumažinimo, jei sutartis vykdoma netinkamai. Taip pat numatyta kelionių organizatoriaus teisė padidinti kelionės kainą, tačiau tik esant konkrečioms priežastims – pasikeitus kuro kainai, mokesčiams ar rinkliavoms, su organizuota turistine kelione susijusios valiutos keitimo kursui. Dėl netinkamai suteiktų paslaugų ir toliau bus galima reikalauti turtinės ir neturtinės žalos atlyginimo.

Daugiau žaidėjų

Taip pat įsigalios naujas Lietuvoje neįsisteigusių turizmo paslaugų teikėjų reglamentavimas. Svarbu pažymėti, kad nuo 2018 m. liepos 1 dienos kiti ES turizmo paslaugų teikėjai galės ne tik pardavinėti turizmo paslaugas, tačiau ir organizuoti jų vykdymą iš Lietuvos. Nepriklausomai nuo to, kad šios paslaugos bus pardavinėjamos Lietuvoje veikiančių kelionių pardavimo agentų, teisinės atsakomybės subjektu prieš turistus bus ES kelionių organizatorius. Savo teises turistai taip pat turės ginti ne Lietuvoje, o kelionių organizatoriaus įsisteigimo valstybėje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Virgilijus Mirkės. Dvi pensijų taupyklės: kurią pasirinkusieji laimėjo daugiau? (6)

Pensijų kaupimo sistema pastarąjį kartą buvo tobulinama prieš penkerius metus. 2013 metais...

Vytautas Adomaitis. Kur tarp popierių užkasti mažiausių Lietuvos įmonių 20 mln. eurų? (1)

Praeitą savaitę paskelbtas Biurokratijos indeksas 2018 leido pirmą kartą eurais įvertinti keturis...

Tadas Povilauskas. Kaip ilgai dar džiaugsis smaližiai? (2)

Dietologai ir mitybos ekspertai dėl to, ko gero, nė kiek nesidžiaugia. Ne itin tai džiugina ir...

Juozas Augutis. Vieno energijos šaltinio dominavimas šildymo kainas kelia aukštyn (6)

Daug viešų diskusijų sukėlusios kylančios biokuro kainos dar kartą patvirtina seniai žinomą...

Indrė Genytė-Pikčienė. Ristis konkurencingumo indeksuose žemyn Lietuvai – prabanga (3)

Šiandien paskelbta 2018-ųjų Pasaulio ekonomikos forumo ataskaita, kurioje ši institucija, atlikus...

Top naujienos

Prakalbino žmones apie seksą sovietmečiu: tai buvo labiau panašu į pilietinį karą nei į revoliuciją (143)

Seksas, malonumas, meilė ir šeima – požiūrio į šiuos dalykus raidą sovietmečiu ėmėsi tirti...

Skraidančių automobilių eros besitikintys kūrėjai žvalgosi į Lietuvą (24)

Skraidančių automobilių era turėtų prasidėti per artimiausius penkerius metus – to tikisi bent...

Medeina Čijauskaitė. Esame auklėjamos būti neįgaliomis princesėmis (211)

Man be proto gaila neišnaudoto moterų potencialo. Man gaila kiekvienos, kuri žiojėjančią...

Lietuvio gyvenimas primena pasakojimą apie Odisėją: į jūrą išplaukė trims mėnesiams, o grįžo po metų – neatpažino net sūnus (71)

Kone dešimtmetis praleistas jūroje gaudant vėją, trijų mėnesių plaukimas virtęs metus trukusia...

Populiariausia pasaulyje operacinė sistema tuoj neatpažįstamai pasikeis (18)

Populiariausia pasaulyje mobiliųjų įrenginių operacinė sistema „Android“ jau greitai taps...

Kaip suprasti šiuolaikinį meną? Iš MO muziejaus atidarymo (12)

Suprasti šiuolaikinį meną – nelengva užduotis net profesionalams, net nekalbant apie tuos, kurie...

Romas Sadauskas-Kvietkevičius. Krizė atrieda atidunda (4)

Negalima taip rašyti, todėl parašysiu. Nes politikai mus ir vėl, kaip 2008-aisiais, bandys palikti...

Naujas Kremliaus statytinis Europos pašonėje kėsinasi įsiūbuoti konfliktą Balkanuose kyla grėsmė visam regionui (388)

Bosnijos prezidiumo narys pasisakė už nepriklausomą Serbų respubliką. Ar V. Putinas išpildys...

Prezidentiniuose reitinguose – neįtikėtini pokyčiai: atsiskleidė Šimonytės fenomenas (2572)

Gyventojams vardinant pretendentus į prezidentus, populiariausiųjų trejetukas keičiasi – į...

Andriaus Šedžiaus teisininkė atvertė visas kortas: kas iš tiesų stabdo skandalingas garsiosios poros skyrybas? (128)

Šiuo metu besiskiriantis verslininkas ir politikas Andrius Šedžius parengiamuosiuose...