Lietuva užima trečią vietą nuo galo pagal valandinę darbuotojo atlygio kainą Europos Sąjungoje (8 eur), šią savaitę paskelbė Europos statistikos departamentas „Eurostat“, įvertinęs 2017 m. duomenis. Latvijoje ši suma šiek tiek didesnė (8,1 eur), kai Estijoje - gerokai didesnė (11,7 eur). Nors Lietuvoje galima pastebėti tendenciją, kai teisės aktuose yra numatoma paskatų didinti atlygį darbuotojams, kaip tuo pasinaudoti, lieka neaišku.
Daiva Lileikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pateiksiu pavyzdį: Lietuvoje nuo sausio 1 d. Viešųjų pirkimų įstatyme yra įtvirtinta pareiga vertinant gautus pasiūlymus ir juos lyginant, atsižvelgti į pirkimo dalyvio darbuotojams mokamus atlyginimus.
Tiksli formuluotė skamba taip: „Darbų pirkimuose privaloma įtraukti šį (vertinimo – aut. past.) kriterijų įvertinant, kiek tiekėjo siūlomas atlyginimas pirkimo sutartį vykdysiantiems darbuotojams viršija jo arba ūkio subjekto, kurio pajėgumais remiamasi, kilmės šalyje nustatytą minimalų darbo užmokestį“.

Kitaip tariant, kuo atlyginimai yra didesni nei valstybėje mokamas minimalus darbo užmokestis, tuo daugiau balų viešųjų pirkimo dalyvis turėtų gauti. Tai turėtų lemti, kad viešuosius pirkimus turėtų lengviau laimėti tie, kurie moka didesnius atlyginimus darbuotojams.

Visgi, nors įstatyme sudaryta privaloma paskata susieti darbuotojų atlyginimą su pasiūlymo vertinimu, o tai turėtų paskatinti verslą didinti algas, praktika, kaip tai atlikti, yra nesuformuota, tad pasinaudoti nauda – beveik neįmanoma.

Esminė problema – nėra aiškaus mechanizmo, kaip atlyginimus palyginti. Kada jis bus suformuotas – neaišku, nors pareiga vertinti šį aspektą įtvirtinta jau nuo šių metų.

SPC legal pasitikslinus, ar skaičiuojant minimalios algos viršijimą turėtų būti vertinamas visiems darbuotojams mokamo atlyginimo aritmetinis vidurkis, Viešųjų pirkimų tarnyba patikslino, kad įstatymas nenurodo, kad vidurkis yra tikrinamas. Manoma, kad atlyginimų vidurkis galėtų neparodyti, ar tiekėjas laikosi įsipareigojimo mokėti visiems pirkimo sutartį vykdantiems asmenims didesnį nei minimalų darbo užmokestį. Tačiau, deja, atsakymo kaip vertinimas turėtų būti atliekamas, nepateikė.

Apskritai tokia galimybė kelia daugybę klausimų. Ar reikėtų vertinti visų darbuotojų, kurie vykdys sutartį, atlyginimus? Kaip tai padaryti, jei visi darbuotojai pasiūlymo teikimo metu dar nežinomi? Dabartinė Viešųjų pirkimų įstatymo redakcija leidžia pasiūlymo teikimo metu nežinoti tikslaus subrangovų sąrašo, ką kalbėti apie darbuotojus. Kaip vertinti kitų ES valstybių narių tiekėjų darbuotojų darbo užmokestį, kai bent aštuoniose jų minimalus darbo užmokesčio dydis nėra įtvirtintas įstatymu? Kaip vertinti, kai vienų pareigybių specialistams mokamas didesnis, o kitų – mažesnis darbo užmokestis? Galiausiai, ar tikrai perkančioji organizacija turi galimybę objektyviai patikrinti, ar tiekėjas iš tiesų atitinkamą darbo užmokestį moka darbuotojams? Kaip spręsti tokių darbuotojų asmens duomenų apsaugos klausimą, kai jų darbo užmokestį ketinama atskleisti perkančiosioms organizacijoms?

Jei, tarkime, statybos darbų atveju, vadovas uždirba 2 000 eurų į rankas, elektrikas – 1 000 eurų į rankas, o pagalbinis darbininkas - 500 eurų į rankas, kiek tuomet yra mokama daugiau nei minimalus atlyginimas, jei negalima skaičiuoti vidurkio? Be to, viena įmonė gali turėti 50 daugiau uždirbančių darbuotojų, o kita 100, bet uždirbančių mažiau. Tuomet tas, kuris išlaiko 100 darbuotojų, turėtų gauti daugiau ar mažiau balų?

Kol įstatymo leidėjas turi gerų, tačiau praktikoje neįgyvendinamų tikslų, statistiniai duomenys rodo, kad mažesnė valandinė darbo atlygio kaina nei Lietuvoje Europos Sąjungos mastu tėra Rumunijoje ir Bulgarijoje.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Tadas Vizgirda. Mokesčių sistema Lietuvoje – lėtais žingsniais teisinga linkme? (10)

Užsienio investuotojai nuolatinius mokesčių kaitaliojimus yra linkę vertinti labiau neigiamai...

Vilius Juzikis. Daugiau pelno mažiesiems vežėjams. Ar įmanoma? (3)

Vienas procentas transporto bendrovių Lietuvoje valdo 70 procentų viso mūsų šalies sunkvežimių...

Linas Sesickas. Konkurencingumo indeksai: kaip neįstrigti tarp vidutiniokų (2)

Naujausi pasauliniai konkurencingumo reitingai stebuklų nerodo. Ką daro šalys lyderės ir ko...

Vaidas Žagūnis. Finansinio raštingumo ugdymas – žaidimų ar klaidų ir bandymų keliu? (5)

Tenka pastebėti, kad Lietuvos jaunoji karta dažnai pervertina savo finansines galimybes –...

Vytautas Ašeris. IT studijos: mesti neverta užbaigti (2)

IT specialybių studentai jau antrajame kurse tampa paklausūs darbo rinkoje, todėl dalis jų...

Top naujienos

Paskelbtos teritorijos, kuriose jaunos šeimos galės gauti paramą būstui įsigyti (66)

Nuo rugsėjo 1 d. jaunos šeimos galės pretenduoti į valstybės subsidiją pirmam būstui regione,...

Sostinės policija sulaikė išžaginimu įtariamą „alfą vyrą“ Airiną Arutiunianą paimti intymūs vaizdo įrašai; atnaujinta 15.22 (234)

Sostinės kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė fotografu pasivadinusį asmenį, viliojusį...

Ekspertai: po skandalingų įvykių Helsinkyje – grėsmė visai Europai (126)

Kaip ir visi Jungtinių Valstijų ir Rusijos viršūnių susitikimai, Donaldo Trumpo ir Vladimiro...

Nemato, už ką teisti Pijų, bet pro akis praslydo kitas rimtas skandalas (167)

Kol visų dėmesys yra nukrypęs į teisiškai pasmerktą bandymą įrodyti, kad „ Naisių vasara...

Marijampolėje į vandentiekio vandenį pateko chloro, gyventojus įspėja saugotis (4)

Marijampolėje dezinfekuojant vandenvietės filtrą, taip naikinant vandentiekio vandenyje...

Europos jaunimo čempionato aštuntfinalis: Lietuva – Ispanija tiesioginė vaizdo transliacija (10)

Europos jaunimo iki 20-ies metų čempionate trečiadienį prasideda atkrintamosios kovos: Lietuva...

Žinia po ilgos tylos: dopingo rasta Didžbalio maisto papilduose (4)

Nei pakartas, nei paleistas – septynis mėnesius apie dopingo vartojimu įtariamą Aurimą...

Lietuvos grūdų rinkoje daugėja žaidėjų: kuriasi įmonės su vos 2 darbuotojais nauda ar rizika?

Nors pasaulinę grūdų prekybą kontroliuoja penkios didžiosios kompanijos, net ir jos linkusios...

Liutauras Čeprackas pasipiktino dėl vaikų restoranuose: jei neturi kur jų palikti, sėdėk namuose (176)

Visus, pasiryžusius eiti su mažais vaikais į restoraną, matyt, galima suskirstyti į kelis tipus...

Nuvertintas vabzdžio įgėlimas kelia grėsmę gyvybei: kaip atpažinti anafilaksinį šoką ir išsigelbėti? kodėl įgėlus uodui negalima kasyti? (2)

Saulėti orai vilioja kuo daugiau laiko praleisti gryname ore, tačiau nuo vabzdžių kasmet...