aA
Lietuva užima trečią vietą nuo galo pagal valandinę darbuotojo atlygio kainą Europos Sąjungoje (8 eur), šią savaitę paskelbė Europos statistikos departamentas „Eurostat“, įvertinęs 2017 m. duomenis. Latvijoje ši suma šiek tiek didesnė (8,1 eur), kai Estijoje - gerokai didesnė (11,7 eur). Nors Lietuvoje galima pastebėti tendenciją, kai teisės aktuose yra numatoma paskatų didinti atlygį darbuotojams, kaip tuo pasinaudoti, lieka neaišku.
Daiva Lileikienė
Daiva Lileikienė
© Asmeninio albumo nuotr.

Pateiksiu pavyzdį: Lietuvoje nuo sausio 1 d. Viešųjų pirkimų įstatyme yra įtvirtinta pareiga vertinant gautus pasiūlymus ir juos lyginant, atsižvelgti į pirkimo dalyvio darbuotojams mokamus atlyginimus.
Tiksli formuluotė skamba taip: „Darbų pirkimuose privaloma įtraukti šį (vertinimo – aut. past.) kriterijų įvertinant, kiek tiekėjo siūlomas atlyginimas pirkimo sutartį vykdysiantiems darbuotojams viršija jo arba ūkio subjekto, kurio pajėgumais remiamasi, kilmės šalyje nustatytą minimalų darbo užmokestį“.

Kitaip tariant, kuo atlyginimai yra didesni nei valstybėje mokamas minimalus darbo užmokestis, tuo daugiau balų viešųjų pirkimo dalyvis turėtų gauti. Tai turėtų lemti, kad viešuosius pirkimus turėtų lengviau laimėti tie, kurie moka didesnius atlyginimus darbuotojams.

Visgi, nors įstatyme sudaryta privaloma paskata susieti darbuotojų atlyginimą su pasiūlymo vertinimu, o tai turėtų paskatinti verslą didinti algas, praktika, kaip tai atlikti, yra nesuformuota, tad pasinaudoti nauda – beveik neįmanoma.

Esminė problema – nėra aiškaus mechanizmo, kaip atlyginimus palyginti. Kada jis bus suformuotas – neaišku, nors pareiga vertinti šį aspektą įtvirtinta jau nuo šių metų.

SPC legal pasitikslinus, ar skaičiuojant minimalios algos viršijimą turėtų būti vertinamas visiems darbuotojams mokamo atlyginimo aritmetinis vidurkis, Viešųjų pirkimų tarnyba patikslino, kad įstatymas nenurodo, kad vidurkis yra tikrinamas. Manoma, kad atlyginimų vidurkis galėtų neparodyti, ar tiekėjas laikosi įsipareigojimo mokėti visiems pirkimo sutartį vykdantiems asmenims didesnį nei minimalų darbo užmokestį. Tačiau, deja, atsakymo kaip vertinimas turėtų būti atliekamas, nepateikė.

Apskritai tokia galimybė kelia daugybę klausimų. Ar reikėtų vertinti visų darbuotojų, kurie vykdys sutartį, atlyginimus? Kaip tai padaryti, jei visi darbuotojai pasiūlymo teikimo metu dar nežinomi? Dabartinė Viešųjų pirkimų įstatymo redakcija leidžia pasiūlymo teikimo metu nežinoti tikslaus subrangovų sąrašo, ką kalbėti apie darbuotojus. Kaip vertinti kitų ES valstybių narių tiekėjų darbuotojų darbo užmokestį, kai bent aštuoniose jų minimalus darbo užmokesčio dydis nėra įtvirtintas įstatymu? Kaip vertinti, kai vienų pareigybių specialistams mokamas didesnis, o kitų – mažesnis darbo užmokestis? Galiausiai, ar tikrai perkančioji organizacija turi galimybę objektyviai patikrinti, ar tiekėjas iš tiesų atitinkamą darbo užmokestį moka darbuotojams? Kaip spręsti tokių darbuotojų asmens duomenų apsaugos klausimą, kai jų darbo užmokestį ketinama atskleisti perkančiosioms organizacijoms?

Jei, tarkime, statybos darbų atveju, vadovas uždirba 2 000 eurų į rankas, elektrikas – 1 000 eurų į rankas, o pagalbinis darbininkas - 500 eurų į rankas, kiek tuomet yra mokama daugiau nei minimalus atlyginimas, jei negalima skaičiuoti vidurkio? Be to, viena įmonė gali turėti 50 daugiau uždirbančių darbuotojų, o kita 100, bet uždirbančių mažiau. Tuomet tas, kuris išlaiko 100 darbuotojų, turėtų gauti daugiau ar mažiau balų?

Kol įstatymo leidėjas turi gerų, tačiau praktikoje neįgyvendinamų tikslų, statistiniai duomenys rodo, kad mažesnė valandinė darbo atlygio kaina nei Lietuvoje Europos Sąjungos mastu tėra Rumunijoje ir Bulgarijoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Tadas Povilauskas. Gyventojai taupė daugiau – kur nukeliaus jų santaupos? (1)

Gyventojai pernai sutaupė daugiau – du kartus išaugo procentas, kurį jie sutaupo nuo savo...

Dovilė Jankauskytė. Siekiate lengvesnio ir greitesnio „kasdienių“ viešųjų pirkimų vykdymo? Naudokite dinaminę pirkimo sistemą

Tiek perkančiosioms organizacijoms, tiek tiekėjams yra įprasta, kad, vykdant konkretų viešąjį...

Marius Ignotas. Vakarėlis akcijų rinkose juda pabaigos link: kokios pasekmės laukia?

Per pastaruosius metus pasaulis susidūrė su dideliais iššūkiais – kone visose šalyse virusas...

Martynas Rusteika. Ar Europa spės į nuvažiuojantį baterijų gamybos traukinį? (2)

Šiandien Europa užima vos 6 proc. globalios baterijų rinkos, čia kol kas veikia tik 5 baterijų...

Raminta Stravinskaitė. Ar tinkamai užtikrinama nepilnamečių asmens duomenų apsauga teikiant jiems prekes ar paslaugas internete? (1)

Akivaizdu, kad internetinė erdvė kelia vis daugiau iššūkių, susijusių su asmens duomenų...

Top naujienos

Įtampa tarp Prahos ir Maskvos auga: Čekija sulaikė 5 asmenis, įtariamus teroristine veikla Donbase Praha skelbia ultimatumą (797)

Nacionalinio kovos su organizuotu nusikalstamumu centro policijos daliniai suėmė penkis asmenis,...

Užkalnis. Ko jums reikia mokytis iš Britanijos karalių šeimos (182)

„Ko čia dar mokytis“, pasakysite jūs. „Mes, lietuviai, ir taip viską mokame.“ Žinoma, tai...

Iš pirmų lūpų – apie tikrąją situaciją Rytų Ukrainoje: turime būti pasiruošę viskam (581)

Ukrainos kariškiai fiksuoja, jog į okupuotą Donbaso dalį pastaruoju metu atgabenama daugiau...

Pavasarinė šiluma atsitraukia: su vėjeliu atkeliauja nemalonūs orai (1)

Ketvirtadienio naktį per šalį nutįs ciklono slėnis. Vietomis, daugiausia rytinėje šalies...

Vytenis į Turkiją išvyko atostogauti, bet nusprendė ten apsigyventi: pasirodo, svajonės pildosi (44)

Kaune gimęs ir augęs Vytenis Jurgelevičius po mokslų išvyko gyventi į Didžiąją Britaniją,...

Didmiestis Vyriausybe nebetiki: nusipirko programą visuotiniam vakcinavimui ir paleis jau po kelių dienų (121)

Visuotiniam vakcinavimui besiruošianti Klaipėda jau įsigijo programą, per kurią galės...

Pirma atkrintamųjų staigmena: Jasikevičiaus auklėtiniai pralaimėjo nervų karą Gudaitis patyrė traumą (18)

Kevinas Pangosas skriaudė buvusius komandos draugus ir buvusį savo trenerį, o 17 taškų...

Kate Middleton pademonstravo vieną elegantiškiausių pavasario tendencijų (56)

Kembridžo kunigaikštienė Kate Middleton apsilankymui Vestminsterio abatijoje pasirinko savo...

Mindaugas Milinis | D+

Karaliaučiaus šturmas, kuriam pasipriešinti nebuvo šansų: sustojusioje upėje susiformavo lavonų tiltas, miestas virto griuvėsiais (1)

Neseniai viešojoje erdvėje buvo prisimintas Karaliaučius , vokiškai vadintas Kenigsbergu....

Nelaimingų atsitikimų darbe prevencija: ką svarbu žinoti darbdaviui ir darbuotojui (9)

Nepriklausomai nuo Valstybinės darbo inspekcijos informacinio ir konsultacinio darbo rezultatų,...