aA
Tarptautinė pasaulio sveikatos organizacija paskelbė COVID-19 viruso pasaulinę pandemiją. Vyriausybė nurodė uždaryti visas ikimokyklinio ugdymo bei neformalaus ugdymo įstaigas, universitetus ir mokyklas mažiausiai iki kovo 27 d. Vilniaus miesto savivaldybė tokį sprendimą ir jo galiojimą nustatė net iki balandžio 17 d. Galiausiai Vyriausybė paskelbė karantiną visoje šalies teritorijoje. Įvedus karantiną, sustabdyta ir uždrausta bet kokia veikla, išskyrus kelias išimtis (maisto, veterinarijos, vaistinių ir optikos prekių pardavimas, taip pat turgaviečių veikla).
Artūras Kojala
Artūras Kojala

Akivaizdu, kad šios aplinkybės neigiamai paveiks daugumą verslo sričių. Šiame kontekste vienas esminių klausimų dabar – kaip toliau vykdyti įsipareigojimus pagal sutartis, kuomet nėra galimybės vykdyti veiklos ir generuoti pajamas? Kaip ir 2008 m. finansinės krizės metu, dabar sulaukiame klausimų, ar esant dabartinei situacijai egzistuoja galimybė keisti sudarytos sutarties sąlygas ir siekti, kad jos taptų kiek palankesnės sunkumus patiriančiai šaliai.

Sutartinių įsipareigojimų vykdymo pasikeitus aplinkybėms (lot. clausula rebus sic stantibus) principas, įtvirtintas mūsų įstatymuose (CK 6.204 str.), suteikia teisę inicijuoti sutarties sąlygų pakeitimą (pvz. teikti prašymą sumažinti nuomos mokesčio dydį sunkmečio metu), jei vienai iš sutarties šalių vykdyti sutartį tampa pernelyg sudėtinga.

Tačiau ši taisyklė yra susijusi su keliomis būtinomis sąlygomis – (i) pats kreipimasis į kitą šalį teikiant prašymą pakeisti sutarties sąlygas nėra absoliutus ir sutartis privalo būti vykdoma iki tol, kol nebus pasiektas susitarimas arba sutartis nebus pakeista teismo; bei (ii) keičiant sutartį ir siekiant atstatyti pakitusį vadinamąjį prievolių balansą, būtina atsižvelgti ir į kitos šalies interesus (pvz. mažinant nuomos mokestį, jo dydis negali būti sumažintas tiek, kad nepakaktų nuomotojo įsipareigojimams bankui vykdyti).

Ar tikrai esamos aplinkybės yra laikomos sutarties vykdymo suvaržymu, kuriame esant jau yra pagrindas inicijuoti sutarties pakeitimą? Atsakymas į šį klausimą susijęs su keliais privalomais kriterijais (būtinai visais), nustatytais įstatyme.

Pirmiausia, situacija, kuriai esant šaliai (tarkime – nuomininkui) tampa sunku vykdyti sutartį, turi tapti jai žinoma jau po sutarties sudarymo. Taigi, jei nuomos sutartis būtų sudaryta pastaruoju metu, kuomet pasaulinė pandemija jau buvo kilusi, vargu ar būtų galimybė siekti keisti sutarties sąlygas šiuo pagrindu.

Galimybė pasinaudoti aukščiau minėtu sutartinių prievolių pusiausvyros atstatymo instrumentu priklauso ir nuo antrojo kriterijaus – nukentėjusioji šalis sutarties sudarymo metu negalėjo protingai numatyti kilusių aplinkybių. Kaip aukščiau minėta, jei verslininkas, kuriam taikomi padidinto atidumo kriterijai, sudarė sutartį pastaruoju metu, virusui jau plintant pasaulyje, šias pasekmes ir aplinkybes neabejotinai buvo galima prognozuoti.

Trečiasis kriterijus susijęs su situacijos kontrole – nukentėjusioji šalis negali kontroliuoti kilusių aplinkybių. Šiuo metu abejonių nekyla, kad atskiras verslo subjektas nėra pajėgus suvaldyti situacijos ar juolab – jos kontroliuoti.

Galiausiai ketvirtasis būtinas elementas susijęs su konkrečios sutarties sąlygomis – nukentėjusioji šalis nebuvo prisiėmusi aplinkybių, dėl kurių jai tampa sunku vykdyti sutartį, rizikos. T. y. jei sutarties sąlygos numato nuomininko prievolę mokėti sutartyje nustatyto dydžio nuomos mokestį net ir tuomet, jei kiltų panašios aplinkybės, tokiam atvejui esant tokio nuomininko galimybės siekti mažinti nuomos mokestį mažėja. Šiam kriterijui patikrinti būtina vertinti kiekvieną atvejį (sutartį) atskirai.

Esminis klausimas – kaip elgtis?

Pirmiausia, žinoma, detaliai įvertinti situaciją. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nuomone, būtina nustatyti, kad tam tikros aplinkybės iš esmės pakeitė šalių sutartinių prievolių pusiausvyrą ir jos atitinka CK 6.204 straipsnio 2 dalyje išvardytus kriterijus (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2014 m. gruodžio 09 d. nutartis, priimta byloje Nr. 3K-3-532/2014). Taigi, pasinaudoti minėta galimybe galima tik tuomet, kai egzistuoja visi aukščiau aptarti kriterijai.

Antra, įstatymas griežtai reikalauja net ir inicijavus galimą sutarties sąlygų pakeitimą aptariamu pagrindu, ir toliau vykdyti sutartį. Lietuvos Aukščiausias Teismas taip pat labai aiškiai konstatavo, kad sutarties vykdymo pasunkėjimas neatleidžia sutarties šalies nuo pareigos vykdyti sutartį ir nesuteikia teisės sustabdyti įsipareigojimų vykdymą (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2012 m. birželio 26 d. nutartis, priimta civilinėje byloje J. G. v. AB SEB bankas, bylos Nr. 3K-7-306/2012) Taigi, pats keipimasis ir sutarties pakeitimo inicijavimas negali tapti teise sustabdyti sutarties vykdymą ar kitaip jos nevykdyti. Veikiau priešingai – nevykdant sutarties, vargu ar būtų galima tikėtis palankaus susitarimo su partneriu ar, kitu atveju – palankaus teismo sprendimo.

Trečiasis svarbus aspektas – prašymas pakeisti sutartį turi būti pareikštas tuoj pat po sutarties įvykdymo suvaržymo. Šalis, patirianti sunkumų bei priėmusi sprendimą siekti bent laikinai pakeisti sutarties sąlygas, turėtų daug nedelsdama kreiptis į verslo partnerį informuodama apie susidariusią situaciją ir teikdama konkretų bei argumentuotą pasiūlymą. Toks pasiūlymas turėtų būti formuluojamas atsižvelgiant į abiejų šalių, ne tik nukentėjusiosios, interesus.

Galiausiai, svarbu taip pat atkreipti dėmesį, kad minėtu instrumentu būtina naudotis atsakingai, pirmiausia išnaudojus visas vidines galimybes tinkamai vykdyti sutartį. Lietuvos Aukščiausiasis Teismas nurodė, kad norint pasinaudoti šia teise keisti sutartį, prievolių balanso pasikeitimas turi būti „fundamentalus“ ir prieš priimant sprendimą keisti sąlygas, privalo būti atsižvelgta tiek į sutarčių vykdymo principą, tiek ir į kitos šalies interesus.

Sutarties pakeitimas siekiant palengvinti sunkumus patiriančios šalies padėtį negali sukelti neproporcingų sunkių pasekmių kitai šaliai. Taigi, tarkime nuomos atveju, prašoma nuomos mokesčio nuolaida ar kitoks nuomininko padėties palengvinimas neturi sukelti neproporcingų sunkumų nuomotojui. Kaip nurodo Lietuvos Aukščiausiasis Teismas, „pasikeitusių aplinkybių našta paskirstoma abiem sutarties šalims, o ne tenka tik vienai jų“ (Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2011 m. gegužės 31d. nutartis, priimta civilinėje byloje UAB „Europa Group“ v. UAB „Kleta“, bylos Nr. 3K-3-265/2011). Taigi, net ir derantis dėl nuomos mokesčio sumažinimo šiuo sudėtingu laikotarpiu būtina paisyti abiejų šalių – tiek nuomotojo, tiek ir nuomininko – interesų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Titas Budreika. Ar ekonomika pribrendo keturių darbo dienų savaitei? (4)

Viešojoje erdvėje vis garsiau kyla diskusijos: ar pradėsime gyventi keturių dienų darbo...

Vytenis Šimkus. Nerūpestinga atsigavimo vasara

Vasarai persiritus į antrąją pusę įsibėgėja ir šalies ekonomikos atsigavimas. Ekonominės...

Zenonas Buivydas. Vairuotojų trūkumas ne vien vežėjų, bet ir Lietuvos problema (8)

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ dar pavasarį kreipėsi į...

Indrė Genytė-Pikčienė. Pramonė: po duobės pernai, šiemet – istoriniai rekordai (3)

Lietuvos gamintojams į antrąjį ketvirtį išsitęsęs karantinas ir kiti pandemijos keliami...

Agnė Jonaitytė-Karalienė. Asmeninės lyderystės svarba – pandemijos nulemtas pokytis, kuris išliks (1)

Gyvenimas ir darbas pandemijos padiktuotu ritmu dar labiau išryškino asmeninės lyderystės svarbą...

Top naujienos

Dėl tvoros pasienyje – daugiau klausimų nei atsakymų: kodėl iš tiesų koncertina aptverti vos keli kilometrai? (684)

Migrantų krizė išpopuliarino iki tol retesnį žodį – koncertina . Kitaip, nei įprasta...

Akcininkų konfliktas „Panevėžio keliuose“: prabilo apie milijoninę žalą ir patyčias (47)

Šių metų vasario 8 dieną vieną didžiausių Panevėžio darbdavių „Panevėžio kelius“...

Siurprizas protestuotojams: naktį keturi nelegalai atėjo tiesiai į Dieveniškes (11)

Neteisėtų migrantų elgesys kelia ir pasipiktinimą, ir nuostabą: naktį iš antradienio į...

Planuojantiems atostogas užsienyje – garantijų nebėra (1)

Žmonės jau rezervuoja keliones rudeniui, sako kelionių organizatoriai. Tačiau jokių garantijų...

Izraelis sako nustatęs didžiausią virusą nešiojančios populiacijos dalį papildyta (99)

Izraelyje ypatingais atvejais nuo koronaviruso bus skiepijami vaikai nuo 5 m. amžiaus,...

Lietuvoje nustatyti 337 nauji koronaviruso infekcijos atvejai, nemirė nė vienas žmogus papildyta (98)

Praėjusią parą, antradienį, Lietuvoje patvirtinti 337 nauji koronaviruso ( COVID-19 ) atvejai,...

Skvernelio ir Karbauskio konfliktas – vis aršesnis: feisbuko įraše aiški nuoroda (154)

Atrodo, kad Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio Ramūno Karbauskio ir LVŽS...

Sunkiasvoris imtynininkas nebijo mesti iššūkio favoritams: kovosiu su visais specialiai Delfi iš Tokijo (6)

Rugpjūčio 1 dieną ant Tokijo olimpiados graikų romėnų imtynių kilimo lips vienintelis Lietuvos...

Antradienį sulaikytas 171 migrantas, jų skaičius šiemet perkopė 3 tūkst. (208)

Praėjusią parą, antradienį, pasieniečiai, pirminiais duomenimis, sulaikė 171 iš Baltarusijos...