aA
Verslo plėtra nėra momentinis impulsas.
Andrius Ivašauskas
© DNB nuotr.

Greičiau tai – gerai apgalvotas ir pamatuotas žingsnis. Joks rimtas verslas, net ir pats mažiausiais ar turintis neribotus resursus, nepabunda vieną rytą su mintimi: „štai, šiandien puiki diena atidaryti dar vieną kavinę, parduotuvę ar restoraną“.

Verslo plėtra, iš tiesų, yra tarsi naujo verslo kūrimas, reikalaujanti analizės, planavimo, investicijų ir, žinoma, savo potencialių klientų pažinimo. Skirtumas tik vienas – sukaupta patirtis ir turimas gebėjimas įgyvendinti laukiančius pokyčius.

Jei jūsų galvoje jau sukasi klausimas „ar mano verslui reikalinga plėtra ir kaip ją sėkmingai įgyvendinti?“ – žemiau keli patarimai, padėsiantys lengviau apsispręsti.

1. Verslo plėtra: kokią strategiją pasirinkti?

Nuspręsti plėsti verslą – svarbu. Tačiau kur kas svarbiau yra nuspręsti, kuriuo plėtros keliu jūsų verslui verta eiti. Stereotipiškai manoma, kad verslo plėtra yra geografinė ekspansija ar naujų produktų ir paslaugų įvedimas.

Iš tiesų, plėtra gali apimti gerokai daugiau veiksmų, kuriuos derėtų susisteminti ir verslo plėtrą suvokti, kaip veiksmus, orientuotus į pardavimų plėtrą arba pelno maržos didinimą. Pakalbėkime apie kiekvieną jų atskirai.

Sakykime, kad turite mažą, kelis metus sėkmingai veikiančią kepyklėlę miesto širdyje ir nusprendėte plėstis.

Pardavimų plėtrą galite vykdyti labai įvairiai. Gana saugus būdas verslui – skverbtis giliau į savo veiklos rinką ir, pavyzdžiui, parduoti daugiau kepamų raguolių tiems patiems klientams.

Mažai rizikuodami galite plėsti savo pardavimus ir įvedę naują produktą. Tarkime, jei visuomet prekiavote tik kepiniais, galbūt jaučiate klientų poreikį prie bandelės nusipirkti ir kavos? Arba įvesti visiškai naują, iki tol kepyklėlėje negamintą skanėstą.

Analizuokite savo klientus ir žinokite jų poreikius, tuomet galėsite pasiūlyti paklausius naujus produktus, sustiprinsite esamų klientų lojalumą bei pritrauksite naujų pirkėjų.

Jei kepyklėlė veikė miesto širdyje, galbūt savo pirkėją ji atrastų ir jo rajone. O gal net kitame mieste, šalyje?

Žinokite, kas daro jūsų verslą išskirtiniu, taip galėsite sėkmingai pritaikyti tai plėsdami savo kepinių „geografiją“. Tiesa, ne visais atvejais būtina rinktis rinkos plėtrą ir vietoje vienos kepyklėlės turėti dvi. Savo verslą plėsti galite ir pasirinkęs kitą, alternatyvų pardavimo kanalą. Tarkime, atsirado poreikis kepyklėlei turėti internetinę parduotuvę, nes jūsų klientai dažnai atlieka užsakymus arba nori, kad jūsų kepiniai būtų pristatyti į namus.

Nepamirškite, kad aukščiau išvardintos kelios pardavimų plėtros galimybės dažnai yra gana rizikingos. Jų įgyvendinimui reikia tiek papildomų finansinių, tiek ir žmogiškųjų resursų, bet visų pirma ir svarbiausia – gilaus savo klientų poreikių suvokimo bei galimų sprendimų jiems atliepti plano.

Kaip jau minėjau pradžioje, egzistuoja ir kitokia, ne į pardavimų, o į pelno (maržos) didinimą orientuota plėtra. Iš esmės, tai yra esamų procesų efektyvumo didinimu paremta strategija. Tarkime, kepyklėlės atveju, galbūt yra kepinių, kurie nepopuliarūs, tad atsisakykite jų ir koncentruokitės tik į tuos skanėstus, kuriuos labiausiai mėgsta klientai.

Trumpiau tariant, raskite būdus mažinti savo verslo sąnaudas efektyvindami vidinius procesus ir mažindami kaštus, ir taip gaukite didesnį pelną.

Galiausiai, yra ir dar vienas kelias – galite prijungti savo kepyklėlę prie kitų įmonių ir tapti grupės dalimi.

Arba įsigyti kitą, panašia veikla (nors nebūtinai) besiverčiančią įmonę. Tai irgi dėmesio verta strategija, nes įsigijus ar susijungus įmonėms, išauga jų konkurencinis pranašumas, derybinė galia, pasiekiama masto ekonomija bei atsiranda dar daugiau įvairių privalumų.

2. Plėstis ar nesiplėsti – štai kur klausimas

Kaip žinoti, kad dabar tinkamas metas plėstis? Universalaus ir visiems tinkamo atsakymo nėra. Arba visas laikas – tinkamas laikas.

Turėkite mintyje, kad visada sėkmingiausi yra tie, kurie šiandien užčiuopia, kas bus madinga rytoj. Tokie verslai pasiima viską, kas yra tądien „ant bangos“. Jei vis tik ateinate į žaidimo aikštelę tuomet, kai trendas jau vyksta, turite atsakyti sau (ir savo klientams) – kuo jūs esate išskirtinis, ką darysite kitaip, kuo patrauksite pirkėjus.

Taip pat svarbu analizuoti bei įvertinti artimiausių konkurentų ar tiesiog savo veiklos sektoriaus įmonių finansinius rezultatus – kokie jų pardavimai, koks jų pelnas ir kitus rodiklius. Tokiu būdu galima įsivertinti, kaip sekasi jūsų verslui, lyginant su kitais rinkos žaidėjais, kur esate stiprūs, o kur dar reikėtų pasistengti.

Itin svarbu jausti, ar jūsų verslas jau yra tvarus, tai reiškia, ar jūsų pardavimų apimtys ir pelnas stabilūs, ar verslo modelis pasiteisino ir įsitvirtino rinkoje.

Tuomet atsiranda papildomi įmonės resursai ne tik jau esamo verslo išlaikymui, bet ir investicijoms į jo plėtrą.

Galbūt labiausiai netinkamas laikas – nors tai irgi priklauso nuo verslo pobūdžio ir strategijos – eiti į rinką, kuomet ji „važiuoja žemyn“, o tai vyksta, kai ekonomika jau perkaitusi ir ima lėtėti.

3. Pirmas verslas – kelrodė žvaigždė

Vienareikšmiškai, kiekvienas verslas, siekiantis plėstis, turi pradėti nuo detalios savo verslo duomenų analizės – tai yra kiekvieno verslo plėtros pagrindas. Analizuojant savo duomenis galima atrasti ir giliau suvokti, kokia jūsų verslo sėkmės formulė.

Kiek įmanoma nuodugniau išnarstykite savo pirmąjį verslą: kiek kainuoja jūsų prekės, kas sudaro jos savikainą, kokius produktus siūlote, kokie procesai efektyvūs, kokie pardavimo kanalai pasiteisino, kas jūsų klientas ir kodėl jis renkasi jus.

Tai tik keleli klausimai analizei. Atminkite – tikrieji verslo sėkmę nulėmę faktoriai, mūsų nuostabai, dažniausiai susideda iš mažų, bet ne ką mažiau svarbių dalykų.

Žinodami šiuos duomenis turėsite tvirtą pagrindą plėstis ir dėliotis savo verslo plėtros kelią. Žinoma, jei gebate analizuoti ir daryti teisingas išvadas – judėkite toliau. Tačiau, jei jaučiate, kad reikia pagalbos iš šalies, nepasididžiuokite – tikrai yra žmonių, galinčių jums patarti ir padėti susigaudyti.

Taip pat, apie ateities verslo plėtrą turite pradėti galvoti dar nepradėjęs verslo. Rengdamas verslo planą, turite apsvarstyti, ar turėsite ambicijų plėstis. Nieko tokio, jei neturite. Juk ne visiems verslams reikia būti multimilijonine korporacija, turinčia tinklą visose Baltijos šalyse. Galbūt šeimyninis keturių staliukų restoranas kelia jums satisfakciją? Tai ir – puiku.

Nepaisant to, net ir neplanuodami plėstis, turėtumėte galvoti apie savo veiklos optimizavimą. Ypač, jei nepasiekiate savo užsibrėžtų tikslų – pardavimų, kuriuos planavote ar kurių tikėjotės. Jei neuždirbate pelno, kurio norėjote, ar visai neuždirbate pelno, esate kritiniame taške, tad čia ir dabar turite spręsti: ką darysite toliau.

Ar reikia investuoti į verslą, ar gerinti procesus? Galbūt reikia prekes siūlyti kitam žmonių segmentui arba reikia siūlyti daugiau, o gal mažiau produktų. Prieš pradedant verslo plėtrą reikėtų turėti „planą B“, kurio galėtumėte imtis, jei kažkas nepavyktų. Tokiu būdu greičiau sureaguosite ir iš karto imsitės pokyčių bei būsite nusimatęs tam papildomų resursų.

4. Metas veikti ir metas sustoti

Plečiant verslą labai svarbu žinoti ne tik kaip, kada ir kur plėstis, bet ir kaip besiplečiant nesužlugdyti savo pirmojo verslo.

Situacijos gali būti skirtingos. Tarkime, kad turite kitą vietą, kuri yra visiškai identiška jūsų pirmajam verslui. Viskas yra taip pat. Tačiau net ir tokiu atveju, nuo nesėkmės nesate apsaugotas. Kodėl? Todėl, kad, pavyzdžiui, negebate valdyti didesnio verslo, nei turite šiandien.

Atsiminkite, kiekviena plėtra yra naujo verslo pradžia. Ką tai reiškia? Nepriklausomai nuo to, kad sėkmingai valdėte pirmąjį savo verslą, nebūtinai ta pati sėkmės istorija lauks plečiantis. Todėl ypač svarbu suprasti, kokio rezultato norite, stenkitės kritiškai vertinti, ar vykdote planą, ar reiktų pasitempti. Jei išsiplėtus išsikeltų planų pasiekti nepavyksta, nereikia atidėlioti ir naiviai tikėtis, kad kitas mėnuo bus geresnis.

Paprastai tariant, jei plano pasiekti nepavyksta, reikia kuo skubiau spręsti, kaip pertvarkyti savo veiklą. Puiku, jei turite aiškų scenarijų, kaip tai darysite, bet tuo pačiu turite jį įgyvendinti nustatytais terminais. Ne po mėnesio, ne kitą savaitę – dabar!

Jei imate matyti teigiamus pokyčius, galite manyti, kad jūsų verslas yra tinkamose vėžiose. Tačiau jei norimo efekto nėra ir po pirminės vizijos restruktūrizavimo, tuomet laikas mesti arba mėginti patarimų ieškoti išorės specialistų gretose.

Auksinė taisyklė – gelbėti verslą visuomet geriau anksčiau negu vėliau.

Prisiminkite vieną svarbų dalyką: turite neįkainojamą turtą – savo asmeninę patirtį kuriant pirmąjį verslą. Neabejotinai jau išmokote kelias pamokas, jei pasinaudosite ta patirtimi, plėsite savo verslą efektyviau ir, galbūt, pigiau.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Valdas Lukoševičius. Kova dėl šilumos ūkio – visos priemonės pateisinamos (1)

Prasidėjo naujas vajus Lietuvos energetikoje – mėginimas perimti šilumos gamybą iš...

Rimantas Martinavičius. Miestų viešasis transportas: kaip važiuosime rytoj? (3)

Lietuvos miestus jau daug metų kamuoja tos pačios bėdos – didelės transporto spūstys, oro...

Liudvikas Narcizas Rasimas. Energetiniai brūzgynai (5)

Artėjanti Astravo atominės elektrinės statybų pabaiga vis rimčiau verčia sunerimti, kaip tam...

Martynas Matulevičius. Kaip apsaugoti žmones renovuojamuose pastatuose? (4)

Prieš kelias savaites, naktį, Jurbarke degęs renovuojamas daugiabutis didelio susidomėjimo...

Linas Sesickas. Kas sumažins pajamų skirtumus: didesni mokesčiai ar labiau išprusę žmonės ir stipresni verslai? (6)

Pajamų nelygybė tampa nuolatine politinių debatų tema, o artėjantys rinkimai Lietuvoje ją tik...

Top naujienos

Indrė Makaraitytė. Kai blaivus protas išeiginėje, ateina Puidokas (84)

Pernai užregistruotas 8181 asmuo, nukentėjęs nuo smurto artimoje aplinkoje. 80 proc. iš šių...

Pramogos Vokietijoje pigesnės nei Lietuvoje: akys raibo nuo pasiūlymų (4)

Vieną negražią dieną, tingiai beieškodamas pigesnių savaitgalinių kelionių idėjų, aptikau...

Po incidento mokykloje įspėja visus tėvus: noras apsaugoti vaikus gali prišaukti rimtų nemalonumų (37)

Prieš savaitę vienoje Vilniaus mokyklų buvo pripurkšta ašarinių dujų, dėl to medikų pagalbos...

Bičiuliai, draugai ir gerbėjai atsisveikina su netikėtai mirusiu teatro genijumi Eimuntu Nekrošiumi

Žinia, kad lapkričio 20-ąją anapilin iškeliavo vienas garsiausių Lietuvos teatro režisierių...

Patį Sabą apstumdydavęs krepšinio vilkas „Žalgirį“ įvertino iš CSKA pozicijų specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (1)

Maskvos CSKA treniruočių metu Darrylą Middletoną nesunku supainioti su keliasdešimčia metų...

Baugi tikrovė: tėra vos 5 šalys, kuriose dar liko laukinės gamtos

Mūsų planeta kadaise buvo pilna nepaliestos laukinės gamtos, tačiau po intensyvios pramonės...

Draudikai įspėja: jei valstybė nenori mokėti įmokų, mokės žalas (13)

Seime šiuo metu svarstomas įstatymo projektas, kuris panaikintų valstybės ar savivaldybės turto...

Tarptautiniame kontrabandos tinkle įsipainiojo lietuviai: genialus planas apeiti Rusijos sankcijas (298)

Šeštame aukšte esančiame bute Sankt Peterburgo Lenino prospekte Nastia Loškina ant virtuvės...

Pietų pertrauka naujutėlaitėje Senamiesčio vietoje: tikėjausi, kad pietų meniu bus brangesnis (12)

Šiandien noriu papasakoti apie vietą, kuri savo duris lankytojams atvėrė palyginti neseniai. O man...

Sinoptikai perspėja: sulauksime plikledžio ir sniego (11)

Artimiausiomis dienomis didesnių orų permainų nesulauksime, dienomis spustelės kelių laipsnių...