aA
Vilniaus miesto apylinkės teismas gavo prevencinį ieškinį, kuriuo prašoma užkirsti kelią rekonstrukcijos darbams Vilniaus koncertų ir sporto rūmų teritorijoje, kurie „tokiu būdu išniekintų Senąsias Šnipiškių žydų (Piramonto) kapines ir po pamatais likusius palaikus“.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Apie tai Eltą informavo Vilniaus miesto apylinkės teismo atstovė ryšiams su žiniasklaida ir visuomene Rimantė Kraulišė.

Kaip kiek anksčiau pranešė Europos žmogaus teisių fondas (EŽTF), aktyvūs žydų bendruomenės nariai ir juos palaikantys asmenys kelerius metus mėgino rasti kompromisą ir atkreipti valdžios institucijų dėmesį, kad šis projektas esą neprisidės prie Lietuvos reputacijos gerinimo.

„Tikėtina, kad dauguma sąmoningų visuomenės atstovų atsisakys lankytis šioje vietoje žinant pastato istoriją ir visas aplinkybes“, – rašoma pranešime.

Anot EŽTF, 2015 m. vyriausiasis Lietuvos rabinas pareiškė, kad nė vienas neturi teisių į didžiųjų Izraelio išminčių kapus senosiose Vilniaus žydų kapinėse. 2016 m. vilnietė Rūta Bloštein inicijavo peticiją „Prašome perkelkite naujųjų Vilniaus koncertų ir sporto rūmų projektą iš senųjų žydų kapinių į kitą vietą“, kurią, pasak EŽTF, iki dabar jau pasirašė daugiau kaip keturiasdešimt penki tūkstančiai asmenų. 2017 m. prezidentei buvo pateiktas dvylikos kongresmenų laiškas, kuriuo raginama Lietuvos Vyriausybę atsisakyti pastato pritaikymo konferencijų centrui bei neliesti senųjų Šnipiškių žydų kapinių, toliau vardija EŽTF.

„Visi žydų bendruomenės veiksmai buvo ignoruojami valdžios ir liko be atsako. Jau šiemet Turto bankas planuoja skelbti Vilniaus kongresų centro nuomos konkursą, o prieš tai suorganizavo nuomos dokumentų viešąjį aptarimą, kuriame dalyvavo ir pareiškėjai. Susitikimo metu buvo akivaizdu, kad nėra keliamas klausimas dėl pastato rekonstrukcijos darbų galimumo ant kapinių ir po pastatu esančių palaikų“, – rašoma EŽTF pranešime.

Prevencinį ieškinį teismui, EŽTF teigimu, pateikė Izraelyje gyvenantis žydų kilmės asmuo (litvakas), kurio protėviai palaidoti Vilniuje būtent toje vietoje, kurioje planuojami rekonstrukcijos darbai. Šioje byloje teismo prašoma įvertinti faktą, kad šis teisinis ginčas nekiltų, jei tai būtų ne žydų, tautinės ir religinės mažumos, o katalikų kapinės.

„Dabar toje teritorijoje, kurioje yra Senosios kapinės ir Sporto rūmų pastatas, yra nesutvarkyta teritorija. Žmonės čia užkandžiauja, žaidžia su vaikais, spardo futbolo kamuolį, organizuoja susitikimus ir vedžioja šunis. Daugumai žmonių yra nežinoma, kad viską tą daro ant kapų ir kadaise čia gyvenusių žydų palaikų. Planuojama, kad Sporto rūmai veiks kaip konferencijų ir koncertų salė, t. y. žmonės šoks, vartos alkoholį, eis linksmintis ant žydų kilmės buvusių vilniečių kapų. Visi planuojami darbai, taip pat visa technika dirbs tarp palaidotų asmenų kaulų“, – rašoma EŽTF pranešime.

Bylą koordinuojančio EŽTF nuomone, ši byla yra vienas iš pavyzdžių, kad privaloma laikytis tarptautinių standartų. Kapinių senumas, jų akivaizdus apleidimas arba jų būklė nesumažina valstybės pareigos užtikrinti tinkamą apsaugą žydų kapinių ir siekį išsaugoti masinių kapų vietas. EŽTF tikisi, kad teismui paduotas ieškinys bus pirmas žingsnis teisingumo atkūrimo link ir Vilniaus žydų Šnipiškių senųjų kapinių ir šalia jų palaidotų išsaugojimo.

Turto banko generalinis direktorius Mindaugas Sinkevičius teigė, kad žinodami projekto jautrumą, Turto banko atstovai reguliariai susitinka su Lietuvos žydų bendruomene.

„2009 metais buvo nustatytos kapinių ribos ir pasirašytas susitarimas (protokolas) dėl kapinių ribų ir darbų vykdymo kapinėse. Vėliau, 2016 m., buvo parengti projektiniai pasiūlymai, kuriems pritarė Europos žydų kapinių išsaugojimo komitetas, ir pagal kuriuos mes vykdome tolesnius darbus.

Vykdant susitarimą ir geros valios praktiką, tose teritorijų vietose, kur buvo kapinės, nebus atliekami rangos darbai ir ieškoma būdų, kaip įamžinti kapines. Rekonstruotame Kongresų centre taip pat yra numatyta žydų paveldo įamžinimo vieta“, – situaciją komentavo M. Sinkevičius.

Pasak jo, daugelis teiginių, pateiktų tiek viešai, tiek ieškinyje, prasilenkia su tiesa, yra manipuliaciniai ir, Turto banko vertinimu, kurstantys tautinę nesantaiką, bet kokiomis priemonėmis siekiant dėmesio Europos žmogaus teisių fondui.

„Telieka apgailestauti, kad kelių žmonių organizacija renkasi tokias priemones ir pamina sėkmingą dviejų kultūrų bendradarbiavimą“, – sakė Turto banko generalinis direktorius.

ELTA primena, kad Turto bankas teigia, jog įgyvendinus Vilniaus kongresų centro projektą, bus ne tik išsaugotas unikalus kultūros paveldo vertybės objektas, bet ir sukurtas universalus tarptautinius standartus atitinkantis kultūros ir konferencijų centras.

Šių buvusių Vilniaus koncertų ir sporto rūmų rekonstrukciją Vyriausybė pripažino valstybei svarbiu ekonominiu projektu. Rekonstrukcijai nutarta skirti iki 29 mln. eurų. Projektas bus įgyvendinamas naudojantis valstybės biudžeto, valstybės išteklių fondų bei paskirtojo vykdytojo lėšomis.

Pernai lapkričio viduryje Turto bankas paskelbė, kad Kongresų centro rekonstrukcijos techninį projektą rengs keturių bendrovių grupė, kurią sudaro bendrovės „Archimenai“, Projektavimo ir restauravimo institutas, „Vilniaus architektūros studija“ ir Sigito Kuncevičiaus projektavimo firma. Sutarties vertė – beveik 722,4 tūkst. eurų su PVM.

Rekonstrukcijos pabaigos terminas dėl stringančių viešųjų pirkimų procedūrų Vyriausybės sprendimu atidėtas porai metų, iki 2021 m.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Armonaitė siūlo atsisakyti NT mokesčio gyventojams ir pritaikyti jį valstybei (13)

Seimo narė , Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė siūlo parduoti bent 10 procentų...

Šapoka: visuotinis NT mokestis ateityje yra neišvengiamas (81)

Finansų ministras Vilius Šapoka sako, kad ateityje visuotinis nekilnojamo turto (NT) mokestis...

Vyriausybė pritarė NT mokesčio bazės išplėtimui (4)

Vyriausybė pritarė siūlymui plėsti gyventojų nekomercinės paskirties nekilnojamojo turto ( NT )...

Matijošaitis apsilankė griūvančiame Kauno daugiabutyje: duosime savo įmonę, kuri užsiims (45)

Kauno meras Visvaldas Matijošaitis , trečiadienį apsilankęs avarinės būklės name Biržiškų...

Vyriausybė pritarė statybininko kortelei (12)

Trečiadienį Vyriausybė posėdyje pritarė Statybos įstatymo projektui, kuriuo būtų įtvirtinama...

Top naujienos

Valdantiesiems pavyko: Pranckiečio klausimas gali grįžti į darbotvarkę (325)

Seimo rytiniame posėdyje „valstiečiai“ paprašė balsuoti dėl nepasitikėjimo balsų...

ES ir JK susitarė dėl „Brexit“ (71)

Europos Sąjungos ir Jungtinės Karalystės derybininkai susitarė dėl „ Brexit “. Apie tai...

Pražūtingas JAV sprendimas: Kremlius jau trina rankomis, bet laimėtojas gali būti ir kitas (127)

Prieš savaitę prasidėjusi Turkijos operacija Sirijos šiaurėje prieš kurdus iš pirmo žvilgsnio...

Karbauskis dėl prekybos mokesčio rodo į Lenkiją, bet ten jis dar negalioja (14)

Valdančiųjų „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis kartoja, kad didžiųjų prekybos...

Strazdauskaitės nužudymo byloje – nauji posūkiai: prabilo apie keistas budelių spekuliacijas ieškiniai – šimtatūkstantiniai (118)

Kauno apygardos teismas ketvirtadienį toliau nagrinėja Ievos Strazdauskaitės nužudymo bylą....

Seime beprecedentis balsavimas dėl Pranckiečio likimo: ką tai reiškia praktiškai papildyta 12:42 val.

Seimas balsavo už nepasitikėjimą Seimo narių balsus per balsavimą dėl Viktoro Pranckiečio...

Agnė Kuzmickaitė – apie pažintį su mados imperatore Anna Wintour: tai kažkas neįtikėtino

Viena garsiausių šalies drabužių dizainerė Agnė Kuzmickaitė atvirauja: „Mano tikslas –...

Sveikatos receptas. Visa tiesa apie imunitetą: kaip jis kovoja su vėžiu, kas jam iš tiesų padeda, o kas trukdo? (1)

Prasidėjus peršalimo ir gripo sezonui, vis daugiau girdime apie imuniteto stiprinimą. Vieni siūlo...

Metų seklys: vokiečių prokurorė rašo knygą apie tai, kaip kauniečiai sunaikino Vokietiją siaubusią lietuvių gaują (37)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Šiemet incidentų su paspirtukais dvigubai daugiau – galimas jų eismo apribojimas šaligatviais (1)

Lietuvoje vis gausėja alternatyvių transporto priemonių, sparčiai populiarėja ir elektriniai...