aA
Statybų inspektoriai ruošia pirtį nuosavus namus be rangovų, statybos vadovų ir techninio statybų prižiūrėtojo renčiantiems gyventojams. Planuojama vykdyti reidus ir tikrinti statybas, o nuo birželio vidurio nepasisamdę prižiūrinčių specialistų turės mokėti iki 3 tūkst. Lt baudas. Gyventojai gąsdinasi, kad dėl tokio masiškumo brangs paslaugų kaina, tačiau šioje srityje dirbančios įmonės ramina, kad konkurencija didelė ir kainos didėti neturėtų. Kiti mano, kad padaugės mokančių pinigus tik už parašą.
Statybų inspektoriai ruošia pirtį statantiems namus
© Shutterstock nuotr.

Statybų įstatyme numatyta, kad individualių namų statytojai Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai (VTPSI) privalo pranešti apie pasamdytą rangovą, statybos vadovą ir techninį prižiūrėtoją. Tačiau pripažįstama, kad lietuviai į šį reikalavimą žvelgė pro pirštus, o ir inspekcija iki šiol į tai žiūrėjo atlaidžiai. Tačiau nuo birželio 15 dienos nesilaikantiems įstatymo reikalavimų grės 1-3 tūkstančių litų baudos.

Inspekcijos ryšių su visuomene atstovė Vida Aliukonienė DELFI sakė, kad kai kuriais atvejais gyventojai neprivalo samdyti visų trijų specialistų.

„Techninė priežiūra visais atvejais privaloma. Statybos vadovo gali nebūti, jei pats statytojas turi teisę juo būti, o rangovas turi būti tada, kai norima statyti samdant darbininkus ir brigadas. Tuomet pasamdytas rangovas skiria statybos vadovą. Rangovu gali būti ir fizinis asmuo-statybos inžinierius. O jeigu statybos inžinierius turi bent 2 m. profesinę patirtį, jis gali vykdyti ir statybos vadovo pareigas“ , – aiškino pašnekovė.

Namo statybos vadovu galėtų būti ir pats savininkas, jei jis turi statybos inžinieriaus išsilavinimą ir bent dvejų metų profesinę patirtį.

„Šiuo atveju statybos darbus atliekant statytojo jėgomis, tai yra ūkio būdu (nesamdant darbininkų – DELFI), privalu samdyti tik statybos techninės priežiūros vadovą. Jeigu statytojas, norintis statyti ūkio būdu, netenkina vadovui keliamų išsilavinimo ir profesinės patirties kvalifikacinių reikalavimų, jis gali pasisamdyti statybos vadovą“, – sakė V. Aliukonienė.

Tuo metu namą statantys ne savo rankomis turėtų sudaryti sutartis su specialistais ir apie tai pranešti inspekcijai.

„Vykdant statybą ne tik statytojo jėgomis, pirmiausia reikia pasamdyti rangovą. Rangos sutartyje turėtų būti susitarta dėl visų su darbų organizavimu ir vykdymu susijusių klausimų. Tokiu atveju reikia pateikti informaciją apie rangovo, techninės priežiūros vadovą ir statybos vadovo pasamdymą“, – aiškino ji.

Apie minėtus vadovus inspekciją reikia informuoti tiems, kurie juos samdė po 2010 m. spalio ir statybos vis dar vyksta. Ši nuostata negalioja statantiems mažesnius nei 80 kv.m namus arba atliekantiems smulkius remonto darbus. VTPSI žada, kad apie pasamdytus specialistus pranešę iki birželio vidurio, baudų negaus. Visi naujai pradedantys statybas arba namų rekonstrukcijas, kapitalinius remontus taip pat turi apie tai informuoti internetu www.planuojustatyti.lt.

„Inspekcija gauna nemažai nusiskundimų dėl nekokybiškų statybos darbų, todėl siekiama, kad statyba būtų vykdoma ir prižiūrima kvalifikuotų darbininkų ir specialistų“, – pasiteiravus, kodėl reikalingi tokie sugriežtinimai, sakė V. Aliukonienė.

Bijo, kad brangs paslaugos

Adakras Šestakauskas
Adakras Šestakauskas
© DELFI / Tomas Vinickas

Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Adakras Šeštakauskas mano, kad didelių perversmų rinkoje dėl šių pakeitimų nebus.

„Rangovas gali būti ir „patentininkas“, pavyzdžiui, jeigu jie dviese imasi pamūryti namuką. Tik jis turi turėti išsilavinimą. Aš manau, kad statybų rinkai tai didelės įtakos neturės. Žinoma, žmogui atsiras papildomų rūpesčių, nes nepasikvies savo pažįstamo pažįstamo, kuriam gerai padarė ir galėtų sutaupyti mokesčių. Bet mes turime gerbti valstybę, o mokesčių mokėjimas yra vienas pagarbos apsireiškimo elementų. Na, o techninė priežiūra tokiame objekte irgi yra minimali, tai yra nesudėtinga. Perversmų tikrai nebus“, – DELFI komentavo jis.

Vilnietis Valdas, ketinantis statyti nuosavą namą, DELFI sakė iš architekto sužinojęs apie šią prievolę.

„Architektas minėjo, kad reikalingas statybų techninės priežiūros specialistas, juk priduodant namą reikalinga jo ataskaita. Taigi šiuos pinigus teks numatyti namo statybos sąmatoje. Tik, gaila, kad dabar turbūt šių specialistų paslaugų kainos išaugs“, – kalbėjo jis.

Tuo metu statybas šį pavasarį jau pradėjęs Vytenis DELFI sakė apie tokią prievolę sužinojęs tik iš žiniasklaidos.

„Na, ką teks samdyti tuomet. Tik įtariu, kad jų kainos dabar gerokai šoktels, nes visiems jų reikės. Jau anksčiau pažįstami statėsi namą, tai už vieną atvykimą į objektą statybų priežiūros specialistui mokėdavo 200 Lt. Tai nepigi paslauga”, – tvirtino jis.

Anksčiau statė pigiai, kad brangiai parduotų

Bendrovės „Statybų techninė priežiūra“ direktorius Antanas Latakas nemano, kad atsiradusi griežtesnė tvarka pabrangins paslaugas.

„Nemanau, nes konkurencija šioje srityje yra pakankamai didelė. Be to, individuali statyba nėra tas statybų spektras, kur galima užsidirbti milijonus iš techninės priežiūros. Mes imame tik tokius individualių namų projektus, kurie yra pakeliui į kitus objektus, nes vien nuvažiavimui yra nemenkos išlaidos“, – DELFI sakė jis.

Pašnekovas teigia, kad techninio prižiūrėtojo paslaugos kainos skiriasi ir nuo to, kur vyksta statybos, ir kas stato – kvalifikuota įmonė ar pats savininkas.

„Paslaugos kaina priklauso nuo to, kaip statomas namas. Mes taikome valandinį įkainį ir galutinę kainą deriname priklausomai nuo apsilankymų skaičiaus objekte. Kaina, priklausomai nuo atstumo, svyruoja tarp 60-150 Lt už valandą. Kaina priklauso ir nuo to, kokie rangovai pasamdyti, jeigu dirba rimta įmonė, tuomet, priklausomai nuo statybų tempo, apsilankai kartą per savaitę ar mėnesį. O jeigu statoma ūkio būdu, pirmiausiai turi būti projektėlis, kad būtų, ką kontroliuoti. Tačiau kai žmonės patys statosi, techninis prižiūrėtojas labiau tampa konsultantu, o ne prižiūrėtoju. Gerai, jei namą stato patirties turintis žmogus, bet būna ir diletantų“, – sakė A. Latakas.

Anot jo, dabar Lietuvoje statybos yra pakankamai kokybiškos. Anksčiau būta didesnių problemų.

„Matote, namai negriūna, tai didelio bardako nėra. Bet turėjome patirties, ypač 2009 metais, kai statydavo namus pardavimui, stengdavosi viską padaryti kuo pigiau ir kad pavyktų kuo brangiau parduoti. Pavyzdžiui, buvo atvejų, kai cokolinis aukštas nebuvo apšiltintas ir naujame name užšalo vanduo. Tačiau po krizės, sakyčiau, kad atliekamų darbų kokybė yra pagerėjusi. Bet, žinoma, daug kas priklauso nuo statančio žmogaus išprusimo ir finansinių galių“,– kalbėjo įmonės vadovas.

Statybų techninę priežiūrą gali teikti tiek fizinis, tiek juridinis asmuo. Visi techninės priežiūros specialistai turi apdrausti savo civilinę atsakomybę kiekvienam objektui.

Pasak pašnekovo, prižiūrėtojas duoda naudos namo savininkui, nes padeda išvengti klaidų.

„Techninė priežiūra pirmiausiai yra skirta tam, kad pastatas būtų pastatytas pagal projektą ir normatyvinių dokumentų reikalavimus, o techninis prižiūrėtojas išmano statybos procesą ir pirminiame etape gali statytojui nurodyti jo klaidas. Geriau sumokėti 1 tūkst. ar 2 tūkst. Lt statybos metu nei pastačius namą po metų kažką remontuoti, griauti sieną, iš naujo klijuoti izoliaciją, tvarkyti aplinką. Tokios išlaidos būtų kur kas didesnės nei skiriamos techninei priežiūrai“, – kalbėjo A. Latakas.

Jis sakė neturįs informacijos, kokia dalis individualių namų statytojų šiuo metu samdo techninės priežiūros specialistus.

Galvoja, kad pirks tik parašus

Tuo metu bendrovės „Taem projektų valdymas“ vadovas Ruslanas Bičenovas mano, kad lietuviai šį klausimą spręs paprasčiau.

„Aš galvoju, kad bumas bus ne paslaugai, o formaliems prižiūrėtojams pirkti. Individualių namų techninė priežiūra yra ta rinka, kur šis klausimas sprendžiamas formaliai. Manau, kad baudos paskatins formalumus išsispręsti, labai retas atvejis, kai ten vyksta reali techninė priežiūra. Mes tokių klientų net neturime. Iki šiol vieni tą formalumą spręsdavo pirkdami parašus, kiti tai praleisdavo pro pirštus. Matyt, kai pradės reikalauti, tada jie pirks parašus, o tie žmonės, kurie turi atestatus, savo parašą pardavinės šiek tiek brangiau“, – DELFI kalbėjo jis.

Nesamdo, nes mano, kad viską moka

Česlovas Ignatavičius
Česlovas Ignatavičius
© DELFI / Audrius Solominas

Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) docentas Česlovas Ignatavičius giria sprendimą griežtinti statybų priežiūrą ir svarsto, kad lietuvių nenorą samdyti specialistus lemia pinigų stygius ir įsitikinimas, kad visi viską žino.

„Turbūt tai lemia pinigų stygius. Kitas dalykas, žmonės galvoja, kad statyba yra paprastas dalykas ir visi supranta, kaip reikia statyti namus. Tenka daug girdėti, kai žmonės diskusijoje svarsto, ar reikia modernizuoti gyvenamuosius namus, ten sėdi ne specialistai ir aiškina, kaip reikia daryti. Matyt, žmonės mano, kad namą lengvai galima pastatyti iš pakelės paėmus žmogų“, – DELFI komentavo jis.

Pasak docento, norint kokybiškai pastatyti pastatus reikia mokėti tai daryti.

„Tam yra mokslai, daromi tyrimai. Ne visi užsakovai ir pinigų turėtojai turi pakankamai žinių. Aš manyčiau, kad labai teisingas sprendimas siekti namus statyti kokybiškai. Namas yra kaip viešas objektas. Jeigu aš kišenėje kažką turėčiau, tai kitiems tai nebūtų svarbu, o kai žmogus statosi namą, jis veikia aplinką. Jeigu pastato kažkokį griozdą sukiužusį, tai veiks ir kaimynus, ir aplinką. Jeigu pristatysime nekokybiškų namų, tai visi būsime nepatenkinti“, – kalbėjo Č. Ignatavičius.

Pačiam specialistui yra tekę matyti, kaip nekokybiškai dirba kai kurie statybininkai.

„Šį sugriežtinimą visiškai palaikau, nes žmonės kartais nesupranta, kad blogai arba pigiai statydami vėliau jie gali turėti dideles taisymo išlaidas. Geriau iš karto kokybiškai padaryti. Viename gyvenamųjų namų kvartale man teko matyti, kaip atvežė betoną ir išpylė tiesiai į balą. Paskui kartu su purvu tą betoną dėjo į klojinius ir darė pamatus. Aiškiai matėsi, kad nebuvo priežiūros. Toks pamatas su purvinu betonu yra niekam tikęs, dėl tokių blogų pamatų sukiuš visas namas, todėl priežiūra yra būtina. Žinoma, meistrai irgi turėtų būti kvalifikuoti“, – sakė jis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Prie Palangos planuojamas viešbučių ir daugiabučių kompleksas (32)

Palangos savivaldybė pranešė, kad netoli kurorto planuojama statyti modernų daugiabučių ir...

Trys KAM pavaldžios institucijos kelsis į Vilniuje statomą „Cloud Offices“ biurų pastatą (7)

Trys Krašto apsaugos ministerijai (KAM) pavaldžios institucijos kelsis į sostinės Šnipiškių...

Planuojama atgaivinti „Akropolio“ projektą prie Vingio parko Vilniuje (45)

Nekilnojamojo turto projektų plėtros įmones Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje ir Bulgarijoje valdanti...

Vilnius Tech 1,5 mln. eurų mažina pastatų kainą, rengia naują aukcioną (1)

Jau du kartus neįvykus Vilniaus Gedimino technikos universiteto (Vilnius Tech) skelbtiems pastatų...

LB: tarpusavio draudimo paslaugos didins konkurenciją draudimo rinkoje

Lietuvoje turėtų atsirasti bendruomeniškumu paremtos tarpusavio draudimo paslaugos, kurios būtų...

Top naujienos

Latvijoje įvedamas karantinas, planuojama įvesti komendanto valandą šalis yra pirmoje vietoje pasaulyje pagal sergamumo augimą (394)

Latvijoje nuo ketvirtadienio keturioms savaitėms – iki lapkričio 15-osios – įvedamas...

Politikams įteikė tyrimą dėl tos pačios lyties kartu gyvenančių porų: vienas Seimo narys tikina, kad jo nuomonę pakeistų tik avarija (521)

Lietuvoje sociologai pirmą kartą atliko mokslinį tyrimą apie kartu gyvenančias tos pačios lyties...

Modesta Meškė | D+

Viskas apie kvepalus ir jų dėvėjimo kultūrą: ekspertė išaiškino, kokios galioja etiketo taisyklės ir kada jokiu būdu negalima kvėpintis (3)

Kvėpintis mėgstame visi, tačiau dažnai besirinkdami pasiklystame parfumerijos lentynose, skirstome...

Kauno daugiabučio gyventojai šildymo nesulaukia iki šiol: parašykite prašau, kad kai kuriems asmenims trūksta žmoniškumo (38)

Šildymo sezonas Kaune buvo pradėtas dar rugsėjo pabaigoje, bet miesto centre vieno namo...

Per 89-ąjį gimtadienį Landsbergis sulaukė staigmenos

Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) pirmadienio vakarą profesoriui...

Orų prognozė: ciklonas atneša ir lietų, ir šilumą

Šiandien rytinės šalies pusės orus dar lems besitraukianti aukštesnio slėgio juosta, o...

Sniego pilys | D+

Pasakiški sovietų šulų turtai: varguoliai juos būtų suplėšę į gabalus, jei sužinoję, kokioje prabangoje maudėsi vadai (4)

Sovietiniams nomenklatūrininkams nebuvo reikalingi pinigai, nes jie viską gavo nemokamai. Jiems...

Gyventojai pasakė, ką galvoja apie kuriamą Skvernelio partiją: užtektų dviejų, vienos kairės, kitos dešinės (331)

Seime jau daugiau nei mėnesį veikianti Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ pirmadienį...

Techninės pražangos neišvengęs Šeškus galiausiai šypsojosi: aukščiau – tik „Žalgiris“ (12)

Lietuvos krepšinio lygos („Betsafe-LKL“) debiutantė Jonavos „CBet“ (4/1) siekia...

Apie itin reikalingą, bet kiek nuvertintą profesiją: ateities perspektyvos – puikios, joks robotas šių specialistų nepakeis (17)

Pandemijos akivaizdoje profesionalios slaugos paslaugos Lietuvoje, teigia šios srities profesionalai,...