aA
Kauno rajono Domeikavos gyventojai, nutarę pasistatyti nuosavą namą, buvo linkę rinktis kuklesnį variantą.
Architektų Vilniaus Adomavičiaus ir Vidos Vyšniauskienės suprojektuotas namas Domeikavoje (Raimondo Urbakavičiaus nuotr.)

Bet mažiau kartais reiškia daugiau. Skulptūrišką pastatą suprojektavę architektai Vilius Adomavičius ir Vida Vyšniauskienė šiandien skaičiuoja apdovanojimus už šį objektą, siekdami nuo lentynų storiausius architektūros albumus.

Įdomi eksterjero apdaila

Architektų V. Adomavičiaus ir V. Vyšniauskienės projektuotas vienaukštis namas Domeikavoje nėra didelis, apie 200 kv. metrų.

Pastato forma – neįprasta, skulptūriška.

„Žiūrėjome į tą namą kaip į atskirai stovintį, nederinome prie kitų Domeikavos pastatų, nes jie labai skirtingais laikotarpiais statyti, eklektiški, nekuriamas darnus užstatymas.

Sugalvojome jį daryti kontekstualų gamtinei aplinkai, žemą ir skulptūrišką – iš vienos medžiagos“, – prisiminė architektė V. Vyšniauskienė.

Didžiulis šlaitinis sklypas yra paskutinis gatvėje ir tarsi uždaro perspektyvą, o jo gyventojams atsiveria nuostabus vaizdas į upę.

Namo sienų, pastogės ir terasos apdailai naudotos lentelės iš smulkintos medienos, maišytos su sintetine rišamąja medžiaga.

„Šios nesikraipo ir neblunka, yra atsparesnės, o natūralias po kelerių metų būtina perdažyti, jos išsiklaipo, susidėvi. Pasirinktai medžiagai reikia mažiau priežiūros. Ja galima dengti viską: ir terasą, ir sienas. Naudojome net sandėliukui“, – sakė architektė.

Namo interjere nėra daug detalių, neprifarširuota įvairių medžiagų, jis neperkrautas baldų. Pagrindinis akcentas – didžiuliai lenkti stiklai, pro kuriuos atsiveriantis vaizdas nuolat kinta.

„Pro svetainės langus matomas tiltelis atrodo lyg kabantis. Galima ten sėdėti, jis – kaip sklypo tęsinys. Šlaito apačioje teka Neris, matyti kelias, vedantis į Lapes“, – pasakojo V. Vyšniauskienė.

Albumuose matomi namai – geidžiami

Architektų Vilniaus Adomavičiaus ir Vidos Vyšniauskienės suprojektuotas namas Domeikavoje (Raimondo Urbakavičiaus nuotr.)
Architektų Vilniaus Adomavičiaus ir Vidos Vyšniauskienės suprojektuotas namas Domeikavoje (Raimondo Urbakavičiaus nuotr.)


„Viskas prasidėjo nuo „Mies van der Rohe“ konkurso, – prisiminė pašnekovė. – Buvome nominuoti šiuolaikinės architektūros konkurse. Tas namas sukėlė didelį rezonansą, daug kas norėjo spausdinti, rašyti, gavome pasiūlymų iš įvairių leidyklų.“

„Kai papuoli į jų sąrašus, redaktoriai retsykiais vis pasiteirauja, prašo atsiųsti daugiau darbų“, – antrino kolega V.Adomavičius, prisimindamas namo Domeikavoje išpopuliarėjimo istoriją.

Anksčiau architektų biuro „Vilius ir partneriai“ projektuota vila Palangoje pateko į 2003 m. albumą „Another 100 of the World’s Best Houses“, išleistą Australijoje.

Ji įėjo į 100 geriausių pasaulio namų sąrašą. O Kaune stovintį Ąžuolyno sporto centrą vokiečių leidykla „Braun“ įtraukė į šiuolaikinės architektūros atlasą.

Tačiau jų projektuotas namas Domeikavoje susižėrė bene daugiausia apdovanojimų, jį galima aptikti blizgiuose storo popieriaus albumuose greta įspūdingiausių pasaulio pastatų.

Architektai V. Vyšniauskienė ir V. Adomavičius juokauja, kad daugeliui žmonių įspūdį daro interjero pavyzdžiai, randami albumuose.

Taip atsitiko ir su jų projektuotos kaimo sodybos nuotraukomis, patekusiomis į Aušros Narkeliūnienės bei Tanios Serket knygą „Gyvenimas už miesto.

Šiuolaikinės lietuvių sodybos“. „Klientai skambina, nori kaip čia. O kad tai yra medinis namas ir plytiniame tokio interjero nepadarysi, nesupranta, – šypsojosi V.Adomavičius. – Panašiai kaip Stasio Povilaičio „Švieski man vėl“ – jei vykdavo koncertas, būtinai reikėdavo padainuoti tą dainą.“

Nepaisant kritikos

Architektų Vilniaus Adomavičiaus ir Vidos Vyšniauskienės suprojektuotas namas Domeikavoje (Raimondo Urbakavičiaus nuotr.)
Architektų Vilniaus Adomavičiaus ir Vidos Vyšniauskienės suprojektuotas namas Domeikavoje (Raimondo Urbakavičiaus nuotr.)


Prisimindamas namo Domeikavoje sėkmės istoriją architektas atkreipė dėmesį į paradoksalią situaciją.

„Kaip kalambūras išėjo. Siūlėme ne vieną namo variantą, turėjome keletą eskizų, iš pradžių projektavome dviaukštį, šlaitiniu stogu. Užsakovams lyg ir patiko, bet tada mes pasiūlėme dar vieną variantą – vieno aukšto. Vizualizacijose jis atrodė paprastesnis. Šeimininkė net lengviau atsiduso: „Iš tikrųjų aš ir norėjau tokio, kad nekristų į akis.“

Bet išėjo taip, kad namas labai krito į akis. Gavome už jį visokių apdovanojimų“, – sakė V. Adomavičius.

Lietuvos architektų apdovanojimuose namas buvo pastebėtas iš karto – gavo prizą už geriausią individualaus namo realizaciją.

Tarp 5 geriausių projektų patekęs 2011-aisiais laimėjo prizą „Metras 1/5“. Tais pačiais metais namas Domeikavoje pristatytas Tbilisyje vykusioje parodoje „Houses LT“, nominuotas šiuolaikinės Europos architektūros konkurse „Mies van der Rohe 2011“, taip pat „Archip 2012“ Maskvoje.

Tuomet pasipylė prašymai pasidalyti nuotraukomis.

Tad architektų biuro „Vilius ir partneriai“ kūrinys atsidūrė tokiuose albumuose kaip „Pure Luxury: World’s Best Houses“, leidžiamame Australijoje, „1000x European Architecture“, publikuotame Šveicarijoje.

Architektai pasakojo, kad žmonės, kurių namų fotografijos patenka į albumus, džiaugiasi, įsigyja tuos leidinius, dovanoja kitiems.

„Namų yra pastatoma šimtai, tūkstančiai. Jei žmogaus būstas įtrauktas į albumą, malonu, nors kai kuriems gal ir nepatinka – būna komentarų, kad primena degalinę, laidojimo namus... Mažai pasauliui davusiems atrodo vienaip, kuriantiems – kitaip“, – svarstė architektas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

„Workland“ Vilniuje atidaro antrąjį biurų centrą su bendrystės erdve (1)

„ Workland Group“, valdanti pilnai aprūpintų biurų (angl. serviced offices) ir bendrystės...

PST statys 30 mln. eurų vertės „Hilton“ viešbutį ir muziejų (10)

Viena didžiausių Lietuvos statybos bendrovių Panevėžio statybos trestas ( PST ) Vilniuje statys...

Dalis Lietuvos edukologijos universiteto objektų atsidurs aukcione (18)

Vyriausybė apsisprendė, ką daryti su visu valstybei priklausančiu nekilnojamuoju turtu (NT), kurį...

Darbo erdvių iššūkiams senamiestyje spręsti specialistai siūlo konversiją (3)

Nors centrinėje Vilniaus miesto dalyje susiformavusi didžiausia biurų pasiūla, tačiau...

Kada sprogs NT burbulas: ekspertai turi skirtingas nuomones (228)

Kuomet vis garsiau kalbama apie galimai artėjančią krizę, ekonomistų nuomonė kiek išsiskiria...

Top naujienos

Po Naujųjų „ant popieriaus“ uždirbsime daugiau, bet kalbama apie sąmyšį (11)

Nuo 2019 m. sausio 1-osios įsigalios priimta mokesčių reforma, o tai reiškia, kad keisis ir...

Paksą į prezidento postą vedęs Katkevičius: viskas yra taip pat, pamokų neišmokome (590)

2002 metais Lietuvoje vykę prezidento rinkimai nustebino ne vieną analitiką. Nors 2001 m. apklausos...

Pensijų pokyčiai palies visus: kitąmet reikės apsispręsti, kaip elgsimės su savo pinigais (323)

Nuo kitų metų pensijai kaupsime kitaip nei tai darėme iki šiol. Visi jaunesni nei 40 metų...

Tautvydas Marčiulaitis. Reikia pradėti be gailesčio ir labai greitai žudyti mažas kaimo mokyklas (51)

Per du metus matėme ilgai neregėtų dalykų. Mokesčių reformą, švietimo reformą bei...

Dėl Seimo pirmininko pasisakymo apie „gyvulių ūkį“ feisbukas leipsta juokais (99)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis prajuokino daugelį savo atsakymu apie „gyvulių ūkį“...

Šiltoje mero užuovėjoje – Frankenšteino eksperimentas valstybės sąskaita (59)

170 tūkst. eurų – tiek valstybei per metus atsieina sportininkų rengimo centro Druskininkuose...

Mokesčių inspekcijos vadovė: kiekviena reforma atneša sumaišties ir nerimo

Valstybinė mokesčių inspekcija ( VMI ) yra pasirengusi mokesčių pasikeitimams nuo kitų metų,...

Liudininkai pasakoja apie Strasbūre kilusią paniką: žmonės lakstė ir verkė ant tilto sužeistąjį radęs vyras: po 45 min. liovėmės gaivinti (114)

Prancūzijos policija trečiadienį tebeieško asmens, nušovusio tris žmones ir sužeidusio dar...

Žinomi keliautojai apie žiemos keliones: kur geriausia švęsti, o kur – ilsėtis (2)

Norintys Naujuosius sutikti užsienyje dar gali gauti bilietų, tik prieš keliaudami turėtų...

Kaunietis garaže slepia itin retą „Mercedes-Benz“ – tokių pasaulyje tik du (94)

„Parduosiu, jei reikės širdį ar kitą organą pirkti“, – juokiasi Stanislovas Bartkevičius,...