Tokį naują butą administraciniame pastate Paliūniškio g. 5 nusipirkęs panevėžietis Arvydas J. (pavardė ir vardas redakcijai žinomi) aiškino, kad NT pardavėjas iš sostinės žadėjo nusipirktos patalpos paskirtį pakeisti, bet nuo įvykusio sandorio, prieš pusantrų metų, patalpų paskirtis iki dabar nepakeista.

Reikia sąžiningumo

Naujienų portalo JP kalbintas panevėžietis NT brokeris (pavardė redakcijai žinoma) pasakojo, kad šiame versle reikia būti sąžiningiems ir parduodant butus išpildyti visas pardavimo sąlygas.

„Jeigu parduodant sakoma, kad bus parduodami butai, o jų paskirtis – gyvenamoji, tai taip ir turi būti, o ne atvirkščiai – nusiperki butą, o jo paskirtis – administracinė. Pasekmės nusipirkusi tokį butą nelabai geros.

Žmogus negali deklaruoti gyvenamosios vietos, negali pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio lengvatomis, negali įkurti daugiabučių namų savininkų bendrijos – tokios bendrijos steigiamos tikrame daugiabutyje. Bėda ir su komunaliniais mokesčiais – administracinės paskirties būste jie didesni. Šis verslininkas iš Vilniaus tik žada, kad pastato Paliūniškio g. 5 paskirtis bus pakeista, bet to nepadarė“, – aiškino panevėžietis brokeris ir teigė, kad apgautųjų, kurie nusipirko butus Paliūniškio gatvėje, yra apie 20.

Neegzistuojantys butai Paliūniškio g. 5

Ne tik Panevėžyje

Pasak NT brokerio, bendrovės „Projekto vykdytojas“ vadovas tokius panašius pirkimus daro ne tik Panevėžyje.

„Teko girdėti, kad taip perkami pastatai Šiauliuose, o visai neseniai atsirado skelbimas internete, kad bus įrengti butai Panevėžyje, Kranto g. 36, kur veiklą dar vykdo bendrovė „Adegilė“. Labai trumpam atsirado skelbimas, kuriame nurodoma, kad bendrovės administraciniame pastate bus įrengti butai ir juos galima nusipirkti.

Manau, kad ten nebus butai, nes tų patalpų paskirtis – gamybinė“, – pasakojo apie galimos apgavystės schemą NT brokeris ir teigė, kad Panevėžio brokeriai taip nesielgia, jeigu perka administracinės paskirties pastatą, pakeičia paskirtį į gyvenamąją.

Neegzistuojantys butai Paliūniškio g. 5

Rinkos kaina mažesnė

Vieno kambario butą Paliūniškio g. 5 nusipirkęs panevėžietis Arvydas J. pasakojo, kad pardavimo skelbimą pamatė viename iš interneto NT portalų.

„Skelbime buvo nurodyta, kad parduodami gyvenamosios paskirties butai, buvusiame administracinės paskirties pastate. Butų kaina mažesnė negu rinkos kaina. Avansą sumokėjau ir patikėjau, kad viskas bus taip, kaip nurodyta sutartyje. Tačiau, pagal sudarytą sutartį, į terminus projekto vykdytojas nespėjo. Ypatingai vėlavo su pastato paskirties keitimu į gyvenamąją paskirtį“, – pasakojo apgautas panevėžietis.

„Pardavėjui priminėme, kad sutartis pasirašysime tik tuomet, kai viskas bus sutvarkyta tinkamai – pakeista patalpų paskirtis į gyvenamąją. Nusipirkę butus Paliūniškio g. 5 žmonės pradėjo panikuoti.

Kai kurie jau investavo į buto įrengimą iki 20 tūkst. eurų. Esame įsprausti į kampą ir, kai kurie pasirašė sutartis. Be to, teko girdėti tokias kalbas, kad patalpų paskirtis nebus pakeista ir liks administracinės. Gyventi, žinoma, gali, bet mokesčiai bus pritaikyti, kaip komercinėms patalpoms“, – aiškino Arvydas J. ir sakė, kad perkant šį būstą už m² sumokėjo beveik 800 eurų.

Kainos keitėsi

Tuo tarpu panevėžietę Aldoną B. (pavardė redakcijai žinoma) sudomino galimas buto pardavimas Kranto g. 36.

Neegzistuojantys butai Kranto g. 36

„Ruošiuosi pirkti butą ir pamačiau skelbimą – parduodami butai Kranto gatvėje. Pasiskambinau pardavėjau. Jis paskyrė laiką, kada galėsiu apžiūrėti patalpas. Apžiūra netenkino, nes netiko kainos, nors skelbime už 2-jų kambarių kaina buvo prašoma beveik 50 tūkst. eurų, o, atvykus į apžiūrą, kaina padidėjo“, – pradėjo pasakojimą moteris ir teigė, kad pardavėjas aiškino, jog pirmajame pastato aukšte butų nebus – esą ten bus kūrybinės dirbtuvės.

„Nuo antrojo aukšto jau bus butai – paskirtis gyvenamosios patalpos. Iškart buvo pasakyta, kiek mokėti reikia, nes nesumokėjus – kaina kils. Pardavėjas aiškino, kad reikia pirkti, nes kaina yra nereali. Dar pridūrė, kad buto kaina nekils, jei bus sumokėtas pradinis įnašas – apie 3 tūkst. eurų, o po to bus kitos įmokos – iki balandžio 10 dienos įmoka 40 proc. buto vertės, rugpjūčio mėnesį – visa likusi suma. Tačiau butą gautume tik kitų metų birželio mėnesį“, – pasakojo Aldona B. ir teigė, kad pardavėjas vilnietis NT pardavėjas O. Orlovas nesakė, jog pastatas dar jam nepriklauso.

Neegzistuojantys butai Kranto g. 36

Žadėjo viską sutvarkyti

Panevėžietė pasidomėjo, kaip bus parengtos patalpos, kuriose ji galės įsirengti dviejų kambarių butą.

„Pardavėjas aiškino: bus privesta kanalizacija, vanduo ir elektra. Visa kita – žmogaus, nusipirkusio patalpas parduodame pastate, problema. Beje, patalpos didžiulės, lubos aukštos. Būsimo buto brėžinius parodė, bet realiai parodė buto apimtis pagal langus.

Vilnietis verslininkas aiškino, kad gamybinių patalpų paskirtis bus pakeista į gyvenamąsias, bet tai bus ateityje. Šalia būsimų namų automobilių parkavimo vietos nėra ir nebus“, – pristatė būsimą butą Aldona B. ir teigė, kad apžiūrai laikas buvo paskirtas – 40 min. ir kitų būsimųjų pirkėjų ji nesutiko, bet žino, jog jų buvo ir daugiau.

Neegzistuojantys butai Kranto g. 36

Sutarties neatsiuntė

Moteris teigė, kad reikalaujamo pradinio įnašo nesumokėjo – norėjo pagalvoti dėl pirkinio, nes vaizdas į Nevėžio upę – puikus.

„Tariausi su artimaisiais, ką daryti ir paskambinau, kad atsiųstų preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį. Pažadėjo atsiųsti, bet iki šiol tos sutarties taip ir nesulaukiau.

Beje, skelbimai apie parduodamus butus-loftus Panevėžio miesto centre, Kranto g. 36, iš interneto dingo. Buvo labai keista, nes prieš dieną žiūrėjo, o po paros skelbimo nebėra“, – papasakojo Aldona B. buto Panevėžio mieste pirkimo istoriją.

Paskirtis bus pakeista

Panevėžyje pastatus superkantis vilnietis, bendrovės „Projekto vykdytojas“ O. Orlovas, naujienų portalui JP aiškino, kad vyksta procesas.

„Išsitempė procesas, bet nėra fakto, kad pastatų, kuriuose parduodami butai, paskirtis nebus pakeista. Dokumentai, pagal galiojančius teisės aktus, priduoti Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriui. Laukiame atsakymo, o pirkėjams viskas išaiškinta. Galbūt kažkas susijaudino, nesuprato ir pasirodė, kad yra apgauti.

Užtikrinu, kad viskas vyksta procese – Savivaldybės specialistai nagrinėja dokumentus“, – teigė O. Orlovas, o pasiteiravus apie pardavimus Kranto g. 36, kur dar veikia bendrovė „Adegilė“, sakė, kad čia yra toks planas.

Užtikrinu, kad viskas vyksta procese – Savivaldybės specialistai nagrinėja dokumentus
Olegas Orlovas

„Dar nieko neperkame. Reikia pasidaryti namų darbus – skubėti negali, nes labai didelės investicijos. Pastatas, apie kurį kalbame – puikioje vietoje ir labai tinka gyvenamajam būstui įsirengti. Jeigu nusipirksime jį, bus atlikta dalinė apdaila, o likusius darbus atliks žmonės, įsigiję butus-loftus. Tačiau tai tik planai ir niekas dar nenuspręsta“, – tvirtino bendrovės „Projekto vykdytojas“ vadovas ir aiškino, kad planų Panevėžio mieste dar turi, bet viskas priklauso nuo rinkos galimybių.

Pakeisti nepavyks

Panevėžio miesto savivaldybės Teritorijų planavimo ir architektūros skyriaus vedėjas Saulius Glinskis panevėžiečius įspėjo, kad kol kas Paliūniškio g. 5 pastato paskirties iš administracinės į gyvenamąją pakeisti nepavyks.

Saulius Glinskis

„Tai priklauso nuo Panevėžio miesto Bendrojo plano. Jeigu plane nėra numatyta gyvenamųjų patalpų, ten jų įrengti nėra galimybės. Beje, su bendrovės „Projekto vykdytojas“ direktoriumi O. Orlovu esu kalbėjęs. Paaiškinau, jeigu koreguosime Bendrąjį planą, jis bus nagrinėjamas ir, pakeitus plano sprendinius, atsirastų galimybė pakeisti pastato paskirtį į gyvenamąją. Tačiau procesas užsitęstų ir prireiktų daugiau kaip poros metų. Bendrojo plano koregavimas – lėtas ir per metus nepasidaro“, – teigė Panevėžio vyriausiasis architektas.

Anot S. Glinskio, pastate, esančiame Plaiūniškio g. 5, yra ir daugiau problemų.

„Elektros skaitliukas pastatui – vienas. Yra sudėti tarpiniai skaitliukai, kaip turtiniam vienetui, bet gyventojai, nusipirkę butus, negali pakeisti arba pasirinkti elektros tiekėjo. Visada sakau, kad pirkėjas turi labai gerai įsiskaityti į sutartis ir matyti, ką perka“, – mano S. Glinskis.

Sostinėje masiniai reiškiniai

Pasak vyriausiojo Panevėžio architekto, tokie netikrų butų pardavimai – tik pradžia.

Neegzistuojantys butai Paliūniškio g. 5

„Pasitaikė vienas toks pirkimas su netikrais butais. Vilniuje – tai masinis reiškinys. Pardavinėja administracinius, poilsio pastatus, viešbučius. Jeigu pirkėjas neįsigilina ir galvoja, kad perka butą, bet nusiperka komercines patalpas.

Patarimas toks: konsultuotis, ar bus galimybė administracinę paskirtį pakeisti į gyvenamąją. Kai žmonės nesikonsultuoja, perka pigiau, užlipa „ant grėblio“. Realiai dėl pastato Paliūniškio g. 5 niekas neišspręsta, kad jis galėtų tapti gyvenamuoju namu. Ten nėra automobilių parkavimo vietos, nei vaikų žaidimo aikštelės, nei gyvenamųjų patalpų.

Neišspręstas ir dar vienas dalykas: šioje vietoje negali persipinti srautai pagal paskirtį – gyvenamoji negali maišytis su komerciniu srautu. Dar kitas dalykas. Šioje vietoje yra pastatų, kuriems skirta speciali apsauga ir todėl gyvenamieji būstai šioje vietoje negali būti“, – aiškino S. Glinskis.