aA
Vilniaus savivaldybė nutraukia baseino statybų Lazdynuose sutartį su bankrutuojančia „Active Construction Management“ (buvusia „Irdaiva“) ir jos partneriais bei žada skelbti naują rangos konkursą.
Lazdynų baseino statybos stoja: savivaldybė skelbs naują konkursą
© DELFI / Kiril Čachovskij

Savivaldybė pranešė, kad tai daryti nuspręsta, nes darbų rangovai atsisako tęsti darbus „sutartyje nustatytomis sąlygomis“.

„Tokiu būdu savivaldybė nusprendė išeiti iš stagnuojančios situacijos, kuri susidarė dėl statybos bendrovės „Irdaiva“ bankroto ir jos partnerių nenoro laikytis bendrai su „Irdaiva“ prisiimtų įsipareigojimų. Planuojama, kad naujai atrinktas rangovas baseino statybos darbus turėtų užbaigti iki kitų metų pabaigos“, – skelbia savivaldybė.

Patikinama, kad šie veiksmai „vilniečiams nekainuos daugiau nei suplanuota“, kadangi galimą baseino statybų kainos augimą turės kompensuoti buvę rangovai.

Kartu su bankrutavusia „Irdaiva“ Lazdynų baseiną už 21,8 mln. eurų statė keturi jungtinės veiklos partneriai – „Axis Power“, „Mitnija“, „HSC Baltic“ ir „Montuotojas“. Savivaldybės teigimu, šios bendrovės „neparodė ryžto vykdyti jiems priklausančių įsipareigojimų ir užbaigti projektą“.

„Todėl šios įmonės privalės atlyginti nuostolius, susidariusius dėl kainų skirtumo, jeigu naujame konkurse bus pasiūlytos didesnės statybos darbų kainos“, – sakoma pranešime.

Bendra Lazdynų baseino projekto vertė – 21,8 mln. eurų. Iš jų 11,6 mln. eurų – Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto, 1,2 mln. eurų – savivaldybės lėšos, o likusi suma – 9 mln. eurų – Valstybės investicijų programos lėšos.

Poderskis: sprendimų nesulaukta keletą mėnesių

Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis sako, kad „Active Construction Management“ paskelbus bankrotą, savivaldybė „net keletą mėnesių“ ieškojo įvairių sprendimų, tačiau sutarti nepavyko ir nuspręsta ieškoti naujo rangovo.

„Naujas rangos konkursas jau baigiamas ruošti, jį planuojama paskelbti per artimiausią mėnesį. Apgailestaujame, kad tai lems baseino atidarymo vėlavimą, tačiau šiuo metu tai yra vienintelis galimas sprendimas šiame projekte“, – teigė Vilniaus savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis.

Naują konkursą planuojama paskelbti vasarį, savivaldybė naują rangovą tikisi atrinkti per 3–4 mėnesius. Prieš konkursą savivaldybė ketina rengti viešą konsultaciją su statybų sektoriumi. Šiuo metu Lazdynų baseino statybvietė saugoma, tikimasi, kad darbai joje bus atnaujinti vasarą.

Planuojama, kad likusios baseino dalies statybos galėtų trukti 8–9 mėn. Iki šiol buvo atlikta apie 40 proc. baseino statybos darbų. Nauja planuojama Lazdynų baseino atidarymo data – kitų metų pabaiga.

Prieš naują konkursą planuojama skelbti atvirą rinkos konsultaciją dėl tęstinumo.

Pasak savivaldybės, dabar likę rangovai atsisako vykdyti darbus toliau, teigdami, jog likusi sutarties kaina yra nepakankama darbams užbaigti. Šį trūkumą, savivaldybės teigimu, galėjo lemti ir pagrindinio partnerio akte patvirtinti darbai, kurie faktiškai nebuvo atlikti.

Savivaldybė dar neatmeta galimybės susitarti su likusiais rangovais, jei jie „skubiai apsispręstų ištaisyti visus sutarties vykdymo pažeidimus ir atnaujinti darbus“, priešingu atveju grasina kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, kad ji įtrauktų visus jungtinės veiklos partnerius į nepatikimų tiekėjų sąrašą ir taip apsunkintų jų dalyvavimą kituose viešuosiuose pirkimuose.

„Tačiau kol kas tokių indikacijų savivaldybė neturi, o situacijai nepasikeitus sutartis bus laikoma nutraukta nuo vasario 6 dienos visus įsipareigojimų neįvykdžiusius rangovus savivaldybė privalės įtraukti į nepatikimų tiekėjų sąrašą“, – nurodo savivaldybė.

Dėl Lazdynų baseino svarstoma kreiptis į prokuratūrą

Vilniaus vystymo kompanija (VVK), vykdanti Lazdynų baseino statybos darbų valdymą, turi įtarimų, kad spalį bankrutavusiam pagrindiniam projekto rangovui buvo sumokėta didesnė suma nei atlikta statybos darbų, rašoma pranešime spaudai. VVK atlikta teismo ekspertizė parodė, kad už neatliktus darbus galimai permokėta 1,963 mln. eurų. Dėl šios situacijos svarstoma kreiptis ir į prokuratūrą.

Pasak VVK direktorės Rasos Čeponytės, šiuo metu laukiama vidinės tyrimo grupės išvadų, ir tuomet bus sprendžiama, ar pakanka duomenų kreiptis į prokuratūrą.

„Sprendžiant klausimą su konsorciumu dėl darbų tęsimo, bankrutavus pagrindiniam konsorciumo partneriui buvusiai „Irdaiva“, kilo įtarimų dėl galimų neatitikimų tarp faktiškai atliktų ir apmokėtų darbų. Todėl užsakėme teismo ekspertizę“, – sako R. Čeponytė.

2020 m. sausio 20 dieną buvo gauta LR teismo eksperto Tomo Monstavičiaus išvada dėl Lazdynų baseine faktiškai atliktų ir apmokėtų darbų įvertinimo.

Teismo ekspertas konstatavo, jog laikotarpiu nuo sutarties su konsorciumu pasirašymo iki 2019 m. rugsėjo 30 d. faktiškai darbų atlikta už 7 mln. eurų, o bendra baseino įrangos apmokėta suma siekia 5,174 mln. eurų su PVM. Tuo tarpu Vilniaus miesto savivaldybės administracija už darbus ir įrangą konsorciumui yra sumokėjusi 14,137 mln. eurų su PVM.

„Skirtumas tarp teismo eksperto nustatytos sąmatos ir faktiškai sumokėtų pinigų viršija 10 proc. nes statybose, ypatingai nebaigtose, 10 proc. nuokrypis būna gana dažnas. Tačiau Lazdynų baseino atveju skirtumas didesnis. Todėl turime išsiaiškinti priežastis, kodėl konsorciumas teikė aktus už nepadarytus darbus, o techninę priežiūrą vykdę to nepastebėjo. Tuo pačiu konsultuojamės su skirtingais teisininkais dėl tolimesnių veiksmų, neatmestina, kad turėsime kreiptis ir į prokuratūrą“, - teigia R. Čeponytė.

Lazdynų baseino statybų konkursą 2017 m. laimėjo dabar jau bankrutavusi „Irdaiva“ kartu su 4 partneriais, veikiančiais pagal jungtinės veiklos sutartį. Praėjusį spalį „Irdaiva“ bankrutavo, tokiu būdu sustabdydama Lazdynų baseino statybos darbus, kurių atlikta apie 40 proc.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.2857
Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Palūkanų augimas gali pateikti staigmenų: ekonomistai neatmeta NT kainų korekcijos

Lietuvoje toliau sparčiai auga nekilnojamojo turto (NT) kainos , Vilniuje gegužės mėn. metinis...

Verslas PliusAistė Žebrauskienė

Molėtuose netrukus iškils didžiausia miesto istorijoje „Teltonikos“ gamykla: darbuotojus vilios didžiausiomis algomis Lietuvoje (2)

Devynis mėnesius truksiančios lietuviško kapitalo daiktų interneto prietaisų gamybos grupės „...

Savivaldybių asociacija: pigiausio būsto savininkams NT mokestis neturėtų būti taikomas

Visuotinio gyventojų nekilnojamojo turto (NT) mokesčio modelį reikia koreguoti – jis neturėtų...

Aiškėja, kaip atrodys „Akropolis Vingis“: netrukus projektas bus atiduotas vilniečių teismui (3)

Vilniaus Vilkpėdės mikrorajone planuojamo daugiafunkcinio kultūros, pramogų, verslo ir prekybos...

Žirmūnuose bus demontuojama dalis Lietuvos banko pastatų

Birželio pabaigoje rangos darbus atliekanti bendrovė pradės dalies Lietuvos bankui priklausančių...

Top naujienos

Delfi PliusDalia Plikūnė

Kubilius apie prognozuojamą krizę: gerai, kad žmonių lūkesčiai dar nėra labai dramatiški (2)

Kitapus Atlanto niaukiantis ekonominio dangaus debesims, gyventojai ir Lietuvoje perspėjami dėl...

Po siaubingos kaktomušos užsiliepsnojo „Audi“: ne gelbėjo, o filmavo, kaip sudegė 17-metis

Nuo narkotinių medžiagų apsvaigusio jauno vyro vairuojamas automobilis „ Audi A4 “ kaktomuša...

Kremliaus kritikai: asmeninę Xi Jinpingo žinią gavęs Putinas akivaizdžiai išsidavė (4)

Kazachstano prezidentas Kasymas Žomartas Tokajevas neseniai pasižymėjo drąsiais pareiškimais,...

Karas Ukrainoje. Rusija vėl užpuolė Kyjivą: sostinėje nugriaudėjo galingi sprogimai Maskva pateikė cinišką paaiškinimą (1)

Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio įspėjimai, jog Rusiją įsiutins Ukrainai suteiktas...

Sinoptikai: visą savaitę Lietuvos nepaliks tikra kaitra

Artimiausiomis dienomis Lietuvoje laikysis tropinė oro masė - bus karšta, tokią prognozę...

Kaip iš šiltnamio be chemikalų išvyti skruzdėles

Skruzdėlės gali būti ne tokie nekenksmingi vabzdžiai, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio....

Nustebintas Teterevkovos strategas: nežinia, kur Kotrynos riba, kur ji sustos specialiai „Delfi“ iš Budapešto

Pasaulio plaukimo čempionatas Kotrynos Teterevkovos treneriui Michailui Romanovskiui pateikė kur kas...

Rusijos įtūžio sulaukusi Lietuva iš NATO laukia lemtingų sprendimų: jei šito nepamatysime, tai bus skaudi nesėkmė visiems (1)

Nesiliaujantys Rusijos grasinimai dėl tranzito į Kaliningradą tik dar kartą įrodė, jog kitą...

Monika Marija nustebino išvaizdos pokyčiais: pamatykite, kaip dabar atrodo garsi atlikėja (1)

Atlikėja Monika Marija nevengia išvaizdos pokyčių – anksčiau moteris nusirėžė ilgus,...