Anot rinkos ekspertų, dėl biurų pasiūlos augimo stiprės nuomininkų derybinės galios. Pasak jų, dėl išaugusio darbo iš namų apimčių ir sumažėjusio nuomininkų aktyvumo biurų savininkai turės lanksčiai reaguoti į nuomininko poreikius ir iš naujo peržiūrėti biurų funkcinius elementus.

2020-aisiais didesnių nei 2 tūkst. kv. m ploto nuomos sandorių Vilniuje ir Kaune buvo 10 – jais išnuomota 62,5 tūkst. kv. m ploto biurų. Pernai atitinkamo ploto nuomos sandorių šiuose miestuose buvo 13 – išnuomota 63,5 tūkst. kv. m ploto biurų.

Didžiausi sandoriai – Vilniuje

Pernai du nuomos sandoriai viršijo 10 tūkst. kv. m ploto ribą – pasaulinės grynųjų pinigų perlaidų lyderės „Western Union“ valdoma bendrovė „Western Union Processing Lithuania“ susitarė dėl 15 tūkst. kv. m ploto patalpų nuomos nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Technopolis“ valdomuose sostinės biurų pastatuose „Gama“ ir „Delta“.

Be to, valstybės valdomas energetikos įmonių holdingas „Ignitis grupė“ pasirašė nuomos sutartį dėl 10 tūkst. kv. m ploto bendrovės „Vastint Lithuania“ statomame biurų pastate „Business Garden Vilnius“. Įmonė laimėjo „Ignitis grupės“ skelbtą naujos centrinės būstinės nuomos konkursą.

Anot nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ Rinkos tyrimų vadovo Baltijos šalims Raimondo Reginio, ši sutartis yra vienas didžiausių valstybinio sektoriaus sudarytų sandorių.

„Istoriškai tai yra didžiausias valstybinio sektoriaus sudarytas sandoris šiuolaikiniuose biurų pastatuose ir ankstesnius didžiausius sandorius lenkia dvigubai. Tai rodo, kad valstybinis sektorius tampa svarbiu žaidėju rinkoje kalbant apie biurų nuomą iš verslo“, – BNS teigė R. Reginis.

Pasak jo, šis sandoris svarbus ir projekto plėtotojui, kadangi valstybinio sektoriaus įmonės ne visada pasirenka nuomoti patalpas pastatytuose ar plėtojamuose objektuose.

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovė „Newsec advisers LT“ skaičiuoja, jog pernai sudarytų nuomos sandorių apimtis Vilniuje perkopė 80 tūkst. kv. metrų.

Sostinėje apie 9 tūkst. kv. m ploto patalpas nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Vilbra“ biurų pastate „Uptown park“ išsinuomojo internetinės naudotų drabužių prekybos platforma „Vinted“. Apie 7 tūkst. kv. m ploto patalpas išsinuomojo įmonė „Telia Global Services Lithuania“ – investicijų bendrovės „Lords LB Asset Management“ sostinėje statomame biurų pastate „Lvovo“ kursis įmonės kompetencijų centras.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „YIT Lietuva“ statomame biurų pastate kvartale „Naujasis Skansenas“ 5 tūkst. kv. m ploto patalpose kursis JAV programavimo paslaugų įmonė „Devbridge“.

Kitų pernai sostinėje sudarytų biurų nuomos sandorių plotas nesiekė 4 tūkst. kv. metrų.

Kaune sandoriai iki 4 tūkst. kv. metrų

Du didesni sandoriai pernai sudaryti Kaune. Integruotų telekomunikacijų bendrovė „Telia Lietuva“ išsinuomojo 3,8 tūkst. kv. m ploto patalpų įmonių „NI plėtra“ ir „Kautros investicijos“ Kauno Savanorių prospekte valdomame biurų pastate „Prime“. 3,7 tūkst. kv. m ploto patalpas Klaipėdos uosto krovos bendrovės „Klaipėdos terminalo grupė“ biurų pastate „Alia“ išsinuomojo Švedijos IT bendrovė „Evolution gaming“.

Anot R. Reginio, „Telia Lietuvos“ nuomos sandoris biurų pastate „Prime“ yra vienas didžiausių biurų nuomos sandorių šiame mieste.

„Tai vienas didžiausių biurų nuomos sandorių šiame mieste, kuomet sandorio šalys yra nesusijusios. Pavyzdžiui, 2018 metais skelbtas didžiausias biurų nuomos sandoris, kurio metu „Intermedix“ buvo preliminariai susitarusi net dėl 7,3 tūkst. kv. m biuro patalpų nuomos tuo metu statomame „Business Leaders Center“ verslo centre, taip ir neįvyko“ – teigė R. Reginis.

Anot jo, dėl augančios pasiūlos ir dėl to didėjančio biurų vakansijos lygio didesni biurų sandoriai yra labai svarbūs Kauno rinkai.

„Didesni biurų nuomos sandoriai Kauno biurų rinkai yra labai svarbūs, kadangi vien per pastaruosius trejus metus modernių biuro patalpų šiame mieste išaugo net 75 proc., o laisvų patalpų lygis šių metų antrąjį-trečiąjį ketvirtį sudarė 14-16 proc.“, – teigė R. Reginis.

„Newsec advisers LT“ skaičiuoja, jog 2020 metų pabaigoje Kauno nuomininkai galėjo rinktis iš mažiau kai 40 tūkst. kv. m laisvų patalpų. Bendrovės duomenimis, paklausa 2020 metais neviršijo 20 tūkst. kv. m, o bendras neužimtumo lygis metų pabaigoje buvo apie 13 proc.

„Pagrindiniai nuomininkai Kauno rinkoje yra Lietuvos įmonės turinčios biurus visoje Lietuvoje ir žengiant koja kojon su Vilniaus rinkos tendencijos, tos įmonės atnaujina savo biurus. Kita labai svarbi Kauno biurų kryptis – pritraukti biurų nuomininkus iš išorės bei tapti antru patraukliu miestu naujiems rinkoms žaidėjams Lietuvoje“, – BNS teigė „Newsec advisers LT“ Tyrimų ir analitikos grupės vadovas Mindaugas Kulbokas.

Stiprės nuomininkų derybinės galios

Nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „1partner LT“ vadovo Viktoro Račkovskio teigimu, 2020 metų sostinės biurų rinka sulėtėjo dėl rinkos cikliškumo bei COVID-19 atneštos nežinomybės ir darbo iš namų bangos.

„Nuo projekto suplanavimo iki jo gautinio įgyvendinimo praeina mažiausiai treji metai, todėl yra labai daug, lyginant su ankstesniais metais, suplanuotų ar pradėtų statyti projektų“, – BNS teigė V. Račkovskis.

„1partner LT“ duomenimis, šiuo metu A ir B klasės patalpas galima išsinuomoti atitinkamai po 15,5 eurų/kv. m ir 11,5 eurų/kv. m per mėnesį.

„Naujų sutarčių nuomos kainos verslo centruose ir toliau gana išlieka stabilios, bet nuomininkai turi daugiau derybinių galių, tad galima teigti, kad šiek tiek nuomos kainos yra linkusios mažėti“, – teigė V. Račkovskis.

Anot M. Kulboko, dėl augančios biurų patalpų pasiūlos stiprės nuomininkų pozicijos derybose dėl biurų nuomos.

„2021 metams matome tolimesnio augimo perspektyvas, kai rinkai bus pasiūlyta dar apie 124 tūkst. kv. metrų. Auganti pasiūla neabejotinai išplės pasirinkimo galimybes nuomininkams. Vilniaus biurų rinkos pasiūlos augimas po papildomus 15-16 proc. per metus yra geras ženklas nuomininkams ir naujiems rinkos žaidėjams “, – teigė M. Kulbokas.

Anot jo, šiemet neužimtumo lygis biuruose turėtų siekti apie 8-10 proc.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją
Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės