Naujas etapas - nauja vieta. Pusę šimtmečio žinias rengusi istoriniame pastate Vilniaus Gedimino prospekto 21 name, daugelio šalies žurnalistų kalvėje, Lietuvos naujienų agentūra ELTA kyla aukštyn - į modernų biurą vienuoliktame verslo centro „Vertas“ aukšte, iš kurio atsiveria nuostabūs sostinės vaizdai.
© DELFI / Karolina Pansevič

Naujienų agentūros ELTA direktorė Gitana Markovičienė sako siekusi, kad ir klientai, ir darbuotojai jaustųsi pakylėti, kad visiems būtų patogu, kad būtų malonu ir dirbti, ir akis pro langą paganyti.

„Tą žadėjau įsigijusi kontrolinį naujienų agentūros akcijų paketą, tą ir vykdau. Vienas svarbiausių metų tikslų - persikraustyti į naujas patalpas - jau pasiektas, tačiau pokyčiai beveik 100 metų gyvuojančioje agentūroje tik įsibėgėja, - sakė jos vadovė.

Tarp svarbiausių darbų direktorė minėjo naują Eltos įvaizdį, žinių pateikimo proceso tobulinimą ir darbuotojų iniciatyvų įgyvendinimą. „Taip pat pradedame aktyviai ruoštis Eltos šimtmečiui, kuris bus minimas 2020 metais. Sieksime aukščiausių standartų, tą įpareigoja ir mūsų užimama vieta -11 aukštas“, juokavo agentūros savininkė ir vadovė.

Naujame Eltos biure įrengta visiems atvira moderni spaudos konferencijų salė su galimybe tiesiogiai transliuoti pristatymus, susitikimus ar diskusijas, patogios darbo vietos redaktoriams, vertėjams, žurnalistams, administracijos darbuotojams.

Šiuo metu naujienų agentūroje ELTA darbuojasi 40 žmonių. Lietuvos ir užsienio vartotojams rengiamos žinios lietuvių, anglų, rusų kalbomis, o pranešimai spaudai skelbiami ir visomis kitomis lotyniškų rašmenų kalbomis.

Pasaulio naujienas ELTA užsako agentūroms AFP, dpa, TASS, nuotraukas - fotoagentūrai EPA.

100 metų jubiliejų greit švęsianti Lietuvos naujienų agentūra ELTA klientų vertinama ir dėl fotoarchyvo, kuris yra vienas seniausių, didžiausių Lietuvoje. Eltos fotobanke - per milijoną archyvinių nuotraukų iš Lietuvos ir pasaulio nuo 1985 m. Juo kaip patikimiausiu dažnai naudojasi užsienio klientai.

Iš lietuvių spaudos biurų Šveicarijoje, Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje susiformavusi Lietuvos naujienų agentūra ELTA įkurta 1920 m. Kaune. Lietuvos užsienio reikalų ministerijos pavedimu spaudos biurų darbą suderino ir pirmuoju Lietuvos telegramų agentūros ELTA direktoriumi buvo paskirtas šveicarų kilmės literatūros profesorius, filosofijos daktaras Juozas Eretas.

Tuometinė Vyriausybė suteikė agentūrai techninę bazę, sudarė galimybę tiesiogiai gauti didžiųjų užsienio agentūrų žinias. 1935 m. įsigijus penkis teletaipus, ELTA žinias gaudavo tuo pat metu, kaip ir kitos pasaulio agentūros. Budintis redaktorius tuoj pat pradėdavo diktuoti jų vertimą į lietuvių kalbą „mašinėle rašančiai panelei“. Padauginti biuleteniai redakcijoms vežioti dviračiu, į rajonus buvo siunčiami laiškais. Laiškais Eltos neetatiniai korespondentai siųsdavo žinias Eltai.

Atsiradus telegrafui, susiformavo naujas žurnalistinis žanras - agentūrinė informacija, kurios principai nepaseno iki šiol.

Įsigalėjus sovietiniam režimui, lietuvių išeivijos pastangomis nepriklausomas agentūros ELTA padalinys buvo įkurtas užsienyje. 1944 gruodžio 14 d. Berlyne įsteigto slapto Eltos informacinio biuro uždavinys buvo informuoti užsienio valstybes apie tikrąją padėtį Lietuvoje. Eltos biuleteniai leisti vokiečių, italų, anglų, ispanų, prancūzų, portugalų, arabų kalbomis. 1965 Eltos informacinė tarnyba iš Vokietijos perkelta į JAV, skyriai veikė Miunchene bei Romoje. Atkūrus nepriklausomą Lietuvą Eltos biuletenių leidimas užsienio šalyse sustabdytas.

1991 m. ELTA pirmoji iš Baltijos šalių agentūrų įsigijo tiesioginio ryšio kanalą su Skandinavijos šalimis, tais pačiais metais pradėjo gauti visą naujienų agentūros Reuters informacijos paketą. Pirmoji iš žiniasklaidos priemonių pradėjo išbandė šiuolaikinių kompiuterių protėvių - robotronų - galimybes.

Ir šiandien ELTA pirmoji praneša, kokie įvykiai tą dieną numatomi Lietuvoje, kuo prieš kelerius metus ar šimtmečius konkreti diena buvo svarbi Lietuvai ir pasauliui, ką rašo šalies ir pasaulio spauda. Eltos žinių srautas nuo 1996 m. archyvuojamas klientams prieinamoje duomenų bazėje, Eltos žinias ir vaizdus skelbia portalai, radijo stotys, televizijos, nacionalinės, regioninės ir rajoninės žiniasklaidos priemonės.

Interneto svetainėje prie pagrindinio ELTA naujienų srauto kasdien jungiasi Prezidentūra, Vyriausybė, Seimas, ministerijų ir kitų valstybės įstaigų tarnautojai, diplomatinių atstovybių Lietuvoje ir užsienyje darbuotojai, Lietuvos ir užsienio verslo įmonių ir organizacijų vadovai, darbuotojai ir privatūs vartotojai. Užsienio šalims ELTA informacijos publikuojamos anglų ir rusų kalbomis.

97-aisiais gyvavimo metais Lietuvos naujienų agentūrai ELTA vadovauja 30-oji direktorė Gitana Markovičienė. Verslininkė šiais metais įsigijo kontrolinį Eltos akcijų paketą, o bendrovė „MG Media Investment“, kurios 100 proc. akcijų priklauso G.Markovičienei, - dalį DELFI žurnalų verslo, - žurnalus „Moteris“, „Mano namai“, „Tavo vaikas“, „Cosmopolitan“ ir „Panelė“ bei su jais parduotus tų pačių prekės ženklų interneto portalus.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Seimas – už griežtesnę vaistų reklamą (2)

Seimas sugriežtino vaistų ir maisto papildų reklamą bei vaistų reklamuotojų vizitus į sveikatos...

„Lietuvos ryto“ kapitalas mažinamas 2,5 mln. eurų (4)

Vieną didžiausių šalyje žiniasklaidos grupių valdančios bendrovės „Lietuvos rytas“...

„Info dienos“ žinioms vadovaus Zigmas Zaikinas (8)

Nuo gegužės 15-osios „ Info TV “ kanalo žinių tarnybos vadovu taps žurnalistas Zigmas...

Skvernelis: lenkiški kanalai atrems antivalstybinę propagandą (39)

Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad pradedami retransliuoti penki nekoduoti Lenkijos TV kanalai...

Pietryčių Lietuvoje pradedamos transliuoti lenkiškų TV programos (42)

Trečiadienį startuoja projektas nemokamai transliuoti lenkiškas televizijas Pietryčių Lietuvoje .

Top naujienos

Klaipėdietis nusivylė brangiausiu Lietuvos „Passatu“ pardavėjai problemą mato kitur (352)

„Man tai buvo pirmas naujo automobilio pirkimas“, – DELFI sako Mindaugas, prieš pusmetį...

Rusai pučiasi: mes laimime antrąjį Šaltąjį karą, o JAV laukia žlugimas (1037)

Sovietų sąjunga pralaimėjo Šaltąjį karą prieš Vakarus, o sankcijų spaudžiama Rusija laimi...

Emigrantas, kuris grįžo kurti automatizuotą daržovių ūkį (29)

Nors daržovių ūkiuose Lietuvoje daugeliui procesų atlikti vis dar naudojamas rankų darbas, jau...

„MG Baltic“ gynyboje – buvę aukšti prokurorai (146)

Valstybės saugumo departamento informacijoje Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui...

Drąsiems pokyčiams pasiryžusi 27 metų vilnietė pasikeitė kardinaliai (84)

DELFI Stilius kardinaliems stiliaus pokyčiams pasiryžo 27 metų vilnietė Miglė. Drąsi mergina...

Kitą savaitę – tropinė temperatūra: Lietuvoje bus karščiau nei Turkijos kurortuose (39)

Po labai karšto savaitgalio – dar karštesnė savaitė. Sinoptikai pastarąsias dienas nuo kaktos...

Tautos priešas: kvapą užgniaužęs Egiptas prakeikia Salah sutraumavusį Ramosą (57)

Niekas labiau nesuvienija Egipto nei Mohamedas Salah , todėl šeštadienio vakarą dužo ne tik „...

Unikalus Lietuvos kurortas, kur poilsiautojai viliojami fazanais ir žuvimi (50)

„Žmonės, važiuojantys pramogauti, nori ir skaniai pavalgyti, tad visi prašo tik šviežiai...

„Misija Sibiras‘18” bandomojo žygio metu į dienos šviesą sugrąžinta istorinė partizanų vieta (5)

Visą savaitgalį 80 atrinktų dalyvių žygiavo „Misija Sibiras‘18” bandomajame žygyje...

Užkalnis rado Lietuvos blogo maisto sostinę (242)

Jau esu sakęs, kad blogiausias Lietuvos regionas pavalgyti yra Dzūkija . Jie turi girias ir...