aA
Pasaulinė koronaviruso pandemija, uždarytos sienos ir įvairiose šalyse paskelbtos karantino priemonės gerokai supurtė finansų rinkas. Dėl šios priežasties visų šalyje veikiančių pensijų fondų turto vertė sumažėjo, kai kurių – dviženkliais skaičiais. Ką apie susidariusią padėtį turėtų žinoti pensijų fondų dalyviai?
Pinigai
Pinigai
© Shutterstock

II ir III pakopos pensijų fondai veikia investuodami savo dalyvių įmokas finansų rinkose. Per ilgą laikotarpį uždirbama grąža sudaro galimybę sukaupti didesnę pensiją, negu buvo įdėta lėšų. Tai – pagrindinis pensijų fondų veikimo principas, veikiantis visame pasaulyje.

Tačiau šiuo metu finansų rinkose – neramūs laikai. Didžiausia pasaulyje JAV akcijų rinka šį pirmadienį skaičiavo ryškiausią kritimą nuo pat 1987 m. Pagrindiniai biržos indeksai nuo šių metų pradžios yra praradę daugiau kaip 20 proc. vertės. Saugiais vertybiniais popieriais laikomų obligacijų, arba, kitaip tariant, valstybių skolų, rinkoje svyravimai taip pat ryškūs, nors ir gerokai mažesni.

„Akcijos ir obligacijos yra pagrindinės pensijų fondų investicijos visame pasaulyje. Nenuostabu, kad rinkoms raudonuojant, fondų rezultatai taip pat yra neigiami. Tačiau gyventojams, sunerimusiems dėl savo pinigų saugumo, reikia prisiminti, kad pensijų fondai yra ilgalaikė investicija – svarbu ne tai, kiek vertė pasikeitė per pastarąsias savaites, o kokia ji bus dalyviui išeinant į pensiją“, – teigia Aistė Paliukaitė, „Luminor“ pensijų produkto vadovė.

Kas prarado daugiausiai?

Pasak specialistės, didžiausius praradimus šiuo metu mato pensijų fondų dalyviai, pasirinkę didžiausios rizikos fondus, kuriuose visos arba beveik visos lėšos investuojamos į akcijas. Tiek II, tiek III pensijų pakopose, remiantis gyvenimo ciklo principu, tai bus tie dalyviai, kuriems iki išėjimo į pensiją liko 20, 30 ar 40 metų.

„Be abejo, nėra malonu matyti, kai sukauptų pinigų vertė krenta. Tačiau tai yra normalus procesas – galime prisiminti, kad per praėjusius metus kai kurie fondai uždirbo daugiau nei 20 proc. grąžos. Šiuo metu jie skaičiuoja panašų minusą, tačiau istorinė patirtis rodo, kad ilguoju laikotarpiu augimas nusveria kritimą. Pavyzdžiui, Lietuvoje nuo 2004 m. iki 2019 m. pensijų reformos veikę II pakopos fondai uždirbo vidutiniškai 4,2 proc. grąžos per metus, nepaisant šio laikotarpio viduryje ištikusios finansų krizės“, – atkreipia dėmesį A. Paliukaitė.

Kiek kitokia situacija – tų žmonių, kurie jau netrukus išeis į pensiją, nes trumpalaikiai praradimai šiuo atveju gali turėti realios įtakos.

„Tačiau pagal gyvenimo ciklo principą žmonės, į pensiją išeisiantys per kelerius ateinančius metus, kaupia fonduose, kurie į akcijas beveik arba visai neinvestuoja. Pagrindinis turtas šiuo atveju – obligacijos. Todėl net ir šiuo laikotarpiu, kai rinkose dedasi sumaištis, šių fondų rezultatai ne tai stipriai paveikti“, – sako A. Paliukaitė.

Ji primena, kad gyvenimo ciklo principas – kai jaunesni dalyviai investuoja rizikingiau, o vyresni – konservatyviau – II pensijų pakopoje nuo praėjusių metų įgyvendinamas automatiškai. III pakopoje dalyvis pats renkasi riziką, tačiau ir šiuo atveju pagal investavimo teoriją rekomenduojama rinktis rizikingesnius fondus, kai iki pensijos yra dar daug laiko.

Fondo keitimas gali nepadėti

Ar III pensijų pakopos dalyviams verta keisti fondą?

„Žinoma, kiekviena situacija yra individuali ir šiuo atveju turbūt teisingiausia būtų pasikonsultuoti su specialistu. Tačiau dažnai investuojant taikoma taisyklė kritimui įsibėgėjus nekeisti strategijos ir nefiksuoti nuostolių – istoriškai po kiekvieno kritimo sekė augimas, nors kartais jo tekdavo laukti ilgiau, kartais – trumpiau. Pasirinkęs konservatyvesnį kelią dalyvis gali praleisti augimą ir likti su nuostoliais“, – paaiškina A. Paliukaitė.

Kita vertus, pasak jos, jei fondas iš tiesų šiuo metu neatitinka gyventojui rekomenduojamo rizikos lygio, apie tai verta pasikonsultuoti su specialistais.

Pasak jos, savo ruožtu pensijų fondų valdytojai imasi aktyvių sprendimų, kurie neigiamą efektą sumažintų – pavyzdžiui, mažina rizikos lygį, į didesnius svyravimus linkusias turto klases keisdami konservatyvesnėmis investicijomis.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.5000

Po „Maxima“ klaidos pirkėja pasijuto apgauta: sumokėjo 4 eurais daugiau nei planavo (1)

„Delfi“ skaitytoja piktinasi, kad „ Maxima “ parduotuvėje polo marškinėlius įsigijo tik 30...

Būsto paskola vyresniame amžiuje: ką reikėtų žinoti (3)

Viešojoje erdvėje vis dar sklando mitas, kad bankai yra linkę neišduoti būsto paskolų vyresniems...

Ekonomistai paaiškino degalų kainų skirtumus: prognozės, ko tikėtis rudenį

Prieš aštuonerius metus, nafta pasaulinėse rinkose kainavo lygiai tiek pat, kiek kainuoja dabar,...

Palanga ir toliau stebina poilsiautojus kainomis: lietuviai traukia į Lenkiją

16 eurų už karštą patiekalą. Tokiomis kainomis stebina kurortinė Palanga . Poilsiautojai prie...

ECB: daugumai namų ūkių nepavyko sutaupyti daugiau pandemijos metu

Tik vienas iš penkių namų ūkių euro zonoje padidino savo santaupas per pandemiją, tačiau...

Top naujienos

Pareigūnai net 17 kartų teisto recidyvisto nesurado tris savaites: laisvėje siautėjęs bėglys įkliuvo atsitiktinai

Iš Alytaus pataisos namų, kur atvirojoje kolonijoje už įvykdytus nusikaltimus atliko paskirtą...

Atsargos pulkininkas: rusai jau stengiasi iš paskutiniųjų, bet ukrainiečiai turi gerą planą

Britanijos gynybos sekretorius Ben Wallace pareiškė, kad rusų veržimasis Ukrainoje buksuoja ir...

Žiniasklaida: Bučos skerdikai sunaikinti, bet tai dar ne viskas (5)

Iš žiaurumuose Bučoje dalyvavusios 64-osios Rusijos Federacijos atskirosios motorizuotosios...

Karybos ekspertas Ždanovas: Rusijos kariuomenės vadovybėje prasidėjo chaosas (2)

Rusijos generolai daro viską, kad tik jų neišsiųstų į karą Ukrainoje , nenori rizikuoti savo...

Delfi PliusGiedrė Balčiūtė

Nesudėtinga procedūra veidą atjaunina net dešimtmečiu: kai kuriems žmonėms ji nieko nekainuos

Visi norėtume amžinai likti jauni, deja, sustabdyti laiko neįmanoma. Senstant neišvengiamai ne tik...

Iki pat finišo kovojusiai Meilutytei – Europos čempionato bronza, Teterevkova – ketvirta

Italijos sostinėje Romoje vykstančiame Europos plaukimo čempionate šeštadienio vakarą surengtas...

Žudiku pramintas ežeras Rusijoje: mirtis gresia šiame paplūdimyje praleidus vos valandą (2)

Įsivaizduodami ežerą žmonių visiškai neapgyvendintoje vietovėje turbūt tikitės įspūdingo...

Ukrainos žurnalistė aprašė kelionę į Klaipėdą: kaip pasimėgauti jūra ir saule Lietuvoje

Tradiciškai Baltijos šalys laikomos gana vėsia šalimi, o vietiniai juokauja, kad pagauti vieną...

Isteriją Rusijoje sukėlęs Estijos sprendimas drebina ir Europą: ar pavyks susitarti? (6)

Europoje prasidėjo diskusija dėl galimybės nutraukti rusams Šengeno vizų išdavimą. Vokietijos...

Karas Ukrainoje. Britų žvalgyba skelbia apie svarbų Ukrainos pajėgų laimėjimą: Rusija prarado tiekimo kelius ties Chersonu Toliau apšaudoma Zaporižės atominė elektrinė

Jungtinių Tautų branduolinės priežiūros tarnybos ekspertai ragina nedelsiant imtis veiksmų...