aA
Vilnietė Rūta atsidūrė apgaulės pinklėse – skelbimų portale norėjusi įsigyti daiktą suvedė savo kortelės duomenis ir sukčiams pervedė kelis šimtus eurų. Moteris iškart sureagavo ir informavo banką, kurio atstovai patikino – pinigai saugūs. Vis dėlto jau kitą dieną ji iš banko išgirdo, kad jų nebeatgaus. Rūta liko nusvilusi nuo sukčių, tačiau moteris labiau piktinasi banko veiksmais.
Vilnietė nusvilo nuo sukčių, bet jaučiasi apgauta banko: pinigus iškart blokavo, bet jų nebeatgaus
© DELFI / Andrius Ufartas

Sukčiai iš kortelės nuskaitė visus pinigus

Vilnietė norėjo įsigyti retą technikos prietaisą, kurio parduotuvėse nėra. Už 300 Eur skelbimų portale Skelbiu.lt ji rado parduodamą naują prietaisą. Pardavėju prisidengęs sukčius pasiūlė išsiųsti sąskaitą DPD kurjeriams, kuriems moteris turėjo sumokėti, pinigai neva pardavėją pasieks tik tuomet, kai iki pirkėjos atkeliaus siunta ir ji patvirtins, kad prekė tinka. Susirašinėjimas su sukčiais vyko per „Viber“ programėlę. Sukčiai Rūtai atsiuntė sukurtą netikrą „DPD“ interneto svetainę, kuri atrodė identiškai tikrajai.

„Atsiuntė nuorodą su normalia „DPD“ interneto svetaine, kur buvo išrašyta sąskaita su visais duomenimis, reikėjo suvesti tik kortelės duomenis – vardą, pavardę, kortelės numerį ir CVV kodą. Kai spaudžiau „mokėti“, iššoko lentelė, kad įvyko klaida. Dar pabandžiau kelis kartus iš naujo suvesti duomenis, bet vis pasirodydavo tas pats“, – pasakoja ji.

Atsidariusi el. bankininkystę moteris pamatė nuskaitytą visiškai kitą, didesnę pinigų sumą ir kitą sąskaitą, registruotą Maskvoje. Tiesa, valiuta taip pat buvo kita – nuskaityti keliasdešimt tūkstančių rublių, t. y. keli šimtai eurų. Visa laimė, kad kortelėje daugiau pinigų nebuvo, mat sukčiai būtų ištuštinę visą sąskaitą.

„Jeigu būtų nuskaitę tikrą sumą, kurią ir nurodė sukčiai, būčiau gal tik po mėnesio supratus, kad mane apgavo. Bet kai pamačiau, kad rubliais nuskaičiuota visai kita didesnė suma, dar į Maskvą, iškart supratau savo klaidą“, – tikina ji.

Vilnietė nusvilo nuo sukčių, bet jaučiasi apgauta banko: pinigus iškart blokavo, bet jų nebeatgaus
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Iškart suprato apgaulę

Rūta iškart suprato, kad pakliuvo sukčiams į rankas ir nedelsdama per kelias minutes paskambino SEB bankui, kuris patikino, kad pinigai blokuoti ir nepervesti sukčiams, todėl ji galinti būti rami. Banko darbuotoja taip pat sakė matanti, jog šiuo metu bandoma paimti pinigus ir yra tikra, kad tai sukčių ataka, taip pat nurodė jokiu būdu su jais daugiau nebendrauti.

„Mane užtikrino, kad suma yra užšaldyta ir tikrai nepateks sukčiams, o aš juos atgausiu. Darbuotoja pasidžiaugė, kad iškart sureagavau. Konsultantė tikino matanti, kad šiuo metu bandoma „paimti“ pinigus, ir yra tikra, kad tai – sukčių ataka. Nurodė jokiu būdu su jais nebendrauti. Sukčiai man dar rašė, kad įvyko klaida, liepė paspausti kitą nuorodą, kur neva man sugrąžins pinigus, ir iš naujo galėsiu pervesti pinigų. Nieko aš neberašiau, vykdydama banko darbuotojos kompetentingus nurodymus“, – prisimena moteris.

Tuo pačiu ji paskambino policijai: „Pareigūnams pasakiau, kad jokio nuostolio nepatyriau, nes bankas mane apsaugojo ir pinigus grąžins.“

Kitą dieną atvykusiai policijos tyrėjai moteris pateikė visus duomenis, kelias valandas aiškinosi situaciją ir pildė protokolą.

Bankas kitą dieną pakeitė poziciją

„Pareigūnė manęs paklausė, kaip yra su pinigais, tegul bankas pasako konkrečiai, kur jie yra. Paskambinau bankui, mane dar kartą patikino, kad viskas gerai. Vėliau man perskambino ir pranešė, kad pagal taisykles, kadangi suvedžiau savo duomenis, patvirtinau sandorį, esu pati kalta. Vadinasi, konsultantė mane apgavo. Galbūt galėjau dar tartis su pardavėjais, bandyti atgauti pinigus. Esu labiau pikta ant banko nei sukčių“, – piktinasi Rūta.

„Policija šypsojosi ir kraipė galvą, kad bankui internete užtektų dviejų mygtukų paspaudimų ir pinigai būtų sulaikyti, nes jie dar nepasiekė sukčių. Policija imsis tirti, bet teks sunkiai dirbti: telefono numeris – ne lietuviškas, banko sąskaita – užsienyje, visi galai jau nutrūkę – sukurtas netikras puslapis nebeveikia“, – pridūrė ji.

sukčiai
sukčiai
© Shutterstock

Iš policijos pareigūnų ji esą išgirdo, kad pastaruoju metu suaktyvėjo sukčiai, prisidengę DPD vardu. Iš kai kurių gyventojų jie esą išviliojo ir daug didesnes sumas – 10 tūkst. Eur.

Be to, paskelbusi įrašą feisbuke ji pasakoja sulaukusi dar kelių istorijų iš SEB banko klientų, visi jie esą pasakojo tą patį – kad greitai sureagavę ir paskambinę bankui, jie buvo užtikrinti, kad pinigai saugūs, bet vėliau jų nebeatgavo.

„Jei darbuotojas suklydo, bet jau ne pirmą kartą, vadinasi, suklysta, bankas turėtų prisiimti atsakomybę“, – pabrėžia Rūta.

SEB bankas: atsakomybė tenka pačiam klientui

SEB banko teigimu, jei klientas, paspaudęs iš sukčių gautą nuorodą, įveda savo mokėjimo kortelės duomenis (kortelės numerį, galiojimo datą, CVV kodą) ir patvirtina atsiskaitymą, suvesdamas savo atpažinimo kodą bei prisijungimą patvirtindamas naudojama prisijungimo priemone („Smart-ID“, slaptažodžių generatoriumi, mob. parašu), ir bankas mato šį kliento patvirtinimą savo sistemose, toks mokėjimas yra laikomas tinkamai autorizuotu, t. y. atliktas paties kliento, todėl atsakomybė už tokį mokėjimą esą tenka pačiam klientui.

„Vadovaudamiesi „MasterCard“ ir „Visa“ taisyklėmis, negalime traktuoti tokio mokėjimo kaip atlikto ne paties kliento ir nedelsiant grąžinti lėšų. Jei tokiu atveju klientas kreipiasi į banką, teigdamas, kad mokėjimas buvo įvykdytas sukčiams, bankas, vadovaudamasis „MasterCard“ ir „Visa“ taisyklėmis, deda visas pastangas, kad padėtų klientui susigrąžinti lėšas. Deja, dažnai lėšas atgauti būna sunku arba nebeįmanoma. Tokiais atvejais klientams siūlome kreiptis į teisėsaugos institucijas“, – pažymi SEB banko atstovė žiniasklaidai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė.

Banko atstovė pažymi, kad jei supratęs, kad atliko pavedimą sukčiams ir atskleidė savo asmeninius duomenis, klientas kreipiasi į banką, šis nedelsdamas imasi visų įmanomų saugumo priemonių – blokuoja mokėjimo kortelę, jei reikia, ir interneto banką. Toks blokavimas esą apsaugo nuo kitų galimų sukčių veiksmų ateityje, tačiau negali sustabdyti paties kliento jau patvirtino mokėjimo, kuris įvyksta iškart, kai tik klientas suveda savo mokėjimo kortelės duomenis.

DPD
DPD
© Organizatorių nuotr.

„Banko sistemose kortele atliktas mokėjimas po kliento patvirtinimo dar kurį laiką gali būti matomas kaip rezervuotas ir bankas, kliento prašymu, gali bandyti naikinti rezervaciją, tačiau toks mokėjimas, jei jau yra patvirtintas paties kliento, vis tiek gali būti nurašytas iš kliento sąskaitos. Banko konsultantai apie tai informuoja klientus ir visi jų veiksmai, kurie yra atliekami klientui paskambinus, yra skirti apsaugoti kliento lėšas nuo tolesnių nuskaitymų, tačiau negali pakeisti to, kas jau įvyko pačiam klientui patvirtinus mokėjimą“, – aiškina I. Dauguvietytė-Daskevičienė.

SEB bankas įspėja klientus ir ragina būti itin atidžius: niekada nevesti savo mokėjimo kortelių ar interneto banko prisijungimo duomenų įtartinose nuorodose atsiųstose svetainėse, kurias gauna iš privačių asmenų ir kritiškai įvertinti tokius prašymus.

Suaktyvėjo sukčiai, prisidengdami DPD vardu

Apie suaktyvėjusius sukčius internete pranešė skelbė tiek SEB bankas, tiek „DPD Lietuva“.

Kaip informavo „DPD“, sukčiai išvilioja gyventojų banko kortelių duomenis, imituodami siuntų savitarnos internetinę svetainę esiunta.lt ir dpd.lt. Siuntų pristatymo bendrovė ragina gyventojus būti itin atidžiais ir primena, kad visuomet įsitikintų, jog atidaromi DPD internetiniai puslapiai baigiasi būtent galūne „dpd.lt“. Bendrovė atkreipia dėmesį – jeigu baigiasi galūne „dpdlt“ (be taško), tai nėra bendrovei priklausantis puslapis.

Anot „DPD Lietuva“ rinkodaros ir pardavimų vadovo Baltijos šalyse Gabrieliaus Bilevičiaus, praeitą sekmadienį buvo sulaukta informacijos apie kenkėjišką internetinę nuorodą, į kurią buvo prašoma suvesti mokėjimo kortelės duomenis. Jis tikina, kad nors nuorodos adrese buvo minimas įmonės pavadinimas, „DPD Lietuva“ su šia nuoroda niekaip susijusi nebuvo, o įtartina nuoroda jau yra deaktyvuota.

„Gavome pranešimų, kad internetiniai sukčiai skambino skelbimų portaluose savo daiktus pardavinėjantiems asmenims ir neva norėjo įsigyti jų prekes. Šie asmenys nurodydavo nuorodą, kurioje buvo prašoma pasidalinti savo mokėjimo kortelės duomenimis. Pranešus apie tai atsakingoms institucijoms ir nustačius, kad nuoroda yra kenkėjiška, ji buvo užblokuota“, – sako G. Bilevičius.

Jo teigimu, oficialios „DPD Lietuva“ siuntų savitarnos nuorodos yra www.esiunta.dpd.lt ir www.esiunta.lt, o įmonė nei viename iš šių puslapių nerenka mokėjimų už žmonių parduodamas prekes.

www.DELFI.lt
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(87 žmonės įvertino)
3.4713

Ramina dėl pensijų fondų kritimo: galbūt dar pakris, bet reikia žiūrėti į ilgesnę perspektyvą

Pensijų fondų vertės krenta, nes yra neatsiejamos nuo kapitalo rinkų. Pastarosiose stebimas...

Įmonės, mokėjusios didžiausias algas balandį: kai kur siekia beveik 30 tūkst. eurų (2)

44 Lietuvos įmonės balandį mokėjo didesnius kaip 10 tūkst. eurų „popieriuje“ vidutinius...

Navickienė apie įtraukimą į pensijos kaupimą: geresnio mechanizmo šiandien nėra sugalvota

Apie 270 tūkst. asmenų metų pradžioje gavo pranešimus iš „ Sodros “ apie pensijos kaupimą...

Nuo pamirštos apmokėti sąskaitos iki skolų naštos – vienas žingsnis: kaip to išvengti?

Suplanuoti savo biudžetą taip, kad jis atspindėtų visus asmeninius poreikius ir leistų laiku...

Pasidalijo įspūdžiais iš Lenkijos parduotuvių: kainos nebe tokios, kaip prieš kelis mėnesius

Lenkijoje, praėjus beveik keturiems mėnesiams po PVM maistui panaikinimo, gyventojai sako, kad...

Top naujienos

Žiniasklaida: Putino artimiausiųjų rate – nauja pavardė šaltiniai: problemos jau matomos ir juntamos

Nuo Rusijos įsiveržimo į Ukrainą praėjo jau trys mėnesiai. Per tą laiką daug Rusijos elito...

Karas Ukrainoje. Zelenskis: Donbasas bus ukrainietiškas Gubernatorius: Ukrainos Luhansko regione yra 10 tūkst. rusų karių

Jau 94-oji Rusijos karo prieš Ukrainą diena. Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis apkaltino...

Delfi Plius Lauryna Vireliūnaitė

Grozevas įvardijo, koks žmogus galėtų ateiti po Putino: tai būtų pats baisiausias variantas (9)

Tarptautinės grupės „ Bellingcat “ vyriausiasis tyrėjas Christo Grozevas teigia, kad...

Dešimtys tūkstančių gyventojų bus priskirti nepasirengusiems dirbti: kyla klausimų dėl naujos tvarkos (1)

Seimui pritarus Užimtumo sistemos pakeitimams, tarnyba jau ruošiasi skirstyti bedarbius į...

Po melagingų pranešimų apie princo Williamo ir Kate Middleton skyrybas – kūno kalbos ekspertės įžvalgos: matyti įtampa (1)

Britų karališkosios šeimos gyvenime dramų netrūksta, tačiau pastaroji savaitė jai atnešė dar...

Trumpas: toks „blogis“ kaip žudynės Teksase – priežastis ginkluotis, o ne nusiginkluoti

Buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas penktadienį, kelios dienos po žudynių vienoje Teksaso...

Koronavirusas Lietuvoje: 112 naujų užsikrėtimo atvejų, mirčių nefiksuota

Praėjusią parą, penktadienį, koronaviruso infekcija patvirtinta 112 žmonių, rodo Statistikos...

Į viršų šoko prezidento Nausėdos populiarumas, populiariausias tarp ministrų – Anušauskas (4)

Naujausioje reitingų lentelėje į viršų šoko prezidento Gitano Nausėdos populiarumas – jį...

Delfi PliusViktorija Dačinskaitė

Baisiausių dirvos kenkėjų trejetukas: šie būdai padės su jais atsisveikinti visiems laikams

Savo auginamas daržoves galite puoselėti iki begalybės, tačiau jei dirvoje yra juos mėgstančių...