Momentiniai mokėjimai gavėjams kitose finansų įstaigose bus atliekami kaip įprastai – 24 val. per parą, 7 dienas per savaitę. Juos atlikti bus galima tik į bankus ir EPĮ, kurios yra pasirengusios teikti šią paslaugą.

Lietuvos banko duomenys rodo, kad praėjusiais metais momentinių mokėjimų skaičius itin išaugo prieš Didįjį penktadienį. Veikiausiai tuo laikotarpiu gyventojai aktyviausiai apsiperka šventėms. Momentinių mokėjimų skaičius nuolat didėja. 2024 m. sausio 1-kovo 15 d. momentinių mokėjimų CENTROlink per dieną vidurkis buvo 11,3 proc. didesnis nei tą patį praėjusių metų laikotarpį. Momentiniai mokėjimai, vykdyti per CENTROlink sistemą, palyginti su visais SEPA mokėjimais, 2023 m. sudarė 55 proc.

Šventiniu laikotarpiu, kaip ir įprastai, bus vykdomi pavedimai tarp sąskaitų banko ar EPĮ viduje, atsiskaitymai mokėjimo kortelėmis fizinėse prekybos vietose ar internetu, mokėjimai už el. prekybos sandorius. Gyventojai galės išsigryninti pinigų bankomatuose, naudotis internetine bankininkyste ir išmaniosiomis programėlėmis.

Momentinius mokėjimus galima atlikti tik į bankus ir EPĮ, kurios yra pasirengusios teikti šią paslaugą. Šventiniu laikotarpiu inicijuojant momentinį mokėjimą būtina atkreipti dėmesį į banko ar EPĮ pateikiamą informaciją pildant pavedimo duomenis ir prireikus pažymėti, kad jis būtų vykdomas kaip momentinis. Jeigu nebus galimybės atlikti momentinį mokėjimą, klientams bus siūlomas įprastas SEPA mokėjimas, kuris gavėją kitoje finansų įstaigoje pasieks tik po švenčių.

Lietuvos bankas dar 2017 m. pabaigoje savo mokėjimo sistemoje CENTROlink suteikė galimybę teikti momentinius mokėjimus, leidžiančius per kelias sekundes pervesti pinigus savaitgaliais, švenčių dienomis, visą parą, septynias dienas per savaitę. Ši sistema yra atvira visiems mokėjimo paslaugų teikėjams.

Poreikis teikti momentinių mokėjimų paslaugą tapo itin aktualus, nes netrukus įsigalios ES momentinių mokėjimų reglamentas, įpareigosiantis kredito įstaigas, neteikiančias momentinių mokėjimų paslaugos, pradėti ją teikti iki 2025 m. spalio mėn., o elektroninių pinigų ir mokėjimų įstaigas, kurios neteikia šios paslaugos, pradėti ją teikti iki 2027 m. kovo mėn.

2020 m. liepos mėn. maksimali leistina momentinių mokėjimų suma buvo padidinta iki 100 tūkst. Eur, tačiau, valdydamos riziką, finansų įstaigos gali taikyti ir mažesnę sumą, todėl dėl konkrečių taikytinų apribojimų reikėtų kreiptis į savo finansų įstaigą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją