Kaip rašoma pranešime spaudai, „Sodra“ taip pat į gyventojų asmenines sąskaitas pensijų kaupimo bendrovėse pervedė pensijų kaupimo įmokas už kovo mėnesį. Kovą iš viso įmokas mokėjo 746 tūkst. pensijų kaupimo dalyvių iš 1,34 mln. gyventojų, sudariusių pensijų kaupimo sutartis. Jų įmokos sudarė 23,2 mln. eurų, dar 13,7 mln. eurų pervesti kaip paskata iš valstybės biudžeto.

Iš 43 tūkst. šiemet į pensijų kaupimą įtrauktų dalyvių maždaug kas penktas jau priėmė sprendimą – daugiau nei tūkstantis iš jų patys sudarė pensijų kaupimo sutartis pasirinktose pensijų kaupimo bendrovėse, o daugiau nei 8000 – kaupime dalyvauti atsisakė.

„Sodra“ primena, kad į pensijų kaupimą šiemet įtraukti dalyviai turi galimybę bet kada pasirinkti norimą kaupimo bendrovę ir sudaryti sutartį arba iki šių metų birželio 30 dienos per asmeninę „Sodros“ paskyrą pateikti prašymą nedalyvauti pensijų kaupime.

Visus į pensijų kaupimo sistemą įtrauktus gyventojus „Sodra“ apie tai informavo žinutėmis per „Sodros“ asmeninę paskyrą, o tiems, kas šių žinučių neperskaitė, išsiuntė registruotus laiškus. Šį mėnesį tiems gyventojams, kurie dar nepriėmė sprendimo, „Sodra“ dar kartą į asmenines paskyras atsiųs priminimą.

Jei šie gyventojai nepareikš savo valios iki birželio 30 d., jie nuo liepos taps pensijų kaupimo dalyviais, „Sodros“ atsitiktine tvarka jiems parinktose pensijų kaupimo bendrovėse.

„Pensijų kaupimo įstatymas jau priimtas ir jau aiškiau, kaip bus mokami pensijų anuitetai gyventojams, kurie kaupime dalyvauja, kai jie sulauks senatvės pensijos amžiaus. Manome, kad dalis gyventojų, kurie sprendimo dar nepriėmė, laukė, kol įsigalios Pensijų kaupimo įstatymo pataisos.

Šiuo metu „Sodra“, vadovaudamasi teisės aktais atsakingai rengiasi pradėti teikti pensijų anuitetų mokėjimo paslaugą nuo liepos 1 dienos. Šiuo metu jau testuojame pensijų anuiteto dydžio skaičiuoklę, deriname prašymų pateikimo ir klientų informavimo procedūras, atliekame kitus parengiamuosius darbus ir būsime pasiruošę laiku“, – sako „Sodros“ Pensijų anuitetų skyriaus vedėja Daiva Gerulytė.

Ką reikia žinoti apie pensijų anuitetų mokėjimą

Pristatome svarbiausius dalykus, kuriuos reikia žinoti apie pensijų anuitetų mokėjimą nuo liepos 1 dienos.

1. Nuo kada pensijų anuitetus pradeda mokėti „Sodra“?

„Sodra“ pensijų anuitetus pradeda mokėti nuo šių metų liepos 1 dienos. Jeigu pensijų kaupimo dalyvis jau yra sulaukęs senatvės pensijos amžiaus ir pensijų fonde sukaupęs mažiau nei 20 179 eurus, iki birželio 30 dienos jis dėl sukauptų pinigų išmokėjimo vienkartine išmoka gali kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę. Jei sukaupta suma yra 20 179 eurai ir daugiau, jis turi įsigyti pensijų anuitetą iš juos siūlančių gyvybės draudimo bendrovių.

Nuo liepos 1 dienos vienkartine išmoka galės būti išmokama 5000 eurų arba mažesnė pensijų fonde sukaupta suma, o mažesnę nei 10 tūkst. eurų sukauptą sumą pensijų kaupimo bendrovė išmokės periodinėmis išmokomis.

Senatvės pensijos amžiaus sulaukę ir pensijų fonde sukaupę 10 tūkst. eurų ir daugiau bei norintys gauti išmokas gyventojai nuo liepos 1 dienos turės įsigyti pensijų anuitetą iš „Sodros“.

2. Pensijų anuitetas – kas tai?

Pensijų anuitetas – tai garantuotos periodinės pensijų išmokos, kurias už asmens pensijų kaupimo bendrovėje sukauptas lėšas moka „Sodra“. Valstybė garantuoja, kad „Sodra“ stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą.

3. Ar privaloma įsigyti pensijų anuitetą?

Pensijų anuiteto įsigyti neprivaloma, tačiau jei sukaupėte 10 tūkst. eurų ir daugiau bei norite gauti išmokas už pensijų fonde sukauptas lėšas, tai yra vienintelis pasirinkimas. Suma, viršijanti 60 tūkst. eurų, gali būti išmokama kaip vienkartinė išmoka.

4. Pensijų anuitetų rūšys

„Sodroje“ bus galima pasirinkti vieną iš trijų pensijų anuiteto rūšių – standartinį, su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu ir atidėtąjį. Pasirinkus pensijų anuiteto rūšį, vėliau jos keisti nebegalima.
Standartinis pensijų anuitetas įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą. Valstybė garantuoja , kad „Sodra“ mokės stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas iki gyvenimo pabaigos. Mėnesinė išmoka didesnė, nei kitų pensijų anuiteto rūšių, tačiau nėra paveldėjimo.

Pensijų anuitetas su garantuojamu mokėjimo laikotarpiu įsigyjamas už visą pensijų fonde sukauptą sumą ir valstybė garantuoja, kad „Sodra“ stabilias ir nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą. Taip pat užtikrinamas dalinis paveldėjimas, jeigu asmuo nesulauktų 80 metų amžiaus.

Atidėtasis pensijų anuitetas – pensijų anuitetui įsigyti skiriama dalis pensijų fonde sukauptos sumos, o „Sodra“ atidės pensijų anuiteto išmokų mokėjimą iki Jums sukaks 85 metai. Likusi sukauptos sumos dalis lieka pensijų fonde, yra investuojama ir išmokama periodinėmis kintamo dydžio išmokomis iki Jums sukaks 85 metai, o neišmokėta šios sumos dalis – paveldima. Nuo Jūsų 85-ojo gimtadienio „Sodra“ pradeda mokėti atidėtąjį pensijų anuitetą ir valstybė garantuoja, kad „Sodra“ nemažėjančias periodines išmokas mokės visą likusį gyvenimą.

5. Kaip apskaičiuojamas pensijų anuiteto dydis?

Pensijų anuiteto dydis apskaičiuojamas pagal „Sodros“ patvirtintą metodiką, atsižvelgiant į:

  • Jūsų pensijų fonde sukauptą sumą, už kurią bus įsigyjamas pensijų anuitetas;
  • Jūsų pasirinktą pensijų anuiteto rūšį;
  • Vidutinę visų pensijų anuitetų gavėjų gyvenimo trukmę;
  • Investavimo grąžą;
  • Administravimo sąnaudas.

Teisės aktuose nustatyti principai, kurių Sodra“ privalo laikytis:

  • pensijų anuiteto dydis negali būti mažėjantis;
  • priimant sprendimą dėl pensijų anuiteto mokėjimo draudžiama bet kokia forma reikalauti asmens sveikatos patikrinimo duomenų ir jais naudotis;
  • apskaičiuodama pensijų anuiteto dydį, „Sodra“ negali atsižvelgti į lytį.

„Sodra“ iki veiklos pradžios pristatys pensijų anuitetų skaičiuoklę, kur kiekvienas gyventojas galės paskaičiuoti, kokią kasmėnesinę išmoką gautų pagal kiekvieną pensijų anuiteto rūšį priklausomai nuo savo sukauptos sumos ir savo amžiaus, kai kreiptųsi dėl pensijų anuiteto įsigijimo.

6. Kada galima kreiptis dėl pensijų anuiteto įsigijimo?

Dėl pensijų anuiteto įsigijimo galite kreiptis, kai Jūs sukankate pensinį amžių arba kai Jums paskiriama išankstinė valstybinė socialinio draudimo pensija.

Gyventojui, pateikusiam prašymą įgyti pasirinktos rūšies pensijų anuitetą, „Sodra“ pateiks pasiūlymą su paskaičiuotu pensijų anuitetu – kasmėnesinės išmokos dydžiu. Sulaukęs pasiūlymo gyventojas turės teisę per dešimt darbo dienų jo atsisakyti – tuomet jo sukauptos lėšos ir toliau liks pensijų fonde, kol žmogus vėl pateiks jų išmokėjimo prašymą.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (47)
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės