aA
„Atsisakysiu avininkystės, pereisiu prie galvijų“, - teigia Šimonių girios pakraštyje ūkininkaujantis Alvydas Kavoliūnas, nuolat kenčiantis nuo vilkų išpuolių.
Alvydas Kavoliūnas
© Autoriaus nuotr.

Kelis dešimtmečius Pelyšių kaime (Kupiškio r.) avių ūkį laikęs A. Kavoliūnas sako pavargęs kovoti su vilkais ir skųstis valdžiai.

„Kokia iš to nauda? Atsakymas vienas: saugok, tavo gyvuliai – tavo rūpestis. Vilkai yra gamtos puošmena, reikalingi, be plėšrūnų gamtoje išnyks pusiausvyra. Taip aiškina gamtos mylėtojai ir abejingieji kaimui. Dėl to nesiginčiju, tik nesutinku kasmet nemokamai tuos vilkus šerti.

Per kelerius metus jau sumažinau bandą nuo pusantro šimto iki pusšimčio „galvų“. Vilkai kasmet pamažina dar keliolika. Liepos pradžioje papjovė šešis jau įmitusius avinus. Pavasarį turėjau 24 avinukus, planavau dalį parduoti savo seniems klientams, pajamų gauti. Pasvajok dabar. Kokie 3 tūkst. litų nuostolių bus, bet kam tai rūpi“, - piktas ir nusiminęs apie savo rūpesčius pasakojo Šimonių girios pakraštyje ūkininkaujantis A. Kavoliūnas.

Gal ūkininkas nerūpestingai prižiūri savo gyvulius, juk čia pat giria, reikia saugotis?

„Prisimenate, modernią, brangią Naujojoje Zelandijoje pagamintą tvorą pirkau, iš ganyklų parvariau mažiausius jauniklius arčiau namų pašiūrėn. Papjovė veislinį aviną. Tą tvorą vilkams peršokti tik juokų darbas buvo. Miegodavau laukuose automobilyje, apšviesdavau per naktis ganyklas, budėjau.

O jie elgėsi kaip norėjo. Kelerius metus duodavo pailsėti, o paskui vėl randi sudraskytas ar tik papjautas avis. Karvių mano neliečia, net prie jų esančių mažų veršelių. Gal stambūs raguočiai sugeba apsiginti? Kaimynystėje šiemet vilkai puola ir veršelius, ir telyčias, žmonės aimanuoja, o ką galima padaryti?

Miestiečiams gal atrodo, kad gyvulių banda tas pats, kas šuniukas. Įsivedei trobon ir ramus“, - sarkastiškai apie šios problemos viešas diskusijas kalba pašnekovas.

Ūkininkas sakė girdįs, kad jau šį rudenį Aplinkos ministerija parengs metodiką, kaip nukentėjusiems nuo plėšrūnų kaimo gyventojams ir ūkininkams kompensuoti patirtą žalą.

Anot pašnekovo, menka paguoda iš tokių pažadų, sumanys dar valdžia kokių išlygų, apribojimų, įrodymų, kad šeimininkas tikrai rūpinosi, saugojo savo gyvulius.

Nėra vienišas su savo bėdomis

Anykščių, Kupiškio, Biržų gyventojai skundžiasi dėl pastarosiomis savaitėmis suaktyvėjusių vilkų išpuolių ganyklose. Nukentėjusieji apie savo bėdas praneša seniūnams, medžiotojams, prašo pagalbos.

„Skambina iš kaimų žmonės, piktinasi. O kuo galime padėti? Kad ir leistų išimties tvarka medžioti, ar žinosime, kurioje pamiškėje, prie kurio veršelio sėdėti ir tykoti vilko? Medžiotojai tikrai neišgelbės“, - teigė Medžiotojų ir žvejų draugijos medžioklės žinovas Bronius Juodviršis.

Kupiškio rajono savivaldybės administracijos direktorius Žilvinas Aukštikalnis patvirtino, kad neseniai apie šią bėdą kalbėta ir seniūnų pasitarime.

Akivaizdu, kad tai ne pavieniai atvejai, rajone vilkai negyvai sudraskė kelias dešimtis raguočių, yra sudraskytų avių, ožkų, šunų.

Nutarta rašyti raštą Aplinkos ministerijai, kad būtini teisiškai sureguliuoti žalos atlyginimo nukentėjusiems klausimai. Savivaldybės biudžete laisvų lėšų tam nėra.

Pasak administracijos direktoriaus, nuo vilkų kenčia ne visi šalies rajonai, o tik keli Šiaurės Rytų Lietuvos kraštai, tad ir sprendimai turėtų būti tikslingi, konkretūs.

Kaimyniniuose rajonuose jau dabar įvairiai bandoma pagelbėti gyventojams.

Anykščių rajono savivaldybė liepos pabaigoje išsiuntė prašymą Aplinkos ministerijai, kad leistų išimties tvarka medžioti vilkus.

Anykščių meras Sigutis Obelevičius patvirtino, kad gautas leidimas sumedžioti vieną šlubuojantį vilką Traupio seniūnijoje. Manoma, kad būtent jis sudraskė nemažai veršelių, avių, papjovė šunis. Vietos gyventojai teigia tą plėšrūną ne kartą matę. Taigi talkon jau paprašyti medžiotojai. Bet dar reikia, kad ir medžioklė būtų sėkminga.

S. Obelevičiaus teigimu, ankstesniais metais nuo vilkų daugiausia nukentėdavo kupiškėnai, mat pilkiai laikėsi Šimonių girioje arčiau Iženo pelkės, o dabar jie pradėjo plačiau klajoti, galbūt ir jų po kelerių metų ribotų medžioklių padaugėjo.

Biržų rajono savivaldybė jau kelerius metus bando surasti išeitį iš vasariškų ganiavos vargų.

Pasak merės Irutės Varzienės, klausimas jau ne kartą svarstytas rajono taryboje nuo 2011-ųjų vasaros. Rašyti raštai Seimui, Aplinkos ministerijai, buvo rengiamos konferencijos, tartasi, ginčytasi. Nesulaukus operatyvios pagalbos apsispręsta pagelbėti ūkininkams pagal savo galimybes.

„Pakeitėme savo Kaimo rėmimo programos nuostatus, dabar paramą skiriame ne tik nukentėjusiems nuo stichinių nelaimių, bet ir nuo plėšrūnų, padengiame 40 proc. patirtų nuostolių. Bet tokia parama žmonėms per menka, nes visai programai šiemet teišgalėjome skirti tik 4 tūkst. litų. Žmonės patiria tūkstančius litų žalos, taigi čia daugiau tik bendruomenės solidarumo paliudijimas, - sakė merė.

Kalbintų savivaldybių vadovai teigė, kad ši vasara jau akivaizdžiai rodo pribrendusią problemą, kurios nebegalima palikti priešingų stovyklų viešoms diskusijoms, kaimo žmonės jau laukia konkrečios pagalbos.

Nesibaigiančiais ginčais tarp gamtos saugotojų, vilkų mylėtojų ir gyvulius laikančių kaimo gyventojų bei ūkininkų tik sukeliama dirbtinė priešprieša, užuot suderinus interesus, priėmus abi šalis tenkinantį sprendimą, nustačius kompensacijų tvarką, kaip daroma visame pasaulyje.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Vyriausybė pritarė „Pieno tyrimų“ pertvarkai (3)

Vyriausybė trečiadienį pritarė pieno tyrimus atliekančios valstybės įmonės „ Pieno tyrimai...

Padidėjo rapsų supirkimo kainos

Antroje balandžio pusėje pašarinių miežių ir ankštinių augalų grūdų supirkimo kainos...

Vyriausybė spręs, ar atšaukti dėl liūčių paskelbtą ekstremalią situaciją (3)

Vyriausybė šią savaitę spręs, ar atšaukti ekstremalią situaciją, pernai spalį paskelbtą...

Įstatymo pataisos neleis vėluoti atsiskaitymams už žemės ūkio produkciją

Seimas pradėjo svarstyti žemės ūkio ministro Broniaus Markausko pristatytas Atsiskaitymo už...

Baltijos šalys ir Lenkija pasirašo deklaraciją dėl išmokų žemdirbiams suvienodinimo (15)

Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Lenkijos žemės ūkio ministrai antradienį Rygoje ketina pasirašyti...

Top naujienos

Juozaičio pranašystė: jei taip toliau, po 20 m. nebebus lietuvių kalbos ir tautos (1477)

„Niekada taip nebuvo, kad lietuvis taip ėstų lietuvį. Po bet kurio straipsnio tokių keiksmų...

Su Nekrošiumi dirbusios aktorės vos tramdo ašaras: taip netikėta, taip staiga (37)

Antradienio rytą Lietuvą žaibiškai apskriejo liūdna žinia – mirė garsus teatro režisierius...

Orai: laikysis lengvas šaltukas

Lapkritis persirita į paskutinį dešimtadienį ir, panašu, artėja prie jam būdingų orų.

Andrius Užkalnis: mano šuo maitinasi geriau negu visa tavo šeima (486)

Lietuviai, nacionalinio maisto gadintojai. Ar pastebėjote, kad lietuviai blogiausiai elgiasi su tuo...

Markauskas pardavė jį iš posto išvertusį ūkį: politika privertė daryti greitus sprendimus (25)

Per patį skandalo dėl neteisėtai ariamos žemės įkarštį tuometinis žemės ūkio ministras...

Tenerifėje atostogavęs lietuvis apie salai smogusią stichiją: sakė, kad tai – anomalija (32)

„Tai ne eilinis įvykis, nes anomalija ne bet ką vadina“, – taip savaitgalį šėlusią...

DELFI autoriai pagerbti Titanų statulėlėmis (26)

Antradienio vakarą į iškilmingą vakarą MO muziejuje rinkosi DELFI autoriai ir bičiuliai. Čia...

Antrame kėlinyje įvarčiais prapliupę serbai sutriuškino Lietuvos rinktinę (208)

Lietuvos futbolo rinktinė sužaidė geriausią pirmą kėlinį UEFA Tautų lygoje, tačiau antrajame...

Neuromokslininkas Bredesenas: norite nesusirgti Alzheimeriu – venkite pagrindinių ligos sukėlėjų (30)

„Holistic Primary Care“ redaktorius Erikas Goldmanas kalbasi su dr. Dale’u Bredesenu –...

„Žalgirį“ CSKA pasitiko netikėtai vėsiai, bet su komplimentais specialiai Krepšinis.lt iš Maskvos (3)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai antradienio vakarą surengė pirmąją treniruotę Maskvoje prieš...