Šeštadienį Varėnos rajono Norvydiškių kaime surengtas sūrininkų Rasos Ilinauskaitės ir Valdo Kavaliausko sodybos „Paskui saulę ir ožkas“ atidarymas virto tikra vietinio smulkaus verslo ir „Lėto maisto“ švente, kurios dalyviai ne tik klausėsi diskusijų apie nepasterizuoto pieno privalumus, bet ir patys gavo paganyti ožkas, bei stebėjo, kaip jos melžiamos.
Sūrininkų sodybos atidarymas
© Romas Sadauskas – Kvietkevičius

Pavadinimą sodybai „Paskui saulę ir ožkas“ sūrininkas V. Kavaliauskas sakė pasiskolinęs iš 2010 m. „Kino pavasaryje“ pristatyto režisierės Giedrės Žickytės dokumentinio filmo apie jo su R. Ilinauskaite pabėgimą iš miesto ir Sūrininkų namų įkūrimą Varėnos rajono Dargužių kaime.

2017 m. sausį, kai DELFI pranešė žinią „Sūrininkų namų kūrėjas susiruošė kraustytis iš Dargužių“, būta piktų komentarų, neva jų verslas, o gal tiksliau būtų rašyti – svajonė, žlugo. Aiškiau pasidarė, kai gegužę Sūrininkų namai oficialiai perduoti naujiesiems šeimininkams – iš sostinės į dzūkišką kaimą persikėlusiems jauniems entuziastams Kotrynai Malikėnaitei ir Šarūnui Večerkauskui. Rasa ir Valdas tuomet užsiminė, kad iš gatvinio Dargužių kaimo kraustosi ten, kur jų ožkoms bus daugiau erdvės, ir pažadėjo pakviesti į naujosios savo sodybos atidarymą.

Surasti Norvydiškius pavyktų ne kiekviename žemėlapyje, nes visas kaimelis – vos du vienkiemiai, pasislėpę tarp miškų prie kelio iš Puodžių į Žilinus, Jakėnų seniūnijoje. Buvęs šios sodybos savininkas Marius, paveldėjęs ją iš savo močiutės, vadovavo šiame krašte dirbančiai statybų bendrovei „Dzūkų trobos“, kuri buvo prisidėjusi ir prie Sūrininkų namų įrengimo Dargužiuose. Iš anksčiau čia stovėjusio namo teliko sūrinės sienų rąstai, o šeimininkų troba, tvartas ir kiti sodybos statiniai suręsti iš naujo. Projektą finansavo Alytaus kredito unija, nes bankai, į kuriuos kreipėsi Rasa ir Valdas, nė į kalbas nesileido.

Ožkoms ganytis aptverta 8 hektarų pieva, bet nuosavi iš jų tik 4 ha, o likusi dalis nuomojama. Pasak V. Kavaliausko, tiek erdvės užtenka jų ožkoms ganytis, nes sūrininkai patys neruošia šieno – nusiperka jo iš kaimynų.

Sodybos atidarymo šventėje dalyvavo buvęs sūrininkas iš Normandijos (Prancūzija) Jean Jacques Patinas, ne tik išmokęs sūrininkystės pas jį dirbusį lietuvį Valdą, bet ir užkrėtęs jį sparčiai plintančia pasaulyje „Lėto maisto“ ideologija. Šis, savo ruožtu, jaučia pareigą skleisti ekologiško ūkininkavimo ir tiesioginio žemės ūkio produkcijos gamintojų bendravimo su valgytojais idėjas per savo įkurtą Sūrininkų mokyklą.

Ir šį kartą nebuvo apsiribota šventinėmis kalbomis – surengta diskusija „Gyvas ar pasterizuotas pienas?“. J. J Patinas kalbėjo apie ekologinę pusiausvyrą tarp žemės, gyvulių ir žmogaus, o Varėnos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Donatas Jonauskas, užuot pasibaisėjęs tokiomis erezijomis apie nepasterizuoto pieno produktų privalumus, įteikė V. Kavaliauskui padėkos raštą.

Vis dėl to veterinarijos mokslininkų ir žemės ūkio politiką įgyvendinančių valdininkų ginčai dėl to, kur galima leisti naudoti nepasterizuotą pieną, tebesitęsia. Pavyzdžiui, renginyje dalyvavusi verslininkė iš Lazdijų rajono pasakojo, kad negauna leidimo gaminti iš nepasterizuoto pieno ledus, nes tai turėtų teisę daryti tik tuomet, jeigu pati augintų ir melžtų karves. V. Kavaliauskas įsitikinęs, kad, priimdama sprendimus dėl liberalesnės ar griežtesnės nepasterizuoto pieno naudojimo tvarkos, Veterinarijos tarnyba turėtų tartis su pieno produktų gamintojais bei valgytojais.

R. Ilinauskaitė kalbėjo, kad pasterizuotas pienas, kurį ji vadina negyvu, patogesnis gamintojams, nes lengviau atitikti kokybės standartus net ir superkant prastesnės kokybės pieną, ir prekybos tinklams, nes ilgesni tokio pieno produktų galiojimo terminai. Tačiau valgytojui, jos teigimu, gerokai sveikiau ir skaniau yra gyvas pienas ir iš jo pagaminti sūriai. Pasterizuojant pieną jame nebelieka tik tai vietovei, kurioje ganėsi gyvuliai, būdingų bakterijų, todėl ir pagaminti produktai neturi jokio skonio savitumo.

Šventės svečiai buvo paraginti atsivežti po akmenį būsimai sodybos tvorai. Kas atvežė po vieną, kas – pilną bagažinę. Į sodybos „Paskui saulę ir ožkas“ kiemą susirinko ne tik sūrių gamintojai ir valgytojai, bet ir kaimynai iš gretimo Puodžių kaimo, jau senokai smalsavę, kas įsikūrė Norvydiškiuose. Sūriais, kava ir desertais prekiavo Sūrininkų namai ir Dargužių jaunimo „Skrajojantis baras“, kurio grikių košė su troškinta ožkiena ir marinuotais agurkėliais ypatingai derėjo prie daržo mėtų arbatos.

Ne tik vaikai, bet ir buvęs Seimo narys Antanas Nedzinskas dalyvavo ožkų ganymo pamokoje, o vakarinį melžimą aplipę tvorą stebėjo visi šventės svečiai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ūkininkams išduos pažymas dėl liūčių padarytų nuostolių (12)

Ūkininkai, patyrę nuostolių dėl didelio kritulių kiekio ir negalintys vykdyti įsipareigojimų...

Prašys Europos kompensuoti liūčių padarytus nuostolius (8)

Lietuva ir Latvija kitą savaitę ketina kreiptis į Europos Komisiją (EK), prašant kompensuoti...

Lietuviškos braškės – iki pat žiemos (8)

Lietuviškomis braškėmis mėgaujamės iki rudens pradžios.

Žemdirbiai prieštarauja griovių privatizavimui (63)

Nemažai Lietuvos ūkininkų laukų šiemet skendo ir dėl prastos melioracijos būklės. Siekiant...

Laimingos karvės duoda daugiau pieno ir pelno (14)

Pieno ūk ių savininkai, norintys iš savo karvi ų primelžti daugiau pinigų, turėtų padaryti...

Top naujienos

Londono didvyris grįžta į Lietuvą: viskas, ko pasiilgs, – tik angliškas atlyginimas (51)

Prieš kurį laiką visa Didžiosios Britanijos spauda, didžiausi televizijos kanalai paskelbė,...

18 metų namuose slaugė mamą – dabar galvoja apie emigraciją (82)

Prieš keletą dienų vilnietis Rolandas palaidojo 87-erių mamą. 18 metų Alzheimeriu sirgusią...

R. Valatka. Po kiek teisingumas lizingu su mokėjimo atidėjimais? (103)

Jei tik STT varpai skamba ne tau, tai mirk iš juoko. Vaizdas per teliką toks, kaip į lauko...

Gyventojų mažėja, o šie specialistai ir toliau dygsta kaip grybai (197)

Gydytojų odontologų draugija skambina pavojaus varpais - Lietuvos universitetuose rengiama per...

Klaipėdos prabanga: už merui skirtą „Volvo“ moka daugiau, nei uždirba savivaldybės specialistas (330)

Neseniai iš automobilių salono į Klaipėdos savivaldybės aikštelę atriedėjo naujutėlaitis...

Rusai vėl puolė pirkti būstą Ispanijoje ir Bulgarijoje (2)

Nepaisant sumažėjusios paklausos užsienio nekilnojamojo turto rinkoje, rusai aktyviai domisi būsto...

A. Merkel partija laimi rinkimus Vokietijoje Socialdemokratai pasirodė prasčiausiai pokario Vokietijos istorijoje (171)

Rugsėjo 24 dieną, sekmadienį, Vokietijoje vyksta rinkimai į parlamentą. Ir nors šiuose...

Naujaneriuose pagerbti nužudyti mūsiškiai (69)

Praeitais metais Holokausto aukų atminimo dieną, rugsėjo 23-ąją rašytojos Rūtos Vanagaitės...

Įgriso žemintis: ūkininkė kelią lopo savo lėšomis (11)

Rajonuose esantys žvyrkeliai kartais yra tokios apgailėtinos būklės, kad neapsikentę žmonės...

Tamsiausios Kardashianų šeimos paslaptys, kurias jie bandė slėpti

Kardashianų šeima – bene garsiausia visame pasaulyje. Tačiau visos jų šiurpios bylos,...