Viso metiniai paskirstomi SGD terminalo pajėgumai siekia apie 33 TWh. Iš jų 24 TWh buvo rezervuotos anksčiau.

„Prieš paskelbdami procedūrą fiksavome didelį rinkos susidomėjimą terminalo paslaugomis, dabar tuo akivaizdžiai įsitikinome – viso pasiūlėme 3 paketus po 3 TWh, tuo metu rinka išreiškė poreikį rezervuoti net 21 TWh Klaipėdos SGD terminalo pajėgumų. Rezultatai rodo aukštą rinkos dalyvių susidomėjimą mūsų regiono gamtinių dujų rinka, jos likvidumą ir tinkamą infrastruktūros tinklo išvystymą“, ‒ pranešime komentavo KN komercijos direktorius Mindaugas Navikas.

Jo teigimu, KN siekia, kad terminalas veiktų pilnu pajėgumu, nes taip mažinami išlaikymo kaštai ‒ kiekviena juo besinaudojanti bendrovė moka kaštais grįstą išdujinimo paslaugos mokestį ir esant maksimaliai išnaudojamiems terminalo pajėgumams, visiškai padengia metinius terminalo infrastruktūros kaštus. Be to, skirstydama ilgalaikius pajėgumus, KN užtikrina, kad rinkos dalyviai naudosis ne tik terminalu, bet ir Lietuvoje esančia dujų perdavimo infrastruktūra.

Per pajėgumų paskirstymo procedūrą KN taip pat siūlė rezervuoti terminalo pajėgumus dar tolimesniam horizontui ‒ 2033‒2044 m. laikotarpiui. Šis pasiūlymas sulaukė mažesnio rinkos susidomėjimo – įsigytas vienas keturių (4) TWh paketas iš 7 siūlytų.

Įvertinusi nedidelį susidomėjimą ilgalaikiais pajėgumais po 2033 m. bei galimą SGD tiekimo pasiūlos augimą regione ir kitas rizikas, KN nutarė atidėti terminalo pajėgumų plėtros projektą ateičiai ir SGD terminalo pajėgumus rinkai pasiūlys vėlesniame etape
Klaipėdos SGD terminalas – pagrindinis į Lietuvą patenkančių dujų šaltinis. Dalis per jį importuojamų dujų skiriama Lietuvos poreikiams: buitiniams vartotojams ir įmonėms, dalis keliauja į kitas Europos valstybes ar saugomos Inčukalnio dujų saugykloje Latvijoje.

Užtikrinus ilgalaikį pajėgumų paskirstymą, saugumo dedamojoje, kurią moka gamtinių dujų vartotojai Lietuvoje, SGD terminalo eksploatacijos kaštų dalis lygi nuliui. Kiekvienai SGD terminalu besinaudojančiai įmonei mokant išdujinimo paslaugos mokestį, apie 50 proc. pajamų SGD terminalas šiemet surenka iš užsienio klientų. Įvertinus ilgalaikių SGD terminalo pajėgumų paskirstymo rezultatus, planuojama, kad ir ateinančius 8 metus turėtų išlikti ta pati tendencija, kuomet daugiau kaip 50 proc. pajamų surenkama iš užsienio klientų.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją