VšĮ Velžio komunalinis ūkis šilumą tiekia Miežiškiams, Nevėžiui, Velžiui, Smilgiams, Gustonims, Šilagaliui, Liberiškiui, Šilams, Raguvai, Naujamiesčiui, Velžiui, Upytei, Dembavai ir Krekenavai. Dalyje šių gyvenviečių šildymas tiekiamas tik įvairioms įstaigoms, o dalyje – daugiabučiams. Būtent pastarųjų gyventojai buvo šokiruoti sulaukę gruodžio mėnesio šildymo sąskaitų.

Tiesa, AB „Panevėžio energija“ besinaudojantys gyventojai irgi buvo priblokšti, tačiau sąskaitos iš šios bendrovės nesiekė tokių skaičių, kaip iš Velžio komunalinio ūkio.

Sąskaitos šokiravo

Aušra Brukštuvienė, gyvenanti Dembavos daugiabutyje, adresu Veteranų g. 15, buvo šokiruota gavusi šildymo sąskaitą.

„Mūsų daugiabučio renovuoti tik pamatai, o ne visas namas. Buto plotas 58,19 kvadratinio metro. Už lapkritį reikėjo mokėti 256,90 euro. Už gruodį – 345,45 euro. Kažkoks kosmosas, kai reikia beveik pusę algos atiduoti už šildymą. O kur dar kiti mokesčiai – šiukšlės, vanduo, dujos, elektra?“ – kalbėjo dembavietė bei pridūrė, kad pernai už tą patį mėnesį teko mokėti 150 eurų.

Kaimyninis namas, adresu Veteranų g. 13 – renovuotas. „Už tokį pat plotą žmonėms atėjo sąskaita 217 eurų, o štai kitoje gatvės pusėje, Veteranų g. 4, – net 444 eurai. Su tokiomis sąskaitomis apie kitus poreikius galima tik pasvajoti“, – teigė A. Brukštuvienė.

Pasiteiravus, ar ji ketina kreiptis dėl kompensacijos, moteris tikino, kad sausio 20-ąją planuoja eiti į savivaldybę ir mėginti laimę. Tačiau, ar pavyks – nežinia.

Melioratorių gatvės 7-ojo namo pirmininkas taip pat tikino tokių sąskaitų gyvenime dar nematęs.

„Mūsų namas renovuotas. Tai – tikrai gražus ir puikus daugiabutis. Gyvenu keturių kambarių bute ir gavau 210 eurų sąskaitą tik už šilumą, nekalbant apie kitus papildomus mokesčius. Trijų kambarių bute gyvenantys kaimynai gavo 170 eurų sąskaitą, o dviejų kambarių – 144 eurų sąskaitą. Jau už lapkritį gavę 139 eurų sąskaitą už šilumą žinojome, kad gruodį nieko gero nesulauksime“, – sakė vyras, nepanoręs atskleisti savo vardo.

Pasak jo, žmonėms, gaunantiems pensiją ar minimalų atlyginimą, belieka tik apmokėjus sąskaitą šalti ir nebetenkinti jokių kitų savo poreikių.

„Iš draugų girdžiu, kad mieste gyvenantieji moka po 50–80 eurų už šilumą ir namuose karšta, apie 24 laipsnius, o pas mane bute šiluma siekia apie 20 laipsnių. Tikrai nėra karšta, kai namuose yra du mažamečiai vaikai, – pasakojo pašnekovas. – Čia plėšikavimas! Kiek žmonės tylės?“

Kompensacija nepriklauso

Upytėje, Ėriškių g. 12, gyvenanti Aušra Bertašienė taipogi liko šokiruota pamačiusi šildymo sąskaitą.

„Už 48 kv. metrų 2 kambarių butą mums atėjo 381 euro sąskaita. Pernai už tokį patį laikotarpį gavome apie 200 eurų sąskaitą, todėl drąsiai galiu sakyti, jog šildymas pabrango dvigubai!“, – piktinosi moteris.

„Pati uždirbu 600 eurų, auginame du vaikus. Kompensacija, deja, mums nepriklauso, nes, pasak socialinio skyriaus, mano vyras dirba užsienyje. Tačiau juk tai nereiškia, kad mums sninga pinigais. Taupome labai griežtai, o tokios sumos tiesiog varo į neviltį. Kodėl reikia tiek mokėti, kai ir lauke net nėra šalta, apie 6 laipsnius šilumos? O ir bute mums per karšta. Termometras rodo 22 laipsnius“, – sakė A. Bertašienė.

Namas – nerenovuotas. Jame nėra reguliatoriaus, todėl šiluma visuomet nustatyta vienoda.

„Gyventojams, kurie gyvena kampiniuose butuose, šalta, o mums, kurie gyvena daugiabučio vidury, tenka prakaituoti, gyventi su atvirais langais. Bandėme kreiptis į specialistus, tačiau jie paaiškino – kadangi nėra reguliatoriaus, reikėtų, kad būtų atsakingas asmuo, kuris kasdien atėjęs į katilinę reguliuotų namo šildymą.

Vis dėlto čia daugelis gyventojų – pensininkai, kurie tokiais darbais apsiimti nenori, o jaunesni gyventojai – dirbantys, todėl neturi laiko vaikščioti į katilinę. Be to, daugiabutyje pagrinde gyvena pensininkai, kurie gauna kompensacijas ir nesiskundžia sąskaitomis“, – aiškino ji.

Rašė raštus

Naujamiesčio Dariaus ir Girėno g. 45-ojo namo gyventojams, gavus sąskaitas už šildymą, teko net prisėsti. Namo pirmininkė, gyvenanti 71,81 kvadratinio metro trijų kambarių bute, už gruodį gavo 454,05 euro sąskaitą, lapkritį – 350 eurų.

„Ir čia tik už šildymą! Pastatas – nerenovuotas, tačiau taisytos siūlės. Name yra pastatytas reguliatorius, kuris šildo pagal lauko temperatūrą, tačiau butuose šiluma siekia vos 15–17 laipsnių. Įsivaizduokite! Tad tenka šildytis dar papildomai su elektriniu šildytuvu“, – piktinosi pirmininkė.

Pernai jos sąskaita už tą patį mėnesį buvo mažesnė 139 eurais.

„Jau rašiau raštą dėl šios situacijos į kelias įstaigas: Panevėžio rajono savivaldybę, Velžio komunalinį ūkį, „Mano būstas Aukštaitija“ ir Naujamiesčio seniūnui. Gavę laišką jie turi teisę atsakyti per 20 dienų, tad kol kas šis terminas dar nepraėjo. Atsakymo dar nesulaukiau. Tiesa, tą pačią dieną man skambino „Mano būstas Aukštaitija“, gavome kitokią staigmeną – bus keliamas administracinis mokestis. Koks? Kiek? Niekas nepaaiškinta. Tad dar atskirai teks aiškintis ir dėl šio mokesčio“, – teigė Naujamiesčio gyventoja.

Naujamiesčio seniūno Jono Sankaičio teigimu, VšĮ „Velžio komunalinis ūkis“ tiekia šildymą tik vienam Naujamiesčio daugiabučiui. Būtent Dariaus ir Girėno g. 45 namui.

„Dėl šildymo kainų ar šildymo kompensacijų kreipėsi 285 seniūnijos gyventojai, tarp jų ir 4 gyventojai iš Dariaus ir Girėno g. 45 namo. Jame iš viso yra 8 butai“, – trumpai komentavo seniūnas. Apie gautą gyventojų raštą jis nepasisakė.

Skatina renovaciją

Pažagieniuose šildymą tiekia „Panevėžio energija“. Čia kainos – ženkliai mažesnės, nors, pasak gyventojų, taip pat šokiruojančios.

Bendruomenės „Pažagieniai“ pirmininkė Elena Stanienė už gruodžio šildymą mokės 79,70 euro. Ji gyvena adresu Švyturio g. 25.

„Šį mėnesį renovuotame name trijų kambarių butą pasiekė tokia suma, o štai kaimyniniame name, Švyturio g. 9, kuris nerenovuotas, vien už šildymą teks susimokėti 159,13 euro. Nors abu butai – trijų kambarių, tačiau kainos ženkliai skiriasi. Labai skatinu gyventojus renovuoti daugiabučius, nes taip ne tik sutaupys ir šilčiau gyvens, bet ir gražins gyvenvietę. Juk renovuotas pastatas puošia kaimą, – sakė moteris bei pridūrė, kad už renovaciją papildomai moka po 63 eurus. – Sudėjus sumas, gal ir gaunasi tas pats, bet bent žinome, jog gyvename šilčiau, o ir būsto vertė pakilo.“

Kainos mažės

VšĮ Velžio komunalinis ūkis vadovas Vaidas Virbalas pripažino, kad kainos – nemažos. Jis pabrėžė, jog suma susidaro iš dviejų rodiklių: šilumos kainos ir skaitiklių parodymų.

„Kainas nustato Valstybinė energetikos reguliavimo taryba. Kodėl kainos didelės? Nes viskas remiasi į kuro sąnaudas, kurios mūsų įstaigoje tiesiogiai įtraukiamos į šildymo kainą. Juk visi matome, kad kuras brangsta, tad natūralu, jog brangsta ir šildymas“, – sakė jis.

Visgi V. Virbalas guodė, kad jau sausį šildymo kainos mažės.

„Gruodį megavatvalandė kainavo 200–230 eurų, o sausį ji sieks apie 70 eurų“, – teigė vadovas.

Jis gyventojams rekomendavo visų pirma kreiptis dėl kompensacijų, o ilgalaikėje perspektyvoje – renovuoti daugiabučius. „Juk suprantama, jei pastatas kiauras, šilumos viduje nebus“, – tokia sekė išvada.

Šildymo kainos nustebino ir miestiečius

Pakilusios šildymo kainos šokiravo ne tik rajono, bet ir miesto gyventojus. Rajone žmonės gavo sąskaitas, siekiančias beveik 500 eurų. Mieste – jos mažesnės, tačiau panevėžiečiai taip pat apstulbo gavę sąskaitas, kuriose dviejų kambarių buto šildymas siekė 90 eurų. Pernai tuo pačiu metu buvo 50 eurų. Apie tai plačiau pakomentavo AB „Panevėžio energija“ atstovė spaudai Daiva Paulauskienė.

„Sąskaitos už šildymą dydis priklauso nuo tą mėnesį nustatytos šilumos kainos už vieną kilovatvalandę ir būsto šildymui sunaudoto šilumos kiekio, kurį lemia lauko oro temperatūra, namo energetinė kokybė, gyventojų komforto butuose norai. Poveikį šildymo sąskaitoms turi ir namo vidaus vamzdynų sistemos subalansavimas, šilumos punkto automatizavimo lygis, namo ūkį prižiūrinčios įmonės ar asmens kvalifikacija bei pastangos.

2022 m. gruodžio vidutiniams mokėjimams įtakos turėjo padidėjusi AB „Panevėžio energija“ šilumos kaina, kurią lėmė išaugusios kuro ir superkamos šilumos iš nepriklausomų šilumos gamintojų kainos. Gruodį šilumos kaina sudarė 9,58 cento už kilovatvalandę be PVM.

Nuo 2023 m. sausio 1 d. AB „Panevėžio energija“ šilumos kaina, palyginti su gruodžiu, mažėja 2,8 proc. Gyventojams šiluma kainuos 9,31 cento už kilovatvalandę. Nustatyta AB „Panevėžio energija“ šilumos kaina visame aptarnaujamame regione (Panevėžio mieste, Panevėžio rajono Pažagienių, Liūdynės gyvenvietėse, Kėdainių, Pasvalio, Kupiškio, Rokiškio, Zarasų miestuose ir rajonuose) yra vienoda.

Sausio mėnesį tarp 49 šilumos tiekimo įmonių pagal šilumos pigumą AB „Panevėžio energija“ yra vienuolikta.

Panevėžio rajono gyventojams, kuriems šilumą tiekia Velžio komunalinis ūkis, pereiti prie AB „Panevėžio energija“ teikiamų paslaugų, deja, nėra galimybių.“