Jos teigimu, Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) bei nepriklausomi tiekėjai buitiniams vartotojams turi užtikrinti „visą pažadėtą“ elektros rinkos liberalizacijos naudą.

„Tikimės, kad VERT stebi rinką, vertina ir krentant kainoms rinkos dalyviai atitinkamai reaguoja su kainodara. Ir kad būtent VERT darys viską, kad gyventojai pajaustų visą pažadėtą liberalizavimo naudą“, – antradienį „Žinių radijui“ sakė Gitano Nausėdos vyriausioji patarėja socialinės politikos ir ekonomikos klausimais.

Anot jos, buitiniams vartotojams turi būti užtikrinta elektros tiekimo planų įvairovė, galimybė keisti elektros tiekėją, taip pat tiekėjų konkurencija „varžantis tarpusavyje bei siūlant klientams kuo patrauklesnes sąlygas“.

„Būtent dabar tai yra tokia situacija, kur iš tikrųjų turime užtikrinti liberalizavimo naudą žmonėms – kad ji būtų jaučiama. Tai tiek mūsų institucijų, tiek tiekėjų atsakomybė“, – pažymėjo ji.

Tuo metu valstybės 2023 m. pirmąjį pusmetį taikomą maksimalią 28,5 ct/kWh kompensacija gyventojams, pasak I. Segalovičienės, yra tinkama, turėtų būti taikoma toliau.

„Prezidentas pasisakė už adekvačias kompensacijas šiais metais. Šiandien turime pakankamai adekvatų mechanizmą kompensuoti žmonėms (elektros – ELTA) kainas ir tuo reikia naudotis. Nes tai yra valstybės pagalba, kuria tokiu sunkiu laikotarpiu reikia naudotis“, – kalbėjo G. Nausėdos patarėja.

ELTA primena, kad Lietuvoje jau baigėsi du elektros rinkos liberalizavimo etapai, per kuriuos tiekėją pasirinko apie 70 proc. visų Lietuvos buitinių vartotojų. Paskutinis liberalizavimo etapas tęsis iki 2025 m. gruodžio 18 d. – iki tol tiekėją turi pasirinkti mažiau nei 1 tūkst. kWh kasmet suvartojantys gyventojai.

Tuo metu sausį sumažėjus elektros kainoms, Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, trys didieji nepriklausomi tiekėjai („Ignitis“, „Elektrum Lietuva“ ir „Enefit“), lyginant su gruodžio mėn. pabaigos kainomis, rekordiškai sumažino siūlomų planų tarifus.

Agentūra sausio viduryje skaičiavo, kad „Ignitis“ kainas vidutiniškai sumažino 0,11 Eur/kWh (24 proc.), Enefit“ – 0,06 Eur/kWh(15,0 proc.), „Elektrum Lietuva“ – 0,03 Eur/kWh. (7,5 proc.).

Anot LEA, planų su fiksuota elektros kaina (24 mėn. ir 36 mėn.) vienos laiko zonos 1 kWh vidutinė kaina sudarė 0,34 Eur/kWh, dviejų laiko zonų 1 kWh vidutinė kaina sudarė 0,33 Eur/kWh.

Praėjusią savaitę agentūra taip pat skelbė, kad beveik visi vartotojai pirmąjį 2023 m. pusmetį mokės 28 ct/kWh ir mažiau, o jeigu elektros kainos biržoje išliks dabartiniame lygyje, mėnesio biržos plano vartotojai vasario mėnesį mokės mažiau nei sausį.

Praėjusią savaitę vidutinė didmeninė elektros kaina Lietuvoje siekė 117 Eur/MWh, savaite anksčiau – 83 Eur/MWh.