„Tai ypatinga diena Lietuvai ir Lenkijai, taip pat kitoms Baltijos šalims kaimynėms – Latvijai, Estijai ir Suomijai. Šiandien mes įtvirtiname savo energetinę nepriklausomybę ir stipriname atsparumą politiniam spaudimui bei energetiniam šantažui iš Rytų“, – atidarymo ceremonijoje pabrėžė prezidentas.

Šalies vadovo teigimu, Rusijos karas prieš Ukrainą tik dar kartą parodė, kad Rusija niekada nebuvo ir nėra patikima partnerė, taip pat atvėrė akis daugeliui europiečių. „Todėl Lietuva kartu su Lenkija ir kitomis Baltijos šalimis užtikrintai sako: ne – Rusijos dujoms, ne – Rusijos naftai, ne – agresoriaus finansavimui. Dabar visas regionas pasirengęs skelbti tą pačią žinią. GIPL dujotiekis sujungia Lietuvą ir Lenkiją papildomais ryšiais. Diversifikuodamas energijos tiekimo kelius ir šaltinius, jis dar labiau sustiprina mūsų energetinę sąjungą ir tarpusavio paramą“, – sakė šalies vadovas.

Prezidentas atkreipė dėmesį, kad jau rytoj JAV suskystintos gamtinės dujos, tiekiamos per terminalą Klaipėdoje, šiuo dujotiekiu pasieks Lenkiją. Būtent tai yra geriausias ir stipriausias atsakas į tokius Rusijos veiksmus kaip dujų tiekimo nutraukimas Lenkijai ir Bulgarijai.

„Mūsų akivaizdoje kartojasi istorija: 2006 metais, „PKN Orlen“ įsigijus Mažeikių naftos perdirbimo gamyklą, Rusija nutraukė tiekimą naftotiekiu „Družba“. Dabar nutrauktas dujų tiekimas Lenkijai. Bet tiek prieš 16 metų, tiek ir dabar mes esame pasiruošę. Tuomet mus gelbėjo Būtingės naftos terminalas. Dabar Lenkijai padės GIPL jungtis“, – teigė prezidentas.

Šalies vadovas sakė tikįs, kad netrukus Lenkijos ir Lietuvos dujotiekis bus naudojamas ir dujų tiekimui į Ukrainą. Tai dar kartą patvirtintų GIPL jungties naudą, kurią ji gali atnešti regionui, o tuo pačiu – jos strateginę reikšmę.

Prezidentas pabrėžė, kad būtina ir toliau stiprinti kaimyninių valstybių, regiono ir visos Europos Sąjungos energetinį saugumą bei atsparumą.

„Šiandien regione jau turime dujų jungtis, suskystintų gamtinių dujų terminalus, elektros jungtis. Tačiau tam, kad būtume saugūs ir užtikrinti, privalome sparčiau įgyvendinti esminį elektros sektoriaus nepriklausomumui projektą – Baltijos šalių sinchronizaciją su kontinentine Europa. Tvirtai tikiu, kad galime tai padaryti“, – sakė valstybės vadovas.

GIPL dujotiekis integruoja Baltijos šalių ir Suomijos dujų rinkas į bendrą ES dujų rinką, diversifikuoja dujų tiekimo šaltinius ir maršrutus. Jis užtikrina gamtinių dujų tiekimo saugumą ir patikimumą, sudaro sąlygas efektyviau išnaudoti dujų infrastruktūrą regione, padidina dujų prekybos likvidumą Baltijos šalių ir Lenkijos prekybos zonose.

GIPL ilgis yra 508 km, iš jų 165 km – Lietuvos teritorijoje. GIPL dujotiekis driekiasi nuo Jauniūnų dujų kompresorių stoties (DKS) Širvintų rajone iki Holovčycių DKS Lenkijos pusėje. GIPL projekto vertė – apie 500 mln. Eur, iš jų apie 300 mln. Eur finansuota ES lėšomis. Projektą įgyvendino Lietuvos ir Lenkijos gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriai „Amber Grid“ ir GAZ-SYSTEM.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės