aA
Europoje ir pasaulyje tebekrenta gamtinių dujų kaina, o tai lėmė perteklinė suskystintų gamtinių dujų (SGD) pasiūla, rekordiškai užpildytos požeminės Europos gamtinių dujų saugyklos, silpna Azijos SGD paklausa bei vamzdynų remontai Europos dujotiekių sistemoje, nurodo bendrovė „Lietuvos energijos tiekimas“ (LET).
Greeting Independence in Klaipėda one year ago
© DELFI

„Pasaulinėje SGD rinkoje formuojasi SGD perteklius, kuris, įvairių analitikų nuomone, tęsis visus šiuos metus, tikėtina, ir kitus. Nuo 2018 metų pabaigos SGD pasiūlai didėjant sparčiau nei vystosi paklausa, susidaręs perteklius spaudžia SGD kainas žemyn tiek Europos, tiek Azijos trumpalaikių sandorių rinkoje (SPOT)“, – pranešime teigia LET SGD prekybos vadovė Viktorija Ditmonaitė.

Pasak bendrovės, balandžio mėnesį SGD importas Europoje pralenkė dujų tiekimą į tinklus Norvegijos vamzdynais, ir tapo antru pagrindiniu dujų apsirūpinimo šaltiniu Europoje.

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 metų gegužės mėnesio ateities dujų sandoriams vidutiniškai siekė apie 14,9 euro už megavatvalandę (MWh) arba 0,9 euro mažiau nei ateities sandorių kainos balandžio mėnesiui (15,8 euro už MWh), o palyginti su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 22 proc.

Nuo šių metų pradžios, kai sausio mėnesio ateities dujų sandorio vidutinė vertė siekė 24,03 euro už MWh, Nyderlandų TTF indeksas atpigo 38 proc. Tuo metu, Rusijos milžino „Gazprom“ vamzdinių dujų pardavimo kaina Europai ir Turkijai (išskyrus Baltijos šalis) balandžio mėnesį laikėsi ties 17,6 euro už MWh.

Azijos SPOT SGD kainų indeksas balandžio pradžioje nukrito iki 13,1 euro už MWh. Tiesa, padidėjus SGD poreikiui vasaros laikotarpiui, mėnesio pabaigoje SPOT dujų kaina padidėjo iki 15,7 euro už MWh.

Šių metų gegužės 1 dieną Europos požeminių dujų saugyklų užpildymas siekė 50 proc., arba 532 TWh. Tai yra 93 proc. daugiau nei pernai gegužės 1 dieną (276 TWh), arba 61 proc. daugiau nei prieš dvejus metus.

Pasak LET, išdujinant rekordinius SGD kiekius iš Europos terminalų į Europos dujų tinklus, intensyvus saugyklų pildymas tęsėsi visą balandį – procesui įtakos turėjo ir Norvegijos bei Anglijos dujotiekių infrastruktūros remontas.

Konkrečiai balandžio mėnesio pabaigoje papildomą spaudimą dujų kainų indeksams turėjo ir jungiamojo dujotiekio tarp Anglijos ir Belgijos kasmetinis remontas balandžio 21-30 dienomis. Remonto metu Didžioji Britanija negalėjo eksportuoti dujų pertekliaus į žemyninę Europą – vietoj to dujas siuntė į savo saugyklas.

Tarptautinės tyrimų bendrovės ICIS duomenimis, per šių metų balandžio mėnesį ES terminaluose iš viso buvo išdujinta 10,1 mlrd. kub. m. SGD, arba tris kartus daugiau nei pernai balandį. Nuo 2019 metų pradžios perteklius SGD rinkoje buvo kreipiamas į šiaurės vakarų Europą, kur dideli terminalo pajėgumai bei likvidžios rinkos be trukdžių leidžia sugerti didelius SGD kiekius.

Kataro, JAV bei Rusijos SGD eksportuotojai ir toliau buvo pagrindiniai žaidėjai šiaurės vakarų Europos rinkoje – SPOT krovinių pardavimas Europoje jiems garantavo didesnį pelną nei Azijoje, net nepaisant Azijoje smarkiai kritusių SGD transportavimo kaštų palyginti su 2018 metų pabaiga.

„Intensyvi SGD krova Europoje, manoma, tęsis ir vasaros metu, nors Azija nešturmuos rinkos taip aktyviai kaip pernai pavasario-vasaros laikotarpiu. Japonija dėl prognozuojamos vėsesnės vasaros šiuo metu jau vykdo dalies SGD krovinių perpardavimą Kinijai, o pati Kinija didina SGD kontraktinių krovinių tiekimą, dėl ko SPOT krovinių poreikis šalyje, tikėtina, taip pat bus mažesnis. Tačiau gyvybę rinkoje palaikys Indija, Meksika bei Pietų Amerikos šalys, kuriose šią vasarą prognozuojamas sausrų laikotarpis“, – teigia V. Ditmonaitė.

LET ekspertų teigimu, didesnė SGD pasiūla Atlante bei dvigubai daugiau nei įprasta tokiu metu užpildytos požeminės dujų saugyklos Europoje ir toliau spaus dujų vasarines kainas žemyn taip didindami vasaros bei žiemos dujų kainų skirtumą. Šiuo metu Nyderlandų TTF vasaros ir žiemos kainų skirtumas siekia apie 6,5 euro už MWh, kai pernai jis sudarė tik 1,7 euro už MWh.

Pernai iki 30 proc. Europos dujų paklausos vasaros metu sudarė būtent papildomas dujų poreikis Europos dujų saugyklose, kurios po 2017-2018 metų žiemos sezono buvo smarkiai ištuštėjusios (užpildymo lygis siekė tik 18 proc.).

„Skubios dujų injekcijos poreikis skatino vasaros kainų kilimą ir mažino skirtumą su prognozuojamomis žiemos kainomis. SGD kainos taip pat buvo aukštos dėl netikėtai didesnio Kinijos ir kitų Azijos šalių SGD poreikio, kurį skatino karšti orai bei baimės dėl dujų stygiaus (dujų krizės), kuris ištiko Kiniją 2017-2018 metų žiemą“, – rašoma LET pranešime.

Vis dėlto, pasak bendrovės, šiais metais situacija priešinga. Papildomas dujų poreikis į Europos saugyklas bus istoriškai žemas, SGD poreikis Azijoje, tikėtina, taip pat ne toks aštrus, o ir visa pasaulinė dujų rinka šiais metais yra kur kas geriau aprūpinta nei pernai – nuo 2018 metų pabaigos startavo nauji SGD skystinimo projektams JAV, Australijoje ir Rusijoje. Visi šie veiksniai formuoja perteklinę šių metų Europos dujų rinką su žemomis kainomis ir krentančiomis tiekėjų maržomis.

Šiuo metu Nyderlandų TTF trečiojo ketvirčio kainų indeksas biržose siekia apie 15,1 euro už MWh, arba 33 proc. mažiau nei pernai 2018 metų trečiąjį ketvirtį (22,5 euro už MWh).

BNS
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
5.0000

Rusija sustabdė Kazachstano SGD tranzitą į Ukrainą (50)

Didžiausio Kazachstano suskystintųjų gamtinių dujų ( SGD ) gamintojo tiekiamų dujų tranzitas...

Kai kurie Lietuvos gyventojai už dujas mokės mažiau (4)

Nuo liepos 1 d. bendrovės „Intergas“ aptarnaujami buitiniai vartotojai už gamtinių dujų...

Po Kaliningrado žingsnio – aiški ekspertų žinia Lietuvai: tai yra didysis signalas (410)

Kaliningrado srityje trečiadienį prasidėjo suplanuotas 3 dienų izoliuoto elektros sistemos darbo...

Lietuva ragina Tarptautinę atominės energetikos agentūrą imtis veiksmų dėl Astravo AE saugos problemų (28)

Penktadienį Tarptautinei atominės energetikos agentūrai ( TATENA ) įteiktas užsienio reikalų ir...

Suomija nerimauja, kad JAV sankcijos paveiks jų energetikos kompaniją „Fortum“ (10)

Jungtinių Valstijų rengiamos sankcijos Europos šalių bendrovėms, prisidedančioms prie...

Top naujienos

Emigruoti gydytojo nepaskatino net 11 tūkstančių alga: kodėl ne kartą atmetė pasiūlymus ir liko Lietuvoje

Save grynakrauju kauniečiu pristatantis 45 metų šeimos gydytojas Giedrius Tytmonas sako, kad yra...

Tyrimas parodė neįtikėtiną juodosios organų prekybos mastą: turtuoliai donorus rinkosi iš katalogų (68)

„ Al Jazeera “ kanalo atliktas tyrimas atskleidė, kad viena Egipto ligoninė ir Jemeno...

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje (27)

Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus...

Jubiliejinis Birutės Petrikytės koncertas baigėsi skandalu: scenos grandai jaučia kartėlį (68)

Penktadienio vakarą Palangos koncertų salėje įvykęs jubiliejinis dainininkės Birutės...

„Žalgirio“ akiratyje – ryškiausios žvaigždės: kaip Romanovas prašė pasidomėti Bryanto ir Gasolio kaina (5)

Kobe Bryantas , Pau Gasolis , Kevinas Durantas , Dwightas Howardas . Ryškiausios NBA žvaigždės...

Vilniuje mylimajam amžiną meilę prisieks garsus modelis Justina Kazlauskytė (6)

Iš Biržų kilęs modelis Justina Kazlauskytė gyvena pakiliausiomis nuotaikomis. Šiandien ji su...

Privertė pasijusti tikru narkobaronu: pareigūnai kratos metu sandėlyje rado šešias tonas kanapių (176)

Pluoštinių kanapių ūkį įkūręs vyras nesitikėjo, kad siųsdamas mėginį galimai būsimiems...

Dešimt faktų, kurie rodo, kad jūsų vaikas – gabus (3)

Daugelis mamų ir tėčių savo atžalą laiko talentinga, tačiau dauguma vaikų – genijai tik savo...

Įvykiai, pakeitę pasaulį: SSRS griūtis. Laukiniai, laukiniai rytai ir lūžio taškas, po kurio Rusijai nebebuvo kelio atgal (0)

Krentanti, besiblaškanti ir beviltiškai pasimetusi. Tokios būklės Rusija pasitiko paskutinį...

Gyvai / Tarptautinės dronų lenktynės Kaune

Artėjant vasarai vis daugiau bepiločių išlenda į dienos šviesą – ir ne tik tam, kad...