aA
Europoje ir pasaulyje tebekrenta gamtinių dujų kaina, o tai lėmė perteklinė suskystintų gamtinių dujų (SGD) pasiūla, rekordiškai užpildytos požeminės Europos gamtinių dujų saugyklos, silpna Azijos SGD paklausa bei vamzdynų remontai Europos dujotiekių sistemoje, nurodo bendrovė „Lietuvos energijos tiekimas“ (LET).
Greeting Independence in Klaipėda one year ago
Greeting Independence in Klaipėda one year ago
© DELFI

„Pasaulinėje SGD rinkoje formuojasi SGD perteklius, kuris, įvairių analitikų nuomone, tęsis visus šiuos metus, tikėtina, ir kitus. Nuo 2018 metų pabaigos SGD pasiūlai didėjant sparčiau nei vystosi paklausa, susidaręs perteklius spaudžia SGD kainas žemyn tiek Europos, tiek Azijos trumpalaikių sandorių rinkoje (SPOT)“, – pranešime teigia LET SGD prekybos vadovė Viktorija Ditmonaitė.

Pasak bendrovės, balandžio mėnesį SGD importas Europoje pralenkė dujų tiekimą į tinklus Norvegijos vamzdynais, ir tapo antru pagrindiniu dujų apsirūpinimo šaltiniu Europoje.

Europos dujų biržose Nyderlandų TTF kainų indeksas 2019 metų gegužės mėnesio ateities dujų sandoriams vidutiniškai siekė apie 14,9 euro už megavatvalandę (MWh) arba 0,9 euro mažiau nei ateities sandorių kainos balandžio mėnesiui (15,8 euro už MWh), o palyginti su tuo pačiu metu pernai Nyderlandų TTF kainų indeksas sumažėjo 22 proc.

Nuo šių metų pradžios, kai sausio mėnesio ateities dujų sandorio vidutinė vertė siekė 24,03 euro už MWh, Nyderlandų TTF indeksas atpigo 38 proc. Tuo metu, Rusijos milžino „Gazprom“ vamzdinių dujų pardavimo kaina Europai ir Turkijai (išskyrus Baltijos šalis) balandžio mėnesį laikėsi ties 17,6 euro už MWh.

Azijos SPOT SGD kainų indeksas balandžio pradžioje nukrito iki 13,1 euro už MWh. Tiesa, padidėjus SGD poreikiui vasaros laikotarpiui, mėnesio pabaigoje SPOT dujų kaina padidėjo iki 15,7 euro už MWh.

Šių metų gegužės 1 dieną Europos požeminių dujų saugyklų užpildymas siekė 50 proc., arba 532 TWh. Tai yra 93 proc. daugiau nei pernai gegužės 1 dieną (276 TWh), arba 61 proc. daugiau nei prieš dvejus metus.

Pasak LET, išdujinant rekordinius SGD kiekius iš Europos terminalų į Europos dujų tinklus, intensyvus saugyklų pildymas tęsėsi visą balandį – procesui įtakos turėjo ir Norvegijos bei Anglijos dujotiekių infrastruktūros remontas.

Konkrečiai balandžio mėnesio pabaigoje papildomą spaudimą dujų kainų indeksams turėjo ir jungiamojo dujotiekio tarp Anglijos ir Belgijos kasmetinis remontas balandžio 21-30 dienomis. Remonto metu Didžioji Britanija negalėjo eksportuoti dujų pertekliaus į žemyninę Europą – vietoj to dujas siuntė į savo saugyklas.

Tarptautinės tyrimų bendrovės ICIS duomenimis, per šių metų balandžio mėnesį ES terminaluose iš viso buvo išdujinta 10,1 mlrd. kub. m. SGD, arba tris kartus daugiau nei pernai balandį. Nuo 2019 metų pradžios perteklius SGD rinkoje buvo kreipiamas į šiaurės vakarų Europą, kur dideli terminalo pajėgumai bei likvidžios rinkos be trukdžių leidžia sugerti didelius SGD kiekius.

Kataro, JAV bei Rusijos SGD eksportuotojai ir toliau buvo pagrindiniai žaidėjai šiaurės vakarų Europos rinkoje – SPOT krovinių pardavimas Europoje jiems garantavo didesnį pelną nei Azijoje, net nepaisant Azijoje smarkiai kritusių SGD transportavimo kaštų palyginti su 2018 metų pabaiga.

„Intensyvi SGD krova Europoje, manoma, tęsis ir vasaros metu, nors Azija nešturmuos rinkos taip aktyviai kaip pernai pavasario-vasaros laikotarpiu. Japonija dėl prognozuojamos vėsesnės vasaros šiuo metu jau vykdo dalies SGD krovinių perpardavimą Kinijai, o pati Kinija didina SGD kontraktinių krovinių tiekimą, dėl ko SPOT krovinių poreikis šalyje, tikėtina, taip pat bus mažesnis. Tačiau gyvybę rinkoje palaikys Indija, Meksika bei Pietų Amerikos šalys, kuriose šią vasarą prognozuojamas sausrų laikotarpis“, – teigia V. Ditmonaitė.

LET ekspertų teigimu, didesnė SGD pasiūla Atlante bei dvigubai daugiau nei įprasta tokiu metu užpildytos požeminės dujų saugyklos Europoje ir toliau spaus dujų vasarines kainas žemyn taip didindami vasaros bei žiemos dujų kainų skirtumą. Šiuo metu Nyderlandų TTF vasaros ir žiemos kainų skirtumas siekia apie 6,5 euro už MWh, kai pernai jis sudarė tik 1,7 euro už MWh.

Pernai iki 30 proc. Europos dujų paklausos vasaros metu sudarė būtent papildomas dujų poreikis Europos dujų saugyklose, kurios po 2017-2018 metų žiemos sezono buvo smarkiai ištuštėjusios (užpildymo lygis siekė tik 18 proc.).

„Skubios dujų injekcijos poreikis skatino vasaros kainų kilimą ir mažino skirtumą su prognozuojamomis žiemos kainomis. SGD kainos taip pat buvo aukštos dėl netikėtai didesnio Kinijos ir kitų Azijos šalių SGD poreikio, kurį skatino karšti orai bei baimės dėl dujų stygiaus (dujų krizės), kuris ištiko Kiniją 2017-2018 metų žiemą“, – rašoma LET pranešime.

Vis dėlto, pasak bendrovės, šiais metais situacija priešinga. Papildomas dujų poreikis į Europos saugyklas bus istoriškai žemas, SGD poreikis Azijoje, tikėtina, taip pat ne toks aštrus, o ir visa pasaulinė dujų rinka šiais metais yra kur kas geriau aprūpinta nei pernai – nuo 2018 metų pabaigos startavo nauji SGD skystinimo projektams JAV, Australijoje ir Rusijoje. Visi šie veiksniai formuoja perteklinę šių metų Europos dujų rinką su žemomis kainomis ir krentančiomis tiekėjų maržomis.

Šiuo metu Nyderlandų TTF trečiojo ketvirčio kainų indeksas biržose siekia apie 15,1 euro už MWh, arba 33 proc. mažiau nei pernai 2018 metų trečiąjį ketvirtį (22,5 euro už MWh).

BNS
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(7 žmonės įvertino)
5.0000

Elektros tiekėjai raginami nurodyti galutinę kainą gyventojams (25)

Lietuvoje vykstant pirmajam elektros tiekimo gyventojams liberalizavimo etapui, nepriklausomi...

Lietuva informavo „Tateną“ dėl 100 MW rezervo neteikimo Baltarusijai (26)

Lietuva informavo Tarptautinę atominės energijos agentūrą ( TATENA ), kad nuo kitų metų...

Baltijos šalys sutarė dėl metodikos boikotuojant Astravo elektrą (41)

Baltijos šalims sutarus nepirkti elektros iš Baltarusijos , kai joje pradės veikti Astravo...

Nutolusios saulės jėgainės pradėtos siūlyti ir verslui

Nutolusias saulės elektrines jau gali įsigyti ir verslo klientai, pranešė valstybės valdoma „...

Austrijos ekspertas: „Nord Stream 2“ gali būti baigtas, tačiau jo veikimas abejotinas (5)

Rusijos antrasis eksporto dujotiekis per Baltijos jūrą iki Vokietijos „ Nord Stream 2 “ gali...

Top naujienos

Tinderyje su emigrantu susipažinusi kaunietė: jis mušė ir reikalavo išsižadėti Dievo bei nevalgyti mėsos (183)

Pažinčių programėlėje „ Tinder “ su į Lietuvą trumpam grįžusiu emigrantu susipažinusi...

Dar viena tyliai artėjanti epidemija – profesorius ragina imtis veiksmų, kol nevėlu (42)

Visame pasaulyje vis sparčiau didėja vaikų ir paauglių antsvorio ir nutukimo epidemijos mastai....

Teks pasistengti, kad negrįžtume į karantiną: ragina dirbti nuotoliniu būdu bent 7 dienas (146)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro ( NVSC ) Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė...

Masinė avarija Trakų rajone: susidūrė trys automobiliai ir traktorius, sužaloti trys vaikai (101)

Šeštadienį Trakų rajone įvyko didelė avarija - susidūrė trys lengvieji automobiliai ir...

Mama išvirė žemaitišką grybų sriubą: tokios skanios niekur kitur nerasite (48)

Iki šalnų dar pats tinkamiausias laikas pasimėgauti grybais . O ką dar įdomaus iš jų galima...

„Povo angelo“ žmonės: kas jie tokie ir kodėl genocidą patyrė daugiau nei 70 kartų

Apie jazidų tautą ir jazidizmą nieko nebuvau girdėjusi iki tada, kai atvykau gyventi į Irako...

„Ryto“ snaiperiais ir jaunimu pasidžiaugęs Kairys: jie turi žalią šviesą mesti tiek, kiek nori (1)

Pirmoje rungtynių pusėje įspūdingą puolimą pademonstravęs Vilniaus „Rytas“ pasiekė...

Liepa Šimkutė | D+ nariams

Seksas darbo baliuje. Kas to nedarėte, meskite į mane akmenį N-18 (3)

Seksas ant stalo, lifte, tualete, ant susitikimų kambario sofutės, automobilyje, požeminėje...

Verslą Alytuje pradėjo garaže: nuo tinklelių nuo vabzdžių gaminimo iki stalų kalimo iš to, ką rasdavo (18)

Garažas, ar namų rūsys yra mistinė, o kartu ir labai ypatinga vieta. Čia gimsta muzikos...

Šie simptomai gali ištikti vos 30-ties: širdies permušimai, karščio bangos – tik visko pradžia (5)

Karščio bangos – tipinis menopauzės paveikslas. Tačiau ar žinojote, kad nemiga bei odos...

|Maža didelių žinių kaina