aA
Nors pareigą sudaryti sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju iki gruodžio 10 dienos turi tik į pirmąjį energetikos reformos etapą patenkantys gyventojai, visgi sujudimas jaučiamas tarp visų buitinių elektros vartotojų. Lapkričio 12 dienos duomenimis, sutartis su nepriklausomais elektros tiekėjais jau pasirašė per 71 tūkst. vartotojų. Iš jų daugiau nei 29 tūkst. – pirmojo reformos etapo dalyviai.
Pasirašyti sutartį su elektros tiekėju lieka vos mėnuo – kokie vartotojai turėtų suklusti?
© DELFI / Andrius Ufartas

Kaip rašoma pranešime spaudai, nors į pirmąjį etapą yra įtraukta apie 98 tūkst. nekilnojamojo turto objektų, du trečdaliai vartotojų naujo elektros tiekėjo dar nepasirinko.

„Džiugina tai, jog gyventojai išgirdo apie pokytį ir noriai į jį įsitraukia nepriklausomai nuo etapo, į kurį patenka pagal suvartojamos elektros kiekius. Visgi aktyviau svarstyti tiekėjų siunčiamus pasiūlymus ar patiems jų ieškotis kviečiami būtent pirmojo etapo dalyviai, kurie turi pareigą iki gruodžio 10 dienos pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją ir pasirašyti su juo sutartį“, – sakė Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) Paslaugų tarnybos direktorius Renaldas Radvila.

Mat jau pirmąją Naujųjų dieną – 2021 m. sausio 1-ąją – sutartys su iki tol elektrą tiekusiu visuomeniniu tiekėju automatiškai nutrūks tiems vartotojams, kurie patenka į pirmąjį reformos etapą.

Pirmajame etape – vartojantys daugiausiai

Į pirmąjį energetikos reformos etapą patenka ir pareigą pasirinkti nepriklausomą elektros tiekėją iki gruodžio 10 dienos turi daugiausiai elektros suvartojantys gyventojai.

„Tai tokie namų ūkiai, kurie per mėnesį suvartoja – apie 420 kilovatvalandžių, už kurias sumoka apie 60 eurų, skaičiuojant standartiniu tarifu, – sakė R. Radvila. – Apie būtinybę pasirinkti tiekėją jau šiemet į pirmąjį reformos etapą patenkantys vartotojai buvo informuoti ESO, įmonės turimais kontaktiniais duomenimis. Vis dėlto jei nerimaujate, jog patenkate į pirmąjį reformos etapą, tačiau dėl kokios nors priežasties nebuvote apie tai informuoti, savo statusą galite pasitikrinti ESO savitarnos svetainėje.“

ESO atstovas taip pat atkreipė dėmesį, jog sutartį su nepriklausomu elektros tiekėju iki gruodžio 10 dienos turi pasirašyti ir tie pirmojo etapo dalyviai, kurie sutiko savo duomenimis pasidalyti su nepriklausomais elektros tiekėjais, ir tie, kurie pareiškė nesutikimą: „Skirtumas tik tas, jog sutikusieji dalytis duomenimis jau gavo nepriklausomų teikėjų pasiūlymus, mat juos tiekėjai siuntė gyventojams patys. Tuo tarpu pareiškusieji nesutikimą dalytis duomenimis dėl pasiūlymų į tiekėjus turi kreiptis savarankiškai arba galbūt jau yra pasirinkę tiekėją. To dar nepadariusieji turėtų susirasti nepriklausomą elektros tiekėją per likusį mėnesį.“

Buitiniai elektros vartotojai gali rinktis iš aštuonių nepriklausomų tiekėjų. Tai „Elektrum Lietuva“, „Enefit“, „Ignitis“, „Inregnum“, „Perlas Energija“, „Abotis“, „Egto energija“ ir „Birštono elektra“.

„Dabar – pats sutarčių pasirašymo įkarštis, tad tarpusavyje konkuruojančios įmonės dar gali pateikti vartotojams patrauklesnių sąlygų, kainų nuolaidų ar kitokių pasiūlymų“, – sakė R. Radvila.

Garantinis elektros tiekimas bus, bet jis – brangesnis

Pasirašius sutartis iki gruodžio 10 d., elektra iš naujojo tiekėjo ims tekėti nuo Naujųjų, t. y. nuo 2021 m. sausio 1 d. Jei sutartis pasirašoma iki einamojo mėnesio 10 dienos, paslauga imama teikti nuo kito mėnesio 1 dienos. Jei sutartis pasirašoma po einamojo mėnesio 10 dienos, paslauga teikiama nuo dar kito mėnesio pirmos dienos. Vadinasi, jei sutartį pasirašytumėte jau po šių metų gruodžio 10 dienos, elektra per naująjį tiekėją ims tekėti nuo 2021 m. vasario 1 dienos.

Jei patenkate į pirmąjį pasirikimo etapą, sutartis su senuoju, visuomeniniu, tiekėju baigiasi 2021 m. sausio 1 dieną. Jei taip nutiktų, kad dėl vienokių ar kitokių priežasčių iki gruodžio 10 dienos nesuspėtumėte sudaryti sutarties su naujuoju tiekėju, elektros tiekimas šiukštu nenutrūks nė sekundei. Garantiniu elektros tiekimu automatiškai pasirūpins ESO, ši paslauga gali būti teikiama iki 6 mėnesių, tačiau ji bus brangesnė, todėl tikslinga pasirinkti nepriklausomą tiekėją. Per šį papildomą laiką gyventojas bus raginamas sudaryti sutartį su vienu iš nepriklausomų tiekėjų.

Sudaryti sutartį su nepriklausomu tiekėju ir nelikti garantinio tiekimo globoje apsimoka ir pačiam vartotojui, mat garantinio tiekimo elektros kainos dedamoji bus 25 proc. brangesnė, t. y. dalis sąskaitos už elektrą bus bent ketvirtadaliu didesnės. Tuo tarpu nepriklausomi tiekėjai, konkuruodami tarpusavyje, jau dabar siūlo skirtingas kilovatvalandės kainas bei galimybę rinktis iš įvairių elektros naudojimo planų, suteikia pirmųjų vartojimo metų privilegijų.

Skirtingų tiekėjų teikiamus pasiūlymus bei elektros tarifus galima rasti apie pokytį nuo pat reformos pradžios informuojančioje el. svetainėje pasirinkitetiekeja.lt.

Šiuo metu vykstančios energetikos reformos tikslas – naikinti valstybinį elektros tiekimo monopolį, įsileisti į energetikos sektorių verslą, kuris užtikrintų šiuolaikiškas bei vartotojų poreikius atitinkančias paslaugas. Konkurencinga, nepriklausoma, žalia ir saugi energetika – vienas iš strateginių tikslų visos Europos Sąjungos lygiu. Didžiuma ES valstybių šią reformą jau įgyvendino. Šiemet pradėjusi, Lietuva energetikos pokytį planuoja įgyvendinti iki 2023-iųjų pradžios, trimis etapais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(67 žmonės įvertino)
3.2388

Dujų, elektros ir šilumos kainų augimą švelninantį paketą tikimasi priimti laiku (10)

Antradienį Seime apsvarstytas įstatymų paketas, kuriuos siekiama sušvelninti energijos kainų...

Nausėda: dėl Astravo AE saugumo būtina toliau spausti Minską (7)

Prezidentas Gitanas Nausėda teigia, kad būtina toliau spausti Minską, kad būtų užtikrintas...

Seimas spręs, ar plėsti kompensacijų už šildymą gavėjų ratą (1)

Siekiant sumažinti finansinę naštą nepasiturintiems gyventojams dėl didėjančių šilumos...

Baltijos šalys ir Lenkija prašo EK dar 238 mln. eurų sinchronizavimo projektams (6)

Baltijos šalių ir Lenkijos elektros perdavimo sistemų operatorės pateikė bendrą 238 mln....

Klaipėdoje – naujas nedidelis dujų krovinys iš Rusijos (22)

Į Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų ( SGD ) terminalą antradienį atplaukė nedidelis...

Top naujienos

SAM griežtina reikalavimus be galimybių paso dirbančioms parduotuvėms (257)

Lietuvoje toliau didėjant sergamumui COVID-19 liga ir ligoninių užimtumui, operacijų vadovo...

Izraelis skelbia įveikęs delta atmainą

Izraeliui pavyko įveikti koronaviruso delta atmainą, tad šalis gali pelnytai tikėtis, jog...

Demokratų frakcija jau persiviliojo žinomą Seimo narį (3)

Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ papildė dar vienas Seimo narys. Apie tai, kad Zigmantas...

Po ilgų konfliktų su Nausėda konservatoriai ėmėsi gudraus plano

Koronaviruso ir nelegalių migrantų sukeltų krizių kontekstuose išblėso viešojoje erdvėje kurį...

Pasišlykštėjau krepšiniu: stebinančios latvio Timmos patirtys „Chimki“ žlugimo sūkuryje jautri Kurtinaičio situacija

Beveik dvejus metus Maskvos srities „Chimki“ praleidęs latvis Janis Timma nugrizmdo į...

Dujų, elektros ir šilumos kainų augimą švelninantį paketą tikimasi priimti laiku (10)

Antradienį Seime apsvarstytas įstatymų paketas, kuriuos siekiama sušvelninti energijos kainų...

Įtariamųjų ratas riaušių prie Seimo byloje plečiasi: prisidėjo ir dar vienas tyrimas (184)

Įtarimai ikiteisminiame tyrime po rugpjūčio 10 d. vykusių riaušių prie Seimo pareikšti 76...

Specialistės patarimai: kaip tinkamai prižiūrėti odą menopauzės metu

Menopauzė – natūralus periodas kiekvienos moters gyvenime, kuris gali atnešti nemažai nerimo...

Lietuvos ir Lenkijos prezidentai pripažįsta: atsidūrėme fronto linijoje (35)

Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda perspėja dėl vis labiau agresyvėjančios Baltarusijos...

Viktorija Vilcanaitė | D+

Rūtos Ščiogolevaitės ėjimas teisme nustebino net profesionalus: per 20 darbo metų apie tokį atvejį nei girdėjo, nei susidūrė, bet vilties yra (5)

Praėjusią savaitę Rūtos Ščiogolevaitės ir jos vis dar oficialaus vyro Rolando Damijonaičio...