Energetikos ministerija Eltai pareiškė, kad „Gazprom“ išplatinta informacija apie Stokholmo arbitražo sprendimą neatitinka arbitražo sprendimo turinio.

„Gazprom“ teigimu, Stokholmo arbitražas apgynė AAB „Gazprom“ kaip „Lietuvos dujų“ akcininkės teises, pripažindamas nagrinėjimą Vilniaus apygardos teisme daliniu „Lietuvos dujų“ Akcininkų sutarties pažeidimu.

„Be to, arbitražas sutiko su „Gazprom“ dėl to, kad tik Akcininkų sutartis reguliuoja visus dujų pirkimo sąlygų pakeitimo klausimus ir visus kitus AAB „Gazprom“ ir „Lietuvos dujų“ savitarpio santykių klausimus ir kad Lietuvos institucijos neturi teisės kreiptis į Lietuvos teismus, siekdamos, kad būtų priverstinai pakeistos anksčiau suderintos Rusijos dujų pirkimo ir tranzito sąlygos. Arbitražas taip pat įpareigojo Lietuvos energetikos ministeriją atsisakyti savo esminių ieškininių reikalavimų Vilniaus teisme baigiamoje nagrinėti byloje.

Nepriklausomo arbitražo sprendimas patvirtina, kad AAB „Gazprom“ nuo pat pradžių laikėsi pagrįstos pozicijos ilgame ginče su Lietuva, kuriame Lietuvos energetikos ministerija mėgino pasiekti, kad komerciniai klausimai būtų išspręsti jos naudai su Lietuvos teismų pagalba, užuot perdavus ginčą nepriklausomiems arbitrams, kaip numatyta „Lietuvos dujų“ Akcininkų sutartyje“, - teigiama „Gazprom“ pranešime.

Energetikos ministerijos teigimu, Stokholmo arbitražas galutinai patvirtino Vyriausybės teisę inicijuoti „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimą Vilniaus apygardos teisme ir atmetė visus „Gazprom“ reikalavimus dėl žalos atlyginimo.

Arbitražas pripažino, kad „Gazprom“ jokiomis priemonėmis negali uždrausti Vyriausybei teisme kelti klausimus dėl „Lietuvos dujų“ valdymo organų pareigų atlikimo tinkamumo. Vis dėlto arbitražas konstatavo, kad klausimai dėl dujų kainos taikymo Lietuvai negali būti nagrinėjami veiklos tyrimo procedūros metu - šiuos reikalavimus Vyriausybė gali reikšti pačiame Stokholmo arbitraže.

Energetikos ministro Arvydo Sekmoko teigimu, toks sprendimas rodo, kad „Gazprom“ gąsdinimai Lietuvai tarptautiniu arbitražu ir milijoniniais nuostoliais yra visiškai nepagrįsti.

„Šis arbitražo sprendimas dar kartą rodo, kad klausimus dėl „Lietuvos dujų“ veiklos ir III Europos Sąjungos energetikos paketo dujų sektoriuje įgyvendinimo „Gazprom“ turėtų spręsti ne arbitražu, o geranoriškose derybose“, - sakė ministras.

Anot A. Sekmoko, Vyriausybė neabejotinai tęs nuo šių metų vasario mėnesio vykstantį intensyvų dialogą su „Gazprom“, kuriame taip pat aktyviai dalyvauja Europos Komisija.

Stokholmo arbitražo sprendimą patvirtinti Vyriausybės teisę inicijuoti „Lietuvos dujų“ veiklos tyrimą Vilniaus apygardos teisme Seimo vicepirmininkas Algis Čaplikas vadina tarpine, tačiau ne galutine šalies pergale.

„Tai yra dalinė Lietuvos pergalė, tačiau, turint reikalų su tokiais energetikos gigantais kaip „Gazprom“, nemanau, kad viskas taip paprastai baigsis. Tuo labiau kad mes kalbame ne apie 1 ir ne 2 mln. litų. Reikia pasidžiaugti tarpine mūsų pergale, bet ji ne galutinė“, - trečiadienį interviu „Žinių radijui“ sakė Seimo vicepirmininkas.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (33)