„Lietuva praeitais metais išleido 7 mlrd. pirkdami energetinius resursus. Trečdalis to iškeliavo JAV ir Norvegijai. Tačiau likę du trečdaliai iškeliavo į šalis, kurios ne visada puoselėja ar palaiko demokratiją. Ir tam eina 12 proc. mūsų BVP“, – ketvirtadienį konferencijoje „Vilnius Greentech Forum“ teigė V. Janulevičius.

„Lietuvai užtektų 3 metų investuoti į šią kryptį tuos pačius pinigus ir turėtume tai, ko reikia mūsų energetiniams poreikiams“, – tvirtino jis.

LPK prezidentas taip pat pabrėžė, kad visa Europos Sąjunga (ES) galėtų pilnai apsirūpintų švaria energija, jeigu skirtų 2 trln. eurų žaliajai transformacijai. Pasak jo pateiktų duomenų, tai yra vos du kartus daugiau nei ES išleidžia iškastiniam kurui per metus.

„2 trilijonai – atrodo baisus skaičius. Bet šiuo metu Europa per pusę to išleidžia pirkti energetinius resursus iš partnerių, kurie galimai nepalaiko demokratijos“, – pabrėžė jis.

Jis paminėjo, kad dėl geopolitinių faktorių Lietuva 2022 m. patyrė didžiausias energetikos resursų kainas Europoje. Anot jo, toks „salos režimas“ neigiamai veikia ekonomiką ir gamybos galimybes, tad energetikos problemos turi būti sprendžiamos kuo greičiau.ener

„Mes ruošiamės dirbti būtent salos režimu – žaliavos atvažiuoja ne iš Rytų, o eina per Klaipėdos uostą ar Lenkiją. Mes atsiduriame pasienyje tarp dviejų blokų. Ir visi šie iššūkiai nustumia mus į kelkraštį. (...) Kiek laiko mes išsilaikysim salos režimu? Kokiais kaštais? Generacija turi būti čia. Mažiausiai 50 proc. reikia turėti savos generacijos. Mes kol kas to neturim ir čia reikia koncentruoti visą savo dėmesį“, – aiškino V. Janulevičius.

V. Janulevičius taip pat paminėjo, kad 2022 m. išaugus energetikos resursų kainoms, kai kurie sektoriai taupė iki 30 proc. elektros, nors gamino tiek pat arba plėtėsi. Pasak jo, tai parodo ir galimybę keistis kai kuriuos energetinius įpročius.

„Praeitais metais, kai elektra buvo brangi, kai kurie sektoriai sutaupė iki 30 proc. elektros, tuo pat metu gamindami ir didindami savo produkcijos apimtis. Vadinasi, kad irgi galime galvoti ir keisti gyvenimo būdą“, – aiškino V. Janulevičius.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją