Pasak pranešimo, sutartį su studijos rengėju planuojama pasirašyti šį rudenį, o nacionalinės vandenilio sektoriaus plėtros gairės ir jų įgyvendinimo veiksmų planas bus parengtas iki 2022 metų pavasario.

Ministerija tikisi, jog paskelbtas konkursas pritrauks patyrusius ekspertus, kurių parengtomis gairėmis bus remiamasi priimant sprendimus dėl Lietuvos vandenilio sektoriaus plėtros.

„Žaliojo vandenilio gamyba ir pritaikymas energetikoje, transporte bei pramonėje yra vienas perspektyviausių klimato kaitos problemos sprendimo būdų. Europos šalys intensyviai atnaujina energetikos infrastruktūrą, siekiant pritaikyti ją vandenilio dujų naudojimui. Vandenilio plėtros gairės padės priimti geriausius sprendimus ir greičiau vystyti didelę pridėtinę vertę sukursiantį vandenilio sektorių Lietuvoje“, – sako energetikos ministras Dainius Kreivys.

Pasak jo, žaliojo vandenilio plėtra yra ne tik būtinybė, siekiant klimatui neutralios energetikos, bet ir atvertų galimybes vystant vietinę generaciją iš atsinaujinančių šaltinių.

Lietuvos vandenilio plėtros gairėms parengti turės būti atlikta ES situacijos apžvalga dėl vandenilio sektoriaus raidai įtaką darančių faktorių: CO2 emisijų mažinimo, atsinaujinančių energijos išteklių (AEI) plėtros, naujų technologijų diegimo, transporto plėtros, skirtingų sistemų sąveikos ir pan. Bus išanalizuotos tarptautinių organizacijų ilgalaikės vandenilio sektoriaus plėtros rekomendacijos, vizijos bei strategijos energetikos, transporto, pramonės, namų ūkių srityse.

Ekspertai turės atlikti vandenilio gamybos ir panaudojimo plėtros Lietuvoje potencialo analizę, apimsiančią vandenilio vertės grandinę nuo gamybos Lietuvoje galimybių, naujo energijos nešėjo saugojimo, jo importo ir eksporto, investicijų į vandenilio plėtrą skatinimo iki infrastruktūros pritaikymo vandeniliui.

Ministerija pažymi, kad įgyvendinant Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją Lietuvoje jau inicijuotas pirmasis pilotinis žaliojo vandenilio gamybos projektas, paskelbti planai į Lietuvos energetikos sistemą integruoti didelius atsinaujinančios energetikos pajėgumus, įskaitant sausumos ir jūros vėją bei saulės energiją.

Pranešime nurodoma, kad prieš paskelbiant konkursą dėl vandenilio sektoriaus gairių parengimo, buvo diskutuota ir konsultuojamasi su Lietuvos vandenilio platformos dalyviais, vykdyta konsultacija su potencialiais konsultacinių paslaugų rinkos dalyviais.

Parengti Lietuvos vandenilio sektoriaus plėtros gaires Energetikos ministerija savo lūkesčių laišku įpareigojo energijos perdavimo ir mainų grupę EPSO-G. Rengiant Lietuvos vandenilio plėtros gaires ir jų įgyvendinimo veiksmų planą, bus modeliuojamas detalus vandenilio poreikis ir pasiūla ne tik energetikos, bet ir transporto bei pramonės sektoriuose.

Siekiant mažinti klimato kaitos poveikį aplinkai, pernai Europos Komisija patvirtino Europos Žaliojo kurso ir Vandenilio strategijas. Jose įtvirtinta, kad pasauliui vis labiau pereinant prie atsinaujinančios energetikos, pagrindine tvarios energijos rūšimi taps žaliasis vandenilis, sprendžiantis atsinaujinančios elektros energijos balansavimo ir saugojimo problemą.

Vandenilio strategijas jau yra parengusios ir paskelbusios didžiosios Europos valstybės – Italija, Vokietija, Prancūzija, tokį dokumentą rengia ir kaimyninė Lenkija. Strategijose nurodoma, kad per ateinančius dešimt metų vandenilio poreikis Europoje bus didesnis už pasiūlą.

Ministerija pažymi, kad todėl bus aktualu vandenilį pirkti ir transportuoti iš Baltijos šalių, kurios matomos kaip potencialios vandenilio gamintojos dėl palankių sąlygų plėtoti atsinaujinančią energetiką, pavyzdžiui, vėjo parkus Baltijos jūroje.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (7)