Anot Audriaus Kamieno, jaučiamas susidomėjimas šiuo projektu.

„Susidomėjo kompanijos, kurios dirba šitoje srityje ir daro panašius dalykus. Ne tik Lietuvoje, bet ir Belgijoje, Prancūzijoje, Bulgarijoje yra statomi tie dalykai, susidomėjimas yra“, – BNS sakė jis.

Pasak A. Kamieno, reikalavimai projekto vykdytojams yra aukšti, jie turi turėti patirties statant panašios apimties projektus. IAE vadovas teigė neabejojantis, kad ir Lietuvoje yra kompanijų, turinčių tokią patirtį.

„Lietuvoje kompanijos didelės, stato didelius objektus, elektrines pastato, krantines išmūrija, tikrai yra kompanijų, kurios pajėgios vykdyti projektą. Manau, kad ir Lietuvoje yra“, – teigė A. Kamienas.

Bendrovė tikisi dar šiemet išrinkti konkurso laimėtoją ir pasirašyti sutartį.

„Tada automatiškai pasirašius kontraktą suderinamas darbų planas ir pradedama vykdyti. O tikimės turėti gatavą produktą 2023 metais ir pradėti krauti atliekas į atliekyną“, – sakė A. Kamienas.

IAE pranešė, kad atsižvelgiant į projekto sudėtingumą ir siekiant rinkos dalyviams suteikti pakankamai laiko parengti pasiūlymus, jų bus laukiama 4 mėnesius – iki liepos 9 dienos.

Pasak centriniame viešųjų pirkimų portale paskelbto konkurso sąlygų, tiekėjų ar jų grupės vidutinės metinės pajamos per pastaruosius 3 metus turi būti ne mažesnės kaip 15 mln. eurų, o vidutinė metinė įgyvendintų ypatingų negyvenamųjų pastatų statybos vertė – daugiau nei 10 mln. eurų.

Atliekyno, kuriame radioaktyvios atliekos galėtų būti saugomos 300 metų, rangovo konkursą jėgainė ketino skelbti dar pernai rudenį, išrinkus priežiūros inžinierių, tačiau nepavykstant jo rasti, A. Kamienas vasarį sakė BNS, kad konkursai bus atskirti ir rangovo paieška bus paskelbta nepasirinkus inžinieriaus.

Jo atrankos konkursas turėtų būti skelbiamas kitą savaitę, BNS ketvirtadienį sakė IAE vadovas.

„Tikimės, kad jis įvyks greičiau, kad turėsime šio konkurso rezultatą iki pasirašant kontraktą su pagrindinio konkurso nugalėtoju“, – ketvirtadienį sakė IAE vadovas.

Atliekyno statybos konkurso laimėtojas iki 2023-2024 metų turės pastatyti bei įrengti du gelžbetoninius modulius, kuriuose galės būti iki 70 tūkst. kubų apdorotų, supakuotų į betoninius konteinerius radioaktyviųjų atliekų – jos į jį bus gabenamos iki 2038 metų, kai galutinai nebeliks IAE, pranešė jėgainė.

Ateityje, jei reikės, bus pastatytas trečias modulis, tuomet atliekynas galėtų talpinti apie 100 tūkst. kubų pakuočių.

Atliekyną už 10,5 mln. eurų suprojektavo bendrovės „Specialus montažas-NTP“ konsorciumas, jame taip pat buvo Prancūzijos nacionalinė radioaktyvių atliekųagentūra „Andra“ ir Lietuvos energetikos institutas.

Dalyvauti būsimajame didelės vertės konkurse energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas pernai kvietė Japonijos korporacijas „Hitachi“ ir „Toshiba“, taip pat dideles Europos energetikos kompanijas. Jis teigė norintis sudominti kuo daugiau pasaulio bendrovių, kad būtų kuo didesnė konkurencija.

Atliekyno konkursas yra svarbus nacionalinio saugumo požiūriu. Būsimą rangovą turės patvirtinti Vyriausybė. Taip siekiama išvengti situacijos, kai didelės vertės IAE uždarymo projektus laimėjo Vokietijos „Nukem“, vėliau tapusi Rusijos atominės energetikos statybos milžinės „Rosatom“ bendrovės „Atomstrojeksport“ valdoma įmone.

Vokietijos bendrovių „Nukem Technologies“ ir GNS konsorciumas įgyvendino du Ignalinos AE uždarymo projektus – statė 190 mln. eurų vertės panaudoto branduolinio kuro saugyklą bei 123 mln. eurų vertės kietųjų radioaktyviųjų atliekų saugyklą.

Atliekynas bus finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis.

Šaltinis
Temos
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)