aA
Birželio pabaigoje Briuselyje pasirašytas politinis susitarimas dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentine Europa. Procesas turėtų būti baigtas 2025-aisiais, tačiau aiškėja, kad iki to, maždaug penkerius, metus Lietuva turės gyventi kasdienio streso sąlygomis.
© Sputnik / Scanpix

Pirmiausia, todėl, kad, greičiausiai, jau 2019 metais pradės veikti Baltarusijos atominė. Kai kurie ekspertai neatmeta galimybės, kad šios jėgainės staigūs dideli elektros šuoliai, arba atvirkščiai visiškas srauto išjungimas gali sukelti rimtų avarinių situacijų Lietuvos elektros tinklų sistemoje, ar net visišką išsijungimą, vadinamąjį blackout`ą.

Avarija mūsų šaliai gali kainuoti tris milijardus eurų. Nuo tokių situacijų Lietuvos energetinė sistema nebus apsaugota, kol bus Rusijos energetikos sistemoje. Tačiau ir po pasitraukimo saugūs jaustis negalėsime.

Lietuvos saugumas 2018 metais įspėjo apie grėsmes Lietuvos energetikai, kai Kaliningradas ir Baltarusija galės veikti autonomiškai nuo Baltijos šalių. O taip atsitiks iki 2020-ųjų.

Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas sako, kad Baltarusijos atominė kelia didelį pavojų Lietuvos energetiniam saugumui. Ji gali būti panaudota net piktavališkiems kėslams.

Arvydas Sekmokas
Arvydas Sekmokas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Atominė elektrinė kaip didelis objektas gali duoti arba aukštos įtampos šuolį į mūsų tinklus, kas gali sukelti perdegimus, gali sukelti griūtis. Lygiai taip pat kita rizika yra, kad gali būti nutrauktas tiekimas ir, jeigu tai yra pagrindinis tiekimas, staiga išsijungs visa elektros perdavimo sistema, kitaip tariant, tai gali sukelti totalinę avariją – blackout`ą“, – įspėja A. Sekmokas.

Buvęs ministras ragina išardyti bent dvi elektros linijas, jungiančias Utenos ir Pastovių elektros pastotes, kad jomis būtų užkirsta galimybė tekėti elektrai iš baltarusiškos atominės.

VDU Energetinio saugumo tyrimų centro vadovo Juozo Augučio nuomonė priešinga. Jo teigimu, politikų valia spręsti, ar drausti prekiauti su kaimynais, tačiau dar yra branduolinio saugumo klausimai, kurių ignoruoti nevalia. Profesoriaus nuomone, ir po sinchronizavimo su kontinentine Europa, būtų išmintinga ant šių jungčių įrengti nuolatinės srovės keitiklius.

„Įsivaizduokim, įvyktų avarija panaši kaip Fukušimoje, ar dėl kitų kažkokių priežasčių ir dėl elektros nebuvimo jėgainėje nevyktų aušinimas, kiltų branduolinių medžiagų išmetimo į aplinką grėsmė. Vis dėlto tokiam atveju, aš sakyčiau, būtų logiška, jei būtų išlikusi techninė galimybė, tiekti elektrą, kad būtų galima ataušinti reaktorių tam, kad išvengtume katastrofos ir sau, ir Vilniui“, – teigia J. Augutis.

Energy
Energy
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Litgrid“ vadovas Daivis Virbickas sako, kad 2019 metais, kai bus įjungtas pirmasis reaktorius ne tik Lietuvos, bet ir viso Baltijos regiono energetikos sistemai gali tekti dirbti avariniu režimu: Astrave staiga išsijungus reaktoriui ir didelės galios energijos blokui nustojus tiekti elektrą, atsiradusį elektros tinkle, trūkumą turės padengti kiti. Lietuva ir kitos Baltijos šalys vis dar priklauso Rusijos energetikos sistemai, tad privalės prisidėti.

„Lietuvos sistemą, pačiu blogiausiu atveju, mes stengsimės izoliuoti nuo tos avarijos ir, jeigu matysime, kad mus tempiasi į dugną, yra numatytos įvairios avarijų likvidavimo instrukcijos, kaip užkirsti kelią avarijos plitimui“, – sako D. Virbickas.

Tokia pasiutpolkė gali tęstis iki pat 2025-ųjų, kol Baltijos šalys atsiribos nuo Rusijos energetikos sistemos ir sinchronizuosis su kontinentine Europos sistema. Tačiau ar perėjimas iš vienos į kitą sistemą vyks sklandžiai, nežinia. Maskva gali imtis žingsnių vėlinti procesą.

Kurį laiką vadovavęs valstybinei elektros perdavimo sistemos operatoriaus bendrovei „Litgrid“, o dabar Seimo energetikos komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys atskleidžia, kad tam koją gali pakišti 2019 metais pradėsianti veikti Baltarusijos atominė.

„Visų pirma tai – iššūkis mūsų sinchronizavimo projektui. Kai šalia didelis galingumas ir jis savaime techniškai yra integruojamas į bendrąją sistemą, tas desinchronizavimas savaime, aišku, pasunkėja“, – tikina V. Poderys.

Grėsmės Lietuvos energetikai: „<em>blackout</em>`<em>as</em>“ už 3 milijardus ir VSD įspėjimai
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

2018 metais paskelbtame grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime Valstybės saugumas akcentavo, kad 2014-aisiais Rusija pradėjo Kaliningrado srities energetikos sistemos pertvarką, kad ji būtų pajėgi veikti autonomiškai nuo Baltijos regiono. Panašius elektros sistemos pakeitimus vykdo ir Baltarusija. Darbus planuojama baigti 2020-aisiais, t.y. likus mažiausiai penkeriems metams iki planuotos Baltijos šalių sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais.

Buvęs energetikos ministras A. Sekmokas nerimauja, kad rizikuojame likti it ant ledo.

„Vienu jungiklio paspaudimu galima išjungti sistemą. Kol Karaliaučius nebuvo pasirengęs izoliuotam darbui, tai būtų grėsmė ir jam, ypač turint galvoje visą Karaliaučiaus sritį kaip karinę bazę, nes Karaliaučiaus sritis būtų užgesinta. Kariniai daliniai negali leisti sau prabangos, kad staiga vieną dieną jie praranda elektros tiekimą“, – aiškina A. Sekmokas.

Pernai įtakingas dienraštis „Washington Post“ pranešė, kad Rusija turi naują kibernetinį ginklą, galintį sutrikdyti elektros tinklų darbą. Jungtinių Valstijų ekspertų „Crashuverride“ pavadinta programinė įranga.

Ji 2016-ųjų gruodį išbandyta Ukrainoje, kuriam laikui išjungė penktadalį Kijevo elektros generatorių. „Washington Post“ šaltinių duomenimis, šis kibernetinis ginklas gali sukelti chaosą bet kurioje valstybėje. Lietuvos saugumo departamentas teigia, kad prieš Ukrainos energetinę infrastruktūrą įvykdytos kelios kibernetinės atakos nuo 2015-ųjų. Anot Lietuvos žvalgybos, tai rodo Rusijos pasirengimą trikdyti kitų valstybių energetikos sistemų darbą, padaryti milžinišką žalą.

„Atakos yra mūsų kasdienybė ir mes, kartu su partneriais, dedam maksimalias pastangas, kad apsisaugoti nuo to, jeigu mūsų kolegos operatoriai daugiausia nuo avarijų saugosi dėl technologinių priežasčių: įrangos gedimas, gamtos sąlygos nepalankios, tai mes turim tą grėsmę, pavadinkime, geopolitinę. Tą parodė Ukrainos atvejis“, – sako Davis Virbickas.

Savo ruožtu, Nacionalinis kibernetinio saugumo centras savo metinėje ataskaitoje konstatavo, pernai daugiau negu 450 kartų aptikęs ir neutralizavęs žalingos programinės įrangos (angl. malware) veikimą. Daugiausiai – būtent Lietuvos energetikos sektoriuje.

Seimo energetikos komisijos pirmininkas V. Poderys neatmeta, kad išpuoliai gali būti susiję su prasidėsiančiomis Baltijos šalių ir Rusijos energetikos sistemų skyrybomis.

A. Sekmoko duomenimis, visiškas energetikos sistemos išjungimas, vadinamasis blackout`as Lietuvai kainuotų nepigiai.

„Pasekmės buvo įvardintos „Litgrido“. Blackout`o pasekmės gali siekti tris milijardus eurų“, – įspėja A. Sekmokas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ignalinos AE perduota licencija eksploatuoti Maišiagalos radioaktyviųjų atliekų saugyklą (8)

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija ( VATESI ) pakeitė licenciją eksploatuoti...

Britai Černobylio katastrofos zonoje stato milžinišką saulės elektrinę

Mogiliavo srities Čerykovo rajone šiuo metu statoma galingiausia Baltarusijoje saulės jėgainė....

„Gazprom“: „TurkStream“ pratęsimas Serbijoje bus pradėtas tiesti netrukus (7)

Rusijos koncernas „Gazprom“ pranešė, jog naujojo eksporto dujotiekio per Juodąją jūrą ir...

Iš Europos Parlamento – palanki žinia Lietuvai dėl Ignalinos AE papildyta (15)

Europos Parlamentas ( EP ) ketvirtadienį išsakė paramą Lietuvos prašymui, kad Ignalinos...

Dėl „Brexito“ kurstomos nežinomybės krito naftos kainos (4)

Trečiadienio rytinėje prekyboje naftos kainos smuktelėjo, nes daugėjo pasaulio ekonomikos...

Top naujienos

Verslininkas Saulius Karosas amžinojo poilsio atgulė Menininkų kalnelyje: atsisveikinimo kalbą tarė ir 18-metis sūnus (280)

Šią savaitę verslo pasaulį ištiko netektis – naktį iš antradienio į trečiadienį mirė...

Stilistas rėžė nuomonę apie „Žmonių“ įvaizdžius: jei nepasiruošei, sėdėk tyliai ir apeik raudoną kilimą ratu (48)

Kiekviename renginyje laukiamiausia smalsuolių dalis – raudonas kilimas ir, žinoma, akį...

Ekspertas: Putino spaudimas Lukašenkai gali tapti nepakeliamas (66)

Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui liko daugiau nei penkeri metai kadencijos, bet jis jau turi...

Nori atšaukti Nacionalinę premiją Ivaškevičiui – partizanų vaizdavimas sukėlė tikrą audrą Lietuvos rašytojų sąjunga gina (6)

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba šeštadienį paskelbė rašytoją Marių Ivaškevičių...

Jevgenijus Kiseliovas: praėjus 28 metams, Lietuvoje žmonės gyvena taip, kaip mums net sapne nesisapnavo (547)

Sausio 13-oji – diena, kai prisimenami žmonės, kuriuos 1991 metais Vilniuje nužudė mūsų...

Močiutės kiaulienos kepsnys nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko (7)

Močiutė iškepė kiaulienos kepsnį , kuris nepaliks abejingo net ir didžiausio maisto kritiko....

Kauno centre, prie ligoninės, mirė vyras: liudininkė negalėjo patikėti personalo abejingumu (1113)

Penktadienį grupelė kauniečių su mirtimi susidūrė tiesiog vienoje miesto centro gatvių. Čia...

Geriausias NBA atsarginis: žaidėjai pastebi Sabonį, bet serga už buvusį MVP specialiai DELFI iš Londono (1)

Domantas Sabonis žaidžia geriausią karjeros sezoną, o jam nė kiek netrukdo ir tai, jog jis...

Apskaičiavo, kur Dakaro ralis lietuviams galėtų kainuoti pigiau (4)

Jau kone pusmetį netylančios kalbos apie sunkiausio pasaulyje maratono migraciją pradeda priminti...

Mokslininkai nustatė, kad vieno elemento perteklius organizme sukelia vėžį ir sąnarių ligas (2)

Didžiosios Britanijos mokslininkai atliko tyrimą, kurio išvadose teigiama, kad „slapta liga“,...