Šalys partnerės, tebesilaikančios 2015 metų susitarimo dėl Irano branduolinės programos, pažadėjo, kad ši naftą eksportuojanti valstybė išliks integruota į pasaulio ekonomika, nors iš sutarties pasitraukusios Jungtinės Valstijos grasina sankcijomis.
© Scanpix

Teherano diplomatijos vadovas Mohammadas Javadas Zarifas gyrė šių šalių „valią priešintis“ JAV spaudimui, praėjus dviem mėnesiams nuo Vašingtono pasitraukimo iš sutarties prezidento Donaldo Trumpo sprendimu.

Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Rusija ir Kinija per Austrijos sostinėje surengtą susitikimą pasiūlė Iranui ekonominių paskatų ir garantijų, galinčių sušvelninti D. Trumpo žadamų skaudžių JAV sankcijų poveikį.

Jos pareiškė liekančios įsipareigojusios vykdyti branduolinį susitarimą ir toliau plėtoti su Iranu prekybos bei investicijų ryšius, įskaitant „tolesnį Irano naftos ir dujų“ eksportą.

„Visos narės, netgi trys sąjungininkės (Vakarų valstybės), įsipareigojo ir turi politinės valios imtis veiksmų bei priešintis Jungtinėms Valstijoms“, – M. J. Zarifas sakė per spaudos konferenciją Vienoje, transliuotą naujienų agentūros „Fars“.

Irano prezidentas Hassanas Rouhani antradienį pareiškė, kad JAV pastangos visiškai sustabdyti šiitiškos respublikos naftos eksportą yra „pagrindo neturinti fantazija“ ir mėginimas stumti „imperialistinę politiką, šiurkščiai pažeidžiant tarptautinę teisę“.

„Apsaugoti įmones nuo sankcijų“

Šešios galingosios šalys – JAV, Britanija, Prancūzija, Vokietija, Rusija ir Kinija – 2015 metais Vienoje pasirašė susitarimą su Iranu, turintį užtikrinti, kad šiitiška respublika nepasigamintų branduolinių ginklų. Pagal šią sutartį Teheranas įsipareigojo apriboti savo branduolinę programą mainais į sankcijų sušvelninimą.

Penktadienį Austrijos sostinėje susitikę užsienio reikalų ministrai sutarė dėl 11 punktų, kuriais išdėstomi bendri uždaviniai.

Bendrame pranešime M. J. Zarifas ir kiti diplomatijos vadovai dar kartą patvirtino įsipareigojimus laikytis 2015 metų sutarties ir užtikrinti jos „ekonominius dividendus“ Iranui, kurio finansus vis labiau veikia D. Trumpo sprendimo pasitraukti padariniai.

Jungtinėms Valstijoms grasinant nubausti bendroves, palaikančias verslo ryšius su Iranu, kitos sutarties signatarės sako sieksiančios „apsaugoti įmones nuo JAV sankcijų ekstrateritorinio poveikio“.

Nors jokių konkrečių įsipareigojimų arba terminų nebuvo paskelbta, susitikimo dalyvės taip pat nurodė dėsiančios pastangas, kad finansiniai kanalai su Iranu išliktų atviri, būtų skatinamas eksporto kreditavimas ir išlaikomos oro, jūrų ir sausumos transporto jungtys.

„Šiomis iniciatyvomis siekiama išsaugoti branduolinį susitarimą, atitinkančią visų saugumo interesus“, – sakoma bendrame pareiškime, perskaitytame Europos Sąjungos užsienio politikos vadovės Federicos Mogherini.

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Jeanas-Yves'as Le Drianas sakė, kad signatarės stengiasi atsakyti į „JAV ekstrateritorines priemones, nukreiptas prieš kompanijas, komerciniams atsiskaitymams naudojančioms dolerius“.

„Privalome imtis priemonių, leisiančių Iranui prekiauti, kol jis laikysis savo įsipareigojimų“, – ministras sakė Prancūzijos radijui RTL ir perspėjo, kad naujų iniciatyvų įgyvendinimo pradžia gali užsitęsti iki lapkričio, kai įsigalios daugelis Amerikos sankcijų.

Derybų išvakarėse Iranas išreiškė abejonių, ar sutartį tebevykdančios šalys liks ištikimos savo įsipareigojimams.

H. Rouhani, ketvirtadienį kalbėdamasis telefonu su Prancūzijos prezidentu Emmanueliu Macronu, sakė, kad Europos inicijuotas pasiūlymas dėl ekonominių priemonių „neatitinka visų mūsų reikalavimų“, pranešė Irano valstybinė naujienų agentūra IRNA.

„Sudėtinga padėtis“

D. Trumpas gegužę pasmerkė „siaubingą“ ir „iš pagrindų ydingą“ branduolinį susitarimą, pasirašytą jo pirmtako Baracko Obamos. Jo sprendimą trauktis iš sutarties gyrė Irano varžovai regione Saudo Arabija ir Izraelis.

Iranas, griežtai neigiantis, kad kada nors siekė pasigaminti branduolinių užtaisų, perspėjo, kad žlugus sutarčiai gali atnaujinti urano sodrinimą civiliais tikslais.

Po sukrečiančio D. Trumpo sprendimo išvesti Ameriką iš šio susitarimo Vašingtonas perspėjo kitas šalis nutraukti verslo ryšius su Iranu ir iki lapkričio pradžios liautis pirkti jo nafta, nes priešingu atveju joms grės baudžiamosios priemonės.

Kelios didelės įmonės, tarp jų Prancūzijos „Total“ ir „Peugeot“ bei Rusijos „Lukoil“ – pareiškė esančios pasiruošusios pasitraukti.

Iranas skundėsi, kad po sutarties pasirašymo prognozuoto užsienio investicijų padidėjimo ir prekybos suintensyvėjimo bebuvo, Rialo kursas nusmuko, kainos išaugo, šalį pradėjo krėsti gatvių protestai ir streikai.

Vokietijos užsienio reikalų ministras Heiko Maasas pripažino, kad „negalime kompensuoti visų įmonių pasitraukimo iš Irano padarinių, nes jos mato, kad jų verslo interesams Amerikoje kelia grėsmę sankcijos“.

„Po Jungtinių Valstijų pasitraukimo, kuris mums nesuprantamas, esame atsidūrę sudėtingoje padėtyje“, – pridūrė jis, bet pabrėžė, kad „norime aiškiai pasakyti Iranui, jog jis tebegaus ekonominės naudos iš šio susitarimo“.

BNS
It is prohibited to copy and republish the text of this publication without a written permission from UAB „BNS“.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Ukraina atmeta taikos sutarties su „Gazprom“ galimybę (26)

Ukrainos vyriausybės kontroliuojamas energetikos holdingas „ Naftogaz “ atmeta taikos sutarties...

Naftos tranzitas per Ukrainą pirmąjį pusmetį sumenko 6,5 proc. (10)

Per pirmąjį pusmetį Ukrainos magistraliniais naftotiekiais tranzitu į Europą perpumpuota 6,359...

Naftos kainos stiebėsi į viršų (8)

Naftos kainos penktadienio rytinėje prekyboje kopė aukštyn, o prie to prisidėjo komentarai, kad...

Kainų komisija spręs dėl 1,35 mln. eurų „Klaipėdos energijos“ investicijų (2)

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija penktadienį spręs, ar patvirtinti šilumos...

ES galimybes užkirsti kelią Astravo AE projektui vertina skeptiškai (32)

Europos Komisijos (EK) atstovybės Lietuvoje vadovas Arnoldas Pranckevičius sako, kad Europos...

Top naujienos

Branduolinių povandeninių laivų kapinyne Rusijoje apsilankęs vokiečių žurnalistas: tai, ką išvydau, sukėlė šoką (44)

Vokiečių žurnalistas Michaelis Schmidtas papasakojo apie tai, kaip Šiaurės vakarų Rusijoje,...

Egzotiškas pasiūlymas Palangoje: vietoj įprastų saldumynų – drakono vaisių, kinkanų ir karališkų uogų (5)

Vaisiais iš Tailando, Kosta Rikos, Izraelio, Turkijos bei Lenkijos Palangoje pirmus metus...

Sekmadienį – dar viena proga pasidžiaugti šiluma (4)

Sekmadienio naktis numatoma nepastoviai debesuota, be lietaus. Vėjas silpnas. Antroje nakties pusėje...

Saugojosi, bet pastojo: apie gyvybei pavojingą negimdinį nėštumą įspėjo ne vienas simptomas (29)

Į DELFI redakciją kreipėsi skaitytoja, norėdama pasidalinti savo istorija. Ji viliasi, kad kitoms...

Kemzūros prognozė nepradžiugins „Žalgirio“ sirgalių: tai sportas, kitaip nebūna (63)

Laiko patikrintas Kęstučio Kemzūros ir Davido Blatto duetas, panašu, ruošia dirvą dar vienam...

Minią sujaudino „The Prodigy“ narių poelgis pasirodymo metu (2)

Ko gero labiausiai lauktas pasirodymas „ Positivus “ festivalyje pateisino visus lūkesčius. „...

Prabilo dar viena su „Alfa vyru“ pasimatyme buvusi mergina: bandė bėgti, bet jis ją sekė (294)

„Ėjau į troleibusą, jis iš paskos“, – apie bandymą pasprukti nuo „Alfa vyro“ Airino...

Visa tiesa apie nuolaidų korteles: kam jos iš tiesų naudingos? (145)

Lojalumo kortelės Lietuvoje atsirado prieš gerus 11 metų ir šiandien jau nieko nebestebina, kad...

Išskyrė 9 akivaizdžiausius partnerių neištikimybės ženklus: juos pajutus, reiktų sunerimti (13)

Vyrus ir moteris į neištikimybę pastūmėja skirtingos priežastys, tačiau ir vieni, ir kiti...

Suskambo vienintelis solinis Jazzu koncertas pajūryje: atlikėja neslėpė kvapą gniaužiančio jaudulio (71)

Palanga šį savaitgalį tapo Lietuvos centru – čia ne tik vyko „Aurum 1006 km“ lenktynės, bet...