aA
Žingsnis po žingsnio dingsta visi saugikliai, galintys užkirsti kelią projektui „Nord Stream 2“, gresiančiam Europai didesne energetine priklausomybe nuo rusų dujų vamzdžio, o Ukrainai – didesne priklausomybe nuo Kremliaus „malonės“ ir geopolitinių žaidimų. JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė, kad šalis neplanuoja skelbti sankcijų Baltijos jūrą kertančio Rusijos eksporto dujotiekio „Nord Stream 2“ plėtros projekte dalyvaujančioms įmonėms. Apžvalgininkas Audrius Bačiulis LRT.lt sako, kad dėl projekto nebereikia turėti iliuzijų – jis įvyks.
Vladimiras Putinas ir Angela Merkel
© Reuters / Scanpix

„Mes neplanuojame to, – pareiškė D. Trumpas, atsakydamas į žurnalisto klausimą, ar JAV skelbs sankcijas „Nord Stream 2“ projekto dalyviams. – Tačiau labai gaila, vokiečiai kasmet Rusijai sumokės milijardus dolerių už energetinius išteklius. Ir galiu jums pasakyti, kad vokiečiams tai nepatinka“.

Tokį pareiškimą, kaip galima matyti oficialiame Baltųjų rūmų tinklalapyje, D. Trumpas padarė prieš dvišalį susitikimą su Lenkijos prezidentu Andrzejumi Duda Baltuosiuose rūmuose.

Saugiklių nebelieka, neturi likti ir iliuzijų

Vienu iš galingiausių projektą „Nord Stream 2“ galinčių stabdyti saugiklių buvo laikomos gresiančios JAV sankcijos projekte dalyvaujančioms Vakarų įmonėms. Kaip anksčiau interviu portalui LRT.lt yra sakiusi energetikos ekspertė Agnia Grigas, sankcijos galėtų atbaidyti kompanijas – projekto dalyves.

„Šiuo metu Kongrese yra svarstomi trys skirtingų sankcijų paketai. Vokietijos kompanija „Uniper“ yra pasakiusi, kad jei JAV patvirtins sankcijas, ji pasitrauks iš projekto. Taigi, projekto lemtis dar priklauso nuo JAV sankcijų, Vokietijos vidaus politikos ir galutinio sprendimo bei Vakarų kompanijų, dalyvaujančių tame projekte“, – kalbėjo A. Grigas.

Tačiau A. Bačiulis pastebi, kad nors iš D. Trumpo nuskambėjo pasisakymas apie tai, kad JAV neplanuoja taikyti sankcijų „Nord Stream 2“ dalyviams, išlieka ir kitoks scenarijus, be to Europos energetinę nepriklausomybę JAV gali remti kitais būdais.

„Tai nėra labai griežtas pasakymas. Be to, prieš savaitę Maskvoje lankėsi JAV energetikos sekretorius Rickas Perry, kuris pasakė, kad nors JAV nenori įvesti sankcijų, jos išlieka įmanomos.

D. Trumpo administracijoje neretai matome „gero ir blogo policininko“ situaciją“, – pažymi A. Bačiulis.

Burtas mestas: Europa „Nord Stream 2“ ir rusiškų dujų čiuptuvų nebeišvengs

Tiesa, pašnekovas įsitikinęs – „Nord Stream 2“ projektas bus įgyvendintas bet kokia kaina ir labiausiai dėl to pasistengs Vokietija.

„Visi į „Nord Stream 2“ žvelgia kaip į Rusijos projektą, tačiau tai yra Vokietijos projektas. Vokietija nors ir šiandieną galėtų stabdyti projektą, tačiau to nenori. Nereikia turėti iliuzijų dėl „Nord Stream 2“. Tai yra Vokietijai gyvybiškai svarbus projektas, ji jį bet kuriuo atveju įgyvendins“, – kalba pašnekovas.

Pasak apžvalgininko, Lenkijai yra svarbu, kad „Nord Stream 2“ butų atidėtas bent pusmečiui, idant ji galėtų susiderėti palankesnes dujų tiekimo sąlygas su „Gazprom“ dar iki „Nord Stream 2“ starto, tuo metu Lietuvos interesai - geopolitiniai.

„Kadangi turime savo suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, neturime intereso remti projektą, tačiau mes turime geopolitinį interesą. „Nord Stream“ ir „Nord Stream 2“ yra nukreipti prieš Vidurio ir Rytų Europą, kurios dalimi esame. Tai, kad vokiečiai vykdo projektą apeidami Vidurio ir Rytų Europos regioną, nes mes esame nepatikimi partneriai ir JAV sąjungininkai, rodo, kad vokiečiai visiškai įsivaizduoja ES be mūsų. Jei pradėsime kliudyti vokiečių verslui su Rusija, jie į mus numos ranka“, – komentuoja A. Bačiulis.

Žingsnis po žingsnio išsijungė galimi saugikliai

LRT.lt primena, kad iniciatyvų stabdyti ar bent reguliuoti „Nord Stream 2“ buvo ne viena. Europos Komisijoje buvo siekiama, kad Trečiojo energetikos paketo taisyklės būtų taikomos ne tik sausumoje, bet ir teritoriniuose vandenyse (paketo pagrindas – gamybos ir tiekimo atskyrimas nuo tinklų eksploatavimo). Tačiau ilgai projektui besipriešinančių šalių optimizmas netruko – tokiam Trečiojo energetikos paketo išplėtimui priešinasi ir Europos dujų bendrovių asociacija „Eurogas“, Europos Tarybos Teisės tarnyba padarė išvadą, kad Dujų direktyvos normų išplėtimas pažeis Jungtinių Tautų Jūrų teisės konvenciją.

Nors Europos Tarybos Teisės tarnybos išvada neužkerta kelio išplėsti Dujų direktyvą, nes galutinį sprendimą priima Europos Parlamentas, sprendimo priėmimas ES institucijose stringa, be to, jis neapsaugotų nuo paties dujotiekio statybos fakto.

Tam, kad dujotiekis galėtų būti tiesiamas per Baltijos jūrą, buvo reikalingas Suomijos, Švedijos ir Danijos sutikimas įsileisti vamzdyną į savo teritorinius vandenis. Su projektu sutiko visos šalys, kurių vandenimis driektųsi vamzdis, išskyrus Daniją. Tačiau net jei Danija nesutiktų į savo teritorinius vandenis įsileisti „Nord Stream 2“ vamzdžio, projekto rengėjai gali tiesti dujotiekį kitu keliu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

OPEC ir partnerės sutarė mažinti naftos gavybą 500 tūkst. barelių per dieną

Naftą eksportuojančių šalių organizacijos ( OPEC ) narės ir jų partnerės, įskaitant Rusiją,...

Putinas: nepaisant „Nord Stream 2“, Rusija neatsisakys dujų tranzito per Ukrainą (18)

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tikisi, kad Rusijai ir Ukrainai pavyks sutarti su rusiškų...

Į Klaipėdą plaukia didelis dujų krovinys iš Norvegijos (12)

Į Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų ( SGD ) terminalą kitą antradienį turėtų atplaukti...

„Klaipėdos naftos“ preliminarios pardavimo pajamos padidėjo 3 proc.

Naftos ir suskystintųjų gamtinių dujų ( SGD ) terminalų operatorės „ Klaipėdos nafta “ (KN)...

Vaičiūnas: po dešimtmečio 30 proc. elektros energijos vartotojų bus gaminantys vartotojai (2)

Paryžiuje kas dvejus metus vykstančiame Tarptautinės energetikos agentūros (TEA) aukšto lygio...

Top naujienos

Atsisveikinti su netikėtai mirusiu Cololo atvykę artimieji ir bičiuliai vos tramdė ašaras: liko daug neįgyvendintų planų (166)

Šeštadienį po pietų Druskininkų laidojimo namuose „Nutrūkusi styga“ būriuojasi netikėtai...

Atviras laiškas Kauno merui: „Kaip Grigelis autobusus pirko"

Šiomis dienomis nuolat pučiamas burbulas apie viešojo transporto atnaujinimą ir kalbama taip:...

Vos kelios klaidos ir galite net apakti: prastai matančių daugėja žaibiškai

Bėgant metams, matysime vis prasčiau ir prasčiau. Šiandien kas trečias pasaulio gyventojas yra...

Kamblevičius laukia aiškių Nausėdos argumentų dėl Narkevičiaus: dabar visi nežinioje (63)

Prezidentas Gitanas Nausėda jau ne kartą griežtai pasakė, kad susisiekimo ministras Jaroslavas...

Kardiologai įspėja 40-mečius ir vyresnius: jei nenorite staiga mirti, metas imtis priemonių (61)

Laidoje „Sveikatos receptas“ pokalbis apie ligą, kuri kardiologijoje laikoma ligų karaliene....

Landsbergis: kaip gali pasitikėti valstybe, jei už surinktus mokesčius asfaltuoja premjero kelią papildyta (1011)

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų ( TS-LKD ) partija šeštadienį Vilniuje...

Antra diena Egipte įstrigę lietuviai: nuvežė į viešbutį, kur nėra net vandens papildyta (184)

DELFI pasiekė skaitytojo laiškas, kuriame teigiama, kad jau antrą dieną iš Egipto į Lietuvą...

Augustas Marčiulionis įvardijo, kuo jis aikštėje pranašesnis už tėvą ir kuo jam nusileidžia (18)

Legendinio krepšininko Šarūno Marčiulionio sūnus ir Vilniaus „Perlo“ įžaidėjas 17-metis...

Konfliktas Radviliškio ligoninėje: žurnalistas teigia gynęsis nuo direktoriaus (61)

Gruodžio 5 d. Radviliškio ligoninėje įvyko konfliktas tarp „ Radviliškio krašto “...

„Aro“ pareigūnai išbandė naują pirkinį – įspūdingą kovinį katerį (93)

Specialus greitaeigis kateris, skirtas antiteroristinių operacijų rinktinės „Aras“...