A.Sekmoko manymu, "Gazprom" sprendimas kreiptis į tarptautinį arbitražą dėl "Lietuvos dujų" pertvarkos gali būti nulemtas nesuderinamumo bei nesusikalbėjimo dujų milžinės viduje.

Ministras teigė juo labiau esąs nustebintas priekaištų, esą Lietuvos pusė nevykdė vasario 27 dieną Vyriausybėje susitikime su "Gazprom Export" vadovu ir EK atstovu pasiektų susitarimų.

"Mes esame nustebę dėl tokio pareiškimo, iš tikrųjų sutikimas su Aleksandru Medvedevu buvo konstruktyvus ir tokie žingsniai iš "Gazprom" iš tikro neprisidėtų prie pozityvaus dialogo, kuris buvo užsimezgęs. Iš tikro man tai ("Gazprom" teiginiai apie Lietuvos nevykdomus susitarimus - BNS) skamba labai keistai, mes ir darėm visus veiksmus, dėl kurių buvo susitarta susitikime. (...) Mes Vyriausybės pasitarime svarstėme ir neformaliai buvo pasitarimo lygyje pritarta, kad tuos prašymus, kuriuos "Gazpromas" mums teikia, mes juos tenkinsime", - BNS ketvirtadienį sakė A.Sekmokas.

Tuo tarpu „Gazprom” savo atnaujintame pranešime cituoja būtent A. Medvedevą.

„Gazprom” tikisi, kad susitarimai, kurie buvo pasiekti vasario 27 d., bus įgyvendinti iki „Lietuvos dujų” akcininkų susirinkimo, kas leis išvengti bylinėjimosi arbitraže”, - cituojamas „Gazprom” vadovo pavaduotojas A. Medvedevas.

BNS žiniomis, šiomis dienomis "Gazprom" Europos Komisijai nusiuntė laišką, kuriame pozityviai įvertintas vasario 27 dienos susitikimas. "Laiškas yra teigiamas, jame dėkojama už susitikimą", - sakė vienas pareigūnas, žinantis apie laiško turinį.

Ministro vertinimu, "Gazprom" atstovų pareiškimus apie kreipimąsi į arbitražą galėjo nulemti ir nesusišnekėjimas paties Rusijos dujų koncerno viduje.

"Dabar mes turime pareiškimus, ar manau, kad vadovautis pareiškimais, kurie gali būti vienaip ar kitaip interpretuojami ir suprasti, nereikėtų. Mes turime labai ramiai palaukti, kokie iš tikro yra "Gazpromo" žingsniai, ar jis kreipėsi į arbitražą, ar tas kreipimasis yra pagrįstas, kuo jie mus kaltina, dėl kokių neatliktų žingsnių jie mus kaltina, tada bus galima daryti konkrečias išvadas. Manau, kad tai yra iš tikro nesuderinamumas ir nesusišnekėjimas "Gazpromo" viduje", - sakė ministras.

Anot ministro, Lietuvos atstovai žinią apie "Gazprom" kreipimąsi į arbitražą išgirdo ketvirtadienį vykstančiame "Lietuvos dujų" valdybos posėdyje.

A.Sekmokas BNS patvirtino turįs neoficialios informacijos, kad "Lietuvos dujų" valdybos posėdyje ketvirtadienį buvo pateiktas nuosavybės atskyrimo planas ir jam buvo pritarta.

"Tiek esu girdėjęs iš mūsų atstovo valdyboje",- sakė A.Sekmokas.

Vyriausybei trečiadienį preliminariai nutarus dviem mėnesiams pratęsus terminą, per kurį turi būti pateiktas galutinis "Lietuvos dujų" nuosavybės atskyrimo tvarkaraštis, Rusijos dujų milžinas "Gazprom" ketvirtadienį pranešė, kad kreipėsi į tarptautinį arbitražą, nes siekia apginti savo investicijas Lietuvoje.

Vyriausybė pasitarime trečiadienį pritarė nutarimo projektui, kuris "Lietuvos dujų" galutinio nuosavybės atskyrimo tvarkaraščio pateikimo terminą pratęstų dviem mėnesiams iki gegužės 31 dienos. BNS žiniomis, dėl termino pratęsimo buvo sutarta pirmadienį Vilniuje vykusiame Vyriausybės, Europos Komisijos ir "Gazprom" atstovų susitikime.

Tuo tarpu "Gazprom" ketvirtadienį pranešė, kad kreipėsi į UNCITRAL arbitražą, nuo 1966 metų veikiantį prie Jungtinių Tautų organizacijos. "Gazrom" teigimu, taip siekiama apginti Rusijos koncerno investicijas dėl Lietuvos Vyriausybės vykdomos gamtinių dujų sektoriaus pertvarkos.

Apie tai, kad kreipėsi į arbitražą, "Gazprom" atstovai pranešė ketvirtadienį bendrovės "Lietuvos dujos" valdybos posėdyje, kuriame sprendžiama dėl bendrovės veiklos atskyrimo, teigiama Rusijos koncerno pranešime. Pasak "Gazprom", toks sprendimas priimtas dėl to, kad vasario 27 dieną Vilniuje vykusiame darbiniame susitikime su Lietuvos Vyriausybės ir Europos Komisijos atstovais pasiekti susitarimai nebuvo įgyvendinti.

Vyriausybėje pirmadienį vykusiame susitikime Lietuvoje planuojamą reformą aptarė premjeras Andrius Kubilius, A.Sekmokas, "Gazprom Export" generalinis direktorius Aleksandras Medvedevas ir Europos Komisijos generalinio energetikos direktorato vadovas Philipas Lowe (Filipas Lou).

Apie susitikime pasiektus susitarimus oficialiai nebuvo paskelbta. Pirmadienį išplatintame pranešime teigta, kad "diskusijos vyko konstruktyviai siekiant spręsti visus iškilusius klausimus" ir buvo sutarta iki kovo pabaigos susitikti dar kartą. A.Kubilius žiniasklaidai teigė, kad susitikime sutarta, kad Lietuva dujų sektoriaus pertvarką turi būti įgyvendinta iki 2014 metų pabaigos, o pokalbiai su "Gazprom" yra pakankamai geranoriški.

Vokietijos ir Rusijos koncernų "E.ON Ruhrgas" ir "Gazprom" valdomos "Lietuvos dujos" pagal naują Gamtinių dujų įstatymą iki kovo 31 dienos Kainų komisijai turi pateikti dujų perdavimo sistemos atskyrimo planą, pagal kurį dujų perdavimo verslas po kelerių metų turės atitekti naujam savininkui.

Trečiojo Europos Sąjungos energetikos paketo, pagal kurį Lietuva ketina atskirti "Lietuvos dujų" perdavimo, paskirstymo ir tiekimo veiklas, įgyvendinimas turi būti baigtas iki 2014 metų pabaigos.

"Gazprom" pernai rugpjūtį jau pateikusi skundą Stokholmo arbitražo teismui. Rusijos dujų monopolininkas siekia, kad Energetikos ministerijos veiksmai teisme, inicijuojant bylinėjimąsi prieš "Lietuvos dujas" ir jos vadovybę, būtų pripažinti kaip pažeidžiantys "Lietuvos dujų" akcininkų sutartį, kompensuojant dėl to patirtus nuostolius.

Šis "Gazprom" ir Lietuvos Vyriausybės ginčas turėtų būti nagrinėjamas gegužės pabaigoje - pagal patvirtintą proceso tvarkaraštį pagrindinis posėdis numatytas gegužės 29–30 dienomis.

Tuo tarpu Vilniaus apygardos teismas, kuris nagrinėja Energetikos ministerijos inicijuotą bylą dėl "Lietuvos dujų" veiklos tyrimo, ją iš esmės turėtų pradėti nagrinėti kovo 13 dieną.

Lietuvos Vyriausybė Rusijos koncerną dėl galimo piktnaudžiavimo, nustatant dujų kainą, yra apskundusi Europos Komisijai.

"E.ON Ruhrgas International" priklauso 38,9 proc., "Gazprom" - 37,1 proc., Energetikos ministerijai - 17,7 proc. "Lietuvos dujų" akcijų, kurios kotiruojamos "Nasdaq Omx" Vilniaus biržos Oficialiajame prekybos sąraše.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją