aA
Rusijos energetikos milžinė „Gazprom“ ketina toliau su Lietuva kalbėtis dėl veiklų dujų sektoriuje atskyrimo, netrukus Vyriausybei turėtų būti pateiktas klausimų sąrašas, kurie turės būti išspręsti, po susitikimo su premjeru teigė vienintelio dujų tiekėjo Lietuvai „Gazprom export“ generalinis direktorius Aleksandras Medvedevas.
Aleksandras Medvedevas ir Andrius Kubilius
Aleksandras Medvedevas ir Andrius Kubilius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Sutarėme, kad „Gazpromas“ paruoš sąrašą klausimų, kuriuos turime išspręsti taikant trečiąjį energetikos paketą. (...) Manau, galėsime išspręsti tuos klausimus, kurie dabar yra kilę. Manau, kad taip, kaip bus realizuotas tas trečiasis paketas, jis turi (realizuotas) atsižvelgiant į visą dujų klausimų paketą Lietuvoje. Lietuva ne tik stambus vartotojas, bet ir tranzito šalis. Ir energetikos saugumo ir tranzito klausimas yra ne tik mūsų, bet ir visos Europos diskusijų centre“, - sakė A. Medvedevas.

Ministras pirmininkas Andrius Kubilius dviejų valandų pokalbio susitikimą pavadino „konstruktyviu“ ir teigė, kad Lietuva, po veiklų dujų sektoriuje atskyrimo, nori matyti „Gazprom“ ne tik pardavimo, bet ir perdavimo veiklose.

„Mes suprantame, kad „Gazpromui“ rūpi tranzitas į Kaliningradą, strateginiai dujų aprūpinimo klausimai, manau, kad ir tais klausimais galime rasti konstruktyvų sutarimą“, - žurnalistams sakė A. Kubilius. Anot jo, susitikime buvo keltas ir dujų kainos klausimas. Lietuva mano, kad dabar šalies vartotojų kaina nėra „teisinga“ ir neatitinka privatizavimo sutarties nuostatų, nes Lietuva moka daugiau už kaimynines šalis.

Anot A. Medvedevo, kainos šalims apskaičiuojamos pagal formulę ir kai kurios valstybės nuolaidos sulaukė dėl to, kad pratęsė sutartį su „Gazpromu“ ir užsitikrino didesnį dujų tiekimą.

„Tas kainas koregavimas Latvijoje buvo suderintas, nes buvo sutarta dėl didesnių dujų apimčių ir ilgesniam laikui. Panašios derybos vyksta bendrovėje „Lietuvos dujos“ ir jos vyks pagal kontraktą ir mūsų įsipareigojimus“, - sakė A. Medvedevas, pasak kurio, sutarties pratęsimas nėra kainos mažinimo sąlyga.

„Niekas niekam jokių sąlygų nekelia. Mes parodome galimybes – kuo didesnės apimtys, tuo daugiau manevrų pardavėjui. Ir tos lėšos tranzitui ir gavybai gali būti apskaičiuotos ir panaudotos vartotojų naudai. Kainos klausimu jokios diskriminacijos nėra ir negali būti. Kol kas jokių derybų paprasčiausiai nebuvo“, - kalbėjo A. Medvedevas.

„Gazprom" mato kaip finansinį investuotoją

Anot A. Kubiliaus, atskyrus veiklas „Gazprom“ ir perdavimo įmonėje galėtų dalyvauti kaip finansinis investuotojas.

„Aš manau, kad galėtų būti toliau deramasi dėl to. Visiškai suprantame, kad „Gazprom“ perdavimo srityje turi tam tikrų specifinių interesų, tai perdavimas arba tranzitas į Kaliningrado sritį ir mes tai vertiname kaip visiškai legitimų interesą, kurį turime vertinti ir gerbti. Bet perdavimo sistema turi būti visiškai atskirta, valdyme neturi būti lemiamos įtakos dujų tiekėjui“, - po posėdžio žurnalistams sakė A. Kubilius.

Nepatvirtintais duomenimis, susitikime „Gazprom” taip ir nepateikė pasiūlymo dėl kainų mažinimo, bet prašė atidėti energetikos sektoriaus reformos įgyvendinimą dvejiems metams.

Iki kovo 31 d. „Lietuvos dujos” turi pateikti Vyriausybei siūlymus dėl dujų ūkio atskyrimo, tad tikėtina, tokiais vizitais bandoma stabdyti energetikos ūkio pertvarką.

Per tą laikotarpį gali pasikeisti ne tik valdžia Lietuvoje, bet ir ES, o tai naudinga „Gazprom” – jie gali tikėtis iš naujosios valdžios „minkštesnės” pozicijos.

DELFI primena, kad Lietuvos Vyriausybė ketina pertvarkyti bendrovę „Lietuvos dujos“, kur „Gazprom“ valdo 38 proc. akcijų paketą, atskiriant dujų perdavimo, skirstymo bei tiekimo veiklas. Vyriausybė siekia, kad magistralinių vamzdynų valdymas atitektų Lietuvos valstybei, galbūt kartu su kitu strateginiu partneriu.

Tokia pertvarka siekiama panaikinti Rusijos energetikos milžino „Gazprom“ monopolinę įtaką, tačiau su tokia pertvarka nesutinka pati „Gazprom“.

Lietuva tvirtina, kad Rusijos bendrovė nesąžiningai nustato dujų kainas Lietuvai, nes jos 15 proc. didesnės nei Latvijai ir Estijai. Dėl šios priežastis Lietuva „Gazprom“ yra apskundusi Europos Komisijai. Ginčą turėtų spręsti Lietuvos teismai ir Stokholmo arbitražas.

www.DELFI.lt
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Keizeris: nuspendžiau ieškoti naujų iššūkių

Pirmadienį apie atsistatydinimą pranešęs „ Ignitis grupės “ elektros tiekimo įmonės...

Elektros rinkos barometras: elektra Lietuvoje brango 29 proc.

Praėjusią savaitę elektros kaina Lietuvoje didėjo 29 proc. ir siekė 250,60 Eur/ MWh . Latvijoje...

„Litgrid“: įtampos dėl apriboto „Nord Stream 1“ dujotiekio lėmė pakilusias elektros kainas

Rusijos sprendimas riboti „ Nord Stream 1“ dujotiekį padidino energetinę įtampą visame...

ES ministrai susirinko spręsti dujų tiekimo iššūkių

Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrai svarsto, kaip reaguoti į Rusijos tiekimo mažinimą,...

ES energetikos komisarė: rusiškų dujų tiekimas apribotas arba nutrauktas 12 iš 27 ES narių

Europos Sąjungos energetikos komisarė Kadri Simson pranešė, jog rusiškų gamtinių dujų...

Top naujienos

Karo ekspertai: tai perskaitę paklausite – nejau ukrainiečių generolai ir štabai akli?

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N’ Loaded“ ekspertai teigia, kad į...

Paviešintas pokalbis: apie ką likus 4 dienoms iki karo kalbėjosi Putinas ir Macronas

Prancūzijos žurnalistai paviešino Rusijos ir Prancūzijos prezidentų telefoninio pokalbio,...

Karas Ukrainoje. Rusija smogė prekybos centrui Kremenčuke, kuriame buvo daugiau nei 1000 žmonių G7 šalys pažadėjo Ukrainai 28 mlrd. eurų finansinę paramą (2)

Per Rusijos smūgius Ukrainos sostinei anksti sekmadienį žuvo vienas ir buvo sužeisti dar šeši...

Gyventojai galimai laukiančio sunkmečio nebijo: skaičiuojamos rekordinės išlaidos atostogoms (1)

Kainoms toliau augant, gyventojai diržų veržtis neplanuoja ir galimai artėjantis sunkmetis...

Vienos žymiausių Taivano puslaidininkių bendrovių prezidentas: atsiprašau, tačiau neturiu planų jūsų šalyje (14)

Taivanui COVID-19 pandemijos metu nusiuntusi vakcinų ir taip užmezgusi glaudžius ryšius su šia...

Delfi PliusSniego pilys

„Laskovij maj“ prakeiksmas ar tragiška lemtis: tarp iškeliavusiųjų vienas paskui kitą Anapilin grupės narių – ir jaunas lietuvis

48 metų rusų popmuzikos žvaigždė Jurijus Šatunovas mirė birželio 23-iosios naktį nuo...

Šimtametė garsaus Lietuvos partizano žmona Ukrainai paramos nepagailėjo: tikisi šia istorija įkvėpti ir kitus

Karui tęsiantis mūsų visų pagalba vis dar labai reikalinga. O jei jaučiate, kad entuziazmą remti...

Specialistas įspėja dėl socialinių tinklų žalos: rezultatai, palyginus narkomano ir soc.tinklų vartotojo smegenų nuotraukas – pribloškė

Mokslininkai paskaičiavo, kad vidutiniškai žmogus per parą 2,5 valandos praleidžia socialiniuose...

Ekspertai apie tai, kieno vertė ateityje kils labiausiai: NT, vertybinių popierių ar kriptovaliutų

Kieno vertė ateityje kils labiausiai – nekilnojamojo turto (NT), vertybinių popierių, o galbūt...

Profesorius Povilas Aleksandravičius siūlo vienintelę įmanomą išeitį iš šio pragaro: yra būdas užkirsti kelią karui

„Mūsų prigimtis yra prieštaringa: siekdami apsaugoti, sunaikiname ją“, – teigia filosofas ,...