„Priežastis, dėl ko geotermija darosi labai įdomi, kaip ir visi alternatyvūs šilumos šaltiniai, yra tai, kad centralizuoto šildymo kaina kyla nesuvaldomai dėl augančios dujų kainos ir įvairių kitų priežasčių, - sako A. Mažintas konferencijos „Geotermija - Atsinaujinančiųjų išteklių energetikos įstatymo įgyvendinimas“ metu. - Tai yra tendencija, kuri kelia nerimą kiekvienam gyventojui ir visi ieško išeičių iš uždaro rato – kainos kyla, žmonės nežino, ką daryti.“

Pasak jo, Alytuje įgyvendintas inovatyvus sprendimas, kai vienas miesto daugiabutis pernai lapkritį įsirengė geoterminį šildymą, panaudodamas žemės šilumą, o gyventojai skaičiuoja, jog moka beveik dvigubai pigiau.

„Tai yra pirmas toks projektas, - primena specialistas. - Iš principo, idėja yra sveikintina, kaip decentralizacijos idėja, kaip šilumininko monopolio išskaidymas, tačiau šiuo metu skamba taip, lyg geoterminis šildymas yra alternatyva renovaciniams projektams, t.y. daugiabučių šiltinimui ir jo inžinerinių sistemų modernizavimui.”

Jis įsitikinęs, kad tai yra klaidinga nuomonė, nes jei daugiabutis kiauras, alternatyvūs energijos šaltiniai tik nežymiai ir ne iš esmės sumažins gyventojų išlaidas šildymui. Esą ekonomiškai naudingiausias sprendimas – ir investuoti į namo modernizavimą bei šiltinimą, ir kartu naudoti alternatyvius energijos išteklius.

„Gausime energijos sutaupymą, sąnaudų sumažinimą ir pasieksime rezultatą. Reikia nepamiršti, kad dauguma pastatų Lietuvoje, ypač daugiabučių, yra statyti pakankamai seniai, vartoja nesuprantamą kiekį šiluminės energijos ir kol mes nesumažinsime to išmetamo šilumos kiekio iki suprantamų ribų, labai sudėtinga yra pritaikyti mūsų alternatyviuosius energijos įrengimus“, - sako A. Mažintas.

Lūkesčiai šilumos siurbliui gali būti per dideli

Arūnas Mažintas
Lietuvoje šilumos siurbliai tampa populiaresni dėl gyventojų ieškomų alternatyvų, norint pakeisti brangiai kainuojančius šilumos išteklius.

A. Mažintas pripažįsta, kad tokia situacija yra naudinga šilumos siurblių pardavėjams, tačiau primena, kad ne visada lūkesčiai šilumos siurbliams yra pamatuoti.

„Susidaro įspūdis, kad pastatai šilumos siurblį ir tą patį sezoną problemos išsisprendžia“, - apie Alytaus atvejį atsiliepia jis ir primena neskubėti su išvadomis, nes Alytuje kol kas turimi tik pusės sezono rezultatai.

Specialistas skaičiuoja, kad jei analogiška šildymo sistema būtų pritaikyta energetiškai kiauram daugiabučiui, šildymo sistemos naudingumas neturės pakankamai reikšmės ir investavimas į renovaciją vis tiek liks būtinybe.

Be to, dėl geoterminių siurblių gyventojai gali susidurti su tam tikromis problemomis. Konferencijoje buvo pateiktas pavyzdys apie tai, kad netinkamai paruoštas gręžinys geoterminiam siurbliui gali tapti ir vandens taršos šaltiniu – jei paviršiniai vandenys patektų į gruntinius ir t.t.

„Dažniausiai supratimas mūsų lietuvių tautoje, kas yra geoterminė energija ir tai, ką mes darome kiekvieną dieną su šilumos siurbliais, yra: išsigręži skylę darže, nutiesi vamzdį į radiatorius, tik tas gręžinys labai nemažai kainuoja (ir gauni pigesnį šildymą – aut. past.). Procesas yra truputį sudėtingesnis“, - juokavo A. Mažintas.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (3)