„Pateikta informacija suteikia galimybę pasakyti, kad visiškai palaikau Lietuvos banko ir Vyriausybės veiksmus perimant „Snoro“ akcijas valstybės reikmėms. Pirmiausiai noriu paminėti, kad šie veiksmai buvo atlikti operatyviai, laiku ir buvo būtini. Tai pigiausias būdas, kaip valstybė galėjo apsaugoti bankų sistemą ir Lietuvos žmonių nuosavybę. Šis veiksmas padėjo sustabdyti įžūlią ataką prieš bankinę sistemą ir žmonių interesus“, – ketvirtadienį po susitikimo su premjeru, finansų ministre ir Lietuvos banko valdybos pirmininku sakė prezidentė.

Jos teigimu, Lietuvos bankas ir Vyriausybė užkirto kelią galimai finansinei manipuliacijai.

„Labai svarbu, kad sprendimas yra priimtas dabar. Buvo užkirstas kelias galimai finansinei manipuliacijai tiek Lietuvos valstybės turtu, tiek žmonių pinigais. Norėčiau paminėti, kad šis precedentas demonstruoja, jog ateityje Lietuvoje nebus vietos nei lietuviškiems, nei tarptautiniams ar iš užsienio atvykusiems finansiniams spekuliantams ir manipuliantams“, – sakė šalies vadovė.

„Asmeniškai manyčiau, kad taip (tai buvo sąmoninga ataka prieš bankų sistemą – DELFI). Faktai rodantys, kad šios savaitės pradžioje ryškiai pagreitėjo pinigų išvedimas iš Lietuvos, įrodo, jog ataka buvo sąmoninga“, – teigė ji.

Prezidentė pripažino, kad šio banko buvimas Lietuvoje „ilgą laiką atrodė įdomiai“.

„Lietuvišku banku šį banką pavadinti sunku – 68 proc. akcijų priklauso Rusijos piliečiui. Šis bankas buvo valdomas ir realiai buvo nuosavybė tik dviejų asmenų. Taigi šio banko buvimas Lietuvoje ilgą laiką atrodė įdomiai. Tikiuosi, kad pradedame skaidresnę ir atsakingesnę epochą mūsų bankinkystėje“, – vylėsi šalies vadovė.

Prezidentės duomenimis, banko vadovai bus kviečiami į apklausas prokuratūroje.

TVF neprireiks

D. Grybauskaitės nuomone, „Snoro“ perėmimas Lietuvos vertinimą tarptautinėse rinkose paveiks pozityviai, nes „tai nėra sisteminė bankų problema, o vieno banko įtariamai nusikalstama veika“.

Ji yra įsitikusi, kad Lietuvai neprireiks Tarptautinio valiutos fondo (TVF) pagalbos gelbėjant „Snorą“.

„Nė kiek neabejoju, kad Lietuva pajėgi susitvarkyti pati, šis bankas užima tik apie dešimtąją dalį Lietuvos bankinės sistemos. Lėšų tiek Vyriausybė, tiek Lietuvos bankas turi pakankamai, kad visiems Lietuvos indėlininkams ir ne tik „Snore“ būtų garantuoja draudžiamojo 350 tūkst. Lt suma. Esu įsitikinusi, kad artimiausiomis dienomis, gal net anksčiau nei pirmadienį „Snoro“ bankinė sistema ir bankomatai pradės veikti“, – pabrėžė D. Grybauskaitė.

DELFI primena, kad trečiadienį neeiliniame posėdyje Vyriausybė nusprendė nacionalizuoti penktą pagal dydį banką Lietuvoje.

Tai nuspręsta padaryti įvertinus banko finansinę būklę ir įtarus, kad jo įsipareigojimai gali būti didesni nei turtas.

Jam paskirtas laikinasis administratorius, kuris analizuoja situaciją banke. Iki pirmadienio ryto „Snoro“ veikla sustabdyta: negalima naudotis mokėjimo kortelėmis, išsigryninti pinigų bankomatuose, daryti pervedimų.

Valstybės institucijos pabrėžia, kad gyventojų indėliai iki 100 tūkst. eurų, tiek terminuoti, tiek ir laikomi sąskaitose, yra 100 proc. apdrausti.

Skaičiuojama, kad šiame banke gyventojai yra padėję 4 mlrd. Lt indėlių.

Rusijos pilietis Vladimiras Antonovas valdo 68,10 proc., o Lietuvos pilietis Raimondas Baranauskas – 25,3 proc. banko akcijų, likusi dalis kotiruojama Vilniaus vertybinių popierių biržoje.

Abu didžiausi „Snoro“ akcininkai, pasak A. Kubiliaus, yra įtariami finansiniais nusikaltimais.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją