Rinkos apžvalgininkai pateikia 2020 metų prognozes, ir prieš akis iškyla prieštaringas, painus paveikslas. Apžvalgoje pateikiamos naftos, aukso, vario, geležies rūdos, kiaulienos ir kitų prekių prognozės.

Pirmoji šių metų prekybos savaitė po vieno iš įtakingiausių Irano generolo Qasemo Soleimani nužudymo buvo persmelkta krizės Artimuosiuose Rytuose. Žaliavinė nafta ir auksas pabrango pirmadienį, po to, kai JAV prezidentas Donaldas Trumpas pareiškė esąs pasiruošęs smogti atgal „ir galbūt neproporcingai“, jeigu Iranas smogtų bet kuriam JAV taikiniui. „RBC Capital“ perspėjo apie „atsakomąją spiralę“.

Sudėtingas metas

Sparčiai sustiprėjus įtampai tarp Vašingtono ir Teherano, ir šiaip sudėtingais skaičiavimais pagrįstos prielaidos, kuriomis paprastai remiamasi ruošiant prognozes, visiškai susijaukė. Iki JAV dronų atakos, per kurią buvo nukautas Irano generolas Qassemas Soleimanis, investuotojai dėmesį telkė į tai, ar Naftą eksportuojančių šalių organizacijos (OPEC) nuolatinės pastangos riboti gavybą bus pakankamos norint atremti pasaulinį perteklių, kurį skatina didėjanti JAV skalūnų sektoriaus pasiūla ir nauja gavyba iš karteliui nepriklausančių šalių, įskaitant ir Gajanos telkinius.

Atsižvelgdami į tai, analitikai prognozavo, kad Šiaurės Amerikos WTI naftos kainos nesieks 59 JAV dolerių už barelį, bet pirmadienį, JAV ir Iranui apsisvaidžius dar griežtesnėmis replikomis, Europos „Brent“ rūšies nafta šoktelėjo virš 70 dolerių ribos. Tolesnė naftos kainų dinamika priklausys nuo šios savaitės įvykių, įskaitant galimas rizikas žaliavinei naftai, plukdomai per Ormūzo sąsiaurį. Įtampa tarp Jungtinių Valstijų ir Irano pernai ne kartą trikdė naftos rinkas, bet tokie epizodai buvo trumpalaikiai; dabartinė aklavietė daug rimtesnė.

Šviesesnės perspektyvos

Variui 2019 metais sunkiai sekėsi išlaikyti kainų kilimą, nes prekybos karas paskatino gamintojus mažinti atsargas. Šiuo metu perspektyva atrodo šviesesnė, atsižvelgus į preliminarines paliaubas tarp Vašingtono ir Pekino, sušvelninusias susirūpinimą dėl metalo paklausos; varis naudojamas įvairiausių prekių gamyboje, nuo automobilių iki elektronikos. Tikimybė, kad kinų lydyklos sumažins gamybą, taip pat leidžia tikėtis mažesnės pasiūlos, juolab kad atsargos, fiksuojamos Londono metalų biržoje, yra mažiausios per devynis mėnesius.

Goldman Sachs Group Inc.“, „Morgan Stanley“, „Citigroup Inc.“ ir „Standard Chartered Plc.“ optimistiškai nusiteikę dėl vario perspektyvų, nes visi jie prognozuoja pasaulinio vartojimo atsigavimą. „Citigroup“ prognozėmis, paklausa Kinijoje šiais metais išaugs 2,6 proc., skatinama didesnių investicijų į tinklų infrastruktūrą. Nors penktadienį vario kainos nukrito, kai padidėjusi įtampa Artimuosiuose Rytuose nuslopino norą rizikuoti, jos išlieka virš 6 000 dolerių už toną ribos.

Daug vilčių teikiantis auksas

Auksui metai buvo itin palankūs, su daug žadančiomis perspektyvomis, nes JAV federalinis atsargų bankas sumažino palūkanų normas, įtampa prekybos sektoriuje pakenkė augimui, centriniai bankai sustiprino atsargas, o ETF atsargos pūtėsi. Ir, ko gero, dar ne pabaiga: „Goldman Sachs“, „Citigroup“ ir „UBS Group AG“ prognozuoja, kad aukso kaina pasieks 1 600 dolerių už unciją; „RBC Capital“ analitikai taip pat nusiteikę optimistiškai. O visos šios prognozės buvo skelbiamos dar iki Irano krizės, kuri pakurstė dar didesnį šėlsmą rinkoje.

Be įtampos Artimuosiuose Rytuose, šviesias aukso perspektyvas lemia ir FED užuominos, esą beveik neabejotinai visus šiuos metus palūkanų normos bus nekeičiamos, bent jau tol, kol centrinio banko pareigūnų prognozės nebus „iš esmės peržiūrėtos“. Tarp kitų tauriųjų metalų paladis taip pat reikalauja dėmesio, nes nuolatinis pasaulinis deficitas, panašu, pakurstys metalo kainų augimą iki daugiau nei 2 000 dolerių už unciją.
Aukso atsargos / Asociatyvi nuotr.

„Stipri“ kava

Arabikos kavos pupelių rinkos, ką tik užbaigusios geriausius metus iš pastarųjų penkerių, biržų dalyviai atidžiai stebės įvykius Brazilijoje, didžiausioje augintojoje ir eksportuotoje. Po to, kai 2019 metų derliui pakenkė nepastovūs orai ir prasta pupelių kokybė, šalies žalių kavos pupelių atsargos gali nukristi iki žemiausių per daugiau nei penkis dešimtmečius, o bet kokie požymiai, liudijantys apie daugiau problemų auginimo bei gamybos procese, gali apsunkinti ribotos pasiūlos scenarijų.

Nors prekybininkai dairysis didesnės gamybos ženklų, daugelis kavos augintojų vis dar susiduria su finansiniais sunkumais, ir tai gali pristabdyti investicijų į žemės ūkį atnaujinimą. Tuo tarpu Brazilijos realo tolesnis nuvertėjimas gali priartinti atsargų didėjimo perspektyvą ateinančiais metais.

Geležies rūda: padėtis prastės

Po išties audringų metų geležies rūda 2020 metais, manoma, pigs. Plieno gamyboje naudojama žaliava pernai patyrė didžiausią metinį prieaugį per trejus metus, tam daugiausia įtakos turėjo trūkumas, kurį pakurstė užtvankos, priklausančios Brazilijos kasybos pramonės milžinei „Vale“, griūtis. Geležies rūdos kainos, kurios liepą siekė iki 120 JAV dolerių už toną, metus baigė arti 90-ies dolerių ribos, nors tokių kasyklų kaip „BHP Group“ akcijos brango. Geležis rūdos bendrovės „Fortescue Metals Group Ltd.“ akcijų vertė pašoko daugiau nei dvigubai.

Jūros keliu gabenamos rūdos pasiūlai šiais metais augant, nuo Brazilijos iki Australijos, deficitas, greičiausiai išnyks, ir remiantis daugybe prognozių, jos kainos turėtų mažėti. Didžiausia gamintoja Australija prognozuoja, kad geležies rūdos kainos vidutiniškai sieks 63 dolerius už toną. Kinijoje plieno paklausa, manoma, mažės, lėtėjant šalies ekonominiam augimui, dėl to turėtų nukentėti geležies rūdos vartojimas.

Kiaulių maro karštinė

Beprecedenčiai afrikinio kiaulių maro protrūkiai apvertė aukštyn kojomis kiaulienos prekybą 2019 metais, ir nuo to, ar kiaulių maras plėsis, didžiąja dalimi priklausys, kaip seksis mėsos rinkoms šiais metais. Liūdni padariniai pakėlė pasaulines mėsos kainas iki penkerių metų maksimumo ir paskatino kiaulienos eksporto iš Europos ir kitų regionų augimą. Kinijos kiaulių populiacijos – didžiausios pasaulyje – smuko, ir prekiautojai atidžiai stebės, ar kaimenių atsigavimas bus toks spartus, kaip kad žadėjo kai kurie vyriausybės pareigūnai.

Kiaulės

Už Azijos ribų didžiausias dėmesys bus sutelktas į tai, ar liga paveikė svarbiausius kiaulienos transportuotojus. Virusas priartėjo prie Lenkijos sienos su Vokietija, kuri yra pagrindinė Europos gamintoja, ir pareigūnai imasi aktyvių priemonių apsisaugoti nuo grėsmės. Be to, neaišku, kokiu mastu Kinija padidins JAV kiaulienos pirkimus po to, kai šalys pasiekė preliminarų prekybos susitarimą.

Visa ko kaita!

Nuo klimato kaitos ir nuo to, kaip reaguos vyriausybės, bendrovės ir fondai, kaip niekad anksčiau priklausys investiciniai sprendimai 2020 metais. Šiais metais, naujų vėjo ir saulės energijos generavimo pajėgumų apimtys peržengs 220 gigavatų slenkstį, padidindami bendrą galią iki maždaug 1 450 gigavatų, teigia „BloombergNEF“. Atsižvelgiant į tokią perspektyvą, tai sudarytų mažiau nei 20 proc. pasaulinių pajėgumų.

Sulig tokiu pokyčiu atsinaujinantys šaltiniai sumažins atotrūkį nuo gamtinių dujų, kaip didžiausio elektros šaltinio po anglies, nors dėl savo nutrūkstamojo pobūdžio jie atsiliks pagal faktines gamybos apimtis. Nepastovumas padidins ir iššūkius tinklams ir tradicinei komunalinių paslaugų rinkai siekiant užtikrinti nuolatinį jų efektyvumą, kartu darydamas spaudimą didmeninėms elektros kainoms vėjuotomis ar giedromis dienomis.

Palmių aliejus

Palmių aliejus buvo viena iš sėkmingiausių žaliavinių prekių antroje 2019 metų pusėje, ir yra ženklų, kad jo kainos bus ir toliau palaikomos. Labiausiai vartojamas augalinis aliejus metus baigė 44 proc. prieaugiu, – tai geriausias rodiklis per dešimtmetį, kurį didžiąja dalimi lėmė susirūpinimas, jog sausi orai apribos tiekimą iš svarbiausių augintojų, Indonezijos ir Malaizijos, taip pat prognozuojama stipri biokuro paklausa.

Kaip rodo naujausia „Bloomberg“ apklausa, kainos šių metų pirmąjį ketvirtį gali siekti vidutiniškai 2 400 ringitų (587 JAV dolerius) už toną, palyginti su 2 248 ringitais per visus 2019 metus. Apklausų dalyviai išskyrė Indoneziją kaip pagrindinį veiksnį, nes svarbiausia Pietryčių Azijos ekonomika didina palmių aliejaus dalį biodegalų mišinyje nuo 20 iki 30 procentų. Vis dėlto išlieka klausimas dėl eksporto rinkų, ypač dėl Europos Sąjungos taikomų apribojimų palmių aliejaus vartojimui.

„Bulių/meškų“ rinka

Jungtinių Valstijų gamtinių dujų kainos smuko dvi savaites iš eilės, bet nuosmukis greičiausiai dar nepasiekė dugną, teigia naujienų agentūros „Bloomberg“ apklausti prekiautojai ir analitikai. Apie 55 proc. respondentų buvo nusiteikę pesimistiškai – daugiausia per daugiau nei tris mėnesius, nes švelnūs orai lėtina sezoninį atsargų mažėjimą.

Sojų pupelės išlieka palankiausiai vertinamos prekės tarp prekiautojų bei analitikų trečią savaitę iš eilės. Optimistinės nuotaikos aukso rinkoje nustelbė pesimistines bei neutralias prognozes, nes tauriojo metalo kainos toliau kilo, palaikomos neseniai nusilpusio JAV dolerio ir įtampos Artimuosiuose Rytuose.