Sergejaus Belovo pareigos – jis atsakingas už vadinamąsias „lauko institucijas“, kurios veiksmingai nukreipia finansavimą iš valstybės biudžeto kovinėms pajėgoms, – atkreipia nedaug dėmesio. Skirtingai nei centrinio banko valdytojai Elvirai Nabiulinai ir kitiems aukščiausio rango pareigūnams, jam netaikomos tarptautinės sankcijos.

52-jų metų A. Belovas praėjusių metų gegužę tapo Rusijos centrinio banko valdytojo pavaduotoju ir prižiūri „lauko punktus“ kartu su grynųjų pinigų apyvartos sistema. Baigęs Gynybos ministerijos ekonomikos akademiją, jis anksčiau vadovavo centrinio banko padaliniui Sevastopolyje, mieste, esančiame Ukrainos Krymo pusiasalyje, kurį V. Putinas aneksavo 2014 metais.

Pastaruoju metu tai beprecedentis atvejis, kai pareigūnas, atsakingas už centrinio banko karines funkcijas, eitų ir civilines pareigas, sakė Rusijos finansų istorikas Nikolajus Krotovas.

Gynybos ministerijos vardu centrinio banko valdomos vadinamosios lauko institucijos vykdo bankines operacijas siekiant apeiti komercinius kreditorius ir užkirsti kelią valstybės paslapčių atskleidimui. Pagal įstatymą , jos yra kariuomenės padalinys, kuriam taikomi kariniai reglamentai.

Rusijos centrinis bankas turi beveik 90 tokių „lauko punktų“, paskirtų dirbti šalia fronto padalinių. Jie tenkina įvairius bankų poreikius – nuo einamosios sąskaitos atidarymo ar grynųjų pinigų išgryninimo iki pinigų pervedimų ir net savo mokėjimo kortelių išdavimo.

Nors didelė ekonomikos dalis buvo pasitelkta invazijai paremti, Rusijos centrinis bankas stengiasi pozicionuoti save kaip technokratų bastioną, siekiantį sureguliuoti pinigų politiką šalyje beprecedenčių tarptautinių sankcijų sąlygomis.

V. Putinas

„Specialisto iš karinės aplinkos paskyrimas atsakingu už grynųjų pinigų apyvartą, panašu, atitinka laikmečio dvasią, – sakė buvęs Rusijos centrinio banko valdytojo pirmasis pavaduotojas Olegas Vjuginas. – Dabar Rusijoje atėjo laikas tiems, kurie yra iš karinės ir saugumo aplinkos :jie turi tam tikrų galimybių sėkmingai daryti karjerą daugelyje civilinių sektorių.“

Gyvybiškai svarbi grandis

Centrinis bankas neatsiliepė į prašymą pakomentuoti. Balandžio mėnesį spaudos konferencijoje paklausta apie „lauko institucijas“, E. Nabiulina atsakė tik tiek, kad jos veikia kaip numatyta.

Neaiškios paskirties departamentas, kuriam iki S. Belovo vadovavo centrinio banko vyriausiasis buhalteris, tampa gyvybiškai svarbia karo ekonomikos grandimi tuo metu, kai Kremlius, siūlydamas finansines paskatas ir lengvatas, stengiasi įtikinti kuo daugiau rusų savanoriškai jungtis prie kovos.

S. Belovo prižiūrima sfera išsiplėtė Rusijai okupavus dalį keturių Rytų ir Pietų Ukrainos regionų, po to, kai šių metų vyriausybės dekretu „lauko institucijoms“ buvo suteikti įgaliojimai tvarkyti teritorijų gyventojams skirtas biudžeto lėšas. Vasario mėnesį jis dalyvavo okupuotame Mariupolio mieste vykusiame susitikime dėl finansinių paslaugų teikimo.

Kovo mėnesį Rusijos žemieji parlamento rūmai taip pat priėmė įstatymo projektą, kuriuo atsakomybė už viso ginkluotųjų pajėgų personalo darbo užmokesčio ir priemokų mokėjimą perduodama vyriausybės atrinktoms „lauko institucijoms“ ir kreditoriams, siekiant užtikrinti duomenų apie kariškius saugumą.

E. Nabiulinos vadovaujamam centriniam bankui buvo suteikta pavydėtinai didelė autonomija Rusijoje, ir kadaise jis pelnė „ortodoksiškiausio“ besivystančioje Europoje titulą. Po to, kai valdytoja bandė atsistatydinti, Rusijai 2022 metų vasarį įsiveržus į Ukrainą, V. Putinas paskyrė ją naujai penkerių metų kadencijai. Maždaug tuo pačiu metu bankas pradėjo pertvarkas, pritaikytas naujai realybei. Praėjusių metų kovo mėnesį jis įsigijo miegmaišių, palapinių ir malkinių krosnelių savo „lauko institucijoms“. Po kelių savaičių S. Belovas, kuris nuo 2021 metų vadovavo lauko institucijų departamentui, tapo E. Nabiulinos pavaduotoju, nors ir netapo balsavimo teisę turinčiu direktorių valdybos, sprendžiančios politikos klausimus, nariu.

Jo paaukštinimas į šias pareigas buvo ženklas, kad šios pareigos yra labai svarbios, ir kartu simbolinis, nes S. Belovas pakeitė Michailą Aleksejevą, bankininkystės veteraną ir buvusį Italijos „UniCredit SpA“ Rusijos padalinio pirmininką, kuriam praėjusių metų balandį JAV pritaikė sankcijas.

Kariniai nuopelnai

Oficiali S. Belovo biografija yra skurdi.

Kilęs iš Tambovo, didžiąją savo karjeros dalį jis praleido centriniame banke, pradėjęs nuo „vyresniojo kasininko“ pareigų lauko institucijose. 2009 metais prezidento dekretu jis buvo apdovanotas ordinu „Už karinius nuopelnus“.

Po Krymo aneksijos S. Belovas dirbo Kryme, ir tai reiškia, kad jis dalyvavo Rusijai įvedant rublį ir kuriant naują finansų sistemą, o tokia patirtis gali būti naudinga Rusijai siekiant perimti kitas okupuotas teritorijas. Ukraina yra pasirengusi pradėti kontrpuolimą ir susigrąžinti teritorijas.

Grynųjų pinigų paklausa padidėjo po to, kai Rusija sausio mėnesį šiose srityse Ukrainos griviną pakeitė rubliu, pirmadienį spaudos konferencijoje žurnalistams sakė Rusijos centrinio banko pirmininko pavaduotojas Aleksejus Zabotkinas.

Sergejus Dubininas, Rusijos centrinio banko valdytojas 1995-1998 m. laikotarpiu, apibūdino „lauko punktus“ kaip „tarpininką tarp paskirtų biudžeto lėšų ir faktinių karinių dalinių“. Nors jie palaikė glaudžius ryšius su kariuomene, jis sakė neprisimenantis, kad banke būtų kada dirbęs valdytojo pavaduotojas iš karinės aplinkos.

Top naujienos
Pažymėti
Dalintis
Nuomonės