aA
Normaliais metais tarptautinis turizmas yra didžiausias Naujosios Zelandijos eksportas, o Kvinstaunas su savo didingais kalnų peizažais, sporto pramogomis ir vynuogynais paprastai klestėte klesti.
Kvinstaunas
Kvinstaunas
© Shutterstock

Tačiau kovo 19 d. uždarius šalies sienas, šiame kurortiniame mieste beveik nebeišgirsi užsienietiškų akcentų. Barai užrakinti, motorinės valtys pusę savaitės stovi ištemptos ant kranto, o viena didžiausių regione slidinėjimo trasų uždaryta nuo pirmadienio iki penktadienio.

„Tarsi pasuktum užvedimo raktelį ir automobilis tiesiog sustotų, – pasakoja Kvinstauno meras Jimas Boultas. – Poveikis vietiniam verslui, užimtumui, ekonomikai buvo siaubingas.“

„Covid-19“ pandemijai visame pasaulyje uždarant sienas ir sustabdant oro keliones, tokie ikoniški miestai kaip Kiotas ar Amsterdamas bando prisitaikyti prie naujos realybės su mažiau užsienio svečių ir ieškoti būdų atkurti vietos ekonomiką. Kvinstaune nekilnojamojo turto kainos pamažu leidžiasi iš ankstesnių rekordinių aukštumų, o verslas mažina kaštus, pasitikdamas ilgą vasarą be Europos, Šiaurės Amerikos ir Azijos turistų antplūdžio.

Visoje šalyje užsienio svečiai per 12 mėnesių iki 2019 m. kovo išleido 17,2 mlrd. Naujosios Zelandijos dolerių (11,5 mlrd. USD) – ši suma sudarė 20 proc. viso šalies eksporto. Paprastai Kvinstaune jie kasmet išleisdavo maždaug 1,9 mlrd. NZD.

J. Boultas sako, kad turistų išlaidų požiūriu regionas šiuo metu veikia maždaug 40 proc. pajėgumu, nors vis daugiau Naujosios Zelandijos vietinių gyventojų naudojasi galimybe čia apsilankyti. Tačiau vietiniai lankytojai paprastai yra jautresni kainoms nei užsieniečiai, ir vietiniai operatoriai nesugebėjo išvengti smūgio.

„Glenorchy Air“ generalinis direktorius Jamesas Stokesas vertina, kad mažiausiai 85 proc. klientų, užsisakančių vaizdingus skrydžius po lankytinas regiono vietas, yra užsienio turistai. Kai jų nebeliko, jam teko sumažinti kainas, kad gegužės mėnesį atšaukus nacionalinį karantiną pritrauktų bent vietinius keliautojus.

„Iškart po karantino kainos buvo nukritusios 50 proc. Dabar jos sumažėjusios 30 proc.“ – sako jis.

Kvinstaunas
Kvinstaunas
© Shutterstock

„NZ Ski“, valdantis dvi pagrindines regiono slidinėjimo trasas, prognozuoja, kad šį sezoną lankytojų skaičius sumažės apie 30 proc. Tačiau pajamos gali susitraukti net 50 proc., nes slidininkai naujazelandiečiai pamokoms ir įrangos nuomai išleidžia mažiau nei australai, kurie paprastai sudaro maždaug trečdalį lankytojų, sakė generalinis direktorius Paulas Andersonas. Kompanija sezoną pradėjo perpus sumažindama darbuotojų skaičių, apkarpydama vidinius kaštus, tokius kaip rinkodara, ir darbo dienomis sutrumpindama prieigą prie šlaitų.

P. Andersonas ruošiasi sunkiems 2021-iesiems – su šiokia tokia viltimi, kad Naujosios Zelandijos ir Australijos regionas bus paskelbtas saugių vidaus kelionių zona. „Trans-Tasmanijos burbulas“ nėra neįmanomas, nors bendruomenių protrūkiai abiejose šalyse atidėjo jo įgyvendinimą.

„Jei turėsime trans-Tasmanijos burbulą ir australai neturės kur vykti, išskyrus Naująją Zelandiją, mes negalėsime jų atsiginti, ir tai bus labai maloni problema, – teigia jis. – Tačiau į savo planus šios prielaidos kol kas neįtraukiame.“

Vietiniai darbdaviai, tokie kaip P. Andersonas, normaliais laikais samdo daug užsienio darbuotojų, ypač mažiau mokamiems darbams, ir dėl personalo mažinimo daugelis jų liko įstrigę šalyje.

Kvinstauno rajone tebegyvena maždaug 4000 darbuotojų migrantų. Balandžio ir gegužės mėnesiais, per patį karantino piką, maždaug trys ketvirtadaliai žmonių, stovėjusių eilėse prie Išganymo armijos maisto banko, buvo migrantų bendruomenės nariai, pastebi Andrew Wilsonas, Kvinstauno bendruomenės ministerijų direktorius.

„Situacija jau šiek tiek nusistovėjo, ypač dėl maisto, nes žmonės išvyko iš miesto arba persikėlė ten, kur gali užsitikrinti mažesnes pragyvenimo išlaidas ar kokį nors darbą“, – sako jis.

Vis dėlto su pokyčiais susidoroti tenka ir labiau pasiturintiems gyventojams, pažymi A. Wilsonas.

„Yra žmonių, kurie čia gimė, praleido čia visą gyvenimą ir gyvena šiuo nauju ritmu, – sako jis. – Tai visiškai kita žmonių grupė, kuri nebūtų pagalvojusi, kad patirs finansinių sunkumų, tačiau dabar atsidūrė tokioje padėtyje ir turi naviguoti sistemoje.“

Tuo tarpu Kvinstauno aukšta gyvenimo kaina normalizuojasi, rinkoje atsiranda vis daugiau nuomojamų objektų, nes miestas ištuštėjo, o buvę atostogų nuomos verslai tapo prieinami nuolatiniams nuomininkams.

Kvinstaunas
Kvinstaunas
© Shutterstock

„Nuomos kaina buvo sumažinta iki tokios, kurią galime sau leisti, – sako Nickas Websteris, jaunas australų darbuotojas, atvykęs į miestą 2019 m. pradžioje. – Sakytum, ironiška, bet dabar čia gyventi pasidarė paprasčiau nei anksčiau, ir žmonės mažiau stresuoja.“

Vidutinė nekilnojamojo turto vertė rugpjūtį krito ketvirtą mėnesį iš eilės ir, palyginus su gegužės mėnesio piku, sumažėjo 7,4 proc., rodo „CoreLogic“ duomenys. Vis dėlto, kai vidutinė prašoma kaina tebesiekia 1,1 mln. NZD, daugeliui pirkėjų ši rinka vis dar neįkandama.

„Netenka matyti daug nesėkmingų pirkimų, – sako „Ray White Queenstown“ bendrasavininkas Basas Smithas. – Turime tikrai subrendusį aukštos kokybės pirkėjų skaičių, ir tai daro spaudimą viršutiniam rinkos segmentui.“

B. Smithas teigia, kad kai kurie savininkai sutinka priimti šiek tiek mažesnę sumą nei prieš pandemiją, tačiau paklausa vis dar labai didelė – ypač tarp Australijos investuotojų bei turtingų Naujosios Zelandijos piliečių, kurie gyvena užsienyje, tačiau dabar nori sugrįžti namo.

Naujosios Zelandijos iždas prognozuoja, kad šalies siena visus 2021 m. liks uždaryta, nors vyriausybė teigia, kad nori ją atidaryti greičiau, kai tik tai padaryti bus saugu. Tačiau neturint tikslaus plano, perspektyva lieka miglota.

Kvinstauno meras J. Boultas įsitikinęs, kad jo miestas išgyvens artimiausio laikotarpio nepatogumus, ir svarsto alternatyvius pajamų šaltinius, tokius kaip filmų produkcija ar švietimas. Tačiau tai užtruks.

„Mes aktyviai mąstome, kaip paįvairinti pajamas, bet per vieną naktį to nepadarysi. Žvelgiant į kitų šalių modelius, gali prireikti dešimties metų, kad pasuktum laivą vos keliais laipsniais.“

O kol kas jis ruošiasi naujai realybei, kai mažiau žmonių keliauja didesnius atstumus.

„Buvo daug kalbėta apie turizmo perteklių, bet ar dabar žmonės veržiasi lipti į tolimųjų reisų orlaivius? – sako jis. – Jei mažiau žmonių skraidys, galbūt pasieksime nirvaną, kai turėsime mažiau, bet vertingesnių turistų?“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Konsultantai: būti geram taip pat reiškia didesnę grąžą

Investicijos į kompanijas, turinčias aukštesnį aplinkosaugos, socialinį ir valdymo (angl. ESG)...

D+ DELFI; Nick Wadhams; Marc Champion, Alberto Nardelli, Jennifer Jacobs

Šaltiniai: Kuleba su Blinkenu Lavrovą „pastatė į vietą“ Rusijos veiksmų laiką gali nulemti netikėtas veiksnys (5)

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus...

D+Ana Monteiro

TVF perspėja: kai kurioms šalims gresia ekonomikos griūtis

Tarptautinis valiutos fondas ( TVF ) perspėjo apie „ekonominę griūtį“ kai kuriose mažų...

Mokslininkai jau siunčia pirmąsias užuominas, ko tikėtis iš omikron (27)

Tuo metu, kai susirūpinimas dėl dar vieno pasaulinio COVID-19 atvejų šuolio erzina pasaulines...

Nutrūkusios tiekimo grandinės grasina sužlugdyti vis daugiau smulkių įmonių (1)

Vis daugiau smulkesnių įmonių, išgyvenusių ledines pandemijos gelmes, prisipažįsta, kad dabar...

Top naujienos

D+ DELFI; Nick Wadhams; Marc Champion, Alberto Nardelli, Jennifer Jacobs

Šaltiniai: Kuleba su Blinkenu Lavrovą „pastatė į vietą“ Rusijos veiksmų laiką gali nulemti netikėtas veiksnys (5)

JAV valstybės sekretorius Antony Blinkenas ir Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus...

Čaplinskas – apie omikron atmainą: virusas mutuoja kaip pagal vadovėlį (121)

Tiek Europoje tiek Jungtinėse Valstijose daugėjant naujų patvirtintų omikron atmainos atvejų...

Žiema parodys tikrą savo veidą – paspaus net 21 laipsnio šaltis (4)

Aukšto atmosferos slėgio sūkurys į Lietuvą atnešė žiemišką šaltį. Po šaltos antradienio...

Neuromokslininkė paaiškino, kodėl netikri prisiminimai pakeičia tikruosius ir kaip galime perrašyti savo praeitį (32)

Ar kada nors esate atsidūrę tokioje situacijoje, kai prisimenant tam tikrą įvykį iš praeities,...

Neįtikėtina: permainingame mače Kėdainiuose – 42-ejų Lukauskio karjeros rezultatyvumo rekordas (30)

Mindaugas Lukauskis per du su puse kėlinio surinko 25 taškus ir iš viso pelnęs 33 taškus...

Augant įtampai dėl Ukrainos – JAV pažadas Rytų Europai (127)

Vienas aukšto rango JAV pareigūnas pirmadienį sakė, kad Vašingtonas pateiktų „teigiamą...

D+Agnė Keizikienė

Urologas Balys Dainys – apie varpos dydį: koks yra vidutinis, o koks – gerokai per mažas? (5)

Visais laikais vyriško pasididžiavimo ilgis buvo jautri tema. Ne vienas paauglys gali prisiminti,...

Seimas svarsto kelias Širinskienės pasitraukimo iš LVŽS versijas: prabilo apie gudrų planą prieš Skvernelį (58)

Vienai iš aktyviausių „valstiečių“ vėliavnešių Agnei Širinskienei paskelbus apie...

Armonaitė – apie pandemijos valdymą: Lietuvai nereikia grįžti prie didesnių ribojimų (112)

Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė anksčiau išsakytos pozicijos nekeičia net...

D+Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Tikrasis karo veidas: kokioje padėtyje reikėjo būti, kad pasaulis myriop pasiustų tūkstančius vaikų-karių

Kuomet įsivaizduojame karo veiksmus, vaizduotė dažniausiai „piešia“ rūsčius raumeningus...