aA
Tūkstančiai darbuotojų migrantų iš Vidurinės Azijos yra įstrigę Rusijoje dėl draudimų keliauti: kai kurie iš jų, iki šiol prisidėję prie didžiausių pasaulyje perlaidų srautų, šiuo metu gauna pasikliauti namiškių siunčiamais pinigais.
Tūkstančiai darbuotojų migrantų įstrigo Rusijoje: pinigus turi siųsti namiškiai
© Vida Press

„Esame prasiskolinę iki ausų, – teigia Tolibas, 26-erių metų bedarbis apsaugininkas, ketvirtą kartą nesėkmingai mėginantis sulaukti kokios nors informacijos iš Tadžikistano ambasados, įsikūrusios prabangiame Maskvos Patriarcho tvenkinių rajone. – Turime mokėti už nuomą, maistą ir keliones, o juk nieko neuždirbame.“

Nuo tada, kai kovo mėnesį kilus pandemijai Kremlius uždarė sienas, migrantai darbininkai liko įstrigę Rusijoje – be darbo. Daugeliui ėmė stigti pinigų po to, kai dėl pasaulinio ekonomikos nuosmukio gerokai sumažėjo darbo vietų pasiūla statybų ir paslaugų sektoriuose, kuriuose paprastai dirba maždaug 4,4 milijonai migrantų.

Tadžikistanas ir Kirgizstanas, priklausomi nuo iš Rusijos siunčiamų pinigų, kurie sudaro daugiau kaip trečdalį jų metinio bendrojo vidaus produkto, tapo dviem didžiausiomis perlaidų krizės, dėl koronaviruso pandemijos apėmusios visą pasaulį, aukomis. Gegužės mėnesį Pasaulio banko atliktame tyrime nustatyta, kad daugiau nei 40 proc. Tadžikistano namų ūkių sumažino maisto vartojimą, tuo tarpu Kirgizstanas gauna finansavimą iš Tarptautinio valiutos fondo.

Prieš pandemiją Tolibas daugiau nei pusę savo 500 dolerių dydžio atlyginimo kas mėnesį siųsdavo motinai ir dviem broliams, gyvenantiems Tadžikistano sostinėje Dušanbėje, o likusi pinigų dalis keliaudavo nuomai, biurokratiniams mokesčiams ir maistui. Kai kovo mėnesį vyras prarado darbą, šeima jam atsiuntė 200 dolerių perlaidą, tačiau jos užteko vos mėnesiui.

Rusija tarptautinius skrydžius atnaujino lėčiau nei kitos užsienio darbuotojų pamėgtos šalys, tokios kaip JAV ir Vokietija. Tadžikistano ambasada repatriacijos skrydžius pradėjo birželį, tačiau liepą laukiančiųjų sąrašą laikinai sustabdė po to, kai tūkstančiai žmonių pateikė prašymus sugrįžti namo, skelbiama ambasados tinklalapyje.

Kitų buvusių sovietinių respublikų gyventojai taip pat susiduria su panašiais sunkumais. Apie 400 azerbaidžaniečių susirėmė su policija pietų Rusijoje, kai bandė kirsti uždarytą sieną, o grupė uzbekų darbininkų įkūrė stovyklas pasienyje su Kazachstanu, laukdami leidimo vykti namo, pranešė vietos žiniasklaida.

Pasaulio bankas paskaičiavo, kad šiemet darbuotojų migrantų po visą pasaulį namo siunčiamų perlaidų suma sumažės 20 proc. – tai ryškiausias nuosmukis pastaraisiais metais. Tyrimai rodo, kad labiausiai nukentės Europa ir Vidurinė Azija.

„Anksčiau migrantai siųsdavo pinigus namo, o dabar jų tėvai ir artimieji turi siųsti jiems pinigus į Rusiją“, – sako Ikbolas Isakovas, vadovaujantis NVO „Public Foundation Progress“ pietų Kirgizstane.

Paprastai darbuotojai migrantai kasmet į namus iš Rusijos parsiunčia apie 13 milijardų dolerių, mat šalies gyventojų skaičius traukiasi, o daugumai buvusios Sovietų Sąjungos piliečių šalyje leidžiama dirbti be vizų. Remiantis apklausa, kurią Rusijos prezidento nacionalinės ekonomikos ir viešojo administravimo akademijoje surengė Evgenijus Varšaveris, dėl koronaviruso sukeltų apribojimų balandžio ir gegužės mėnesiais trys ketvirtadaliai užsienio darbuotojų neteko darbo arba turėjo išeiti nemokamų atostogų.

„Unistream“, tarp Vidurinės Azijos migrantų populiarios tarptautinių perlaidų kompanijos duomenimis, šių metų gegužę ir birželį, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu pernai, tarptautinių pavedimų iš Rusijos sumažėjo 35 proc.

Pinigų srautai iš Rusijos 2018 m. sudarė maždaug trečdalį Tadžikistano ir Kirgizstano bendrojo vidaus produkto. Kirgizstano ekonomika šiais metais gali susitraukti 4 proc., remiantis TVF prognozėmis nuo balandžio mėnesio, o prognozuojamas Tadžikistano BVP augimas – vos 1 proc., lyginant su 7,5 proc. 2019 m.

„Šie žmonės yra laikomi įkaitais, – teigia teisininkė Gulnara Bobodjanova, dirbanti labdaros organizacijoje „Civic Assistance“ Maskvoje. – Vienintelė išeitis iš situacijos būtų atidaryti sieną – bent viena kryptimi, kad išvykti norintys žmonės galėtų palikti Rusiją.“

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(14 žmonių įvertino)
3.9286

Japonijos naujai pasirinkta kryptis atveria kelią jauniems talentams (1)

Auganti tvarių investicijų svarba galėtų padėti diversifikuoti „ Japan Inc.“ valdybų...

Mokslininkai stebisi staigiu COVID-19 pokyčiu Jungtinėje Karalystėje: sunkiai paaiškinama (167)

Mokslininkai atsargiai sveikina stabiliai mažėjantį naujų koronaviruso atvejų skaičių...

Josh Wingrove | D+

Po 6 savaičių ligoninėje pabudęs vyras negalėjo patikėti, kas su juo įvyko: deja, ši patirtis neįtikino net artimųjų matomas ryškus susipriešinimas COVID-19 atžvilgiu

Larry Krauckas pabudo nepažįstamoje ligoninėje, o data, įrašyta jo palatoje esančioje lentoje,...

Sumažėjusi automobilių pasiūla verčia turtuolius pirkti naudotus „Rolls-Royce“ ir „Bentley“ (10)

Liepos 8 d. Gigi ir Glennas Mossai vienas kitam įteikė dovanas 40-mečio proga: tarpusavyje...

JAV imasi „ilgojo COVID“ mįslės: yra iš ko pasimokyti (3)

Tuo metu, kai Jungtinė Karalystė ryžtingai imasi gydyti pacientus, kenčiančius nuo ilgalaikių...

Top naujienos

Nuostabi Europos sala, į kurią šiemet lietuviai traukia šniūrais: dažną keliautoją pastūmėjo atsitiktinumas (57)

Laikais, kai kelionių kryptis diktuoja jau nebe tiek pomėgiai, anksčiau aplankytos šalys, o daliai...

Praėjus mėnesiui po karantino nutraukimo paskelbė ribą, po kurios vėl sugrįš ribojimai (190)

Vyriausybė jau planuoja grįžti prie tam tikrų ribojimų. Kokie jie bus ir nuo kada įsigalios,...

Roma Macijauskaitė | D+

Jau 10 metų Turkijoje gyvenanti psichologė Sigita: lietuvės tvirtesnės už pietietes, o vyrams yra ko pasimokyti iš turkų

Gyvendama Turkijoje Sigita Dabulskytė konsultuoja tiek turkus, tiek nuotoliniu būdu – lietuvius....

Mažo miestelio paplūdimyje lietuvis su latve atidarė puikią vietą pavalgyti: žmonių tiek, kad nusidriekia išalkusių eilės (16)

Nedideliame Latvijos miestelyje, Preiliuose, yra tokia žavinga vieta – „Pampūkas“. Ir tai ne...

„Sodros“ veiksmai vyrą šokiravo: netikėtai iš sąskaitos nurašė šimtus eurų, nors žadėjo kitaip (87)

Pirmadienį „Sodra“ gyventojus informavo, kad po karantino vėl atėjo laikas mokėti...

Žaidynių širdžių čempionė – vieną didžiausių sensacijų istorijoje pateikusi geniali matematikė (3)

Anna Kiesenhofer – geniali matematikė, atlikusi vieną iš labiausiai stebinančių žygdarbių...

Vengrijos čempionų barjeras Vilniaus „Žalgiriui“ buvo per aukštas (40)

Antradienį LFF stadione Vilniaus „Žalgiris“ atsakomosiose UEFA Čempionų lygos antrojo atrankos...

Dar vienas karjeros vingis: kaip ir kodėl „Grizzlies“ lyderis Valančiūnas atsidūrė Naujajame Orleane? (46)

Devintąjį sezoną NBA lygoje pradėsiantis Jonas Valančiūnas jo išvakarėse bus priverstas...

Vladimiras Laučius. Hibridinio karo cirkas (359)

Dviejų agresyvių Spalio revoliucijos palikuonių – Rusijos ir Baltarusijos – kaimynystėje...

Liutauras Elkimavičius | D+

Visų laikų geriausi erotiški filmai: nuo begėdiškų juostų iki to, kam prireiks vaizduotės

Karštas vasaros naktis vaizduotei reikia visai nedaug, kad pablūdusi nubėgtų moterų (vyrų)...