aA
Po skausmingų 2019-ųjų Jungtinių Valstijų universalinės parduotuvės ir aprangos mažmenininkai 2020-aisiais tikisi vėl atsistoti ant kojų, uždarydami dalį parduotuvių ir jas sumažindami bei išmėgindami įvairias klientus viliojančias naujoves – pavyzdžiui, senamadiškas drabužių taisyklas ir madingas kavines, įrengtas parduotuvių viduje.
Sunkiausiai besivertusiam sektoriui liko vienintelė išeitis – susitraukti
© Shutterstock

Šiais metais tapo akivaizdu, kad abi kategorijos praranda ankstesnes pozicijas, nes vartotojai ir toliau pulkais migruoja į „Amazon.com Inc.“ ir kitas internetines prekyvietes. Nors tradiciniai mažmenininkai, tokie kaip „Macy's Inc.“ ir „Gap Inc.“, investuoja į elektroninę prekybą ir geresnę patirtį parduotuvėse, abejojama, ar to pakaks, kad būtų atkurtas ligšiolinis jų reikšmingumas.

Universalinės parduotuvės pagal „S&P 500“ šiais metais buvo labiausiai stagnuojantis sektorius, o „Macy's“ ir „Gap“ akcijos kartu su „Kohl's Corp.“, „L Brands Inc.“ ir „Nordstrom Inc.“ buvo vienos iš prasčiausiai vertinamų. Daugelio kompanijų pajamos sumažėjo, kadangi universalinės parduotuvės ir aprangos tinklai prarado didelę rinkos dalį, pralaimėdami internetiniams ir mažų kainų prekybos mažmenininkams, tokiems kaip „Ross Stores Inc.“ ir „TJX Cos.“, kuriam priklauso „Marshalls“ ir „T.J. Maxx“.

Tuo tarpu mažmeninės prekybos apokalipsė tęsiasi. „Credit Suisse“ duomenimis, šiais metais iki spalio mėnesio uždaryta daugiau kaip 7600 parduotuvių – rekordinis skaičius. Maža to, 2020 m. perspektyvos ne ką geresnės. Sektoriaus nesėkmės ypač skausmingos, atsižvelgiant į Amerikos vartotojų stiprybę: jei šiems mažmenininkams nepavyksta išlaikyti augimo, kai vartotojų išlaidos didelės, perspektyvos gali tapti dar niūresnės, jei ekonomikos sulėtėjimas galų gale materializuosis.

Pasak analitikų, tai bus svarbiausios ateinančių metų tendencijos, į kurias vertėtų atsižvelgti:

Parduotuvių uždarymas

„Morningstar Investment Service“ analitikas Davidas Swartzas svarsto, kad universalinės parduotuvės turės sumažinti savo gabaritus. Pavyzdžiui, „Macy's“ nereikia šimtų didelių parduotuvių – juo labiau žemesnės kategorijos prekybos centruose, kuriems gresia uždarymas. Pasak jo, su tuo pačiu iššūkiu susiduria ir „J.C. Penney Co.“.

„Macy's“ turi apie 640 vardinių parduotuvių ir palaipsniui uždarinėja jas nuo 2016 m. „J.C. Penney“ JAV yra apie 850 parduotuvių, o šiais metais užsidarė tik kelios iš jų.

Sunkiausiai besivertusiam sektoriui liko vienintelė išeitis – susitraukti
© Reuters / Scanpix


„Tokie tinklai, turintys itin daug labai didelių parduotuvių, turės priimti sprendimus, ir kuo skubiau, kol jų marža dar labiau nesusitraukė, – sako jis. – Manau, kad kitais metais matysime svarbių pokyčių.“

Sektoriui nesisekė ir su investuotojais. Numatoma, kad „S&P 500“ universalinių parduotuvių indeksas šiemet nukris beveik 30 proc., ir tai bus didžiausias nuosmukis tarp visų „S&P 500“ pramonės indeksų.

Tuo tarpu „Gap“ planuoja uždaryti apytikriai 230 parduotuvių, sutelkdamas daugiau dėmesio į savo prekių ženklus „Old Navy“ ir „Athleta“. Aprangos mažmenininkas „Abercrombie & Fitch Co.“ taip pat uždaro savo pagrindines parduotuves.

Pasak „Forrester Research“ analitikės Sucharitos Kodali, net jeigu parduotuvės neužsidarys, joms gali tekti susitraukti. Internetu apsiperkantiems pirkėjams nebereikia milžiniškų pardavimo vietų. Pavyzdžiui, „Lord & Taylor“ jau peržiūri savo parduotuvių dydį ir planuoja debiutuoti naujesniu, kompaktiškesniu formatu.

Vertingos patirtys

Universalinės parduotuvės, norinčios sumažinti prekių atsargas, turėtų pirkėjams pasiūlyti įsimintiną apsipirkimo patirtį. Pavyzdžiui, pertvarkyti drabužių erdves.

„Jei jie atrodys kaip „Ross“, žmonės verčiau eis į „Ross“, – pažymėjo D. Swartzas. – Drabužiai čia ir ten beveik tokie patys, todėl pirkėjus reikia sudominti kuo nors kitu.“

Vis daugiau tinklų gali pasekti „Nordstrom Local“ modeliu, kur pagrindinis dėmesys teikiamas drabužių taisymui ir grąžinimui, o klientams teikiama pagalba kuriant konkretų įvaizdį, o ne tiesiog parduodami daiktai. Čia galėtų sudalyvauti ir restoranai, pažymi mažmeninės prekybos konsultacijų firmos „A Line Partners“ įkūrėja Gabriella Santaniello. „Neiman Marcus“ ir „Nordstrom“ jau pertvarkė savo barus ir kavines taip, kad jie būtų arčiau prekybos zonos, šitaip „ištrinant mažmeninės prekybos ribas“.

Sunkiausiai besivertusiam sektoriui liko vienintelė išeitis – susitraukti
© Scanpix


Tuo tarpu „Kohl's“ nutarė priimti „Amazon“ prekių grąžinimus: pasiūlymas pritraukia pirkėjus, kurie kurį laiką pabūna fizinėje parduotuvėje ir galbūt nusiperka naujų prekių.

Sena tampa nauja

Perpardavimas taip pat pastūmės mažmenininkus naujomis kryptimis. Manoma, kad dėvėtų drabužių rinka 2020 m. išaugs iki 32 milijardų dolerių, kaip rodo internetinės dėvėtų drabužių parduotuvės „ThredUp“ atlikti „GlobalData“ tyrimai. 2019-aisiais šis skaičius siekė 28 milijardus.

„Ir toliau tęsime perpardavimo tendenciją, – teigia G. Santaniello. – Tai tampa vis populiaresne įvairių daiktų įsigijimo priemone. Mažmenininkams teks prisitaikyti.“

Aprangos pardavėjai gali būti priversti praplėsti siūlomą asortimentą – arba prisijungti prie perpardavėjų, sako ji. Veikiausiai vis daugiau tinklų sudarys partnerystes, kaip antai „J.C. Penney“ ir „Macy's“, nuo rugpjūčio mėnesio bendradarbiaujantys su „ThredUp“.

Netenka lojalumo

Remiantis „Morgan Stanley“ prognozėmis, mažmenininkai, ypač universalinės parduotuvės, dėl naujų apskaitos taisyklių gali pajusti staigų pajamų iš parduotuvių lojalumo kortelių sumažėjimą. Lojalumo pajamos – ta pelno dalis, kurią mažmenininkai gauna iš savo partnerių finansinių institucijų.

Dabartiniai numatomi lojalumo nuostoliai bus paskelbti sausio 1 d. Universalinių parduotuvių veiklai šis pokytis atsilieps daugiau, nei įsivaizduoja rinka, nurodė „Morgan Stanley“ savo ataskaitoje klientams, nes jų priklausomybė nuo lojalumo pajamų pastaruoju metu išaugo – ir toliau mažėjant veiklos pajamoms.

„Manome, kad didžiausio potencialaus smūgio iš šių pajamų mažėjimo sulauks „Macy's“, – nurodė „Morgan Stanley“. Saugiausiai šiuo atžvilgiu gali jaustis „Target“.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.0000

Amerikiečių pasitraukimas iš Irako gali baigtis liūdnai (140)

Kai 2017 m. gruodį Irako ministras pirmininkas paskelbė galutinę pergalę prieš „Islamo...

„Didysis sprogimas“ laivininkystėje viską verčia aukštyn kojomis: kai kurie kraunasi turtus (15)

Prieš daugiau nei dvi savaites didžioji dauguma laivų visame pasaulyje buvo priversti pakeisti savo...

Liūdnai pagarsėjęs Irano dezinformacijos aparatas apsukų nemažina (8)

Kai sausio 8 d. pasklido naujiena apie Irano raketų ataką prieš amerikiečių bazes Irake,...

Londono ateitis – ES rankose: kai kurios įmonės ruošiasi blogiausiam (33)

Londono atkaklios pastangos išlikti pasauliniu finansiniu centru šiuo metu priklauso nuo dar...

„K-pop“ dievaitėmis svajoja tapti merginų grupė iš Rusijos (3)

Madingame Seulo Hongdae rajone karjeros siekiantys „K-pop“ atlikėjai koncertuoja gatvėse ir...

Top naujienos

Po VTEK sprendimo – sumaištis dėl nemokamų pietų: įstatymui pažeisti užtenka regimybės (188)

Susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius pažeidė įstatymu nustatytus interesų derinimo...

Mažeika pripažįsta, kad aplinkosaugos sistema – supuvusi: pažeidėjus planuoja gaudyti pasitelkdami policiją (123)

Kasdien vis nauji ekologiniai skandalai Lietuvoje, panašu, atskleidžia visos aplinkos apsaugos...

Britanijos parlamentas galiausiai pritarė „Brexit“ sutarties projektui (57)

Įstatymas, atveriantis Jungtinei Karalystei kelią šio mėnesio pabaigoje išstoti iš Europos...

Adomaitis kaifavo po Butkevičiaus tritaškio ir dalinosi išvakarėse gauta Bendžiaus žinute

Dainius Adomaitis trečiadienį kažkuria prasme prisijungė prie „Siemens“ arenos publikos....

Kur keliausite šiemet? 2020 metų lankytinos vietos Lietuvoje

Jau penktadienį prasidės tradicinė ir visų keliautojų laukiamiausia Didžiausia Baltijos šalyse...

Gediminas Grigelevičius

„Grigeo“ skandalas skaičiais: kiek uždirba, kam priklauso ir su kuo galime palyginti

Lietuvos teisėsauga nustatė, kad įmonei „Grigeo Klaipėda“ priklausančiame gamybiniame objekte...

Orijaus kelionės. Audringiausias Raudonųjų žibintų kvartalas Europoje (21)

Ši Hamburgo dalis skirta vyresniems nei 18 metų turistams. Žiūrint paprastai – Raudonųjų...

Puiki pergalė: „Rytas“ nesustabdė NBA čempiono, bet išplėšė itin svarbų tašką TOP-16 etape (116)

Vilniaus „Ryto“ (2/1) krepšininkai trečiadienį stojo į itin svarbų Europos taurės TOP-16...

Veterinarai: jei paukščių gripas ateis į Lietuvą, ekonominės pasekmės bus drastiškos

Europos Sąjungoje plintančio paukščių gripo protrūkio padariniai ekonominiu požiūriu yra gana...

Rokas Masiulis atsakė į Karbauskio kritiką jo atžvilgiu: keršto būgnai toliau dunda (180)

Buvęs susisiekimo ministras Rokas Masiulis teigia, kad „Karbauskio (Ramūno. – ELTA) keršto...