aA
„Swedbank AB“ generalinė direktorė Birgitte Bonnesen ketvirtadienį susitiko su akcininkais ir tai buvo vienas sunkiausių susitikimų per jos karjerą, nes trys pagrindiniai investuotojai parodė praradę pasitikėjimą ja.
Birgitte Bonnesen
© AFP / Scanpix

62-ejų metų generalinės direktorės pareigos pakibo ant plauko, pasklidus įtarimams, kad Švedijos bankas buvo naudojamas milijardų buvusios Sovietų Sąjungos dolerių perpumpavimui į Vakarus; pinigų plovimo skandalo centre atsidūrė „Danske Bank A/S“ Estijos padalinys. B. Bonnesen ryžtingai atmetinėjo bet kokius ryšius su skandalu, kol Švedijos žiniasklaidos pranešimai jos neprivertė praėjusį mėnesį patikrinti visų banko operacijų.

Šią savaitę investuotojai sujudo išgirdę SVT pranešimus, kad seniausias Švedijos bankas tarpininkavo persiunčiant pinigus buvusiam D. Trumpo rinkimų kampanijos pirmininkui, už aferas nuteistam Paului Manafortui. Negana to, paaiškėjo, kad banko paslaugomis naudojosi ir nuverstas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovičius. SVT duomenimis, apskritai paėmus, 2010–2016 m. „Swedbank“ per savo Estijos padalinį galėjo perleisti iki 20 milijardų neaiškios kilmės eurų.

Šiuo metu bylą nagrinėja Jungtinės Valstijos, o Švedijos prokurorai tiria, ar „Swedbank“ iš tiesų galima kaltinti sukčiavimu. B. Bonnesen trečiadienį vakare pareiškė, kad bankas „tiki nieko nenuslėpęs“ nuo valdžios institucijų.

Nuo praėjusio mėnesio, kai įtarimai iškilo į paviršių, „Swedbank“ akcijos nukrito apie 30 proc., o banko rinkos vertė sumažėjo maždaug 7,6 milijardais dolerių.

Dabar kyla klausimas, ar akcininkai, susirinkę į metinį visuotinį susirinkimą Stokholme, nepareikalaus pakeisti vadovybę, kad banką iš krizės išvairuotų naujas vadovas.

Akcininkų pasipiktinimas

Ketvirtadienį Švedijos sostinėje atidarius akcijų rinką paaiškėjo, kad „Folksam“, „Alecta“ ir AMF, kurie kartu kontroliuoja apie 16 proc. „Swedbank“ akcinio kapitalo, vienbalsiai nutarė neatleisti B. Bonnesen nuo atsakomybės 2018 m., o tai gali reikšti vieną žingsnį iki atleidimo iš pareigų.

„Nordnet“ taupymo patarėja Frida Bratt teigė, kad naujausiose ataskaitose nurodomas bankas, turintis „bunkerio mentalitetą ir žemą skaidrumą“.

Pinigų plovimo įtarimų sukeltos bangos sklinda ir toliau. Trečiadienį SVT pranešė, kad Niujorko Finansinių paslaugų departamentas nagrinėja, ar „Swedbank“ nepateikė klaidinančios informacijos, susijusios su advokatų kontora „Mossack Fonseca“, atsidūrusia vadinamojo „Panamos dokumentų“ skandalo centre. Bankas atsakė, kad jis visapusiškai bendradarbiauja su visomis atitinkamomis institucijomis.

„Swedbank“
„Swedbank“
© Shutterstock


Dar daugiau klausimų

Trečiadienį banko būstinę patikrino Švedijos ekonominių nusikaltimų tarnyba, tirdama, ar „Swedbank“ nepažeidė vidinės informacijos taisyklių, iš anksto įspėdama savo pagrindinius akcininkus apie SVT nešvarių pinigų pranešimą, kuris buvo transliuojamas vasario 20 d.

Skandalas pakurstė klausimus apie galimą korupciją, kuri gali siekti toliau nei didžiausias šalies hipotekos bankas – iki pat Švedijos hierarchijos. Finansų priežiūros institucijos vadovas Erikas Thedeenas turėjo pasitraukti iš „Swedbank“ bylos dėl savo ryšių su dabartiniu valdybos nariu.

Švedijos spauda išreiškė susirūpinimą dėl banko vadovų nešališkumo, nurodydama karjeros ir draugystės ryšius, siejančius reguliavimo instituciją, „Swedbank“, jo valdybą ir kai kuriuos didžiausius akcininkus.

Johanas Sidenmarkas, AMF (pensijų fondo ir „Swedbank“ akcininko) direktorius pareiškė, kad jo įmonė nėra patenkinta priemonėmis, kurių ėmėsi bankas skandalo metu.

AMF tikisi, kad „Swedbank“ valdyba ir vadovybė „su visa jėga ir didžiausia skuba“ atkurs pasitikėjimą banku, pridūrė J. Sidenmarkas.

Atskirame pareiškime šį požiūrį patvirtino ir kito stambaus akcininko „Alecta AB“ generalinis direktorius Magnusas Billingas. Pasak jo, įmonė nepatenkinta tuo, kaip bankas tvarkosi su kaltinimais dėl pinigų plovimo, kaip ir nepakankamu „Swedbank“ skaidrumu.

AMF ir „Alecta“, dalyvaujantys „Swedbank“ valdybos narius siūlančiame nominacijos komitete, antradienį į banko valdybą paskyrė buvusią Švedijos vertybinių popierių pardavėjų asociacijos vadovę Kerstin Hermansson, kad padėtų sugrąžinti pasitikėjimą banku.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
5.0000

Bloomberg vedamasis: kokia Europai nauda iš migracijos? (26)

Pradėsime nuo geros naujienos: praėjusiais metais maždaug 150 000 migrantų bandė neteisėtai...

Ateitis jau čia – robotai, purškiantys kiekvieną piktžolę ir savarankiškai dirbantys traktoriai (15)

Robotai įsigali žemės ūkyje sparčiau nei kas galėjo įsivaizduoti. Pirmosios visiškai...

Bitkoino išradėju pasiskelbęs vyras registruoja autorystės teises: nepatenkintas į ką pavirto jo kūrinys (11)

JAV autorių teisių tarnyba registravo pasiskelbusio bitkoino išradėjo Craigo Wrighto autorystės...

Viskas, ką reikėtų žinoti apie 2019 metų Europos Parlamento rinkimus (4)

Šią savaitę rinkėjai iš 28 Europos Sąjungos (ES) narių renka savo atstovus Europos Parlamente...

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje (41)

Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus...

Top naujienos

Kodėl Šimonytei nepadėjo nei feisbukas, nei garsenybės: ekspertai vardina tokio rezultato priežastis (426)

Ingrida Šimonytė savo prezidentinėje kampanijoje pasirinko autentiškumą prieš populiarumą,...

EP rinkimų rezultatai: kas važiuoja atstovauti Lietuvai, o kas lieka be darbo papildyta 06:30 (438)

Iš karto po vidurnakčio VRK paskelbė pirmuosius Europos Parlamento rinkimų rezultatus. O netrukus...

Bręsta skandalas: Italijos balsavimas parodė, kad Jurijus turėjo patekti į „Eurovizijos“ finalą (1)

Nors taip ilgai ir nekantriai laukta „Eurovizija“ baigėsi, kalbos apie Tel Avive vykusį dainų...

Nausėda laimi rinkimus dideliu atotrūkiu: noriu padėkoti visiems konkurentams papildyta 06:14  (2765)

Sekmadienį, gegužės 26 d., Lietuvos prezidento rinkimus dideliu atotrūkiu laimi Gitanas Nausėda.

Europoje baigėsi EP rinkimai: pergales švenčia ir euroskeptikai, Le Pen laimėjo prieš Macrono judėjimą atnaujinta 08:14 (59)

Praėjus sekmadienį vykusiems EP rinkimams, rezultatai rodo, kad daugumoje valstybių į Europos...

Rimvydas Valatka. Nausėda – pirmasis prezidentas be politinio užnugario (179)

Nausėda pasiėmė tai, kas buvo padėta. Lietuva turi pirmą prezidentą – politikos...

Bloomberg vedamasis: kokia Europai nauda iš migracijos? (26)

Pradėsime nuo geros naujienos: praėjusiais metais maždaug 150 000 migrantų bandė neteisėtai...

Paradoksas: baudžiame vaikus už tai, kad jie – žmonės (5)

Vaikai turi išmokti gerai elgtis, o suaugusieji turi tapti jiems pavyzdžiu. Būtent mes,...

Gabrielius Landsbergis: kviesiu Šimonytę vesti TS-LKD sąrašą 2020 Seimo rinkimuose (195)

Savo „Facebook“ paskyroje Gabrielius Landsbergis parašė, kad pasveikino telefonu Gitaną...