aA
Daugelio pasaulio centrinių bankų bei vyriausybių bendra politikos kryptis dabar priklauso nuo vieno klausimo: kaip Kinijos vyriausybė sureaguos į koronaviruso sukeltą šoką?
D. Trumpas ir Xi Jinpingas
D. Trumpas ir Xi Jinpingas
© Scanpix

Komunistų partijos Politbiuras paragino šalį įvykdyti šiems metams numatytus ekonominius tikslus, – toks reikalavimas gali sustabdyti šalies spyriojimąsi įvesti didelio masto skatinimo priemonių programą.

Jeigu tokiu atveju būtų iš esmės sušvelninta pinigų politika ir išplėstos vyriausybės išlaidos, pagrindinės prekybos partnerės, nukentėjusios nuo smūgio eksportui, tiekimo grandinėms, žaliavinėms prekėms bei turizmui, gali patirti trumpalaikį skausmą, kuris turėtų greit atlėgti.

Ekonominis sukrėtimas, manoma, bus dominuojanti diskusijų tema per šią savaitę Rijade (Saudo Arabija) vyksiantį G20 viršūnių susitikimo Finansų ministrų ir centrinių bankų valdytojų susibūrimą. Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Kristalina Georgijeva penktadienį užsiminė, kad gali prireikti „sinchronizuotų ar, net dar geriau, koordinuotų priemonių pasaulio ekonomikai išgelbėti.“

Daug kas priklauso nuo to, kuriuos svertus pasitelks Kinija. Tarp trumpojo laikotarpio variantų reiktų paminėti tolesnį finansavimo normų mažinimą ir didesnes mokesčių lengvatas smarkiai nukentėjusiems sektoriams. Kol kas tebeakcentuojama būtinybė „neperspausti“, nors yra ženklų, jog toks ryžtas pamažu slopsta.

Kinijos centrinis bankas gali toliau mažinti dalį indėlių, kuriuos bankai turi išlaikyti kaip atsargas. Vietos vyriausybėms leidžiama paspartinti obligacijų pardavimus siekiant finansuoti infrastruktūros – tokios kaip greitkeliai ir sveikatos priežiūros įstaigos – projektus.

Įvairių bankų – nuo „Goldman Sachs Group Inc.“ iki „UBS Group AG“ ir „BNP Paribas SA“ – ekonomistai prognozuoja daugiau politikos švelninimo priemonių ateityje.

Kaip rodo naujienų agentūros „Bloomberg“ atlikta apklausa, naujausiomis prognozėmis, realusis bendrasis vidaus produktas (BVP) šiais metais išaugs 5,8 proc., kai tuo tarpu sausį jo prieaugis siekė 5,8 procento. Tai būtų silpniausias augimas per tris dešimtmečius.

Neaišku, ar pareigūnai iš tikrųjų sušvelnins savo griežtus suvaržymus skolinimuisi ekonomikoje, kurios bendra skola artėja link 300 proc. nacionalinio BVP ir kurios finansinis stabilumas tampa politiniu prioritetu.

„Kinijos prekybos partnerėms svarbiausias yra ne tiek pati Kinijos skatinimo programos struktūra, kiek tokios programos gebėjimas atspindėti finansinio sukrėtimo ypatybes“, – sakė Nathanas Sheetsas, buvęs Federalinio atsargų banko (FED) pareigūnas, šiuo metu einantis „PGIM Fixed Income“ vyriausiojo ekonomisto pareigas.

Tarptautinėms bendrovėms Kinijos gamyklos yra gyvybiškai svarbios jungtys tiekimo grandinėse. Hubėjaus provincija, pramonės variklis su ekonomika, pagal dydį prilygstančia Švedijai, lieka griežtai izoliuota, tuo tarpu kitur taip pat galioja daug įvairių suvaržymų gamybai bei kelionėms. Visa tai apsunkina užduotį susigrąžinti ekonominį augimą.

Kinija
Kinija
© Scanpix


Kinijos efektas

„HSBC Bank Plc.“ ekonomistai, vadovaujami Janet Henry, prognozuoja, kad smūgis pajamoms iš turizmo skaudžiausiai kirs Azijai. Jie taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad Kinijos vaidmuo pasaulinės elektronikos tiekimo grandinės centre užvilkins bebundantį atsigavimą po užsitęsusio nuosmukio. Į Aziją sufokusuotas kreditorius, faktiškai dėl Kinijos efekto sumažino savo 2020 metų pasaulio BVP prognozę nuo 2,5 iki 2,3 procento.

„Bloomberg Economics“ vyriausiojo ekonomisto Tomo Orliko analizė rodo, kad šiame kontekste Australija, Pietų Korėja, Japonija, Singapūras, Honkongas ir Tailandas yra vienos iš labiausiai pažeidžiamų regione, tuo tarpu Brazilija, Vokietija ir Pietų Afrika pirmauja pasaulinio pažeidžiamumo sąraše.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas pabrėžė, kad smūgis augimui turės trumpalaikį poveikį, ir, siekdamas patikinti, kad neigiami padariniai bus suvaldyti, pasitelkė tokias priemones, kaip pusvalandžio trukmės telefono skambutis Malaizijos premjerui Mahatirui Mohamadui.

Dėl vieno dalyko neramu: kadangi Kinija išgyvena sukrėtimą produkcijos realizavimo sferoje, sutrikdžiusį gamybą bei prekių paskirstymą, tradicinių skatinimo priemonių, tokių kaip mažesnės palūkanų normos arba didesnės valstybės išlaidos, gali nepakakti situacijai pakeisti iš esmės, teigia buvęs TVF vyriausiasis ekonomistas Olivijer Blanchard‘as.

„Padariniai likusiam pasauliui greičiausiai pasireikš dėl trikdymų tiekimo grandinėse ir poveikio įmonėms, esančioms už Kinijos ribų, – labiau nei dėl mažesnio eksporto į Kiniją, nes Kinijos ekonomika auga lėčiau“, – sakė O. Blanchard‘as. Azijos regiono šalių vyriausybės jau pasirengusios reaguoti.

Pasak Koichio Hamados, Japonijos premjero Shinzo Abės patarėjo, jeigu krizė pagilės, prireiks dar daugiau fiskalinių skatinamųjų priemonių.

Singapūras pasiruošęs paskelbti apie papildomus asignavimus, Malaizija jau kovą rengiasi pranešti apie skatinamąsias priemones, tuo tarpu Indonezija planuoja spartinti išlaidų didinimą.

Pasaulio mastu, politikos formuotojai, įskaitant TVF vadovę K. Georgijevą ir Federalinio atsargų banko pirmininką Jerome‘ą Powellą, tvirtina atidžiai stebintys viruso protrūkio neigiamus padarinius. Tarp besivystančių rinkų, Tailandas, Malaizija bei Filipinai jau sumažino savo bazines palūkanų normas, kitos regiono šalys gali pasekti jų pavyzdžiu.

Dėl to tiek daug dėmesio skiriama Kinijos reakcijai.

„Aš manyčiau, kad pasaulinė politikos reakcija trimis ketvirtadaliais priklausys nuo Pekino, ir ketvirtadaliu nuo likusio pasaulio“, – sako Genė Ma, Tarptautinių finansų instituto Kinijos tyrimų skyriaus vadovas.

Bloomberg
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
2.6000
Verslas PliusSharon Cho, Yongchang Chin

Analitikai: Europos energetinė krizė tęsis ir pasibaigus žiemai

Europos energetinė krizė gali tęstis iki pat 2023 m. pabaigos, regionui grumiantis su tvirta...

Bloomberg News

Nauja Rusijos gyventojų realybė: protu nesuvokiama (5)

Milijonams žmonių, didžiąja dalimi apsaugotų nuo Kremliaus jau septynis mėnesius trunkančio...

Verslas PliusSangmi Cha

Korėja praneša, kad Interpolas paprašė viso pasaulio pagalbos sulaikyti „Terra“ įkūrėją

Pietų Korėja praneša, kad Interpolas paprašė viso pasaulio teisėsaugos surasti ir sulaikyti...

Bloomberg News

Po pasklidusių gandų rusai toliau plūsta prie sienų: kai kur FSB jau imasi veiksmų

Rusų vyrai ir jų šeimos savaitgalį plūstelėjo prie sienų, baiminamasi, kad liko vos keletas...

Kinijos mokslininkai sukūrė kaukę, kuri aptinka „Covid“ ir gripą

Kinijos mokslininkai sukūrė kaukę , įspėjančią dėvėtojus, kad jie susidūrė su „ Covid-19...

Top naujienos

„The Insider“ bėgančių rusų apklausa parodo ir kitą pusę: įtaria, kad tai slaptas Putino interesas (8)

Rusijos opozicijos atstovai prašo Europos įsileisti nuo tarnavimo kariuomenėje bėgančius rusus ir...

Chodorkovskis: rusų kariai po pirmųjų 100 tūkst. lavonų savo ginklus nukreips į patį Putiną (4)

Kremliaus kritikas Michailas Chodorkovskis tiesioginiame laidos „Vozduch“ eteryje „Chodorkovskij...

Kreivys kaltės nejaučia: nekaltinkite dėl to, už ką atsakingi esame visi (6)

Seime į opozicijos klausimus antradienį atsakęs ir raginimų trauktis iš posto išklausęs...

Sienų rusams neuždariusios šalys pamatė, ko dar nemačiusios: netrukus Rusijoje numatytas karo padėties įvedimas (4)

Bėgančiųjų iš Rusijos skaičiai auga: vien į rusams bevizes šalis, manoma, paspruko daugiau nei...

Pabradėje esančiame gamybos pastate įvyko sprogimas, du žmonės ligoninėje

Pabradėje įmonėje įvykus sprogimui sužaloto du vyrai , kurie išvežti į ligoninę.

Verslas PliusEugenija Grižibauskienė

Su sparčiai populiarėjančia paslauga į pasaulinę rinką besiveržiantis Stonkus – apie seno sukirpimo verslus ir skaitmenines pinigines

Praėjusių metų spalį kvalifikuoto elektroninio parašo sprendimus verslui pasiūliusi rinkos...

Karas Ukrainoje. Šaltiniai: penktadienį – naujas Putino kreipimasis, aneksuotai „apygardai“ jau numatytas vadovas  Ukraina patvirtino apie dar vieną skaudų smūgį Rusijos pajėgoms

Ukrainos generalinis štabas pirmadienį vakare paskelbtame pranešime netiesiogiai patvirtino...

Skaistės atkirtis Armonaitei: kiekvienas ministras rastų daug lengvatų, kurios galėtų padėti jo sričiai

Ekonomikos ir inovacijų ministrei Aušrinei Armonaitei ir valdančiajai Laisvės frakcijai toliau...

Protestuojantiems restoranų verslo darbuotojams – prastos žinios iš Šimonytės (3)

Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijai (LVRA) rengiant protesto akciją dėl pridėtinės...

Vladimiras Laučius

Leonas Aronas: nepamirškime apie Putino tikėjimą, kad pralaimėjęs visada privalai keršyti Rusijai teliko 6-8 mėnesiai (10)

Nesėkmės fronte ir Vakarų daromas ekonominis spaudimas palieka Kremliui ne daugiau kaip 6 ar 8...