aA
Švedijos skola pasiekė tokį žemą lygį, kad daugelis jau pradeda stebėtis, kodėl vyriausybė neleidžia sau švaistytis gerokai drąsiau.
Stokholmas
Stokholmas
© Shutterstock

Didžiausia šalies profesinių sąjungų grupė LO siekia, kad socialdemokratų vadovaujama administracija permąstytų savo politiką ir skirtų kur kas daugiau pinigų ekonomikai, užuot nerimavusi dėl biudžeto viršijimo.

„Kol visa Švedija nėra įdarbinta, galime išsiversti su tam tikru deficitu“, – interviu teigė LO prezidentas Karlas-Petteris Thorwaldssonas. Jis nori, kad investicijos augtų „kelerius metus“ ir nurodo aprūpinimą būstu ir infrastruktūrą kaip sritis, kuriose turėtų būti „išlaidaujama platesniu mastu“.

Didžiausia Skandinavijos ekonomika, kuri maždaug pusę savo produkcijos patiki pasaulinei prekybai, šiuo metu yra sulėtėjusi. Tačiau bent jau kol kas vyriausybė, regis, nenoriai pasitelkia savo fiskalinę veikimo laisvę kovai su šia tendencija. Tai pakurstė griežtą kritiką iš analitikų pusės, o kai kurie netgi nurodė, kad vyriausybės „centų skaičiavimas“ yra savotiška „beprotybės“ forma.

Švedijos vyriausybės skola pasiekė žemiausią lygį per 40 metų ir nyksta toliau. Nacionalinės finansų valdymo institucijos duomenimis, šiais metais skola bus mažesnė nei 35 proc. bendrojo vidaus produkto, o 2021 m. tesieks 30 proc. Tuo metu pagal įstatymą vyriausybė turės parlamentui pasiaiškinti, kodėl skola yra tokia maža.

Ministro pirmininko Stefano Lofveno vadovaujami socialdemokratai savaitgalį susirinko į savo pirmąjį didelį susitikimą nuo vyriausybės sudarymo. Koalicijai, sudarytai praėjus keturiems mėnesiams po rugsėjo mėnesio rinkimų, reikės išsiaiškinti, kaip suderinti reikalavimus sumažinti mokesčius su raginimais suteikti daugiau gerovės. S. Lofvenas padarė viską, kad įtikintų savaitgalio renginio dalyvius, – profesines sąjungas ir kitas jį remiančias partijas, – jog jie pasirinko teisingai.

Vyriausybė suteikė tam tikras fiskalines nuolaidas, o biudžeto pertekliaus tikslas buvo šiek tiek sumažintas. Tačiau LO, kurie tradiciškai yra ištikimi socialdemokratų rėmėjai, nori, kad jis būtų mažinamas ir toliau.

„Mes suprantame, kad ekonomika sulėtės, ir kiekviena krona, kurią vyriausybė ir parlamentas skirs investicijoms, ateinančiais metais susidurs su nuosmukiu, užtat mums nereikės skirti daugiau išlaidų bedarbių pašalpoms“, – teigė K. P. Thorwaldssonas.

Finansų ministrė Magdalena Andersson, kuris taip pat dalyvavo savaitgalio konferencijoje, teigė, kad priešakyje dar laukia daug reformų, kurioms irgi reikės pinigų. Susirinkusiųjų ji paprašė nekaltinti finansų ministrės „šykštumu“, bet verčiau pažvelgti į platesnį vaizdą.

„Tai dėl to, kad parlamentą sudaro dešiniųjų dauguma“, – teigė ji.

Švedijos socialdemokratai turi patirties valdyti didelę gerovės valstybę, kaip ir kuoptis po finansinių krizių. Kiekvienas tam tikro amžiaus švedas prisimena Gorano Perssono žodžius (jis buvo Švedijos finansų ministras per 1990 m. krizę ir ministras pirmininkas nuo 1996 iki 2006 m.): „Įsiskolinęs žmogus nėra laisvas.“

Pasisakydamas savaitgalio kongrese, G. Perssonas iš dalies pritarė M. Andersson argumentams ir patvirtino, kad dabartinė fiskalinė situacija gali greitai apkarsti.

„Šiuo metu valstybės skolos palūkanų normos yra labai žemos, – teigė jis. – Kai skola tesieka maždaug 30 proc. BVP, jos negali nė lyginti su tuo, kas buvo anksčiau. Tik pamanykite, kažkada turėjome 90 proc. BVP skolos ir 8 proc. palūkanų normas.“

Tačiau nusivylimas dėl fiskalinio konservatizmo sukėlė pasipiktinimą socialdemokratų partijos viduje. Socialdemokratų leftistinės grupės, vadinamųjų reformistų, įkūrėjas Danielis Suhonenas pareiškė, kad, atsižvelgiant į ekonomikos nuosmukio riziką „ir galbūt sprogus turto burbului, politikams reikia turėti idėjų, kaip iš naujo užvesti ekonomiką“.

„Vyriausybė neturi jokių idėjų, tik stengiasi uoliai mokėti skolą, – tęsė D. Suhonenas. – Mane patį stebina tai, kad būdamas kairiuoju socialdemokratu, dėl investicijų poreikio ir vyriausybės skolos dydžio dažniau sutinku su „Nordea“ vyriausiąja ekonomiste Annika Winsth nei su Magdalena Andersson.“

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(10 žmonių įvertino)
5.0000
D+Siddharth Philip, Christopher Jasper, William Wilkes

Oro linijų bendrovės dėl Rusijos grėsmės keičia tvarkaraščius

Oro linijų bendrovės pradėjo keisti skrydžių tvarkaraščius, kad jų lėktuvai kuo mažiau laiko...

D+Antony Sguazzin

Naujas tyrimas pranašauja pokyčius dėl pandemijos eigos

Stipri omikron atmainos sukelta koronaviruso infekcijų banga gali paspartinti pandeminių...

Viruso atmainos temdo pasaulinio darbo vietų atsigavimo perspektyvas (5)

Nors Jungtinių Valstijų bendrovės visomis išgalėmis stengiasi užpildyti darbo vietas, pasaulinis...

Atlyginimas, lankstumas, įkvėpimas: darbuotojų norai skiriasi priklausomai nuo šalies (5)

Ko iš tiesų darbuotojai tikisi iš savo darbo? Remiantis pasauline įmonių valdymo konsultanto...

D+Morten Buttler, ELTA

Danija kardinaliai keičia COVID-19 viruso statusą (1)

Jau kitą savaitę Danija atsisakys visų su koronavirusu susijusių ribojimų ir skelbia, kad...

Top naujienos

Neblaivaus greitosios pagalbos medikų ekipažo detektyvas Lazdijų rajone: kaip viskas vyko (13)

Penktadienio rytą Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato išplatintas pranešimas apie...

Ekspertai pataria ruoštis: dar didesnės šildymo sąskaitos – neišvengiama (26)

Pasirodžiusios šildymo sąskaitos už gruodžio mėnesį privertė aiktelėti ne vieną, tačiau...

Audros nuniokojo pajūrį: vaizdas Klaipėdos paplūdimiuose – kraupus (6)

Sausį pajūryje siaučiantys vėjai pridarė žalos Klaipėdos paplūdimiui – klaipėdiečiai,...

D+Siddharth Philip, Christopher Jasper, William Wilkes

Oro linijų bendrovės dėl Rusijos grėsmės keičia tvarkaraščius

Oro linijų bendrovės pradėjo keisti skrydžių tvarkaraščius, kad jų lėktuvai kuo mažiau laiko...

Su žavia mergina ant M.A.M.A 2021 raudonojo kilimo pasirodęs Vaidas Baumila: tikėjomės, kad sulauksime šio klausimo (2)

11-ąjį kartą Kauno „Žalgirio“ arenoje surengti M.A.M.A 2021 apdovanojimai. Prieš skelbiant...

Sudegė Gintarės Karaliūnaitės mamos augalų perdirbimo cechas: liko tik aprūkusios sienos, skaičiuojami didžiuliai nuostoliai (22)

Ankstų penktadienio rytą užsidegė žinomos žolininkės Adelės Karaliūnaitės ilgus metus...

Prieš metus skandale atsidūrusiuose M.A.M.A apdovanojimuose pasirodžiusi Daina Bosas: dažniausiai piktinasi tie, kurių niekas nekviečia (2)

Penktadienio vakarą lietuviškos muzikos fanus prie TV ekranų pritraukė kasmetinis muzikos šou –...

Lukašenka turi asmeninių nuoskaudų: Gabrieliui Landsbergiui niekada neatleis (321)

Lietuviai, kaip tauta, baltarusiams niekada nebuvo ir nebus priešai. Tai penktadienį pareiškė...

Pasienyje kylanti 4 metrų tvora – ne tik sunkiai įveikiama kliūtis, bet kartais ir mirtini spąstai (29)

Kovoje su neteisėta migracija pasieniečių arsenalas sparčiai plečiasi – beveik visose...