aA
Nikolajevkos gyventojai nelabai turi apie ką liežuvauti nuo tada, kai mirė degtinės muziejaus savininkas iš Liaudies draugystės gatvės ir buvo uždarytas vienintelis turistų traukos centras miestelyje. Bet dabar, kai šis skurdus miesteliukas centrinėje Rusijoje iškilo kaip tarptautinio naftos skandalo epicentras, jie pripažįsta žinoję, jog nutiks kažkas negera.
Nikolajevka
© Shutterstock

Būtent čia, šiek tiek į rytus nuo Volgos upės vingio, valdžios teigimu, koroziją sukeliantys organiniai chloridų junginiai pateko į Rusijos 40 000 mylių (64 373 km) naftos vamzdynų tinklą ir dėl to pirmą kartą per visą istoriją buvo sustabdyta pagrindinė eksporto arterija į Europą.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas suskubo užsipulti nacionalinę operatorę „Transneft“, pareikšdamas balandžio 30 dieną, kad kilusi krizė daro „didžiulę“ žalą. Po aštuonių dienų tyrėjai apkaltino grupę prekeivių juodojoje rinkoje drauge su vietos bendrove, esą šie turėjo prieigą prie „Transneft“ sistemos per atšakines linijas Nikolajevkoje.

71-jų metų Valia Martinenko nuo galinio sodelio prie savo nedidelio žydro namuko, kuriame nugyveno visą gyvenimą, aiškiai mato saugyklą, kur, įtariama, buvo užteršta nafta. Pasak jos, tanklaivių sukeliamas triukšmas, kurį ji girdėdavo ir dieną, ir naktį, mįslingai nutilo prieš daugiau nei mėnesį.

„Aš tikrai jo nepasigendu, – sakė ji, greta jos palei kelią ramiai sau lesinėjo pulkelis viščiukų. – Jie tik sukeldavo dulkių debesis. Šiaip ar taip, jie niekada nesamdydavo vietinių.“

Anot Rusijos Tyrimų komiteto, grupė žmonių pavogė mažiausiai milijono rublių (15 400 JAV dolerių) vertės vamzdynams paruoštos naftos, pakeisdama ją panašiu kiekiu skystojo mišinio iš žaliavinės naftos bei chloro junginių.

Pagal tokią schemą buvo darbuotasi dešimt dienų, ir galiausiai buvo užteršta iki 5 mln. tonų naftos, eksportuojamos per naftotiekį „Draugystė“ į Baltarusiją ir toliau, tokia nafta pateko į eilę Rytų Europos perdirbimo įmonių; vien per Ust Lugos terminalą prie Baltijos jūros buvo perkrauta bent 1,6 mln. tonų naftos.

Pajėgumai Nikolajevkoje, dabar tapusioje nusikalstamos veikos scena, siekė iki 40 000 tonų per mėnesį, arba maždaug 1 300 tonų per mėnesį. Tai reiškia, kad kiekviena tona nešvarios žaliavinės naftos galėjo užteršti beveik 400 tonų naftos, jau esančios vamzdynų sistemoje.

Nikolajevka
Nikolajevka
© Bloomberg


„Tai istorija ne tik apie godulį ir smulkius sukčiavimus, bet ir apie nekompetenciją bei vamzdynų kontrolės stoką“, – agentūrai „Bloomberg“ sakė naftos strategas Julianas Lee.

Naftos operatorės „Transneft“ atstovas spaudai komentuoti atsisakė.

Mažiausiai keturi iš šešių įtariamųjų sulaikyti. Tarp sulaikytųjų yra viena moteris, formaliai figūruojanti kaip įmonės, kontroliuojančios saugyklą Nikolajevkoje, savininkė. Buvęs šeimininkas, Romanas Truševas, sakė pardavęs saugyklą pernai, rašo leidinys „Komersant“.

R. Truševas, kurį apklausti siekia Rusija, leidiniui sakė, jog tuo metu, kai kilo skandalas, jis buvęs Vokietijoje, bet išgirdęs naujieną jis atšaukė planus grįžti į Maskvą.

„Transfet“ vadovas Nikolajus Tokarevas, tarnavęs GKGB drauge su Putinu Dresdene Šaltojo karo metu, per susitikimą su prezidentu sakė, kad bendrovė turi apie 150 surinkimo punktų visos šalies mastu, panašių į tuos Nikolajevkoje. Daugumą jų, pasak jo, kontroliuoja stambaus kapitalo naftos bendrovės.

Praskiesti naftą gali prireikti kelių mėnesių, o operatorei „Trasneft“ tai gali kainuoti per 370 mln. dolerių, teigia „Citigroup“ analitikas Ronadlas Smithas. Užterštą naftą gali tekti sumaišyti su švaria, siekiant išvengti žalos perdirbimo įmonėms.

„Transneft“ yra tiesiog sutrikusi, na tokių incidentų niekada nėra buvę“, – kalbėjo naftos ekspertas Vitalijus Jermakovas iš Oksfordo universiteto Energetikos studijų instituto.

Rusijos vicepremjeras Dmitrijus Kozakas patikino, kad „Trasneft“ sumokės už žalą, padarytą jos partnerėms Baltarusijoje, Lenkijoje ir ar kurioje kitoje šalyje dėl nešvarios naftos srautų. Galutinė kompensacijos už žalą suma greičiausiai sieks iki 100 mln. dolerių, teigė energetikos ministras Aleksandras Novakas.

Kaip leidiniui „Komersant“ sakė buvęs saugyklos savininkas R. Truševas, saugykla pernelyg maža, kad jai būtų suversta atsakomybė už visą užterštą naftą.

Kaip vienas miestelis prie Volgos pasėjo chaosą Europos naftos rinkoje
© Bloomberg


„Transneft“ tikrina teršalų kiekį kas dešimt dienų, tad jeigu Nikolajevka buvo vienintelis dichloridų šaltinis, tuomet koncentracija turėjo būti itin aukšta, teigia Rustamas Tankajevas, „Infotek-Termnal“ konsultacinės įmonės Maskvoje vadovas.

„Didžiosios naftos bendrovės net neliečia šių technologijų, nes jos akmens amžiaus, o smulkieji gamintojai, kurie jas naudoja, neturi tokių pajėgumų, kad galėtų sukelti tokią sumaištį, – kalbėjo R. Tankajevas. – Tad jeigu tai nebuvo avarija, tuomet panašu, kad incidentą sukėlė tyčinė veika.“

Vėl grįžkime į miestelį. Šeštąją dešimtį einanti sutuoktinių pora Jelena ir Valerijus sakė supratę, kad kažkas vyksta, kai saugykla pakeitė savininkus ir naujieji šeimininkai liovėsi bendradarbiauti su vietiniais gyventojais. Sutuoktiniai pasakojo, kad senoji vadovybė buvusi dosni, pastatė bažnyčią, dovanojo dovanas mokyklai per šventes.

„Bet iš naujosios vadovybės nesulaukėm ničnieko“, – sakė Valerijus. Be to, pasak ilgametės miestelio gyventojos V. Martinenko, visi šie naftininkai yra „nekaltučiai“, palyginti su tikru pavojumi – akumuliatorių perdirbimo gamykla miesto pakraštyje.

„Neįmanoma kvėpuoti, kai vėjas pakeičia kryptį, – sakė ji. – Mes mėginame daryti viską, kad ji būtų uždaryta, bet visos mūsų pastangos bergždžios. Kodėl šis faktas nesukelia tarptautinio skandalo?“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
4.5000

Cemento kompanijas kamuoja 33 trilijonų dolerių galvos skausmas (4)

Didžiausi pasaulyje cemento gamintojai jaučia spaudimą iš aplinkosaugos grupių, reguliuotojų...

Pasaulis regi akinių milžino gimimą: „Ray-Ban“ savininkas pradėjo 8 mlrd. dolerių vertės derybas (7)

Akinių nuo saulės „ Ray-Ban “ savininkas „EssilorLuxottica SA“ svarsto „GrandVision NV“...

Didžiosios Britanijos ir Irano lošimas: padėtis yra gerokai trapesnė, nei atrodo iš šalies (38)

Jungtinės Karalystės ministrė pirmininkė Theresa May paskutines dienas kabinete praleis...

Turkija priversta pulti į Rusijos glėbį: JAV griežtindama sankcijas apie tai nepagalvojo (122)

Azerbaidžano valstybinė naftos kompanija kreipiasi į Rusiją , ieškodama žaliavos naujai 6,3...

Paslaptingas nutylėjimas dėl naujos kriptovaliutos: ar „Facebook“ ketina tapti banku? (15)

Dvi dienas kamantinėjimus ant Kapitolijaus kalvos tvėrusio „Facebook Inc.“ dabar laukia sunkioji...

Top naujienos

Pasidalino abituriento rašiniu: šimtukininkas, olimpiadininkas, o egzamino neišlaikė (115)

Į DELFI redakciją kreipėsi abituriento, kuris neišlaikė valstybinio lietuvių kalbos ir...

Naujų mokesčių vajus: automobilių ir NT savininkai gali pradėti skaičiuoti (147)

Premjeras Saulius Skvernelis antradienį dar kartą pareiškė, kad nuo 2020 metų keisis...

Cemento kompanijas kamuoja 33 trilijonų dolerių galvos skausmas (4)

Didžiausi pasaulyje cemento gamintojai jaučia spaudimą iš aplinkosaugos grupių, reguliuotojų...

Javapjūtė įsibėgėja – aiškėja reali derliaus kokybė (14)

Praėjusį savaitgalį Rokiškio rajono laukuose jau triūsė kombainai – ūkininkai pradėjo pjauti...

Taršos mokesčiai privers išlipti iš pamėgtų automobilių – galingus vokiškus pakeis nedideli japoniški (849)

Prabilusi apie mokestį taršiems automobiliams, Aplinkos ministerija riebų brūkšnį nubrėžė...

Donata Gutauskienė atvirai – apie nuteistojo vyro pamokas ir dar vieną jo atžalą: mūsų šeima nebus ta, kuria kiti žavėsis (50)

Atlikėja ir žurnalistė Donata Gutauskienė-Laisva sako pasirinkusi ne patį lengviausią kelią,...

Pats metas ieškoti kraujažolės: Bružienė papasakojo, kokiais atvejais tai bus puikus vaistas

„Ir ateis ta diena – kai tu nieko nedirbsi./ Ir eisi tą dieną skinti augalų./Ir senatvėje...

Mokslų daktarė apie uogas, kurių naudą dažnai užmirštame: jei jų nevalgote, neįsivaizduojate, ką prarandate (62)

Juodieji serbentai (lot. ribes nigrum ) Europoje valgomi jau apie 400 metų, o įrašai apie šias...

„Sūduva“ šeimininkavo San Marine: gynėjo benefisas ir sutriuškinti varžovai (81)

Iš UEFA Čempionų lygos atrankos iškritusi Marijampolės „Sūduva“ sėkmingai persikėlė į...

Patikrinti būdai, kaip atsikratyti bjauraus dvoko vonioje (2)

Ar teko kada įeiti į vonią ir sušukti: „O Dieve! Kas čia taip smirda?“ Jūsų poilsio oazę...