aA
Europos įstatymų leidėjai pasirengę išbandyti, kiek yra iš tikrųjų svarbus bendrovei „Google“ jos naujienų agregatorius.
Google
© Shutterstock

Europos Sąjunga (ES) jau baigia rengti naują kontroversišką autorių teisių apsaugos įstatymą. Taisyklės suteikia leidėjams teises reikalauti pinigų iš „Alphabet Inc.“ padalinio, „Facebook Inc.“ ir kitų interneto platformų, kai nedideli jų straipsnių fragmentai pasirodo naujienų paieškos sistemoje arba jeigu jomis dalijasi vartotojai.

Tokia perspektyva paskatino „Google“ apsvarstyti galimybę iškelti naujienų kaupiklį „Google News“ iš žemyno, šitaip reaguojant į naująjį įstatymą, teigia Jennifer Bernal, „Google“ viešosios politikos vadovė, atsakinga už Europą, Artimuosius Rytus ir Afriką. Interneto milžinė svarsto įvairus variantus ir ketina, prieš priimdama bet kokius sprendimus, išnagrinėti galutinį įstatymo tekstą, sakė J. Bernal pridurdama, kad jei tektų iškelti naujienų paslaugą, „Google“ tam ryžtųsi nenoromis.

Europos Sąjunga planavo baigti rengti minėtas nuostatas jau šios savaitės pradžioje, bet planai buvo atidėti kilus nesutarimų tarp narių-valstybių dėl kai kurių pasiūlymų paketo klausimų. Šio klausimo atidėjimas vilkina įstatymų leidybos procesą, pradėtą, kai Europos Komisija (EK), aukščiausioji Bendrijos vykdomosios valdžios institucija, pirmą kartą pasiūlė įvesti tokias taisykles 2016 metais.

„Pasiūlymas dėl Autorių teisių direktyvos labai sudėtingas“, - sakė Rumunijos, šiuo metu pirmininkaujančios ES Tarybai, atstovas. – Tarybai reikia daugiau laiko svarstymams, norint užsiimti tvirtą poziciją“.

„Google“ tvirtina neuždirbanti iš savo naujienų paslaugos, tad jos iškėlimas nesuduotų jai finansinio smūgio. Bet naujienų paieškos rezultatai skatina mobiliojo ryšio vartotojus grįžti prie jų paieškos variklio, kur jie dažnai pateikia kitas užklausas, generuojančias nemažas pajamas iš reklamos. „Google“ taip pat konkuruoja su kitomis mobiliojo ryšio naujienų apibendrinimo paslaugomis – nuo „Apple“ iki „Facebook“.

Įstatymų leidėjai vis dar sprendžia, kaip apibrėžti nedidelius žinučių fragmentus ir ar atskiriems žodžiams turėtų būti taikomos naujosios taisyklės, teigė vienas ES pareigūnas, nepanoręs būti įvardintas. Be to, pagal naująsias autorinių teisių taisykles būtų reikalaujama iš „Google“ ir „Facebook“, kad jų platformose nepasirodytų muzikos, vaizdo įrašų ir kito autorių teisių saugomo turinio tuo atveju, jei autoriaus teisių savininkai nesuteikė jiems licencijos.

Nepaisant atidėliojimų, ES dar gali susitarti dėl taisyklių per artimiausius mėnesius, teigė du ES pareigūnai. Bet jeigu jiems to nepavyktų padaryti iki pavasario, kai vyks Europos Parlamento rinkimai, procesas gali būti atidėtas dar vėlesniam laikui šiais metais.

Kai Komisija pirmą kartą pristatė taisyklių projektą, buvo siūloma leidėjams atsisakyti savo teisių reikalauti pinigų iš naujienų kaupiklių. Bet Europos Parlamentas pernai priėmė nuostatą, sukėlusią susirūpinimo tarp kai kurių nedidelių leidėjų dėl to, kad jie negalės leisti „Google“ platinti savo turinį internetu nemokamai.

Neaišku, kaip paveiks „Google“ sprendimas iškelti savo naujienų paslaugas leidėjus, kuriems ši paieškos milžinė yra itin svarbi norint užtikrinti srautus į savo tinklapius. 2014 metais „Google“ nutraukė savo padalinio "Google News" veiklą Ispanijoje, po to, kai šalyje buvo priimtas naujas intelektinės nuosavybės teises reguliuojantis įstatymas, leidžiantis ispanų leidėjams taikyti "Google" rinkliavas "už mažiausią žinutės fragmentą iš savo leidinių“.

Dėl Ispanijoje priimto įstatymo smulkūs leidėjai prarado apie 13 proc. žiniatinklio srauto, rodo 2017 m. tyrimas, kurį paskelbė Ispanijos periodinių leidinių leidėjų asociacija. Pinigine išraiška, nuostoliai siekė mažiausiai devynis milijonus eurų, parodė tyrimas. Kiti leidėjai, nors iš pradžių ir priešinosi Ispanijos įstatymui, vis dėlto tvirtina, kad „Google“ pasitraukimas neturėjo didelio poveikio.

„Didžioji dauguma Ispanijos leidėjų laikosi nuomonės, kad „Google“ sprendimas neturėjo didelės įtakos“, - sakė organizacijos „News Media Europe“, atstovaujančios įvairioms nacionalinių leidėjų asociacijoms, vykdomasis direktorius Wout‘as van Wijk‘as. Ispanijos CEDRO, kolektyvinio teisių administravimo organizacija, kuri derasi dėl licencijų ir surenka honorarus narių vardu, sudarė licencijų išdavimo sandorius su kitais naujienų srauto paslaugų teikėjais, kurių atsirado pasitraukus „Google“, pridūrė jis.

ES sprendimas apsvarstyti galimybę įvesti panašias taisykles, kokios įsigaliojo Ispanijoje, sukiršino stambaus masto leidėjus su interneto milžinėmis, tarp jų – ir „Google“, ir su kai kurias smulkiaisiais leidėjais bei už žodžio laisvę kovojančiais aktyvistais.

„Apriboti leidėjų laisvę tokiomis priemonėmis mums neišvengiamai sukels nuostolingų padarinių, kaip kad matome iš panašių patirčių Ispanijoje, - pernai spalį publikuotame laiške įstatymų leidėjams rašė „European Innovative Media Publishers“.

„Google“ tvirtina, kad naujieji ES įstatymai priverstų ją rinktis leidėjus, - faktiškai renkantis „laimėtojus“ ir „pralaimėtojus“. Kadangi didesni leidėjai paprastai siūlo daugiau populiaraus turinio, tai reikštų, kad smulkesnieji leidėjai greičiausiai taptų tais „pralaimėtojais“.

„Mažai tikėtina, kad atsiras bent viena verslovė, kuri sugebėtų licencijuoti kiekvieną atskirą naujienų leidėją Europos Sąjungoje, ypač atsižvelgus į siūlomą labai platų apibrėžimą, - pernai gruodį tinklaraštyje rašė „Google News“ vadovas Richardas Gingras.

Remiantis ES įstatymo formuluote, „Google“ gali būti laikoma atsakinga už turinį, pateikiamą ne tik „Google News“ svetainėje, bet ir bendroje paieškoje, ir tai bendrovei sukeltų dar daugiau neaiškumų. Kiti mano, kad Europos rinka pernelyg svarbi bendrovei, kad ji imtų ir iškeltų iš jos tokias paslaugas kaip „Google News“.

„Tokia grėsmė man atrodo neįtikinama – jiems Europa labai reikalinga“, - sakė tyrimų bendrovės „Enders Analysis“ Europos medijų analitikas François Godard‘as. - Dabar priklausys nuo „Google“, ar bus priimtas atsakingas sprendimas. Manyčiau, dėl to nereiktų labai nerimauti – tie žmonės yra labai protingi“.

Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Švedijos bankų užuominos apie pasitraukimą ne juokais išgąsdino Estiją (96)

Estijos finansų reguliuotojas siekia, kad Švedijos bankai pasiliktų šalyje, kai po Europą...

Leonidas Beršidskis: Viktoras Orbanas skolingas Europai daugiau atsiprašymų (54)

Apsukrusis Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas stengiasi visomis išgalėmis įrodyti, kad...

Stulbinama milijardierės Kylie Jenner sėkmė verčia sunerimti didžiuosius kosmetikos gamintojus (10)

21-ų metų Kylie Jenner debiutas milijardierių sąraše „ Bloomberg Billionaires Index“...

Ekspertas: Krymas Putiną įstūmė į spąstus (728)

Po penkerių metų Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas moka už Krymą. Jo pernelyg didelis...

Leonidas Beršidskis. Vokietijoje, kur darbas yra šventa, seniai regėtos politinės grumtynės dėl nedarbo (15)

Vokietijoje XXI amžiaus pirmąjį dešimtmetį įgyvendintos Peterio Hartzo reformos, dažnai...

Top naujienos

Naujas skandalas Kaune: iš besiskiriančių tėvų dar pernai paimtus du vaikus teismas grąžinti neleidžia (107)

Trečiadienį prie Kauno vaikų teisių ir apsaugos tarnybos skyriaus pastato susirinko būrys...

Nausėda gina Grybauskaitę: ji tiesiog pasakė garsiai tai, ką galvoja didžioji dalis Lietuvos žmonių (637)

Prezidentinių reitingų lyderis ekonomistas Gitanas Nausėda neslepia, kad vertybinė skirtis,...

Tomas Sinickis. Apie tarptautinę gėdą (490)

Kažkur skaičiau, kad du trečdaliai buvusių merų liko savo postuose. Jums dar kyla abejonių,...

Theresa May prašo nukelti „Brexit“ iki birželio 30 dienos EK: gali kilti rimtų grėsmių; papildyta 16.15 (97)

Theresa May prašys nukelti Jungtinės Karalystės išstojimo iš Europos Sąjungos datą iki...

Motiejūno sezonas Kinijoje baigtas: iškrito dviem etapais anksčiau nei pernai (28)

Šandongo „Golden Stars“ klubas baigė pasirodymą Kinijos CBA lygos atkrintamosiose varžybose....

Karališki pokyčiai: iš purvinų lošimo namų į prabangų vestuvinių suknelių saloną nuotraukos prieš ir po

Vestuvinių suknelių salone būsima nuotaka turi pasijusti it karalienė, todėl ir jo interjeras...

Astana tampa Nursultanu papildyta (300)

Kazachstano parlamentas trečiadienį nusprendė pervadinti šalies sostinę Astaną ilgamečio...

Veryga sulaukė malonės, Matulas – skaudžių kolegės pastabų (73)

Aistringai padiskutavusi apie skiepų nuo gripo klausimus Seimo Etikos ir procedūrų komisija...

Prancūzija perspėja galinti blokuoti „Brexit“ atidėjimą (3)

Prancūzija trečiadienį perspėjo galinti balsuoti prieš Jungtinės Karalystės prašymą...

Prieš šturmuodami parduotuves pasirauskite spintoje – išlaidos sumažės perpus stilistės patarimai (5)

Pavasaris įkvepia atsinaujinti ir praplėsti savo garderobą madingais raštais, detalėmis ir...